Službeni glasnik BiH, broj 65/16
Ovaj akt nije unešen na bosanskom jeziku.
Na osnovu člana 81. stav (2) Zakona o azilu ("Službeni glasnik BiH", br. 11/16 i 16/16), nakon provedenih konsultacija sa Ministarstvom sigurnosti Bosne i Hercegovine, br. 07-2/02-1-4147-1/16 od 14. juna 2016. godine, Ministarstvo civilnih poslova Bosne i Hercegovine, je donijelo
PRAVILNIK
O PUTNOJ ISPRAVI ZA IZBJEGLICE
Član 1.
(Predmet)
Pravilnikom o putnoj ispravi za izbjeglice (u daljem tekstu: Pravilnik) propisuje se: oblik, izgled i sadržaj, potrebni dokumenti koji se prilažu uz zahtjev za izdavanje, postupanje prilikom izdavanja, cijena, razlozi za odbijanje zahtjeva za izdavanje putne isprave, razlozi za oduzimanje i poništenje putne isprave i druga tehnička pitanja vezana uz putnu ispravu za izbjeglice (u daljem tekstu: Putna isprava).
Član 2.
(Oblik i izgled putne isprave)
Putna isprava ima sljedeći oblik i izgled:
a) ima oblik pravougaoni
b) Korice su svijetlo plave boje
c) Prednja strana korica sadrži riječi slijedećim redoslijedom:
1) "PUTNA ISPRAVA"
2) "(Konvencija od 28.jula 1951) "
3) "BOSNA I HERCEGOVINA".
d) Tekst pod tačkom c) alineja 1), 2) i 3) ispisan je na bosanskom, hrvatskom i engleskom jeziku latiničnim pismom i na srpskom jeziku ćiriličnim pismom.
e) Tekst na prvoj strani putne isprave je isti kao tekst na prednjoj korici.
Član 3.
(Sadržaj putne isprave)
Putna isprava sadrži:
a) 32 strane. Strane od 3. do 32. sadrže perforirani serijski broj;
b) lameliranu identifikacionu drugu stranu sa podacima na bosanskom, hrvatskom, srpskom i engleskom jeziku. Podaci sadržani na toj stranici bit će upisani na latiničnom pismu:
1) vrsta,
2) obilježje zemlje,
3) prezime,
4) ime (imena),
5) datum rođenja,
6) mjesto rođenja,
7) jedinstveni matični broj,
8) spol,
9) serijski broj pasoša,
10) datum izdavanja,
11) datum isteka,
12) izdat od,
13) fotografija nosioca,
14) potpis nosioca;
c) treću stranu putne isprave koja sadrži sljedeći tekst na bosanskom, hrvatskom i engleskom jeziku, latiničnim pismom i srpskom jeziku ćiriličnim pismom:
1) "Ova isprava se izdaje samo s ciljem pružanja putne isprave imaocu, a koja može služiti umjesto pasoša. Ona ne prejudicira i ne utiče na državljanstvo nosioca".
2) "Imaocu je dozvoljeno da se vrati u Bosnu i Hercegovinu za vrijeme važenja putne isprave".
3) "Ukoliko imalac prihvati boravište u drugoj zemlji od one koja je izdala trenutnu putnu ispravu, mora ako želi da opet putuje, tražiti novu ispravu od nadležnih organa zemlje u kojoj boravi".
d) četvrtu stranu putne isprave koja sadrži sljedeći tekst na bosanskom, hrvatskom i engleskom jeziku, latiničnim pismom i na srpskom jeziku, ćiriličnim pismom:
1. "Ova isprava važi za sve zemlje osim zemlje porijekla izbjeglice ili zemlje njegovog uobičajenog boravka".
e) 32. stranica putne isprave sadrži sljedeći tekst na bosanskom, hrvatskom i engleskom jeziku, latiničnim pismom i na srpskom jeziku, ćiriličnim pismom:
1. "Ova putna isprava sadrži 32 numerirane stranice".
Član 4.
(Automatsko očitavanje podataka)
(1) Obrazac putne isprave na drugoj stranici sadrži i prostor za potrebe automatskog očitavanja podataka u koji se unose vidljivi alfanumerički podaci o ispravi.
(2) Obrazac putne isprave sadrži i beskontaktni memorijski element, koji služi za automatsko očitavanje podataka u skladu sa ICAO 9303 standardom u koji se unose podaci iz stava (1) ovog člana i biometrijski podaci otiska prsta koji štite dodatno prema ICAO 9303 standardu korištenjem ECA (skračenica od: extended access control kojom je definirana tehnika zaštite biometrijskih podataka).
(3) Obrazac putne isprave sadrži zaštitne elemente koji se nalaze u dodatku ovog pravilnika. Dodatak pravilnika je zaštićen stepenom tajnosti, koji određuje ministar civilnih poslova BiH, u skladu s Zakonom o zaštit tajnih podataka ("Službeni glasnik BiH", br. 54/05 i 12/09) i neće se objavljivati u "Službenom glasniku BiH".
(4) Nabavku obrazaca putnih isprava vrši Agencija za identifikaciona dokumenta, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine u skladu sa Pravilnikom o nadležnosti i načinu nabavke obrazaca putnih isprava ("Službeni glasnik BiH", broj 101/11).
Član 5.
(Podnošenje zahtjeva)
(1) Zahtjev za izdavanje putne isprave, lice s priznatim izbjegličkim statusom u Bosni i Hercegovini podnosi lično Ministarstvu sigurnosti (u daljem tekstu: Ministarstvo) najkasnije tri mjeseca prije isteka važenja izbjegličkog kartona.
(2) Teško bolesna i nepokretna lica zahtjev za izdavanje putne isprave podnose putem mobilne radne stanice.
(3) Za maloljetno lice i poslovno nesposobno lice zahtjev za izdavanje putne isprave podnosi jedan od roditelja uz saglasnost drugog roditelja ili staratelj ili drugi zakonski zastupnik.
(4) Izuzetno od odredbe iz stava (3) ovog člana putna isprava će se izdati bez saglasnosti drugog roditelja u sljedećim slučajevima:
a) ako se jedan od roditelja vodi kao nestala osoba,
b) ako je jedan od roditelja nepoznatog prebivališta ili boravišta,
c) ako je jedan od roditelja nedostupan organu nadležnom za izdavanje putne isprave,
d) ako je jednom od roditelja odlukom suda dodijeljeno starateljstvo nad djetetom, osim u slučaju da istom odlukom suda izdavanje putne isprave i putovanje djeteta u inozemstvo nije uvjetovano saglasnošću oba roditelja,
e) ako je jedan od roditelja umro,
f) ako maloljetno lice ima samo jednog roditelja.
(5) Ministarstvo je dužno po službenoj dužnosti utvrditi ispunjavanje uvjeta iz stava (4) ovog člana.
(6) Zahtjev za izdavanje putne isprave podnosi se na obrascu koje propisuje Ministarstvo.
(7) Zahtjev za izdavanje putne isprave Ministarstvo je dužno riješiti u roku od 30 dana od dana podnošenja zahtjeva.
Član 6.
(Potrebni dokumenti)
(1) Uz zahtjev za izdavanje putne isprave prilažu se sljedeći dokumenti:
a) ovjerena fotokopija izbjegličkog kartona,
b) dokaz o plaćenoj cijeni putne isprave.
c) prijava prebivališta u Bosni i Hercegovini ne starija od 6 mjeseci.
(2) Uz zahtjev za izdavanje putne isprave podnosilac zahtjeva dužan je dati lične i biometrijske podatke (slika, otisak prsta, potpis).
Član 7.
(Odbijanje zahtjeva za izdavanje putne isprave)
Ministarstvo će odbiti zahtjev za izdavanje putne isprave u sljedećim slučajevima:
a) ako podnosilac zahtjeva ne dostavi dokumente propisane članom 6. ovog pravilnika;
b) ako to zahtijevaju razlozi zaštite javnog poretka i sigurnosti BiH;
c) ako je u slučaju podnosioca zahtjeva pokrenut postupak prestanka ili ukidanja izbjegličkog statusa;
d) ako postoji izrečena mjera ili odluka nadležnog organa koja se nalazi u službenim evidencijama - Registar određenih stranaca, a koja je na snazi.
e) ako je izbjeglica u međuvremenu stekla državljanstvo Bosne i Hercegovine.
Član 8.
(Žalba)
(1) Odbijanje zahtjeva za izdavanje putne isprave i razlozi za takvo odbijanje bit će obrazloženi u pisanoj formi samo ukoliko to podnosilac zahtjeva za izdavanje putne isprave izričito zahtijeva.
(2) Izbjeglica kojoj je odbijen zahtjev za izdavanje putne isprave ili kojoj je putna isprava oduzeta ili poništena iz razloga propisanih ovim pravilnikom može izjaviti žalbu Žalbenom Vijeću pri Vijeću ministara Bosne i Hercegovine u roku od 15 dana od dana prijema rješenja. Žalba se podnosi putem Ministarstva i podnošenje iste ne odlaže izvršenje rješenja.
Član 9.
(Izdavanje putne isprave u roku kraćem od propisanog)
(1) Podnosilac zahtjeva za izdavanje putne isprave ima pravo da prilikom podnošenja zahtjeva traži izdavanje putne isprave u roku kraćem od propisanog.
(2) Ministarstvo izdaje putnu ispravu najkasnije u roku od 48 sati od momenta podnošenja zahtjeva, ako je u pitanju liječenje u inozemstvu, bolest ili smrt člana uže porodice za što je podnosilac zahtjeva dužan podnijeti potrebne dokaze.
(3) U postupku rješavanja zahtjeva za izdavanje putne isprave, Ministarstvo je dužno na zahtjevu naznačiti da je putnu ispravu potrebno izraditi najkasnije u roku naznačenom u stavu (2) ovog člana.
(4) Ministarstvo može na zahtjev stranke, a bez utvrđivanja opravdanih razloga za izdavanje putne isprave po naprijed opisanom postupku iz stava (2) ovog člana izdati putnu ispravu.
(5) Agencija za identifikaciona dokumenta, evidenciju i razmjenu podataka je dužna odmah pristupiti izradi putne isprave na osnovu zahtjeva Ministarstva;
(6) Cijena putne isprave izdate u skladu s stavom (2) ovog člana ista je kao cijena putne isprave za izdate u redovnom postupku.
(7) Cijena putne isprave izdate u skladu s stavom (4) ovog člana iznosi 200 KM.
(8) Distribuciju putnih isprava izdatih u skladu s ovim članom vrši organ po čijem zahtjevu je putna isprava izrađena.
Član 10.
(Preuzimanje putne isprave)
(1) Putnu ispravu podnosilac zahtjeva preuzima lično ili putem punomoćnika u Ministarstvu.
(2) Za maloljetne osobe do navršenih 14 godina starosti putnu ispravu preuzima jedan od roditelja, staratelj ili drugi zakonski zastupnik.
(3) Maloljetna osoba sa navršenih 14 godina do navršenih 18 godina starosti, prilikom preuzimanja putne isprave mora biti u pratnji jednog od roditelja, staratelja ili drugog zakonskog zastupnika.
(4) Podnosilac zahtjeva za izdavanje putne isprave može pred ovlaštenim službenim osobama, koje zaprimaju zahtjev za izdavanje putne isprave ovlastiti punoljetnu osobu, koja će preuzeti putnu ispravu, što će potvrditi svojim potpisom na zahtjevu za izdavanje putne isprave.
(5) Punomoćnik koji nije dobio punomoć u skladu sa stavom (4) ovog člana dužan je pri preuzimanju putne isprave Ministarstvu predati punomoć potpisanu od strane nosioca te putne isprave i ovjerenu od strane nadležnog organa za ovjeravanje punomoći.
(6) Pri preuzimanju putne isprave nosilac putne isprave, roditelj, staratelj ili drugi zakonski zastupnik ili njegov punomoćnik dužan je potpisom potvrditi preuzimanje iste.
Član 11.
(Postupanje izbjeglice sa putnom ispravom)
(1) Izbjeglica ne smije ustupiti svoju putnu ispravu drugom licu, niti smije koristiti kao svoju putnu ispravu drugog lica. U protivnom službeno lice će, odmah po saznanju, prijaviti krivično djelo u skladu sa Zakonom o krivičnom postupku.
(2) Izbjeglica kojoj je prestao izbjeglički status dužna je odmah, a najkasnije u roku od tri dana od dana nastupanja navedene okolnosti vratiti putnu ispravu Ministarstvu.
(3) Izbjeglica je dužna da gubitak, uništenje ili drugačiji nestanak putne isprave prijavi odmah po saznanju Ministarstvu ili policiji prema mjestu boravka,odnosno prebivališta, a ako se ta činjenica dogodila van BiH najbližem DKP BiH.
(4) Organ kojem je prijavljena činjenica iz stava (3) ovog člana izdaje izbjeglici potvrdu o prijavi gubitka, uništenja ili drugačijeg nestanka putne isprave. Ako je izbjeglica prijavila tu činjenicu policiji, odnosno DKP BiH, policija odnosno DKP BiH dužni su odmah, a najkasnije tokom istog dana obavijestiti Ministarstvo.
(5) Putna isprava koja je izgubljena, uništena je na drugačiji način nestala oglašava se nevažećom u "Službenom glasniku BiH" o trošku izbjeglice.
Član 12.
(Zahtjev za oduzimanje putne isprave)
(1) Nadležni organi Bosne i Hercegovine, nadležni organi u entitetima i Brčko distriktu Bosne i Hercegovine dostavljaju zahtjev za oduzimanje putne isprave Ministarstvu koje je istu izdalo, u sljedećim slučajevima:
a) ako je izbjeglica dobila putnu ispravu služeći se lažnim ili obmanjujućim informacijama;
b) ako drugom licu dozvoli korištenje svoje putne isprave;
c) ako postoje razlozi iz člana 7. stav (1) tačka b) i e) Pravilnika;
(2) O zahtjevu iz stava (1) ovog člana odlučuje Ministarstvo.
(3) Zahtjev za oduzimanje putne isprave treba da sadrži identifikacione podatke izbjeglice, za koju se zahtjev podnosi i to: JMB, prezime, ime, ime roditelja, datum i mjesto rođenja, boravište i adresu, zakonski osnov za oduzimanje i poništenje putne isprave i naziv organa, koji je izdao putnu ispravu i broj putne isprave.
(4) Ministarstvo će po službenoj dužnosti oduzeti putnu ispravu izdatu strancu sa priznatim statusom izbjeglice u Bosni i Hercegovini kojem je pravosnažnim rješenjem ukinut ili prestao status izbjeglice u Bosni i Hercegovini.
Član 13.
(Postupak oduzimanja putne isprave)
(1) Kad Ministarstvo primi zahtjev za oduzimanje putne isprave obavezno je odmah provjeriti u centralnoj evidenciji izdatih putnih isprava da li izbjeglica, za koje se podnosi zahtjev posjeduje važeću putnu ispravu.
(2) Ako Ministarstvo utvrdi da izbjeglica, za koju se traži oduzimanje ili poništavanje putne isprave, posjeduje važeću putnu ispravu i da postoje zakonski uvjeti za oduzimanje ili poništavanje putne isprave, donosi rješenje o oduzimanju ili poništavanju putne isprave.
(3) Ministarstvo poziva nosioca putne isprave da putnu ispravu preda Ministarstvu. Ukoliko nosilac putne isprave ne preda putnu ispravu, putna isprava će se prisilno oduzeti. O oduzetoj putnoj ispravi izdaje se potvrda.
(4) U hitnim slučajevima, putnu ispravu može privremeno oduzeti i drugi organ nadležan za izdavanje putne isprave ili organ nadležan za kontrolu prelaska državne granice, pri čemu se izbjeglici kojoj je privremeno oduzeta putna isprava izdaje potvrda.
(5) Ukoliko se privremeno oduzeta putna isprava ne vrati izbjeglici kojoj je oduzeta nakon 24 sata od oduzimanja, ista se odmah, a najkasnije u roku od 3 dana dostavlja nadležnom organu koji je izdao putnu ispravu.
(6) O dostavljanju privremeno oduzete putne isprave iz stava (5) obavještava se osoba čija je putna isprava privremeno oduzeta.
(7) Oduzimanje putne isprave predstavlja zabranu za izdavanje nove putne isprave istoj osobi.
(8) Postupak iz stava (5) i (6) smatra se hitnim.
(9) Privremeno oduzeta putna isprava deponuje se i čuva kod nadležnog organa.
(10) Nakon prestanka razloga za privremeno oduzimanje putne isprave nadležni organ vraća putnu ispravu nosiocu.
Član 14.
(Postupak poništenja putne isprave)
(1) Ministarstvo vrši poništavanje putne isprave za koju je utvrđeno da sadrži lažne podatke, kojoj je istekao rok važenja, putne isprave koja je zamijenjena i oštećene putne isprave ili ako je oduzeta iz razloga propisanih članom 12. Pravilnika.
(2) Poništavanje putne isprave vrši se fizičkim uništenjem putne isprave i otiskivanjem štambilja "poništeno" preko upisanih podataka u putnoj ispravi i praznim stranicama putne isprave.
(3) Poništena putna isprava može se vratiti nosiocu putne isprave na njegov zahtjev, izuzev putne isprave koja sadrži lažne podatke.
Član 15.
(Centralna evidencija)
Centralnu evidenciju putnih isprava za izbjeglice vodi Ministarstvo i Agencija za identifikaciona dokumenta, evidenciju i razmjenu podataka.
Član 16.
(Stavljanje ranijeg propisa van snage)
Danom stupanja na snagu ovog pravilnika prestaje važiti Pravilnik o putnoj ispravi za izbjeglice ("Službeni glasnik BiH", broj 80/09).
Član 17.
(Stupanje na snagu)
Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku BiH".