Službeni glasnik BiH, broj 50/15

Na osnovu člana 107. stav (1) tačka a) Zakona o zaštiti potrošača u Bosni i Hercegovini ("Službeni glasnik BiH", broj 25/06) i člana 17. Zakona o Vijeću ministara Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", br. 30/03, 42/03, 81/06, 76/07, 81/07, 94/07 i 24/08), Vijeće ministara Bosne i Hercegovine, na prijedlog Vijeća za zaštitu potrošača Bosne i Hercegovine, na 6. sjednici održanoj 07.05.2015. godine, donijelo je


ODLUKU


O USVAJANJU DRŽAVNOG GODIŠNJEG PROGRAMA ZA ZAŠTITU POTROŠAČA BOSNE I HERCEGOVINE ZA 2015. GODINU


Član 1.
(Predmet odluke)

Ovom Odlukom usvaja se Državni godišnji program za zaštitu potrošača Bosne i Hercegovine za 2015. godinu, koji je dat u prilogu ove Odluke i čini njen sastavni dio.

Član 2.
(Stupanje na snagu)

Ova Odluka stupa na snagu danom donošenja i objavljuje se u "Službenom glasniku BiH".

VM broj 45/15
7. maja 2015. godine
Sarajevo


Predsjedavajući
Vijeća ministara BiH
Dr. Denis Zvizdić, s. r.




DRŽAVNI GODIŠNJI PROGRAM ZA ZAŠTITU POTROŠAČA BOSNE I HERCEGOVINE ZA 2015. GODINU



DIO PRVI - OPĆE ODREDBE


Osnovе unutrašnje i vanjske politike Bosne i Hercegovine zasnivaju se na ispunjenju njenog primarnog strateškog cilja, a to je ispunjavanje uslova za punopravno članstvo u Evropskoj uniji (EU). Inicijalni pravni akt Bosne i Hercegovine s ciljem da postane punopravan član EU je bila Odluka Vijeća ministara BiH o pokretanju inicijative za pristupanje Bosne i Hercegovine Evropskoj uniji ("Službeni glasnik BiH", broj 3/99). Također, treba spomenuti i Rezoluciju Parlamentarne skupštine BiH o evropskim integracijama i Paktа o stabilnosti za jugoistočnu Evropu ("Službeni glasnik BiH", broj 12/99) kojom se ističe važnost intenziviranja političkog dijaloga Bosne i Hercegovine i EU kao dijela projekta za stabilnost i pridruživanje EU. Nužne pretpostavke i uslovi bez kojih nije bilo moguće otpočeti navedeni proces su stabilnost institucija koje osiguravaju demokratiju, vladavinu prava i poštivanje demokratskih načela i ljudskih prava, međunarodnog prava te tržišne privrede.
Stvaranjem Bosne i Hercegovine kao samostalne države, već je na početku bilo vidljivo opredjeljenje za demokratsku i socijalnu državu, što je i jasno naznačeno u Ustavu Bosne i Hercegovine koji u članu II. govori o "Ljudskim pravima i osnovnim slobodama", gdje u istom članu stav 1. propisuje da će "Bosna i Hercegovina i oba entiteta osigurati najviši nivo međunarodno priznatih prava i osnovnih sloboda." Shodno članu II. 2. Ustava BiH "Prava i slobode predviđeni u Evropskoj konvenciji za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda i u njenim protokolima se direktno primjenjuju u Bosni i Hercegovini." Primarno pravo, kao sastavni dio navedenih prava i sloboda, je pravo na zdrav život. Svako je dužan, u sklopu svojih ovlasti i djelatnosti, posebno posvećivati pažnju zaštiti zdravlja ljudi, prirode i čovjekovog okoliša.
Državni godišnji program za zaštitu potrošača Bosne i Hercegovine za 2015. godinu (u daljnjem tekstu: Program) je cjelovit dokument koji kreira politiku zaštite potrošača, definira prioritete, određuje mjere za njihovo ostvarenje u navedenom periodu, te utvrđuje nositelje aktivnosti za ispunjenje planiranih ciljeva i zadataka. Program predstavlja nastavak kontinuiteta koji je uspostavljen Državnim godišnjim programom za zaštitu potrošača Bosne i Hercegovine za 2009. godinu, od kada se za svaku godinu usvaja poseban Program i objavljuje u "Službenom glasniku BiH".
Članom 76. Glava VI. potpisanog teksta Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju između Evropskih zajednica i njihovih država članica i Bosne i Hercegovine (SSP) propisano je da će strane sarađivati u cilju usklađivanja standarda za zaštitu potrošača u Bosni i Hercegovini s istim standardima u Zajednici, te da je efikasna zaštita potrošača neophodna kako bi se osiguralo propisno funkcioniranje tržišne ekonomije. Potpisivanjem navedenog sporazuma Bosna i Hercegovina je preuzela obavezu harmonizacije zakonodavstva s pravnom stečevinom EU, mada je i do momenta potpisivanja SSP-a vršeno preuzimanje direktiva EU iz oblasti zaštite potrošača u pravni sistem Bosne i Hercegovine.
Savremeno tržište omogućava široku ponudu uz potrebno postizanje visokog i jedinstvenog nivoa zaštite potrošača, kako bismo Bosnu i Hercegovinu pripremili za ravnopravno nastupanje na jedinstvenom tržištu EU. To podrazumijeva stvaranje jedinstvene i kvalitetne institucionalne strukture kao temelja provođenja efikasne zaštite potrošača, čime bi Bosna i Hercegovina pokazala da zaslužuje povjerenje potrošača na konkurentnom unutrašnjem tržištu uz jasna pravila i dosljedno provođenje zakona, bez obzira gdje se potrošač ili privredni subjekt nalaze. Da bi se sve to moglo ostvariti potrebna su i značajna finansijska sredstva koja bi u konačnici dovela do značajne koristi ne samo privrednim subjektima, nego i potrošačima u njihovom svakidašnjem životu, obzirom na veći izbor robe i usluga uz bolji kvalitet i niže cijene.


DIO DRUGI - ZAKONODAVSTVO


Zaštita potrošača dinamično je područje te se samim tim i politika zaštite potrošača ne može definirati na duži period. U skladu s brzim promjenama na tržištu, a koje se posljedično odnose i na potrošače, potrebno je stalno pratiti prioritetna područja koja su važna kod provođenja politike zaštite potrošača.
Donošenjem Zakona o zaštiti potrošača u Bosni i Hercegovini ("Službeni glasnik BiH", broj 25/06) osigurala se primjerena zaštita potrošačkih interesa prilikom kupnje roba i usluga za lične potrebe. Zakon o zaštiti potrošača u Bosni i Hercegovini jedan je od propisa kojim je započeo postupak implementacije direktiva EU s područja zaštite potrošača u pravni sistem Bosne i Hercegovine, kojim se preuzimaju evropski standardi ponašanja na tržištu, kako u pogledu same zaštite potrošača, tako i u pogledu obaveza trgovaca. Obzirom na širinu područja u kojem interesi potrošača dolaze do izražaja ovaj Zakon treba promatrati kao opći propis na području zaštite potrošača, propis kojim je utvrđen okvir sistema zaštite potrošača.
Pored Zakona o zaštiti potrošača u BiH postoji još čitav niz propisa koji su vezani za oblast zaštite potrošača, a koji bi se mogli grupisati prema sektorskom principu. Interesi potrošača štite se još i nizom drugih propisa koji pravno uređuju različita prava potrošača kao što su: propisi iz oblasti obligacionih odnosa, oblasti hrane, veterinarstva, zdravlja bilja, nadzora nad tržištem, sigurnosti proizvoda, lijekova i medicinskih sredstava, oblasti konkurencije, zatim čitav set zakona o električnoj energiji državnog i entitetskog nivoa, entitetski zakoni o trgovini, entitetski zakoni o inspekcijama, zakoni i podzakonski akti o poštanskom saobraćaju, propisi različitih nivoa vlasti vezano za komunalne usluge, propisi iz oblasti zdravstvene zaštite, propisi iz oblasti finansijskih usluga, propisi iz oblasti zaštite okoliša itd.


DIO TREĆI - NAČELA I CILJEVI DRŽAVNOG PROGRAMA


POGLAVLJE I - Načela politike zaštite potrošača:


a) načelo javnosti, obrazovanja, i obavještavanja - predstavlja pravo građanina na pravovremeno obavještavanje o svojim pravima, kao i o kvalitetu roba i usluga na tržištu, o poduzetim mjerama za zaštitu osnovnih prava potrošača, te s tim u vezi na slobodan pristup podacima o stanju u području zaštite potrošača;
b) načelo cjelovitosti - podrazumijeva harmonizaciju djelovanja svih vladinih i nevladinih subjekata zaštite potrošača u cilju što kvalitetnijeg provođenja politika u oblasti zaštite potrošača;
c) načelo preventivnosti - ima za svrhu svim legalnim sredstvima izbjegavati rizik opasnosti za život i zdravlje te štetu na strani potrošača. Pod tim legalnim sredstvima podrazumijevamo redovne, organizirane i planirane kontrole roba i usluga.


POGLAVLJE II - Ciljevi i mjere politike zaštite potrošača


Osnovni cilj politike zaštite potrošača je stalno poboljšanje kvaliteta života svih građana Bosne i Hercegovine, te promocija važnosti zdravlja i sigurnosti potrošača.
Opći ciljevi i mjere zaštite potrošača su:

CILJEVI

 

MJERE ZA OSTVARENJE CILJEVA

a) osigurati vladavinu prava demokratije i civilnog društva;

daljnje usklađivanje zakonodavstva sa zakonodavstvom EU

1. predlaganje zakonskih i drugih mjera u osiguranju visokog nivoa zaštite zdravlja, sigurnosti, dostojanstva i prava potrošača;

2. udruživanje u udruženja za zaštitu potrošača;

3. pravo na predstavljanje u procesu donošenja odluka

b) stvoriti uslove za efikasno rješavanje uočenih problema na području zaštite potrošača

1. uvođenje odgovarajućih mjera za zaštitu potrošača (inspekcije, sudovi, Ombudsmen) kako bi se sporovi potrošača i trgovaca riješili prije redovnog suda;

2. pojednostavljenje postupka zaštite potrošača pred sudovima

c) osvješćivanje potrošača o njihovom stvarnom položaju na tržištu

1. podrška osnivanju i radu udruženjima i savjetovalištima za zaštitu potrošača;

2. osmišljavanje i provođenje obrazovanja potrošača;

3. primjena osnovnih znanja o zaštiti potrošača u obrazovnim ustanovama

d) osigurati podršku potrošačima u ostvarenju njihovih prava

1. osiguranje djelotvorne saradnje vladinih organa i nadležnih institucija za provođenje politike zaštite potrošača;

2. uspostavljanje savjetodavne mreže za razvijanje njihove međusobne saradnje

e) međusobna povezanost svih nositelja zaštite potrošača

 jačanje saradnje i razmjena informacija

f) jačanje položaja potrošača na tržištu i podizanje svijesti potrošača u odnosu na njihova prava i ulogu u tržišnoj privredi

obavještavanje potrošača, različiti vidovi savjetovanja i obrazovanja potrošača

g) zaštita zdravlja i sigurnost potrošača

1. uspostavljanje sistema obavještavanja potrošača o sigurnosti proizvoda na tržištu;

2. izrada tehničkih propisa za tehničke zahtjeve za proizvode koji osiguravaju visok nivo zaštite zdravlja i sigurnosti potrošača;

3. saradnja svih organa javne uprave u osiguravanju zaštite zdravlja i sigurnosti potrošača

h) davanje informacija i upoznavanje javnosti o pravima potrošača u BiH

planiranje promotivnih djelovanja na svim nivoima i podsticanje medijske aktivnosti

 


DIO ČETVRTI - NOSITELJI ZAŠTITE POTROŠAČA


Kako bi se osigurala što kvalitetnija realizacija politike zaštite potrošača, neophodno je uključenje niza subjekata koji bi bili odgovorni za njeno provođenje.
Članom 98. tačkama od a) do i) Zakona o zaštiti potrošača u Bosni i Hercegovini određeni su subjekti odgovorni za zaštitu potrošača u Bosni i Hercegovini. Pored tih subjekata, u ovom Programu su navedeni i drugi subjekti koji imaju bitnu ulogu u oblasti zaštite potrošača.


POGLAVLJE I - Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa


ODJELJAK A. - Uloga institucije u sistemu zaštite potrošača i trenutno stanje


Članom 9. Zakona o ministarstvima i drugim organima uprave Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", br. 5/03, 42/03, 26/04, 42/04, 45/06, 88/07, 35/09, 59/09 i 103/09) i članom 99. stav (1) tačke a) do e) Zakona o zaštiti potrošača u Bosni i Hercegovini, određeni su poslovi u oblasti zaštite potrošača koje u okviru svoje djelatnosti obavlja Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa (u daljnjem tekstu poglavlja: Ministarstvo).
Ministarstvo koordinira izradu Državnog godišnjeg programa za zaštitu potrošača Bosne i Hercegovine za svaku kalendarsku godinu, počev od 2009. godine, te u saradnji sa svim učesnicima u izradi istog, prikuplja relevantne podatke za njegov sadržaj. Ministarstvo organizira sjednice Vijeća za zaštitu potrošača Bosne i Hercegovine (Vijeće), pa u vezi s tim obavlja sve poslove koji obuhvataju pripremu materijala za održane sjednice, predsjedavanje sjednicama, dostavu materijala nakon održanih sjednica, te praćenje realizacije donesenih zaključaka. Vijeće, kao bitan subjekt odgovoran za zaštitu potrošača u Bosni i Hercegovini, imenuje Vijeće ministara Bosne i Hercegovine i njegov sastav je određen članom 106. stav (1) Zakona o zaštiti potrošača u Bosni i Hercegovini. Vijeće čine predstavnici državnih institucija, nadležnih organa entiteta te predstavnici udruženja za zaštitu potrošača na državnom i entitetskom nivou. Vijeće je imenovano na osnovu Odluke o imenovanju članova Vijeća za zaštitu potrošača Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", br. 89/06, 10/08, 24/09, 63/10, 32/12 i 9/13), a sastaje se najmanje četiri puta godišnje. Poslovi koje Vijeće, u okviru svoje nadležnosti, obavlja propisani su članom 107. navedenog Zakona, a obuhvataju sljedeće aktivnosti: predlaganje na usvajanje Vijeću ministara Bosne i Hercegovine državnog godišnjeg programa za zaštitu potrošača i praćenje njegovog izvršavanja, utvrđivanje osnove politike za zaštitu potrošača, te usmjeravanje obima djelatnosti koje se finansiraju, odnosno sufinansiraju iz budžeta Bosne i Hercegovine.
Kroz saradnju i razmjenu informacija s bosanskohercegovačkim državnim i entitetskim institucijama vezanim za oblast zaštite potrošača, kao i nevladinim sektorom, Ministarstvo nastoji uključiti sve odgovorne subjekte u proces uspostave što cjelovitijeg i efikasnijeg sistema zaštite potrošača u Bosni i Hercegovini. Također, Ministarstvo ima permanentnu saradnju i s relevantnim međunarodnim institucijama pogotovo s Delegacijom EU u BiH, kao prvom kontaktnom tačkom za transmisiju informacija prema Evropskoj komisiji.
Predstavnici Ministarstva učestvuju na različitim konferencijama i stručnim skupovima na temu zaštite potrošača. Ministarstvo također ostvaruje saradnju s akademskom i poslovnom zajednicom po pitanju promoviranja zaštite prava i interesa potrošača.


ODJELJAK B. - Planirane aktivnosti u 2015. godini koje se odnose na oblast zaštite potrošača


R.b.

Ciljevi

Zadaci

Nositelji

Rok za realizaciju zadataka

Prijedlozi mjera za poboljšanje

1.

Informacija o izvršenju Državnog godišnjeg programa za zaštitu potrošača BiH za 2014. godinu

 - prikupiti podatke o izvršenju Programa 2014. od institucija koje su učestvovale u izradi istog, te sačiniti Informaciju o izvršenju Državnog godišnjeg programa za zaštitu potrošača BiH za 2014. godinu koju usvaja VM BiH

Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH

Kontinuirano

- poboljšanje kvaliteta saradnje između svih institucija - subjekata sistema zaštite potrošača u BiH

2.

Koordinacija aktivnosti izrade Državnog godišnjeg programa za zaštitu potrošača BiH za 2015. godinu

- u saradnji sa svim učesnicima izrade Državnog godišnjeg programa za zaštitu BiH potrošača za 2015. godinu prikupljanje i obrada relevantnih podataka koji bi trebali biti sadržaj navedenog programa

Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH

juni 2015. godine

- podizanje svijesti svih učesnika u izradi Državnog godišnjeg programa za zaštitu potrošača BiH na način da pristupe osmišljavanju realno ostvarivih planova aktivnosti svojih institucija u 2015. godini u oblasti zaštite potrošača

3.

Pripremne aktivnosti na izradi Državnog godišnjeg programa za zaštitu potrošača BiH za 2016. godinu

- u saradnji sa svim učesnicima izrade Državnog godišnjeg programa za zaštitu BiH potrošača za 2016. godinu prikupljanje relevantnih podataka koji bi trebali biti sadržaj navedenog programa

Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH

IV kvartal 2015. godine

 

4.

Organizacija sjednica Vijeća za zaštitu potrošača BiH i aktivno učešće u njegovom radu

- priprema svih materijala za održavanje sjednica, predsjedavanje sjednicama, dostava materijala nakon održanih sjednica te praćenje realizacije donesenih zaključaka

Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH

Kontinuirano

- rješavanje problema budžetskih sredstava neophodnih za rad Vijeća za zaštitu potrošača BiH, te aktivan pristup svih članova Vijeća prilikom realizacije zaključaka sjednica

5.

Aktivna saradnja i razmjena infomacija i podataka sa svim subjektima u BiH odgovornim za zaštitu potrošača, s ciljem njihovog aktivnog uključivanja u proces uspostave što cjelovitijeg i efikasnijeg sistema zaštite potrošača u BiH

 - uspostava svih vidova saradnje s ostalim institucijama i nevladinim sektorom vezanim za oblast zaštite potrošača,

- organizacija tematskih okruglih stolova iz oblasti zaštite potrošača

Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH

Kontinuirano

 

6.

Savjetodavni servis za potrošače

- kontinuirano pružanje savjeta i stručnih mišljenja na upite fizičkih i pravnih lica putem telefona, elektronske pošte i putem pisanih odgovora

Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH

Kontinuirano

 

7.

Saradnja s akademskom i poslovnom zajednicom

- predavanja na fakultetima,

- učešće na seminarima privrednih komora

Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH

Kontinuirano

- saradnja s akademskom i poslovnom zajednicom u cilju promocije politike zaštite potrošača

 


POGLAVLJE II - Ured za veterinarstvo Bosne i Hercegovine


ODJELJAK A. - Uloga institucije u sistemu zaštite potrošača i trenutno stanje


Ured za veterinarstvo Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu poglavlja: Ured) ima ulogu krovne i koordinirajuće ustanove veterinarske službe u Bosni i Hercegovini. Uloga Ureda u zaštiti potrošača prevashodno je bazirana na zaštiti zdravlja potrošača. S tim u vezi, Ured u skladu sa svojim mandatom, između ostalog, vrši praćenje epidemiološke situacije u državi i svijetu, uključujući praćenje pojave zoonoza, donosi programe/odluke u cilju provođenja mjera praćenja, suzbijanja, kontrole i iskorjenjivanja zaraznih bolesti, donosi i finansira provođenje plana praćenja rezidua, donosi uslove koje moraju ispunjavati objekti koji se bave klanjem životinja, obradom, preradom i uskladištenjem proizvoda životinjskog porijekla, donosi uslove koji moraju ispunjavati ovlaštene dijagnostičke veterinarske laboratorije, te vrši kontrolu uvoza i izvoza živih životinja i proizvoda životinjskog porijekla.
ODJELJAK B. - Planirane aktivnosti u 2015. godini koje se odnose na oblast zaštite potrošača

R.b.

Ciljevi

Zadaci

Nositelji

Rok za realizaciju zadataka

Prijedlozi mjera za pobojšanje

1.

Kontrola i prevencija zaraznih bolesti

- donošenje godišnje Naredbe o mjerama kontrole zaraznih i parazitarnih bolesti životinja i njihovom provođenju i finansiranju u 2015. godini

Ured za veterinarstvo BiH, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske, Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva i Odjel za poljoprivredu Brčko Distrikta BiH;

31.01.2015.

- kontrola provođenja Naredbe, koju vrše nadležni vetrinarski inspekcijski organi

2.

Donošenje propisa o kontroli bolesti

- donošenje i objavljivanje propisa o kontroli pojedinih bolesti od nacionalnih interesa

Ured za veterinarstvo BiH

Kontinuirano

 

3.

Sprječavanje unošenja zaraznih bolesti u BiH

- donošenje određenih zakonskih i podzakonskih propisa o zabrani uvoza pošiljki životinjskog porijekla radi sprječavanja unošenja zaraznih bolesti u BiH u slučaju pojave istih.

Ured za veterinarstvo BiH

Kontinuirano

 

4.

Kontrola uvoznih pošiljki

- kontrola svih pošiljki živih životinja, proizvoda životinjskog porijekla, veterinarskih lijekova, stočne hrane i otpadaka (nusproizvoda) životinjskog porijekla na

graničnim veterinarskim prijelazima koje se uvoze u BiH,

- primjena odredbi Rješenja o nepostojanju VZ smetnji za uvoz izdanom od strane Ureda za veterinarstvo,

- uzorkovanje uvoznih pošiljki.

Ured za veterinarstvo BiH (granični veterinarski inspektori, kontrola na graničnim veterinarskim prijelazima), nadležni veterinarski inspekcijski organi, Republička uprava za inspekcijske poslove RS, Federalna uprava za inspekcijske poslove, Inspektorat Brčko Distrikta BiH (kontrola u unutrašnjem prometu)

Kontinuirano

- po potrebi pojačati veterinarsko inspekcijske kontrole i češće vršenje uzorkovanja

5.

Zaštita zdravlja potrošača u unutrašnjem prometu/

proizvodnji

- donošenje godišnjeg plana praćenja rezidua za 2015. godinu,

- kontrola sirovina i proizvoda životinjskog porijekla u objektima za klanje životinja, proizvodnju, obradu, preradu i skladištenje proizvoda životinjskog porijekla,

- kontrola roba životinjskog porijekla u unutrašnjem prometu

Ured za veterinarstvo BiH,

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva i Odjel za poljoprivredu Brčko Distrikta BiH;

nadležni veterinarski inspekcijski organi entiteta i Brčko Distrikta BiH

31.03.2015.

Kontinuirano

- kontrola provedbe plana praćenja rezidua

6.

Jačanje kapaciteta laboratorija

- organizacija zajedničkih sastanaka u cilju unaprjeđenja rada u skladu sa standardom,

- organizacija seminara za laboratorijsko osoblje,

- kandidiranje nabavke laboratorijske opreme

Ured za veterinarstvo BiH, nadležni organi entiteta i Brčko Distrikta;

Institut za akreditaciju BiH i ovlaštene veterinarske laboratorije

Kontinuirano

- izrada operativnih procedura u samim laboratorijama i podnošenje zahtjeva za akreditaciju

7.

Suzbijanje bruceloze u 2015. god.

 

- vakcinacija i identifikacija malih preživara od 3 do 6 mjeseci

Ured za veterinarstvo BiH, nadležne veterinarske službe i institucije na entitetskom nivou, operativne veterinarske službe i referentni laboratoriji

Kontinuirano

- poboljšati kontrolu provođenja vakcinacije,

- povećati broj edukativnih regionalnih sastanaka

8.

Ispunjavanje uslova u objektima za klanje

životinja, proizvodnju, obradu

preradu i skladištenje proizvoda životinjskog porijekla

- registracija i odobravanje

objekata koji se bave klanjem životinja, proizvodnjom, obradom

preradom i skladištenjem proizvoda životinjskog porijekla, te kontinuirana kontrola objekata,

- brisanje iz registra objekata koji ne ispunjavaju uslove.

Ured za veterinarstvo BiH,

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva i Odjel za poljoprivredu Brčko Distrikta BiH;

nadležni veterinarski inspekcijski organi entiteta i Brčko Distrikta BiH

Kontinuirano

- provođenje službenih kontrola u odobrenim objektima

9.

Postvakcinalni monitoring bjesnoće kod lisica

- kontrola uspješnosti provedene vakcinacije lisica

Ured za veterinarstvo, lovačka udruženja i ovlaštene veterinarske laboratorije

Kontinuirano

 

10.

Monitoring virusnih riba

- kontrola zdravstvenog statusa riba i riblje mlađi kao jednog od bitnih faktora izvoza ribljih proizvoda

Ured za veterinarstvo, nadležne veterinarske službe i institucije entiteta i Brčko Distrikta BiH, referentne laboratorije

Kontinuirano

 

 

11.

Monitoring avijarne influence kod divljih ptica

- kontrola bolesti kod divlje populacije ptica

Ured za veterinarstvo, nadležne veterinarske službe i institucije entiteta i Brčko Distrikta BiH, referentne laboratorije

Kontinuirano

 

 


POGLAVLJE III - Uprava Bosne i Hercegovine za zaštitu zdravlja bilja


ODJELJAK A. - Uloga institucije u sistemu zaštite potrošača i trenutno stanje


Uprava Bosne i Hercegovine za zaštitu zdravlja bilja (u daljnjem tekstu poglavlja: Uprava) je centralno odgovorno tijelo za zaštitu bilja u Bosni i Hercegovini za saradnju i razmjenu informacija s međunarodnim zvaničnim tijelima i obavještavanje međunarodnih tijela. U skladu sa Zakonom o zaštiti zdravlja bilja ("Službeni glasnik BiH", broj 23/03) Uprava vrši upravne poslove i s njima povezane tehničke poslove. Ovlaštenja i zadaci Uprave propisani su članom 76. navedenog zakona. Uprava također obavlja i druge poslove iz fitosanitarne oblasti koji su joj dati u nadležnost drugim zakonima i odlukama nadležnih organa.
Osnovni zadaci Uprave su da: koordinira pripremu i priprema propise iz svoje nadležnosti; donosi podzakonske akte kada je za to ovlaštena zakonom; uspostavlja i vodi registre iz svoje nadležnosti; ostvaruje saradnju i koordinaciju s nadležnim organima Bosne i Hercegovine, entiteta i Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine; uspostavlja i ostvaruje saradnju s međunarodnim institucijama i organizacijama (FAO, IPPC, EPPO, UPOV, EC i sl.); predstavlja Bosnu i Hercegovinu u međunarodnim institucijama i organizacijama iz svoje nadležnosti; prati međunarodne propise iz fitosanitarne oblasti; usklađuje propise Bosne i Hercegovine iz fitosanitarne oblasti s odgovarajućim propisima EU.
Uspostavljen je funkcionalan fitosanitarni sistem u Bosni i Hercegovini, a to je bilo moguće ostvariti jedino kroz harmonizaciju zakonodavstva i potpunu uključenost Uprave i svih nadležnih organa entiteta i Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine u fitosanitarnom sektoru u Bosni i Hercegovini s jasnom podjelom zadataka i odgovornosti, što je konstatirano i tokom posjete FVO (Food and Veterinary Office EU) revizije u sektoru krompira. Glavni cilj uspostavljanja funkcionalnog fitosanitarnog sistema je da se osigura jasan lanac kontrole i osigura brza razmjena informacija o pojavi i rasprostranjenosti nekog štetnog organizma bilja.
Oblast zaštite zdravlja bilja uređena je Zakonom o zaštiti zdravlja bilja kojim se regulira zdravlje bilja, određuju mjere i obaveze radi sprječavanja pojave, unošenja i širenja štetnih organizama na biljke, biljne proizvode i druge regulirane objekte, kao i njihovo iskorjenjivanje, zatim biološka zaštita bilja, prikupljanje i razmjena podataka, te sistemi informiranja.
Implementacija Pravilnika o listama štetnih organizama, listama bilja, biljnih proizvoda i reguliranih objekata ("Službeni glasnik BiH", broj 48/13) tj. Priloga V dio A odjeljak I je jedna od najznačajnijih aktivnosti Uprave. U skladu s tim, redefiniran je Objedinjeni spisak roba koje podliježu kontroli fitosanitarne inspekcije pri uvozu i time je haramonizirana s odgovarajućim spiskom roba u EU. Primjenom ovog vrlo važnog Pravilnika značajno su smanjena opterećenja uvoznika, a pregledaju se samo one robe koje predstavljaju fitosanitarni rizik.
Program posebnog nadzora (sistemske kontrole) nad karantinskim štetnim organizmima na krompiru u BiH počeo je s implementacijom u 2011. godini i vrši se kontinuirano svake godine na osnovu usvojenog programa za tu godinu. Posebаn nadzor provodi se s ciljem utvrđivanja prisustva, odnosno odsustva (detekcije) karantinskih štetnih organizama krompira na mjestima ulaska pošiljki krompira, koje se uvoze u Bosnu i Hercegovinu, te na mjestima proizvodnje sjemenskog i merkantilnog krompira. Kontinuirano provođenje navedenog programa posebnog nadzora vrlo je značajno s aspekta omogućavanja izvoza krompira u zemlje EU, a poseban značaj ima za potrošače u Bosni i Hercegovini obzirom da kontroli podliježe krompir koji se uvozi kao i krompir koji se proizvodi u Bosni i Hercegovini.
Oblast sjemena i sadnog materijala kao i zaštita novih sorti uređuje Zakon o sjemenu i sadnom materijalu poljoprivrednih biljaka Bosni i Hercegovini ("Službeni glasnik BiH", broj 03/05) i Zakon o zaštiti novih sorti bilja u Bosni i Hercegovini ("Službeni glasnik BiH", br. 14/10 i 32/13). U saradnji s nadležnim organima entiteta i Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine, Uprava priprema i donosi pravne propise iz oblasti sjemenarstva i rasadničke proizvodnje, propisuje uslove za uvoz i stavljanje u promet, pripremu za stavljanje u promet i proizvodnju sjemena i sadnog materijala poljoprivrednog bilja, uslove za upis dobavljača u centralni registar dobavljača, kao i postupak upisa sorti u Sortnu listu, te uslove za dodjelu oplemenjivačkog prava i zaštitu novih sorti.
Oblast fitofarmaceutskih sredstva uređuje Zakon o fitofarmaceutskim sredstvima Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", broj 49/04). Uprava koordinira i sarađuje s entitetima i Brčko Distriktom Bosne i Hercegovine u vezi zadataka i ovlaštenja iz oblasti fitofarmaceutskih sredstava koja su propisana navedenim zakonom i radi na implementaciji donesenih podzakonskih akata, prati stanje na području prometa odnosno upotrebe fitofarmaceutskih sredstava i sarađuje pri pripremi neophodnih mjera, kao i izradi programa mjera vezanih za pravilnu upotrebu fitofarmaceutskih sredstava i pomaže kod uvođenja načela dobre poljoprivredne prakse i integralne zaštite biljaka.


ODJELJAK B. - Planirane aktivnosti u 2015. godini koje se odnose na oblast zaštite potrošača


R.b.

Ciljevi

Zadaci

Nositelji

Rok za realizaciju zadataka

Prijedlozi mjera za poboljšanje

1.

Osigurana proizvodnja krompira u BiH po procedurama i standardima koje propisuje EU

- provođenje posebnog nadzora nad karantinskih štetnih organizmima na krompiru,

- implementacija Programa posebnog nadzora (sistemske kontrole) nad karantinskim štetnim organizmima na krompiru u BiH

Uprava BiH za zaštitu zdravlja bilja i nadležni organi entiteta i Brčko Distrikta BiH

Kontinuirano

- zaštita zdravlja bilja i osiguranje uslova za nesmetanu trgovinu krompira,

- podizanje svijesti svih zainteresiranih strana,

- osiguranje neophodnih finansijskih sredstava,

- osiguranje izvoza krompira kako u zemlje EU tako i u zemlje u okruženju koje nisu članice EU

2.

Uspostavljanje sistema testiranja i upisa sorti u Sortnu listu BiH

- omogućavanje uvođenja novih kvalitetnijih sorti i hibrida u proizvodnju i upotrebu u BiH

Uprava BiH za zaštitu zdravlja bilja i nadležni organi entiteta i Brčko Distrikta BiH i entitetske institucije koje se bave ispitivanjem sorti

Kontinuirano

- usvajanje Poslovnika o radu zajedničke komisije za sorte,

- stupanje na snagu Pravilnika o kontroli proizvodnje sjemena i sadnog materijala poljoprivrednog bilja,

- jačanje kapaciteta laboratorija za ispitivanje sjemena i sadnog materijala,

- podizanje svijesti svih zainteresiranih strana

3.

Jačanje kapaciteta za kontrolu kvaliteta sjemena i sadnog materijala koji se proizvodi, uvozi i stavlja u promet u BiH

- implementacija donesenih podzakonskih akata,

- provođenje obuke fitosanitarnih inspektora i drugog osoblja u cilju podizanja kvaliteta standarda za kontrolu,

- uvođenje sistema kontrole proizvodnje i deklariranja/

certificiranja sjemena i sadnog materijala poljoprivrednih biljaka

Uprava BiH za zaštitu zdravlja bilja i nadležni organi i institucije entiteta i Brčko Distrikta BiH

Kontinuirano

- jačanje kapaciteta laboratorija za sjeme i sadni materijal,

- povećanje broja fitosanitarnih inspektora u inspektoratima entiteta i Brčko Distrikta BiH,

- provođenje obuka službenika i inspekcijskog osoblja

4.

Uspostavljanje sistema zaštite sorti i prava oplemenjivača

- ratifikacija i provođenje odredbi Konvencije UPOV

Uprava BiH za zaštitu zdravlja bilja i nadležni organi entiteta i Brčko Distrikta BiH u saradnji s MVTEO

Kontinuirano

- implementacija Zakona o zaštiti novih sorti bilja u BiH i donošenje podzakonskih akata,

- podizanje svijesti svih zainteresiranih strana

5.

Uspostavljanje i kontinuirani razvoj sistema primjene integralne zaštite bilja

- provođenje aktivnosti koje će osigurati uslove za primjenu osnovnih principa integralne zaštite bilja

Uprava BiH za zaštitu zdravlja bilja i nadležni organi i institucije entiteta i Brčko Distrikta BiH

Kontinuirano

- implementacija odredbi pravilnika koji su usklađeni s Uredbom 1107/2009 i kojom se propisuju uslovi za stavljanje fitofarmaceutskih sredstava na tržište i Direktivom 2009/128 o održivoj upotrebi pesticida

 


POGLAVLJE IV - Ombudsmen za zaštitu potrošača u Bosni i Hercegovini


ODJELJAK A. - Uloga institucije u sistemu zaštite potrošača i trenutno stanje


Institucija Ombudsmena za zaštitu potrošača u Bosni i Hercegovini (u daljnjem tekstu poglavlja: Institucija ombudsmena) uspostavljena je s ciljem promocije dobrog i efikasnog provođenja politike zaštite potrošača u Bosni i Hercegovini.
Institucijom ombudsmena upravlja Ombudsmen za zaštitu potrošača koji zastupa kolektivne potrošačke interese, kako u pojedinačnim predmetima tako i u općem medijskom prostoru gdje ih predstavlja i brani. Kao neovisno tijelo ima ovlaštenje da provodi istražne radnje, javno kritizira, educira slabiju stranu u potrošačkom odnosu, tj. potrošača, izdaje preporuke, instrukcije, pokreće postupak pred nadležnim sudom u slučajevima naknade štete i druge pravne mjere, a sve u svrhu zaštite kolektivnih interesa potrošača u ime zaštite kolektivnih interesa potrošača. Zaštita potrošača ostvaruje se kroz nadziranje, komunikaciju i preventivne radnje da bi se osigurala njegova osnovna prava na tržištu te promovirala jednakost među potrošačima i u odnosu na poslovanje.
Institucija ombudsmena radi na širokom spektru pitanja potrošača. Područja rada uglavnom se odnose na rješavanje žalbi potrošača, pružanje informacija potrošačima organiziranim u udruženjima i Savezu udruženja potrošača Bosne i Hercegovine, te njihovo educiranje, saradnju s medijima o svim pitanjima potrošača, sigurnost proizvoda, kvalitetu proizvoda i uticaj na okoliš i zaštitu ekonomskog interesa potrošača, sudjelovanjem u svojstvu umješača u raspravama koje se vode kod sektorskih regulatornih tijela.
Prema planiranim aktivnostima te razvijanjem i jačanjem saradnje s regionalnom i lokalnom administracijom, Institucija ombudsmena će tokom 2015. godine poboljšati svoju društvenu efikasnost da bi ukazala na stavove potrošača u različitim administrativnim sektorima i poslovnom svijetu.


ODJELJAK B. - Planirane aktivnosti u 2015. godini koje se odnose na oblast zaštite potrošača


R.b.

Ciljevi

Zadaci

Nositelji

Rok za realizaciju zadataka

Prijedlozi mjera za poboljšanje

1.

Informiranje potrošača i podrška udruženjima potrošača

- informiranje putem medija, izdavanje različitih publikacija

Ombudsmen, pomoćnici ombudsmena

Kontinuirano

- uzajamne posjete, okrugli stolovi, seminari

2.

Praćenje i predlaganje aktivnosti kompanija -potrošač

- provedba potrošačke legislative

Ombudsmen, pomoćnici ombudsmena

Kontinuirano

- odgovori na upite poslovne zajednice

3.

Analiza tržišta po pitanju kršenja potrošačkih prava

- jačanje saradnje s inspekcijskim organima

Ombudsmen, pomoćnici ombudsmena

Kontinuirano

- preporuke i smjernice u posebnim sektorima

4.

Prijem i odlučivanje po pojedinačnim pritužbama potrošača

- djelovanje prema poslovnoj zajednici u smislu poštivanja potrošačkih prava

Ombudsmen, pomoćnici ombudsmena

Kontinuirano

- u skladu s Pravilima rada preduzeti potrebne aktivnosti

 

5.

Predlaganje rješavanja potrošačkih sporova putem mehanizama za alternativno rješavanje sporova (ARS)

- iniciranje donošenja procedura ARS

Ombudsmen, pomoćnici ombudsmena

Kontinuirano

- učešće u radu Radne grupe za rješavanje zaostalih komunalnih predmeta

6.

Kontaktiranje s Ombudsmenima za ljudska prava u vezi problema iz oblasti ekonomskih usluga od općeg interesa

- jačanje saradnje s Ombudsmenima za ljudska prava

Ombudsmen, pomoćnici ombudsmena

Kontinuirano

- uzajamne posjete, zajednički stav o problemima iz oblasti javnih usluga

7.

Prijedlozi i inicijative za poboljšanje Zakona o zaštiti potrošača u BiH i druge potrošačke legislative

- otvoriti raspravu s udruženjima potrošača o predloženim izmjenama zakona

Ombudsmen, pomoćnici ombudsmena

Kontinuirano

- šire raspraviti pojedinačne prijedloge i dati zajednički stav

8.

Istraživanje drugih mjera organa vlasti na zaštitu potrošača

- učešće u javnoj raspravi za propise iz oblasti potrošačke legislative

Ombudsmen, pomoćnici ombudsmena

Kontinuirano

- donošenje podzakonskih akata pružatelja usluga

9.

Saradnja s obrazovnim institucijama u oblasti prava potrošača

- nastavak saradnje s obrazovnim institucijama

Ombudsmen, pomoćnici ombudsmena

Po ukazanoj potrebi i u dogovoru s obrazovnim institucijama

- promocija politike zaštite potrošača

10.

Izdavanje instrukcija u okviru nadležnosti Ombudsmena

- insistirati na dosljednoj primjeni Zakona o zaštiti potrošača u BiH i entitetskih zakona o obligacionim odnosima

Ombudsmen, pomoćnici ombudsmena

Po ukazanoj potrebi

- instrukcije za prestanak aktivnosti suprotnih potrošačkoj legislativi

11.

Praćenje realizacije izdatih Instrukcija

- insistirati na implementaciji izdatih instrukcija

Ombudsmen, pomoćnici ombudsmena

Kontinuirano

- redovno izvještavanje

12.

Praćenje realizacije preporuka datih u Posebnim izvještajima

- insistirati na implementaciji izdatih preporuka

Ombudsmen, pomoćnici ombudsmena

Kontinuirano

- redovno izvještavanje

13.

Praćenje pokrenutih sudskih postupaka

- učešće u sudskim postupcima kao aktivno legitimisan subjekt

Ombudsmen, pomoćnici ombudsmena

Kontinuirano

- zastupati kolektivne interese potrošača

14.

Pokretanje novih postupaka pred nadležnim sudom

- zaštita kolektivnih interesa potrošača

Ombudsmen, pomoćnici ombudsmena

Po ukazanoj potrebi

 

- tužbe za naknade štete nanesene kolektivnom interesu potrošača nadležnim regulatorima

15.

Inicijativa za usaglašavanje propisa iz javnih usluga sa Zakonom o zaštiti potrošača u BiH

- zaštita kolektivnih interesa potrošača

Ombudsmen, pomoćnici ombudsmena

Kontinuirano

- uključenost nadležnih regulatora

16.

Usaglašavanje propisa iz svih značajnih oblasti za potrošače sa Zakonom o zaštiti potrošača u BiH

- sveobuhvatnija zaštita potrošača

Ombudsmen, pomoćnici ombudsmena

Kontinuirano

- uključenost nadležnih regulatora i agencija

17.

Predlaganje mehanizama za efikasno konsultiranje i predstavljanje potrošača u donošenju odluka

- inicirati aktivno učešće udruženja potrošača ili relevantnog nositelja zaštite potrošača u donošenju odluka

Ombudsmen, pomoćnici ombudsmena

Kontinuirano

- uspostava regulatora za komunalne djelatnosti ili verifikacija učešća predstavnika potrošača

18.

Jačanje saradnje s udruženjima potrošača i drugim srodnim udruženjima

- pružanje stručne pomoći udruženjima u njihovim aktivnostima

Ombudsmen, pomoćnici ombudsmena

Kontinuirano

- svi oblici komunikacije i zajedničko ostvarenje projekata

 


POGLAVLJE V - Konkurencijsko vijeće


ODJELJAK A. - Uloga institucije u sistemu zaštite potrošača i trenutno stanje


Konkurencijsko vijeće učestvuje u pravnoj zaštiti potrošača na osnovu člana 98. tačka d) Zakona o zaštiti potrošača u Bosni i Hercegovini, i u tome ima značajnu ali indirektnu ulogu, koja proizlazi iz poslova i zadataka koje obavlja.
Eliminiranje zabranjenog konkurencijskog djelovanja privrednih subjekata u cilju zaštite i održanja slobodne tržišne konkurencije, te uspostavljanje jedinstvenih i transparentnih kriterija za sve privredne subjekte na tržištu, predstavlja osnovne zadatke Konkurencijskog vijeća. Upravo svojim djelovanjem kroz donošenje i primjenu svojih akata, Konkurencijsko vijeće osigurava da cijene roba i usluga ne budu produkt monopolističkog, vladajućeg ili nekog drugog djelovanja. Unaprjeđenje primjene principa slobodne tržišne konkurencije, te sprječavanje da određeni privredni subjekti imaju neopravdano povoljniji položaj u odnosu na druge, između ostalog, doprinose stvaranju povoljnijeg položaja krajnjih potrošača, prije svega kroz kvalitetnije i jeftinije proizvode i usluge na tržištu. Zadovoljni i zaštićeni potrošači uslovljavaju funkcionalno tržište, dok sam Zakon o konkurenciji uređuje pravila, mjere i postupke tržišne konkurencije, te nadležnosti i način rada Konkurencijskog vijeća na zaštiti i promociji tržišne konkurencije u Bosni i Hercegovini.
Promocija tržišne konkurencije ("Competition Advocacy") provodi se objavljivanjem odluka na web stranici institucije i u službenim glasilima u Bosni i Hercegovini, davanjem intervjua medijima, organiziranjem stručnih skupova, učešćem na seminarima, izdavanjem stručnih publikacija i slično.
Na ovaj način Konkurencijsko vijeće učestvuje u pravnoj zaštiti potrošača stvarajući uslove za fer i efikasnu konkurenciju na tržištu, osiguravajući da cijene roba i usluga nisu proizvod monopolističkog, dominantnog ili nekog drugog oblika zabranjenog djelovanja, već da su prilagođena zakonima tržišta Bosne i Hercegovine, što u konačnici dovodi do razvoja nacionalne ekonomije, a potrošačima omogućava širi izbor roba i usluga uz povoljnije cijene i druge pogodnosti.


ODJELJAK B. - Planirane aktivnosti u 2015. godini koji se odnose na oblast zaštite potrošača


R.b.

Ciljevi

Zadaci

Nositelji

Rok za realizaciju zadatka

Prijedlozi mjera za poboljšanje

1.

Primjena Zakona o konkurenciji i podzakonskih akata s ciljem poboljšanja statusa svih sudionika na tržištu, a najviše potrošača kroz niže cijene i veći kvalitet proizvoda i usluga u sektorima prisutnim na tržištu BiH

- provođenje postupaka pred Konkurencijskim vijećem kroz aktivno provođenje istraga, kako bi se otklonile prakse koje narušavaju tržišnu konkurenciju, i na taj način nanose štetu potrošačima

Konkurencijsko vijeće

Kontinuirano

- podizanje nivoa svijesti, znanja i informiranja kako potrošača tako i sudionika na tržištu kroz realizaciju

IPA projekta "Podrška implementaciji propisa konkurencije u BiH i daljnje jačanje politike konkurencije" koji traje od januara 2014. do oktobra 2015. godine)

 


POGLAVLJE VI - Agencija za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine


ODJELJAK A. - Uloga institucije u sistemu zaštite potrošača i trenutno stanje


Agencija za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu poglavlja: Agencija) predstavlja nacionalni autoritet za sigurnost i kvalitet hrane te primjenu međunarodnih sporazuma i međunarodnih konvencija iz oblasti sigurnosti hrane i hrane za životinje. Nadležnosti, zadaci i djelatnosti Agencije definirani su Zakonom o hrani ("Službeni glasnik BiH", broj 50/04). Shodno navedenom, u cilju zaštite zdravlja potrošača, Agencija provodi sljedeće aktivnosti:
- iniciranje i izrada propisa iz oblasti sigurnosti hrane koji su usklađeni s legislativom EU i standardima Codex Alimentarius; u 2015. godini planirana je izrada 11 pravilnika i 1 odluke iz oblasti hrane; službenici Agencije su u cilju zaštite zdravlja potrošača i interesa proizvođača obavezni pratiti izmjene i dopune EU zakonodavstva, zatim nova naučna saznanja i preporuke naučnih panela te u skladu s tim djelovati, što također doprinosi otklanjanju tehničkih barijera za izvoz robe porijeklom iz Bosne i Hercegovine na međunarodno tržište;
- izrada sljedećih publikacija: Smjernice u pogledu određivanja dozvoljenih odstupanja prilikom navođenja hranjivih vrijednosti hrane (prema odredbama Pravilnika o pružanju informacija potrošačima o hrani), Vodič za subjekte u poslovanju s hranom (prema odredbama Pravilnika o mikrobiološkim kriterijima za hranu), Priručnik za uzorkovanje reprodukcijskog materijala bilja i proizvoda koji sadrže i/ili se sastoje ili potiču od genetički modificiranih organizama (GMO);
- saradnja s nadležnim institucijama Bosne i Hercegovine, entiteta i Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine;
- saradnja s međunarodnim institucijama iz oblasti sigurnosti hrane (Codex Alimentarius, IPA, TAIEX, RASFF, EFSA, itd.)
- saradnja s laboratorijama za kontrolu hrane - prikupljanje i analiza podataka o rezultatima laboratorijskih analiza hrane, prikupljanje podataka o kapacitetima laboratorija, te priprema procesa ovlašćivanja laboratorija;
- implementacija "Programa kontrole ostataka pesticida u i na hrani biljnog i životinjskog porijekla u BiH 2013 - 2015";
- saradnja s nadležnim inspekcijskim organima entiteta i Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine, te uključenost istih posebno u oblast EU RASFF sistema brzog uzbunjivanja za hranu i hranu za životinje, WHO/FAO INFOSAN mreže, kao i po obavijestima izvan navedenih sistema;
- organizacija edukacija iz oblasti sigurnosti hrane, informativno djelovanje u cilju obavještavanja javnosti o stanju u oblasti sigurnosti hrane, učešće predstavnika Agencije na okruglim stolovima, radionicama i simpozijima u organizaciji udruženja potrošača, kao i uključenje predstavnika udruženja potrošača u edukativne radionice koje organizira Agencija.


ODJELJAK B. - Planirane aktivnosti u 2015. godini koje se odnose na oblast zaštite potrošača


R.b.

Ciljevi

Zadaci

Nositelji

Rok za realizaciju zadataka

Prijedlozi mjera za poboljšanje

1.

Zaštita zdravlja potrošača

- iniciranje i izrada provedbenih akata Zakona o hrani kojima se reguliraju pitanja zdravstvene ispravnosti i kvaliteta hrane kao i obaveze subjekata u poslovanju s hranom,

- praćenje i procjena rizika porijeklom iz hrane

Agencija za sigurnost hrane BiH u saradnji s nadležnim organima entiteta i Brčko Distrikta BiH

Kontinuirano

- jačanje međusobnog razumijevanja i unaprjeđenje saradnje svih nositelja zaštite potrošača,

- osnivanje naučnih odbora i naučnog vijeća Agencije

2.

Jačanje kapaciteta laboratorija u cilju kontrole zdravstvene ispravnosti hrane

- proces ovlašćivanja laboratorija u cilju službene kontrole hrane

 

Agencija za sigurnost hrane BiH u saradnji s nadležnim organima entiteta i Brčko Distrikta BiH

Kontinuirano

 

3.

Informiranje javnosti

- pružanje pravovremenih, objektivnih i tačnih informacija javnosti u vezi s rizicima porijeklom iz hrane

Agencija za sigurnost hrane BiH u saradnji s nadležnim organima entiteta i Brčko Distrikta BiH

Kontinuirano

- edukacija iz oblasti komunikacije rizika

4.

Podizanje nivoa znanja iz oblasti sigurnosti hrane

- edukacija i doedukacija svih učesnika u sistemu sigurnosti hrane (organiziranje edukativnih skupova, radionica i simpozija)

Agencija za sigurnost hrane BiH u saradnji s nadležnim organima entiteta i Brčko Distrikta BiH

Kontinuirano

- učešće eminentnih stručnjaka iz oblasti sigurnosti hrane EU i BiH

5.

Jačanje saradnje s domaćim institucijama

- ostvarivanje saradnje s nadležnim institucijama BiH, entiteta i BD BiH u smislu odazivanja na inicijative kao i pružanje vlastitog doprinosa od strane svih subjekata odgovornih za zaštitu potrošača

Agencija za sigurnost hrane BiH u saradnji s nadležnim organima entiteta i Brčko Distrikta BiH

Kontinuirano

- osiguranje dodatnih finansijskih sredstava za povezivanje i funkcionalno jačanje mreže institucija koje moraju efikasno djelovati u procesu zaštite zdravlja i interesa potrošača

6.

Jačanje saradnje s međunarodnim institucijama

- učešće u međunarodnim projektima (IPA, Svjetska banka, WHO/FAO, EFSA)

Agencija za sigurnost hrane BiH u saradnji s nadležnim organima entiteta i Brčko Distrikta BiH

Kontinuirano

 

7.

Promotivne aktivnosti u u cilju zaštite zdravlja i interesa potrošača

- priprema, izrada i štampanje edukativnih materijala (letaka, brošura, vodiča),

- medijska prezentacija uloge, značaja i aktivnosti od strane Agencije

Agencija za sigurnost hrane BiH u saradnji s nadležnim organima entiteta i Brčko Distrikta BiH

Kontinuirano

 

 


POGLAVLJE VII - Agencija za nadzor nad tržištem Bosne i Hercegovine


ODJELJAK A. - Uloga institucije u sistemu zaštite potrošača i trenutno stanje


Uloga Agencije za nadzor nad tržištem Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu poglavlja: Agencija) u oblasti zaštite potrošača primarno je vezana za podizanje nivoa zaštite zdravlja i sigurnosti potrošača u području sigurnosti proizvoda. U cilju osiguranja visokog nivoa zaštite zdravlja i sigurnosti potrošača, životinja, biljaka, imovine i okoliša, Agencija, u skladu sa Zakonom o nadzoru nad tržištem u Bosni i Hercegovini ("Službeni glasnik BiH", br. 45/04, 44/07 i 102/09), koordinira i usklađuje aktivnosti sistema nadzora nad tržištem u Bosni i Hercegovini, osigurava identičnu provedbu propisa o sigurnosti proizvoda, zatim unificirane procedure za postupanje po prigovorima potrošača koji se odnose na sigurnost proizvoda, te primjenu naučnih znanja i iskustava dobre prakse u oblasti sigurnosti proizvoda, sudjeluje u izradi propisa o sigurnosti proizvoda, informira javnost i druge zainteresirane strane o aktivnostima nadzora nad tržištem, te ostvaruje međunarodnu saradnju u oblasti sigurnosti proizvoda i nadzora nad tržištem.
Agencija i inspekcijski organi entiteta i Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine provode aktivnosti reaktivnog i proaktivnog nadzora sigurnosti neprehrambenih potrošačkih proizvoda na tržištu Bosne i Hercegovine. Agencija putem svoje web stranice informira javnost o nesigurnim proizvodima koji su pronađeni na tržištu Bosne i Hercegovine u okviru provedbe proaktivnog i reaktivnog nadzora. Početkom 2014. godine Agencija je objavila treće izdanje Biltena o nesigurnim proizvodima pronađenim na tržištu Bosne i Hercegovine u cilju što bolje informiranosti potrošača. Također, Agencija redovno prevodi i objavljuje na svojoj web stranici RAPEX obavijesti o opasnim proizvodima pronađenim na tržištu EU. Na ranije otvorenim Facebook i Twitter profilima omogućava se aktivna komunikacija sa svim zainteresiranim stranama.
U oblasti međunarodne saradnje, Agencija sudjeluje u okviru PROSAFE-a u zajedničkim aktivnostima nadzora s državama članicama EU, radnim grupama za administrativnu saradnju država članica EU u oblasti nadzora nad tržištem, te u regionalnom projektu nadzora kojeg finansira organizacija GIZ iz Njemačke.


ODJELJAK B. - Planirane aktivnosti u 2015. godini koje se odnose na oblast zaštite potrošača


R.b.

Ciljevi

Zadaci

Nositelji

Rok za realizaciju zadataka

Prijedlozi mjera za poboljšanje

1.

Podizanje nivoa sigurnosti i zdravlja djece kao najosjetljivije potrošačke grupe

- provedba projekta proaktivnog nadzora proizvoda za djecu u skladu sa Zakonom o općoj sigurnosti proizvoda ("Službeni glasnik BiH", broj 102/09),

- dječiji bicikli, stolice za vanjsku upotrebu, skejtbordi, koturaljke/roleri, opasne imitacije,

- igračke (sadržaj ftalata)

Agencija za nadzor nad tržištem BiH u saradnji s inspekcijskim organima entiteta i Brčko Distrikta BiH

01.05. do 31.08. 2015.

- obuke inspektora od strane Agencije u cilju provedbe projekata nadzora

01.03. do 30.06.2015.

2.

Podizanje nivoa sigurnosti i zdravlja potrošača u oblasti električnih proizvoda

- provedba projekata proaktivnog nadzora električnih proizvoda u skladu s Naredbom o električnoj opremi namijenjenoj za upotrebu unutar određenih naponskih granica ("Službeni glasnik BiH", broj 98/09),

- električni tosteri, električne prenosne kvarcne sobne grijalice, električna kuhala za vodu, električni uvijači i pegle za kosu

Agencija za nadzor nad tržištem BiH u saradnji s inspekcijskim organima entiteta i Brčko Distrikta BiH

01.02. do 30.04. 2015.

- obuke inspektora od strane Agencije u cilju provedbe projekata nadzora električnih proizvoda

3.

Podizanje nivoa sigurnosti i zdravlja potrošača u oblasti mašina

- provedba projekata proaktivnog nadzora mašina u skladu s Naredbom o sigurnosti mašina ("Službeni glasnik BiH", broj 04/10),

- električne ručne lančane pile, motorne ručne lančane pile

Agencija za nadzor nad tržištem BiH u saradnji s inspekcijskim organima entiteta i Brčko Distrikta BiH

01.04. do 30.06.2015.

- obuke inspektora od strane Agencije u cilju provedbe projekata nadzora mašina

4.

Podizanje nivoa sigurnosti i zdravlja potrošača u oblasti lične zaštitne opreme

- provedba projekata proaktivnog nadzora lične zaštitne opreme u skladu s Naredbom o ličnoj zaštitnoj opremi ("Službeni glasnik BiH", broj 75/10),

- plutajuća pomagala za učenje plivanja,

- zaštitne rukavice za mehaničke rizike, sigurnosna/zaštitna obuća

Agencija za nadzor nad tržištem BiH u saradnji s inspekcijskim organima entiteta i Brčko Distrikta BiH

01.06. do 31.08.2015.

- obuke inspektora od strane Agencije u cilju provedbe projekata nadzora lične zaštitne opreme

01.10. do 30.11.2015.

5

Podizanje nivoa sigurnosti i zdravlja potrošača u oblasti opreme pod pritiskom

- provedba projekata proaktivnog nadzora opreme pod pritiskom u skladu s Naredbom o opremi pod pritiskom opremi ("Službeni glasnik BiH", broj 52/11),

- zatvorene ekspanzione posude s membranom

Agencija za nadzor nad tržištem BiH u saradnji s inspekcijskim organima entiteta i Brčko Distrikta BiH

01.10. do 30.11.2015.

- obuke inspektora od strane Agencije u cilju provedbe projekata nadzora opreme pod pritiskom

6.

Podizanje nivoa sigurnosti i zdravlja potrošača u oblasti građevinskih proizvoda

- provedba projekata proaktivnog nadzora u skladu sa Zakonom o građevinskim proizvodima FBiH ("Službene novine FBiH", broj 78/09) i Zakonom o građevinskim proizvodima RS ("Službeni glasnik RS", broj 5/12),

- bitumenske fleksibilne trake i savitljive trake za hidroizolaciju,

- keramičke pločice

Agencija za nadzor nad tržištem BiH u saradnji sa inspekcijskim organima entiteta

01.09. do 30.11.2015.

- obuke inspektora od strane Agencije u cilju provedbe projekata nadzora građevinskih proizvoda

7.

Podizanje nivoa sigurnosti i zdravlja potrošača u okviru reaktivnog nadzora

- provedba reaktivnog nadzora u skladu sa Zakonom o općoj sigurnosti proizvoda, Zakonom o tehničkim zahtjevima za proizvode i ocjenjivanju usklađenosti opremi ("Službeni glasnik BiH", broj 45/04) i pripadajućim podzakonskim aktima,

- rješavanje prigovora potrošača koji se odnose na sigurnost proizvoda

Agencija za nadzor nad tržištem BiH u saradnji sa inspekcijskim organima entiteta i Brčko Distrikta BiH

Kontinuirano

 

8.

Unaprjeđenje sistema nadzora nad tržištem i edukacija službenika u području sigurnosti proizvoda i zaštite potrošača

- učešće u zajedničkim aktivnostima nadzora s državama članicama EU u okviru PROSAFE i ADCO grupa u skladu sa Zakonom o nadzoru nad tržištem,

- učešće u regionalnom zajedničkom projektu nadzora koji implementira organizacija GiZ iz Njemačke

Agencija za nadzor nad tržištem BiH

Kontinuirano

 

9.

Informiranje potrošača o nesigurnim proizvodima

- objavljivanje informacija o nesigurnim proizvodima pronađenim na tržištu BiH putem svoje internet stranice, Facebook i Twitter profila,

- publikacija Biltena o nesigurnim proizvodima, izrada brošura, uputa i drugih dokumenata, prevođenje i objavljivanje RAPEX obavijesti,

- održavanje seminara i obuka za udruženja za zaštitu potrošača i poslovne subjekte,

- organiziranje informativnih kampanja podizanja svijesti potrošača širom BiH uključujući promocije putem TV i radio emisija te internet portala

Agencija za nadzor nad tržištem BiH

Kontinuirano

 

 


POGLAVLJE VIII - Agencija za lijekove i medicinska sredstva Bosne i Hercegovine


ODJELJAK A. - Uloga institucije u sistemu zaštite potrošača i trenutno stanje


Zakonom o lijekovima i medicinskim sredstvima ("Službeni glasnik BiH", broj 58/08) utvrđena je nadležnost Agencije za lijekove i medicinska sredstva Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu poglavlja: Agencija) u oblasti lijekova i medicinskih sredstava koji se proizvode i koriste u Bosni i Hercegovine. Uloga Agencije u sistemu zaštite potrošača, kao i svrha njenog osnivanja, ostvaruje se kroz sljedeće aktivnosti: zaštitu i promociju zdravlja osiguranjem kvalitetnih, sigurnih i djelotvornih lijekova i medicinskih sredstava za upotrebu u humanoj medicini; uspostavom funkcionalnog, koordiniranog i jedinstvenog regulacijskog sistema lijekova i medicinskih sredstava i nadzorom jedinstvenog tržišta lijekova i medicinskih sredstava te njihovom dostupnosti na cijeloj teritoriji Bosne i Hercegovine; ostvarivanjem saradnje i pružanjem stručne pomoći državnim i entitetskim ministarstvima nadležnim za poslove zdravstva prilikom pripreme prijedloga i provođenja nacionalne politike lijekova i medicinskih sredstava; predlaganjem donošenja novih kao i izmjena postojećih zakonskih propisa iz ove oblasti te usklađivanjem istih s međunarodnim standardima.
Pored postojećih propisa, Agencija je u 2014. godini donijela sljedeće podzakonske akte koji se na indirektan način odnose na zaštitu potrošača, tj. pacijenata: Pravilnik o uslovima za obavljanje prometa lijekova na veliko ("Službeni glasnik BiH", broj 49/14), Pravilnik o uslovima za proizvodnju lijeka ("Službeni glasnik BiH", broj 73/14) i Pravilnik o načinu i postupku razvrstavanja lijekova ("Službeni glasnik BiH", broj 69/14).


ODJELJAK B. - Planirane aktivnosti u 2015. godini koje se odnose na oblast zaštite potrošača


R.b.

Ciljevi

Zadaci

Nositelji

Rok za realizaciju zadataka

 Prijedlozi mjera za poboljšanje

1.

Unaprjeđenje zaštite javnog zdravlja stanovništva BiH osiguranjem kvalitetnih i sigurnih lijekova i medicinskih sredstava

- implementacija podzakonskih akata, te usklađivanje s EU propisima koji se direktno odnose na oblast zaštite potrošača, u kontekstu lijekova i medicinskih sredstava

Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH

Kontinuirano

- izmjene i dopune Zakona o lijekovima i medicinskim sredstvima BiH

2.

Edukacija stručnog osoblja Agencije iz oblasti zakonodavstva EU

- izrada programa edukacija i njihova implementacija

Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH

Kontinuirano

 

3.

Implementacija Pravilnika o načinu kontrole cijena, načinu oblikovanja cijena lijekova i načinu izvještavanja o cijenama lijekova ("Službeni glasnik BiH", broj 82/11)

- reguliranje tržišta lijekova kroz implementaciju Pravilnika i definiranje maksimalne veleprodajne cijene lijeka

Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH

Kontinuirano

- za implementaciju ovog Pravilnika neophodno je usvajanje izmjena i dopuna istog, a koje su upućene Vijeću ministara BiH na usvajanje 21.05. 2012. godine

4.

Uspostava i nadzor jedinstvenog tržišta lijekova te njihova dostupnost na cijeloj teritoriji BiH

- uspostavljanje sistema prijema dokumentacije za postupke davanja/izmjene/

obnove dozvole za stavljanje lijeka u promet u elektronskom formatu

Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH

Kontinuirano

 

 


POGLAVLJE IX - Agencija za statistiku Bosne i Hercegovine


ODJELJAK A. - Uloga institucije u sistemu zaštite potrošača i trenutno stanje


Dosadašnji doprinos Agencije za statistiku Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu poglavlja: Agencija) uglavnom čini proizvodnja statističkih podataka, koji se odnose na potrošnju domaćinstava u Bosni i Hercegovini, te izračunavanje indeksa potrošačkih cijena. Agencija je u 2011. godini po treći put provela opsežnu Anketu o potrošnji domaćinstava na osnovu koje su proizvedeni podaci o veličini i strukturi ukupne potrošnje, odnosno izdacima za potrošnju prema glavnim socioekonomskim i geografskim karakteristikama domaćinstava, potrošnji iz vlastite proizvodnje, kao i investicijama i prihodima domaćinstava te iscrpnijoj analizi životnog standarda, socijalne uključenosti i zdravstvenog stanja stanovništva u Bosni i Hercegovini. Finalni rezultati Ankete su objavljeni i dostupni na web stranici Agencije u formi saopćenja i posebne publikacije pod nazivom Anketa o potrošnji domaćinstava u Bosni i Hercegovini 2011 - konačni rezultati. Pripremljena je i metodologija za provođenje Pilot Ankete o prihodima i životnom standardu u Bosni i Hercegovini 2015. (tzv. SILC anketa). Pored provođenja ovih anketa, Agencija kontinuirano u mjesečnoj dinamici proizvodi i indeks potrošačkih cijena kao jedan od osnovnih makroekonomskih indikatora koji služi kao mjera inflacije u zemlji, za usklađivanje plaća i zarada u skladu s kolektivnim ugovorima, penzija i socijalnih davanja te u druge svrhe. Indeksi potrošačkih cijena se objavljuju prema mjesečnoj dinamici u formi saopćenja koja su dostupna na web stranici Agencije. Agencija je jedini izvor relevantnih i na međunarodnim standardima zasnovanih podataka o potrošnji, životnom standardu, siromaštvu, indeksima potrošačkih cijena i inflaciji u zemlji.
Naredna Anketa o potrošnji domaćinstava u Bosni i Hercegovini bit će provedena u 2015. godini. U drugoj polovini 2014. završene su sve pripreme za novu anketu (izrada i dizajn upitnika i metodologije, izbor uzorka), a potom i štampanje obrazaca, instruktaža anketara i ostalog osoblja za terenski rad. Anketa će početi u januaru 2015. godine i trajat će 12 mjeseci na teritoriji cijele Bosne i Hercegovine. Rezultati Ankete o potrošnji domaćinstava u Bosni i Hercegovini u 2015. godini (APD 2015.) će biti dostupni sredinom 2016. godine. Osim APD 2015., Agencija će u saradnji s entitetskim zavodima za statistiku provesti Pilot SILC anketu o prihodima i životnom standardu u Bosni i Hercegovini. Projekat se finansira iz sredstava IPA 2012 i provodi se u periodu januar 2014 - oktobar 2015. godine. Prikupljanje podataka za Pilot SILC anketu će se izvršiti u februaru 2015. godine. Rezultati te ankete će biti statistički obrađeni, ali neće biti objavljeni nego će se koristiti u interne svrhe statističkih institucija za provođenje pune ankete u neposrednoj budućnosti.


ODJELJAK B. - Planirane aktivnosti u 2015. godini koje se odnose na oblast zaštite potrošača


R.b.

Ciljevi

Zadaci

Nositelji

Rok za realizaciju zadataka

Prijedlozi mjera za poboljšanje

1.

Proizvoditi podatke koji se mogu koristiti za zaštitu potrošača u smislu da ti podaci daju sliku stvarne situacije stanovništva u BiH s aspekta veličine i strukture potrošnje i njihovih potreba, prihoda i siromaštva kao i socio-ekonomskih i demografskih karakteristika

- metodološki i organizacijski pripremiti i provesti Anketu o potrošnji domaćinstava u BiH u 2015. godini (APD 2015),

- metodološki i organizacijski pripremiti i provesti Pilot Anketu o prihodima i životnom standardu u BiH u 2015. godini (SILC 2015)

Agencija za statistiku BiH

30.06.2016.

za objavu finalnih rezultata APD 2015.

- u svrhu zaštite potrošača u BiH više koristiti podatke oficijelne statistike, posebno one koje proizlaze iz anketa o potrošnji i prihodima domaćinstava i statistike cijena i životnog standarda

31.10.2015.

2.

Redovno u mjesečnoj dinamici proizvoditi i objavljivati podatke o inflaciji u BiH i prosječnim cijenama proizvoda i usluga po gradovima.

- redovno izračunavati i objavljivati indeks potrošačkih cijena za BiH po Međunarodnoj klasifikaciji finalne potrošnje prema namjeni (COICOP)

Agencija za statistiku BiH

Kontinuirano

- u svrhu zaštite potrošača u BiH više koristiti podatke oficijelne statistike, posebno one koji proizlaze iz anketa o potrošnji i prihodima domaćinstava i statistike cijena i životnog standarda.

 


POGLAVLJE X - Regulatorna agencija za komunikacije Bosne i Hercegovine


ODJELJAK A. - Uloga institucije u sistemu zaštite potrošača i trenutno stanje


PODRUČJE EMITIRANJA


Na osnovu Kodeksa o audiovizuelnim medijskim uslugama i medijskim uslugama radija, Kodeksa o komercijalnim komunikacijama i ostalim pravilima, ciljevi Regulatorne agencije za komunikacije Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu poglavlja: RAK) u oblasti zaštite potrošača su da korisnici navedenih medija budu zaštićeni u pogledu istinitosti sadržaja, dobne pogodnosti sadržaja, jezika mržnje i diskriminacije, legalnosti autorskih prava, kao i uslova elektronskog reklamiranja roba i usluga. U tom smislu RAK donosi i primjenjuje propise kojima se uređuju navedene oblasti, a koji su usklađeni sa standardima EU i drugim primjenjivim međunarodnim standardima emitiranja. Po svakom od naprijed navedenih osnova korisnici sadržaja elektronskih medija imaju pravo da podnesu odgovarajući prigovor RAK-u.


PODRUČJE TELEKOMUNIKACIJA


U oblasti telekomunikacionih usluga RAK se brine da korisnici tih usluga budu zaštićeni u pogledu transparentnosti vrsta i uslova pružanja usluga, njihovih cijena, maksimalnih obavezujućih rokova i tehničkih karakteristika ugovorenih usluga. Navedeno je uređeno propisima RAK-a i s njima usklađenim općim uvjetima poslovanja operatora telekomunikacija. Uz to, posebno se vodi računa o zaštiti korisnika u pogledu legalnosti ugovorenih usluga te sprječavanju rada nelegalnih operatora telekomunikacija.


ODJELJAK B. - Planirane aktivnosti u 2015. godini koje se odnose na oblast zaštite potrošača


R.b.

Ciljevi

Zadaci

Nositelji

Rok za realizaciju zadataka

Prijedlozi mjera za poboljšanje

1.

EMITIRANJE

Promoviranje pravične konkurencije u cilju ostvarenja maksimalne dobiti za korisnike u smislu izbora, cijene, i kvaliteta usluga;

Osigurati pristup uslugama distribucije audiovizuelnih medijskih usluga i medijskih usluga radija za sve korisnike na transparentnoj, objektivnoj i nediskriminatornoj osnovi;

Zaštititi interese svih korisnika usluga, te približiti nivo kvaliteta u pružanju usluga s općeprihvaćenim standardima u EU;

Osigurati poštivanje odredbi Kodeksa o audiovizuelnim medijskim uslugama i medijskim uslugama radija, Kodeksa o komercijalnim komunikacijama kao i ostalim propisima Agencije, a koji se direktno tiču zaštite potrošača;

Osigurati poštivanja principa poštene konkurencije koji neće štetiti interesima potrošača, s posebnim osvrtom na poštivanje odredbi koje se tiču zaštite maloljetnika

- nastavak praćenja poštivanja odredbi Pravila o dozvolama za distribuciju audiovizuelnih medijskih usluga i medijskih usluga radija, kao i odredbi Kodeksa o audiovizuelnim medijskim uslugama i medijskim uslugama radija i Kodeksa o komercijalnim komunikacijama koje se odnose na pružanje usluge, zaprimanje i postupanje po prigovorima građana.

RAK -Sektori iz oblasti emitiranja

Kontinuirano

- poboljšanje saradnje i koordinacije s institucijama koje su direktno nadležne za provođenje Zakona o zaštiti potrošača u BiH

2.

TELEKOMUNIKACIJE

Promoviranje principa korektnosti i ispravnosti u pružanju javnih telekomunikacionih usluga s ciljem da korisnik dobije uslugu koja odgovara kvalitetu i cijenu kakvom je usluga predstavljena korisniku kada je reklamirana

- donošenje odgovarajućeg provedbenog akta kojim će se urediti postupak vršenja tehničkih mjerenja ili provjera kod prigovora korisnika na kvalitet, obračun ili sadržaj usluge,

- saradnja s institucijama koje rade na zaštiti prava potrošača

RAK - Sektori iz oblast telekomunikacija

Kontinuirano

- poboljšanje saradnje i koordinacije s institucijama i udruženjima koji su direktno nadležni za provođenje državnih i entitetskih propisa iz oblasti zaštite prava potrošača

 


POGLAVLJE XI - Institut za intelektualno vlasništvo Bosne i Hercegovine


ODJELJAK A. - Uloga institucije u sistemu zaštite potrošača i trenutno stanje


Institut za intelektualno vlasništvo Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu poglavlja: Institut) obavlja zakonodavne i stručne poslove iz područja zaštite prava intelektualnog vlasništva. U okviru nadležnosti Institut provodi postupke za priznanje prava industrijskog vlasništva (patent, žig, industrijski dizajn i geografska oznaka) u Bosni i Hercegovini i u inostranstvu, vodi registre (javne knjige) o prijavljenim i priznatim pravima industrijskog vlasništva u Bosni i Hercegovini u elektronskoj formi i izdaje izvještaj o stanju zaštite navedenih prava u Bosni i Hercegovini. U okviru poslova u oblasti zaštite prava industrijskog vlasništva bitan segment djelovanja predstavlja informacijska djelatnost kao i saradnja s drugim državnim institucijama u cilju osiguranja efikasne provedbe prava intelektualnog vlasništva.
U sistemu zaštite intelektualnog vlasništva učestvuju i druge institucije i to: Uprava za indirektno oporezivanje, tržišne inspekcije entiteta i Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine, redovni sudovi, uključujući i Sud Bosne i Hercegovine, porezna uprava, policija te zastupnici za zaštitu industrijskog vlasništva. Djelovanje navedenih subjekata usmjereno je na otkrivanje djela puštanja u promet krivotvorene robe odnosno neovlašteno vršenje usluga u pravnom prometu, suzbijanje i sprječavanje ulaska takve robe na tržište Bosne i Hercegovine, sprječavanje djela nelojalne konkurencije, preduzimanje odgovarajućih mjera i pokretanje postupaka protiv njihovih počinitelja te zastupanje u postupcima zaštite prava industrijskog vlasništva pred Institutom i drugim upravnim i sudskim organima.
U sistemu zaštite potrošača u Bosni i Hercegovini, Institut djeluje u okviru svoje nadležnosti, u kom cilju pruža informacijske i servisne usluge zainteresiranim licima i institucijama. Saradnja s institucijama za provedbu prava intelektualnog vlasništva ostvaruje se pružanjem relevantnih informacija o sticanju, ostvarivanju i prometu prava intelektualnog vlasništva u Bosni i Hercegovini, o važećim pravima domaćih i inostranih pravnih i fizičkih lica u Bosni i Hercegovini i o drugim podacima, zavisno od zahtjeva i potreba odgovarajuće osobe odnosno institucije.


ODJELJAK B. - Planirane aktivnosti u 2015. godini koje se odnose na oblast zaštite potrošača


R.b.

Ciljevi

Zadaci

Nositelji

Rok za realizaciju zadataka

Prijedlozi mjera za poboljšanje

1.

Podsticanje razvoja modernog sistema intelektualnog vlasništva

- moderniziranje sistema za procesuiranje zahtjeva za priznanje prava industrijskog vlasništva (patent, žig, industrijski dizajn, oznaka geografskog porijekla) uključujući i digitalizaciju procesa

Institut za intelektualno vlasništvo BiH

Kontinuirano

 

2.

Jačanje institucionalnih kapaciteta Instituta

- izrada informaciono komunikacione osnove (ICT) za provedbu novih sistema za procesuiranje zahtjeva za priznanje prava industrijskog vlasništva (software za procesuranje prijava patenata i žigova)

Institut za intelektualno vlasništvo BiH

Kontinuirano

 

 


POGLAVLJE XII - Institut za mjeriteljstvo Bosne i Hercegovine


ODJELJAK A. - Uloga institucije u sistemu zaštite potrošača i trenutno stanje


Institut za mjeriteljstvo Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu poglavlja: Institut), prema članu 15. Zakona o mjeriteljstvu Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", broj 19/01) imenuje mjeriteljske laboratorije i centre za verifikaciju mjerila koji vrše verifikacije mjernih uređaja u sklopu zakonskog mjeriteljstva. U direktnoj vezi sa zaštitom potrošača je okvir zakonskog mjeriteljstva u kojem se nalaze mjerni uređaji koji se koriste za mjerenje mase (vage), energije (el. energija, grijanje, plin i sl.) i vode, oblast predpakiranih proizvoda, kao i oblast kontrole plemenitih metala. Ovu djelatnost Institut, kao i entitetske institucije i imenovane laboratorije, kontinuirano obavljaju prema Zakonu.
Mjeriteljski sistem Bosne i Hercegovine također čine i laboratorije koje su imenovane od strane Instituta, a čiji rad se direktno reflektira na oblast zaštite potrošača. U te laboratorije spadaju: imenovane laboratorije za mjerenje protoka vode, imenovane laboratorije za masu, imenovane laboratorije za mjerenje protoka plina i imenovane laboratorije za mjerenje električne energije.
Uloga Instituta naglašena je i u članu 23. Zakona o zaštiti potrošača u Bosni i Hercegovini, u kojem se spominju neto mase proizvoda te u članu 35. istog zakona koji propisuje mjerenja potrošnje energije i vode.


ODJELJAK B. - Planirane aktivnosti u 2015. godini koje se odnose na oblast zaštite potrošača


R.b.

Ciljevi

Zadaci

Nositelji

Rok za realizaciju zadataka

Prijedlozi mjera za poboljšanje

1.

Učešće u radu ekspertnog tima za preuzimanje Direktive 2004/22/EC o mjernim instrumentima u zakonodavstvo BiH

- izrada pravilnika i drugih podzakonkih akata,

- dodatna obuka i specijalizacija uposlenika Instituta kako bi se što adekvatnije odgovorilo na postavljene zadatke

Institut za mjeriteljstvo BiH

Kontinuirano

 

2.

Priprema nacrta pravilnika za pojedina mjerila na osnovu objavljenih podzakonskih akata u 2012. godini

- izrada pravilnika i mjeriteljskih uputa,

- edukacija i obuke zaposlenih Instituta

Institut za mjeriteljstvo BiH

Kontinuirano

 

3.

Podizanje kompetencija imenovanih laboratorije koje vrše poslove verifikacije mjernih instrumenata

- implementacija zahtjeva predviđenih podzakonskim aktima donesenim 2012.godine

Institut za mjeriteljstvo BiH

Kontinuirano

 

4.

Jedinstvena baza podataka tipskih odobrenja na nivou BiH

- objavljivanje na web stranici Instituta izdatih tipskih odobrenja

Institut za mjeriteljstvo BiH

Kontinuirano

 

5.

Uspostavljanje kontinuiranog nadzora nad mjerilima koja su u upotrebi kod komunalnih preduzeća (vodomjeri, plinomjeri, mjerila el.energije, mjerila toplotne energije, parking satovi)

- provođenje redovnih i vanrednih nadzora nad mjerilima u upotrebi

Institut za mjeriteljstvo BiH, entitetski zavodi za mjeriteljstvo i tržišne inspekcija

Kontinuirano

 

6.

Stavljanje u operativni rad laboratorija koje čine etalonsku bazu;

Dokazivanje kompetencija laboratorija iz oblasti temperature, električnih veličina, vremena i frekvencije

- pisanje tehničkih procedura kalibracije,

- priprema za "peer review" i publiciranje kalibracionih i mjernih kapaciteta (CMC) predmetnih laboratorija u KCDB bazu podataka u BIPM-u

Institut za mjeriteljstvo BiH

Kontinuirano

 

7.

Podizanje svijesti o ulozi i značaju mjeriteljstva

- organiziranje okruglih stolova ili radnih skupova,

- izdavanje biltena,

- redovno ažuriranje web stranice Instituta,

- obilježavanje dana mjeriteljstva

Institut za mjeriteljstvo BiH i nadležne institucije, prestavnici potrošača

Kontinuirano

- potreban zajednički nastup svih institucija koje čine infrastrukturu kvaliteta

 


POGLAVLJE XIII - Institut za standardizaciju Bosne i Hercegovine


ODJELJAK A. - Uloga institucije u sistemu zaštite potrošača i trenutno stanje


Institut za standardizaciju Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu poglavlja: Institut) je samostalna upravna organizacija nadležna za poslove u području standardizacije. U skladu s tim Institut obavlja sljedeće aktivnosti: predlaže strategiju standardizacije u Bosni i Hercegovini, priprema i publikuje bosanskohercegovačke standarde, zastupa i predstavlja Bosnu i Hercegovinu u evropskim, međunarodnim i drugim nacionalnim organizacijama za standardizaciju, te obavlja poslove koji proizilaze iz međunarodnih sporazuma o članstvu u tim organizacijama, učestvuje u pripremi tehničkih propisa, razvija i uspostavlja informacijski sistem o standardima Bosne i Hercegovine, te organizira i provodi specijalističko obrazovanje kadrova u području standardizacije.
Standardizacija u Bosni i Hercegovini uspostavljena je prema principima međunarodne i evropske standardizacije, a to su: dobrovoljnost, konsenzus, uključivanje svih zainteresiranih strana, javnost rada, razvoj tehnike i koherentnost. Potrošači, kao jedna od zainteresiranih strana u procesu standardizacije, odnosno u procesu planiranja, pripreme i donošenja standarda, uključivanjem svojih predstavnika ostvaruju mogućnost da artikuliraju svoje interese te da se upoznaju sa zahtjevima standarda koje proizvodi i usluge moraju zadovoljiti.
U cilju ostvarivanja kontakta s potrošačima te njihovog informiranja i podsticanja na saradnju, Institut kontinuirano obavlja sljedeće aktivnosti: redovno dostavlja Glasnik Instituta udruženjima potrošača koji su članovi Saveza udruženja potrošača Bosne i Hercegovine, te im na taj način omogućava praćenje kretanja u standardizaciji; omogućavanje udruženjima potrošača da delegiraju predstavnika potrošača u postojeća stručna tijela za donošenje standarda ili u stručna tijela koja tek trebaju da se formiraju; na web stranici Instituta, kao i društvenim mrežama (Youtube, Facebook, Twitter, Linkedin i Flickr) objavljuje informacije o radu i dešavanjima u Institutu, te postavlja publikacije u vezi zaštite potrošača; upućuje pozive predstavnicima potrošača za prisustvo na skupovima za koje se smatra da postoji interes potrošača.


ODJELJAK B. - Planirane aktivnosti u 2015. godini koje se odnose na oblast zaštite potrošača


R.b.

Ciljevi

Zadaci

Nositelji

Rok za realizaciju zadataka

 Prijedlozi mjera za poboljšanje

1.

Usvajanje harmoniziranih (EN) standarda koji podržavaju Direktive novog i globalnog pristupa (primjena harmoniziranih standarda omogućava zadovoljenje propisanih sigurnosnih zahtjeva u direktivama za proizvode i usluge)

- planirati donošenje harmoniziranih i drugih standarda u godišnjim planovima rada tehničkih komiteta i radnih grupa

Institut za standardizaciju BiH (tehnički komiteti i radne grupe kao radna tijela Instituta)

Kontinuirano

- upućivanje inicijative Institutu za donošenje standarda za područja koja su prioritetna za BiH,

- veće uključivanje zainteresiranih strana u radna tijela Instituta kako bi sva područja standardizacije bila pokrivena (npr. predstavnici resornih ministarstava, predstavnici potrošača, industrije, naučnih ustanova, itd.)

2.

Stvaranje uslova za jedinstveni ekonomski prostor na kojem bi bh. potrošači bili zaštićeni i imali ravnopravan status s potrošačima u regionu, Evropi i svijetu

- pratiti rad evropskih i međunarodnih tijela za standardizaciju i usklađivati BAS standarde s evropskim i međunarodnim standardima

 

Institut za standardizaciju BiH (tehnički komiteti i radne grupe kao radna tijela Instituta)

Kontinuirano

- veće uključivanje zainteresiranih strana

3.

Uključivanje predstavnika udruženja potrošača u rad radnih tijela Instituta za donošenje standarda (tehnički komiteti i radne grupe)

- informirati udruženja potrošača kada se formiraju tehnički komiteti kako bi predložili svoje predstavnike da učestvuju u radu

Institut za standardizaciju BiH i udruženja potrošača

Kontinuirano

- jačanje saradnje

4.

Obuka potrošača vezana za rad na bh. standardizaciji, evropskoj standardizaciji (ANEC) i međunarodnoj standardizaciji (COPOLCO)

- objavljivati korisne informacije za potrošače u Glasniku Instituta, naweb stranici Instituta i društvenim mrežama, te pozivati potrošače da učestvuju na seminarima, radionicama i sl.

Institut za standardizaciju BiH i predstavnici udruženja potrošača

Kontinuirano

- jačanje saradnje

 


POGLAVLJE XIV - Federalno ministarstvo trgovine


ODJELJAK A. - Uloga institucije u sistemu zaštite potrošača i trenutno stanje


Federalno ministarstvo trgovine, koje je u skladu s članom 98. stav 1. tačka e) Zakona o zaštiti potrošača u Bosni i Hercegovini jedan od subjekata nadležnih za zaštitu potrošača u Bosni i Hercegovini, je u svom Planu rada za 2015. godinu kao jedan od strateških ciljeva utvrdilo unaprjeđenje zaštite prava i ekonomskih interesa potrošača. U provođenju tog zadatka utvrđeno je provođenje niza aktivnosti u cilju izgradnje i razvoja sistema zaštite potrošača, a koje se sastoje od donošenja normativnih akata, jačanja administrativnih kapaciteta, podizanja javne svijesti o potrošačkim pravima, te aktivnosti koje se odnose na davanje podrške radu i razvoju udruženja potrošača u Federaciji Bosne i Hercegovine.
Programski zadatak koji se odnosi na jačanje kapaciteta udruženja za zaštitu potrošača bit će realiziran davanjem stručne i finansijske podrške udruženjima.
Imajući u vidu značaj saradnje s udruženjima potrošača kao važnim dijelom civilnog društva, Ministarstvo u budžetu Federacije Bosne i Hercegovine redovno osigurava finansijska sredstva za podršku njihovom radu.
Provođenjem određenih programskih aktivnosti nastoji se povećati nivo javne svijesti i znanja o potrebi zaštite potrošača u Federaciji Bosne i Hercegovine.


ODJELJAK B. - Planirane aktivnosti u 2015. godini koje se odnose na oblast zaštite potrošača:


R.b.

Ciljevi

Zadaci

Nositelji

Rok za realizaciju zadataka

Prijedlozi mjera za poboljšanje

1.

Povećanje transparentnosti raspodjele sredstava za finansijsku podršku udruženjima potrošača, normativno uređenje kriterija

- izrada Odluke o finansiranju i sufinansiranju udruženja potrošača

Federalno ministarstvo trgovine

mart 2015.godine

 

2.

Podizanje javne svijesti o potrošačkim pravima

- organiziranje seminara, okruglih stolova, medijska prezentacija sadržaja iz područja zaštite potrošača uz angažiranje relevantnih stručnjaka iz pojedinih oblasti

Federalno ministarstvo trgovine, Udruženja potrošača

Kontinuirano

 

3.

Podrška radu i podsticanje razvoja i djelovanja udruženja za zaštitu potrošača

- pružanje finansijske i stručne podrške udruženjima potrošača

Federalno ministarstvo trgovine

Kontinuirano

 

4.

Praćenje rada udruženja za zaštitu potrošača

- analiza i vrjednovanje rezultata djelovanja

Federalno ministarstvo trgovine

Kontinuirano

 

5.

Aktivno djelovanje prema poslovnoj zajednici s ciljem poštivanja zakona

- preduzimanje propisanih mjera u slučajevima pritužbi potrošača

Federalno ministarstvo trgovine

Kontinuirano

 

6.

Unaprjeđenje saradnje s ostalim nositeljima zaštite potrošača

- razmjena informacija i zajedničke aktivnosti na dosljednoj primjeni Zakona o zaštiti potrošača u BiH i drugih zakona i propisa koji su povezani s ovom oblasti

Federalno ministarstvo trgovine

Kontinuirano

 

 


POGLAVLJE XV - Ministarstvo trgovine i turizma Republike Srpske


ODJELJAK A. - Uloga institucije u sistemu zaštite potrošača i trenutno stanje


Uloga Ministarstva trgovine i turizma Republike Srpske u sistemu zaštite potrošača propisana je Zakonom o zaštiti potrošača u Republici Srpskoj ("Službeni glasnik Republike Srpske", br. 06/12 i 63/14) i Zakonom o zaštiti potrošača u Bosni i Hercegovini. Članom 98. stav 1. tačka e) Zakona o zaštiti potrošača u Bosni i Hercegovini, propisano je da su subjekti nadležni za zaštitu potrošača u Bosni i Hercegovini entitetski organi i organi Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine, dok je odredbom člana 117. propisano da nadzor nad provođenjem ovog Zakona obavljaju nadležni organi određeni članom 98. stav 1. tačke a) do e) i tačka i) u skladu s ovlašćenjima utvrđenim posebnim zakonom i drugim propisima.
Zakonom o zaštiti potrošača u Republici Srpskoj regulirana su brojna pitanja koja se tiču zaštite ekonomskih interesa potrošača. Zakonom su utvrđeni subjekti odgovorni za zaštitu potrošača u Republici Srpskoj, koji imaju obavezu da u svojim aktima kojim se definiraju politike i programi rada uključe i zahtjevi iz oblasti zaštite prava potrošača. Zakonom je propisana obaveza donošenja Programa za zaštitu potrošača kojeg usvaja Vlada Republike Srpske za period od dvije godine. Programom se utvrđuju ciljevi politike zaštite potrošača, način i dinamika ostvarivanja ciljeva, subjekti ovlašteni za realizaciju programa, finansijska sredstva i drugi elementi značajni za ostvarivanje zaštite potrošača. Ministarstvo, kao koordinator u izradi Programa i kao subjekt odgovoran za zaštitu potrošača u oblasti trgovine i turizma, trenutno provodi aktivnosti na izradi Programa za zaštitu potrošača za period 2015-2016. godina.
Ministarstvo trgovine i turizma ima aktivnu saradnju s udruženjima potrošača iz Republike Srpske, kojima je osnovni cilj pružanje pomoći potrošačima u ostvarivanju njihovih prava i interesa, podizanje svijesti i informiranje potrošača. Ministarstvo pruža finansijsku podršku udruženjima putem sufinansiranja materijalnih troškova i finansiranja projekata koje oni realiziraju. Ministarstvo prati rad postojećih udruženja i podržava osnivanje novih udruženja, a istovremeno podiže i kvalitet rada udruženja putem organiziranja tematskih konferencija ili okruglih stolova na kojima se diskutira o specifičnim oblastima zaštite potrošača. U Republici Srpskoj trenutno djeluje sedam udruženja za zaštitu prava potrošača koja su upisana u Evidenciju koju vodi Ministarstvo trgovine i turizma.
Pored aktivne saradnje s udruženjima, Ministarstvo sarađuje i s ostalim nositeljima zaštite potrošača u Republici Srpskoj i Bosni i Hercegovini.
U 2014. godini donesen je Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti potrošača u Republici Srpskoj ("Službeni glasnik RS", broj 63/14), kojim se vrši usaglašavanje postojećeg zakona s Direktivom EU o vremenskom korištenju nepokretnosti u turizmu, preciznije definiranje prava potrošača na reklamaciju u slučaju nedostatka na proizvodu. Zakonom su definirani pojmovi rasprodaje, sniženja i akcijske prodaje, i s tim u vezi obaveze trgovaca u pogledu jasnog i vidljivog obavještavanja potrošača o razlozima sniženja cijena. Zakonom je zabranjeno trgovcima da dodatno naplaćuju izdavanje računa, kao i da naplaćuju vrećicu, omot, ili drugu vrstu ambalaže koja služi za nošenje kupljenih proizvoda ukoliko na sebi imaju logotip, slogan, znak ili naziv trgovca a koji se smatra reklamnim sredstvom. Nadalje, propisana je obaveza pružatelja usluga od općeg ekonomskog interesa da moraju potrošačima omogućiti pravo na raskid ugovora (npr. korisnici grijanja), kao i zastara obaveza po osnovu potraživanja za ekonomske usluge u roku od godinu dana od dana nastanka obaveze.
U 2015. godini nastavit će se s jačanjem prava potrošača, posebno korisnika ekonomskih usluga, putem implementacije odredbe koja omogućava predstavnicima udruženja potrošača učešće u radu komisija za rješavanje reklamacija.


ODJELJAK B. - Planirane aktivnosti u 2015. godini koje se odnose na oblast zaštite potrošača


R.b.

Ciljevi

Zadaci

Nositelji

Rok za realizaciju zadataka

Prijedlozi mjera za poboljšanje

1.

Donošenje Programa za zaštitu potrošača u RS za period 2015-2016. godina

- formiranje Radne grupe i aktivno učešće svih nositelja zaštite potrošača u izradi Programa

Ministarstvo trgovine i turizma (koordinacija aktivnosti) i ostali nositelji zaštite potrošača u RS

30.4.2015. godine

- preciznije definiranje ciljeva, zadataka, nositelja, rokova i potrebnih sredstava za realizaciju

2.

Unaprjeđenje nadzora i kontrole izvršenja obaveza korisnika sredstava granta za zaštitu potrošača

- izmjene i dopune Pravilnika o kriterijimaa za raspodjelu finansijskih sredstava za rad udruženja za zaštitu potrošača i Pravilnika o obliku, sadržaju i načinu vođenja evidencije udruženja za zaštitu potrošača

Ministarstvo trgovine i turizma RS

31.12. 2015. godine

 

3.

Jačanje savjetodavne uloge udruženja potrošača

- evidentiranje prigovora potrošača od strane udruženja potrošača

Udruženja potrošača i Ministarstvo trgovine i turizma RS

Kontinuirano

- učestalija analiza i vrjednovanje rada i učinaka udruženja potrošača

4.

Poboljšanje uslova za rad i djelovanje udruženja potrošača

- finansiranje rada udruženja potrošača, kroz sufinansiranje materijalnih troškova rada

Ministarstvo trgovine i turizma RS

Kontinuirano

- podsticanje razvoja i djelovanja udruženja potrošača

5.

Podizanje javne svijesti o pravima potrošača i njihovoj zaštiti

- finansiranje projekata udruženja potrošača

Ministarstvo trgovine i turizma RS u saradnji s udruženjima za zaštitu potrošača u RS

30.06.2015. godine

- informiranje potrošača o načinu ostvarivanja njihovih prava

6.

Uspostavljanje i unaprjeđenje saradnje između nositelja zaštite potrošača i trgovaca, pružatelja usluga od općeg ekonomskog interesa

- organiziranje tematskih konferencija s nositeljima zaštite potrošača i pružateljima usluga od općeg ekonomskog interesa

Ministarstvo trgovine i turizma RS u saradnji s nositeljima zaštite potrošača

Kontinuirano

- konkretnije identificiranje problema s kojima se potrošači susreću i traženje načina za njihovo rješavanje u praksi

 


POGLAVLJE XVI - Vlada Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine


ODJELJAK A. - Uloga institucije u sistemu zaštite potrošača i trenutno stanje


Uloga Odjela za privredni razvoj, sport i kulturu kao i drugih odjela i institucija Vlade Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine u sistemu zaštite potrošača određena je u poglavlju IV Zakona o javnoj upravi Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik Brčko Distrikta BiH", br. 19/07, 2/08 i 43/08) kao i članom 98. tačka e) Zakona o zaštiti potrošača u Bosni i Hercegovini.
Odjel za privredni razvoj, sport i kulturu, između ostalog, prati i unaprjeđuje stanje u oblasti zaštite potrošača, te sarađuje s udruženjima za zaštitu potrošača iz Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine, Federacije Bosne i Hercegovine i Republike Srpske. Odjel prati cijene životnih namirnica i naftnih derivata u Brčko Distriktu Bosne i Hercegovine.
Odjel za privredni razvoj, sport i kulturu je 2013. godine uspostavio Savjetodavni servis za potrošače, te na zahtjev potrošača, telefonski i putem elektronske pošte pruža besplatne savjetodavne usluge. Na zahtjeve privrednih subjekata (pravnih lica) i fizičkih lica, Odjel za privredni razvoj, sport i kulturu daje stručna mišljenja u pismenoj formi, vezano za pojedine odredbe Zakona o zaštiti potrošača u Bosni i Hercegovini i Zakona o trgovini.


ODJELJAK B. - Planirane aktivnosti u 2015. godini koje se odnose na oblast zaštite potrošača


R.b.

Ciljevi

Zadaci

Nositelji

Rok za realizaciju zadataka

Prijedlozi mjera za poboljšanje

1.

Provođenje projekata u vezi informiranja i edukacije potrošača u cilju zaštite prava potrošača

- organiziranje okruglih stolova, radio emisija uz angažiranje relevantnih stručnjaka iz oblasti zaštite potrošača, štampanje i distribucija brošura na temu zaštite potrošača,

- osiguranje finansijskih sredstava u budžetu BD BiH za 2015. godinu za provođenje projekata povjerenih udruženjima za zaštitu potrošača BD BiH, te pružanje tehničke podrške udruženjima

Nadležni odjeli i institucije Vlade Brčko Distrikta BiH u sistemu zaštite potrošača u saradnji s udruženjima za zaštitu potrošača u BD BiH

Kontinuirano

- jačanje saradnje svih nositelja zaštite potrošača kroz planiranje ciljeva, zadataka i sredstava za njihovu realizaciju.

2.

Savjetodavni servis za potrošače

- pružanje savjeta i stručnih mišljenja na upite fizičkih i pravnih lica putem telefona, elektronske pošte i putem pisanih odgovora

Odjel za privredni razvoj, sport i kulturu

Kontinuirano

 

 


POGLAVLJE XVII - Federalna uprava za inspekcijske poslove


ODJELJAK A. - Uloga institucije u sistemu zaštite potrošača i trenutno stanje


Uloga Inspektorata tržišno-turističke inspekcije Federalne uprave za inspekcijske poslove odnosi se na obavljanje nadzora nad primjenom Zakona o zaštiti potrošača u Bosni i Hercegovini i drugih propisa kojima je, između ostalog, u djelatnosti trgovine, trgovinskih usluga, obrta i turističko-ugostiteljskoj djelatnosti propisano pružanje usluga krajnjem potrošaču. Vezano za to, bitno je istaknuti određene poteškoće koje se pojavljuju prilikom nadzora nad primjenom propisa iz oblasti zaštite potrošača: nedorečenost i/ili dvosmislenost pojedinih odredbi zakona i podzakonskih akata kojima se štite prava potrošača; nedostatak akreditiranih laboratorija za ispitivanje uzorkovanih proizvoda, odnosno da li isti ispunjavaju propisane uslove i parametre za tu vrstu proizvoda; nedostatak opreme, uređaja, instrumenata i drugih pomoćnih sredstava neophodnih za propisan rad u obavljanju poslova kontrole kvaliteta i uzimanje uzoraka za laboratorijsko ispitivanje roba u unutrašnjem prometu i na mjestima carinjenja, odnosno pri uvozu; nedostatak potrebnih novčanih sredstava za laboratorijsko ispitivanje proizvoda.
Inspektorat sanitarno-zdravstveno-farmaceutske inspekcije u sastavu Federalne uprave za inspekcijske poslove vrši inspekcijski nadzor nad uvozom pošiljki životnih namirnica i predmeta opće upotrebe kao i uzimanje uzoraka radi laboratorijske provjere zdravstvene ispravnosti putem ovlaštenih laboratorijskih ustanova.


ODJELJAK B. - Planirane aktivnosti u 2015. godini koje se odnose na oblast zaštite potrošača


R.b.

Ciljevi

Zadaci

Nositelji

Rok za realizaciju zadataka

Prijedlozi mjera za poboljšanje

1.

Saradnja s nositeljima zaštite potrošača što uključuje nastavak saradnje s Agencijom za nadzor nad tržištem BiH i proširenje suradnje s ostalim nositeljima zaštite potrošača, ombudsmenima i udruženjima za zaštitu potrošača

- razmjena informacija i iskustava iz oblasti zaštite potrošača svih nositelja zaštite potrošača, uključujući informacije i pozitivna iskustva nad primjenom propisa iz ove oblasti u EU

Federalna uprava za inspekcijske poslove i kantonalne uprave (inspektorati tržišno-turističke inspekcije)

Kontinuirano

- primjena propisa iz oblasti zaštite potrošača svih nositelja zaštite potrošača

2.

Povećanje discipline u primjeni propisa iz oblasti zaštite potrošača

- izvršiti planirane kontrole prema Planu i programu za 2015. godinu,

- zavisno od oblasti nadzora, vršiti kontinuirane ili povremene kontrole i nadzore po zahtjevima potrošača i drugih nositelja zaštite potrošača

Federalna uprava za inspekcijske poslove i kantonalne uprave (inspektorati tržišno-turističke inspekcije)

Kontinuirano

- povećanje saradnje svih nositelja zaštite potrošača

3.

Laboratorijsko ispitivanje prehrambenih i neprehrambenih proizvoda radi provjere da li isti zadovoljavaju propisane uslove kvalitet, odnosno sigurnosne zahtjeve.

Nastavak saradnje s Agencijom za nadzor nad tržištem BiH s ciljem administrativne, vizuelne i laboratorijske provjere neprehrambenih proizvoda

 

- uzimanje uzoraka proizvoda koji su u prometu (prehrambeni i neprehrambeni proizvodi) kao i na mjestima proizvodnje (prehrambeni proizvodi) i dostavljanje istih u ispitne laboratorije

Federalna uprava za inspekcijske poslove i kantonalne uprave (inspektorati tržišno-turističke inspekcije)

Povremene provjere u zavisnosti od planiranih projektnih aktivnosti za neprehrambene proizvode, te općenito od odobrenih sredstava za ovu namjenu (za prehrambene i neprehrambene proizvode)

- osiguranje finansijskih sredstava za realizaciju navedenih zadataka

4.

Sudjelovanje u izradi izmjena i dopuna zakona i podzakonskih akata s ciljem povećanja efikasnosti u nadzoru nad primjenom propisa iz oblasti zaštite potrošača

- pokrenuti inicijativu za izmjene i dopune zakona i podzakonskih akata, dati primjedbe i prijedloge za izmjene, aktivno učestvovati u procesu izmjena i dopuna kao i donošenju novih propisa

Federalna uprava za inspekcijske poslove i kantonalne uprave (inspektorati tržišno-turističke inspekcije)

Po potrebi

- aktivno uključivanje u proces izrade propisa iz oblasti zaštite potrošača i na zahtjev obrađivača propisa

5.

Edukacija iz oblasti zaštite potrošača i informiranje potrošača

- učešće na seminarima, okruglim stolovima na temu zaštite potrošača,

- informiranje potrošača o izvršenim inspekcijskim nadzorima nad primjenom propisa iz ove oblasti

Federalna uprava za inspekcijske poslove i kantonalne uprave (inspektorati tržišno-turističke inspekcije)

Po potrebi

- saradnja s drugim nositeljima zaštite potrošača, edukacija i usklađivanje propisa s propisima i pozitivnim iskustvima iz EU

 

6.

Inspekcijski nadzori i uzimanje uzoraka na laboratorijsku provjeru zdravstvene ispravnosti određenih vrsta namirnica i predmeta opće upotrebe prema monitoringu

- četiri monitoringa na provjeru određenih vrsta namirnica na mikotoksine, pesticide, teške metale i mikrobiologiju

Federalna uprava za inspekcijske poslove (inspektorat sanitarno-zdravstveno-farmaceutske inspekcije)

Kontinuirano

 

7.

Pojačan inspekcijski nadzor u timskom radu

- kvalitet pružanja zdravstvenih usluga,

- kontrola registriranih i neregistriranih lijekova,

- kontrola magistralnih i galenskih preparata;

- kontrola dijetetskih proizvoda,

- kontrola namirnica i predmeta opće upotrebe,

- kontrola transporta i skladištenja namirnica

Federalna uprava za inspekcijske poslove i kantonalne uprave (inspektorat sanitarno-zdravstveno-farmaceutske inspekcije)

Po potrebi

 

 


POGLAVLJE XVIII - Republička uprava za inspekcijske poslove


ODJELJAK A. - Uloga institucije u sistemu zaštite potrošača i trenutno stanje


Republička uprava za inspekcijske poslove kontrolira primjenu propisa iz oblasti zaštite potrošača i lojalne konkurencije. Kontrolu propisa koji se odnose na zaštitu potrošača vrše inspekcije u sastavu Inspektorata Republike Srpske i organa lokalne samouprave. Smetnje u radu inspekcijskih organa predstavljaju: nedostatak laboratorija za ispitivanja određenih vrsta roba, neosposobljenost laboratorija za utvrđivanje određenih, vrlo značajnih parametara te nedovoljna tehnička opremljenost organa lokalne uprave za brzu razmjenu informacija.


ODJELJAK B. - Planirane aktivnosti u 2015. godini koje se odnose na oblast zaštite potrošača


R.b.

Ciljevi

Zadaci

Nositelji

Rok za realizaciju. zadataka

Prijedlozi mjera za poboljšanje

1.

Jačanje discipline u primjeni propisa iz oblasti zaštite potrošača

- redovne i vanredne kontrole (planirane kontrole i kontrole po dojavama i reklamacijama potrošača)

Inspektorat RS i inspekcije u sastavu organa lokalne samouprave

Kontinuirano

- jačanje saradnje svih nositelja zaštite potrošača kroz planiranje ciljeva, zadataka i sredstava za njihovu realizaciju

2.

Laboratorijska provjera usaglašenosti proizvoda s definiranim zahtjevima

- uzorkovanje i dostavljanje na laboratorijsko ispitivanje

Inspektorat RS, inspekcije u sastavu organa lokalne samouprave i ovlaštene laboratorije

Povremeno prema procjeni rizika i u skladu s raspoloživim finansijskim sredstvima

- jačanje laboratorijskih kapaciteta i veća finansijska sredstva

3.

Jačanje komunikacije i razmjena informacija sa svim nositeljima zaštite potrošača

- saradnja s udruženjima potrošača i drugim nadležnim institucijama,

- razmjena informacija putem međunarodnih sistema za brzo obavještavanje (RASFF, RAPEX)

Inspektorat RS i inspekcije u sastavu organa lokalne samouprave

Kontinuirano

- održavanje stalne komunikacije i intenziviranje iste u određenim okolnostima

4.

Informiranje potrošača

- medijsko predstavljanje planiranih i realiziranih inspekcijskih aktivnosti

Inspektorat RS i inspekcije u sastavu organa lokalne samouprave

Povremeno po potrebi

- objektivno i pravovremeno informiranje

5.

Potpuno primjenjivi propisi

- davanje mišljenja i inicijativa za izmjenu propisa iz oblasti zaštite potrošača

Inspektorat RS i inspekcije u sastavu organa lokalne samouprave

Po potrebi

- bolja saradnja između predlagača propisa i inspekcijskih organa

6.

Edukacija i podizanje svijesti potrošača

- učešće u kampanjama

Nadležni organi

Po potrebi

- veća učestalost i obuhvatnost provođenja kampanja putem masovnih sredstava informiranja

 


POGLAVLJE XIX - Inspektorat Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine


ODJELJAK A. - Uloga institucije u sistemu zaštite potrošača i trenutno stanje


Uloga Inspektorata Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine ogleda se u vršenju kontrole nad primjenom propisa, koja uključuje i kontrolu primjene propisa iz oblasti zaštite potrošača i lojalne konkurencije. Nadzor nad primjenom propisa iz oblasti zaštite potrošača vrše sljedeće inspekcije: tržišna, poljoprivredna, zdravstvena, sanitarna, veterinarska, saobraćajna, građevinska, inspekcija za puteve, elektroenergetska, termoenergetska, inspekcija rada i komunalna inspekcija. Nedostatak laboratorija za ispitivanje određenih vrsta roba, neosposobljenost laboratorija za utvrđivanje određenih vrlo značajnih parametara, nedovoljna finansijska sredstva te nedostatak propisa iz ove oblasti predstavljaju probleme s kojima se Inspektorat suočava u svom radu.


ODJELJAK B. - Planirane aktivnosti u 2015. godini koje se odnose na oblast zaštite potrošača


R.b.

Ciljevi

Zadaci

Nositelji

Rok za realizaciju zadataka

Prijedlozi mjera za poboljšanje

1.

Jačanje društvene discipline i odgovornosti u primjeni propisa čime se postiže zaštita potrošača i smanjuje nelojalna konkurencija

- vršenje inspekcijskog nadzora uz davanje prioriteta manje uređenim oblastima,

- inspekcijski nadzor će se vršiti u skladu s Planom i programom rada za 2015. godinu pojedinih inspekcija,

- po potrebi inspekcijski nadzor će biti usmjeren prema oblastima s pojavom većeg rizika,

- pored proaktivnog, vršit će se i reaktivni nadzor koji obuhvata aktivnosti pokrenute na osnovu prigovora potrošača, obavijesti i informacija od nadležnih agencija

Nadležne inspekcije u sastavu Inspektorata Brčko Distrikta BiH

Kontinuirano

- usklađivanje propisa s propisima EU,

- donošenje novih, te izmjene i dopune postojećih pravnih propisa u cilju podizanja kvaliteta zaštite potrošača,

- jačanje laboratorijskih kapaciteta i ovlašćivanje laboratorija za pojedina ispitivanja,

- saradnja između svih nositelja aktivnosti zaštite potrošača,

- provođenje aktivnosti uzorkovanja pojedinih vrsta roba na tržištu

 


POGLAVLJE XX - Udruženja potrošača


Udruženja potrošača u BiH predstavljaju vrlo bitan subjekt u sistemu zaštite potrošača jer imaju ulogu posrednika između potrošača i nadležnih organa, inspekcija i drugih subjekata kojima je zakonom propisana obaveza zaštite potrošača. Njihova nadležnost propisana je članom 112. Zakona o zaštiti potrošača u Bosni i Hercegovini. Djeluju kao neprofitne i nevladine organizacije koje imaju svojstvo pravnog lica, te se kao takve ne mogu baviti privrednom djelatnošću. Sve svoje aktivnosti usmjeravaju isključivo na zaštitu pojedinačnih i zajedničkih interesa potrošača. Udruženja potrošača imaju pravo na učešće pri dodjeljivanju javnih poslova za oblast zaštite potrošača na način kako je propisano članovima 113.,114. i 115. Zakona o zaštiti potrošača u Bosni i Hercegovini. Udruženja potrošača u Bosni i Hercegovini su različito organizirana na različitim nivoima, počev od općinskog, kantonalnog, entitetskog nivoa, nivoa Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine, te na nivou Bosne i Hercegovine. Krovno udruženje je Savez udruženja potrošača Bosne i Hercegovine, koji je osnovan u septembru 2004. godine i registriran u Ministarstvu pravde Bosne i Hercegovine. Svrha Saveza je da osigura pomoć svojim članicama i osigura zaštitu interesa potrošača u Bosni i Hercegovini, ali i da predstavlja udruženja na internacionalnom nivou. Članstvo u Savezu je otvoreno pod jednakim uslovima prema svim udruženjima potrošača. U budžetu institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH za 2015. godinu nisu planirana sredstva za finansiranje udruženja potrošača. Entiteti i Brčko Distrikt Bosne i Hercegovine izdvajaju značajna finansijska sredstva za finansiranje udruženja potrošača.


POGLAVLJE XXI - Obrazovne institucije i mediji


Pravo na obrazovanje o pitanjima potrošača i pravo na informiranost su osnovna i neotuđiva prava potrošača koja su im data članom 3. tačke b) i d) Zakona o zaštiti potrošača u Bosni i Hercegovini. Članom 116. istog Zakona određeni su i načini obrazovanja potrošača kao što su: a) putem posebnih kurseva, seminara i savjetovanja; b) sredstava javnog informiranja (TV, radio, štampa); c) specijalnih publikacija za obrazovanje potrošača.
Osim navedenih, ukazuje se potreba i za novim modelima edukacije potrošača kao što je, između ostalog, i dopuna nastavnog programa u obrazovnim institucijama materijom iz oblasti zaštite potrošača koja ima za krajnji cilj kvalitetno obrazovanje o pravima, obavezama i zaštiti potrošača. Potpuna i pravovremena informiranost potrošača je nemoguća bez aktivne uloge svih sredstava javnog informiranja (TV, radio, štampa), kao najefikasnijeg načina obavještavanja potrošača o proizvodima i uslugama koje koriste ili će koristiti.


DIO PETI - OKVIRNI OBIM FINANSIJSKIH SREDSTAVA ZA OSTVARIVANJE


ZADATAKA IZ PROGRAMA


Realizaciju prethodno navedenih zadataka (u tabelama), a čiji je cilj promocija dobrog i efikasnog provođenja politike zaštite potrošača, nadležni organi vrše u sklopu svojih redovnih aktivnosti. Organi uprave zaduženi za pojedine zadatke iz Programa predvidjeli su finansiranje izvršavanja zadataka redovnim budžetskim sredstvima koja su planirana u budžetu institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH za 2015. godinu (Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa, Uprava BiH za zaštitu zdravlja bilja, Ombudsmen za zaštitu potrošača u BiH, Agencija za lijekove i medicinska sredstva Bosne i Hercegovine, Agencija za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine, Agencija za nadzor nad tržištem Bosne i Hercegovine, Institut za mjeriteljstvo Bosne i Hercegovine, Institut za standardizaciju Bosne i Hercegovine, Regulatorna agencija za komunikacije Bosne i Hercegovine, Konkurencijsko vijeće, itd.) i budžetima entiteta i Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine.
Pojedini organi uprave sa specifičnim aktivnostima su planirali sredstva za posebne namjene.
Ured za veterinarstvo Bosne i Hercegovine je planirao finansijska sredstva za 2015. godinu:
- za provođenje monitoringa bolesti kod salmonidnih i ciprinidnih vrsta riba 51.520,00 KM,
- za provođenje monitoringa bolesti avijarne influence kod peradi 32.000,00 KM,
- za provođenje plana praćenja rezidua 400.000,00 KM i
- za provođenje službenih kontrola u registriranim i odobrenim objektima 35.000,00 KM.
Planirane aktivnosti Instituta za intelektualno vlasništvo Bosne i Hercegovine finansiraju se iz redovnih budžetskih sredstava ali i iz sredstava EPO-a (Evropske patentne organizacije) utvrđenih bilateralnim programom saradnje s Institutom za intelektualno vlasništvo Bosne i Hercegovine.
Agencija za statistiku Bosne i Hercegovine je planirala sljedeća finansijska sredstva:
- za provođenje Ankete o potrošnji domaćinstava u Bosni i Hercegovini 2015. godine oko 900.000,00 KM (iznos se troši tokom perioda od 2 godine i pokriva sve aktivnosti statističkih institucija od pripreme ankete do objave rezultata),
- za Pilot anketu o prihodima i životnom standardu u Bosni i Hercegovini 2015. godine 30.223,00 KM (sredstva iz IPA 2012 programa za period januar 2014. godine - oktobar 2015. godine),
- za izradu Indeksa potrošačkih cijena u Bosni i Hercegovini 25.000,00 KM mjesečno (pokriva sve troškove od prikupljanja podataka o oko 21 000 potrošačkih cijena za oko 650 proizvoda i usluga u 12 gradova Bosne i Hercegovine do objave podataka o inflaciji).
- Inspekcijski nadzor u Federaciji Bosne i Hercegovine se finansira iz budžeta Federacije Bosne i Hercegovine i budžeta organa nižih nivoa vlasti. U Programu i Planu rada Inspektorata tržišno-turističke inspekcije za 2015. godinu planirana su sljedeća sredstava:
- za troškove laboratorijskih usluga ispitivanja kvaliteta proizvoda u iznosu od 100.000,00 KM (predviđeno je uzimanje 500 uzoraka na mjestu proizvodnje i u prometu s prosječnom cijenom laboratorijske analize ispitivanja kvaliteta u iznosu 200,00 KM),
- za troškove laboratorijskih usluga ispitivanja sigurnosnih zahtjeva neprehrambenih proizvoda u iznosu 20.000,00 KM (za oko 10 uzoraka čije ispitivanje će se vršiti prema potrebi i u zavisnosti od stanja na tržištu; uzimanje uzoraka neprehrambenih proizvoda obuhvaćeno je i projektima Agencije za nadzor nad tržištem Bosne i Hercegovine, a u čijoj realizaciji učestvuju inspektorati tržišnih inspekcija entiteta i Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine),
- za nabavku potrebne opreme, uređaja, instrumenata i drugih pomoćnih sredstava za uzimanje uzoraka za laboratorijsko ispitivanje (15 kompleta za inspektore u unutrašnjem prometu i inspektore na mjestu carinjenja) procjenjuje se da su potrebna sredstva oko 15.000,00 KM.
Inspekcijski nadzor u Republici Srpskoj se finansira iz budžeta Republike Srpske i budžeta organa lokalne samouprave. U 2015. godini za inspekcijske poslove planirani su troškovi laboratorijske analize uzoraka proizvoda i redovnih monitoringa u iznosu od 35.000,00 KM.
Inspektorat Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine je za 2015. godinu planirao određena sredstva za troškove laboratorijskih usluga, a u saradnji s Agencijom za nadzor nad tržištem Bosne i Hercegovine planirano je uzimanje uzoraka po grupama proizvoda radi ispitivanja usklađenosti sa sigurnosnim zahtjevima (troškove tih analiza snosi Agencija za nadzor nad tržištem Bosne i Hercegovine).
S obzirom da je veliki broj budžetskih korisnika na državnom, entitetskom i nižim nivoima vlasti uključen u ostvarenjе ovog Programa i njegovih planiranih ciljeva, veoma je teško odrediti u apsolutnom iznosu okvirni obim finansijskih sredstava, koji bi bio dovoljan za njegovu realizaciju. Zbog toga bi koncept, po kojem su sami nositelji aktivnosti planirali zadatke i rokove za njihovo izvršenje, trebao biti polazni osnov za konkretizaciju obima finansijskih sredstava za ostvarivanje zadataka iz Programa.


DIO ŠESTI - OKVIRNI OBIM FINANSIJSKIH SREDSTAVA ZA PODSTICANJE RAZVOJA I DJELOVANJA UDRUŽENJA ZA ZAŠTITU POTROŠAČA


Odlukom Vijeća ministara Bosne i Hercegovine o osnovnim kriterijima za dodjeljivanje grant podrške za svaku kalendarsku godinu uvrštena je odredba prema kojoj će udruženja za zaštitu potrošača moći aplicirati za dodjelu sredstava iz tekuće rezerve budžeta Bosne i Hercegovine. Nadležna entitetska ministarstva iz vlastitog budžeta izdvajat će dio sredstava za podsticanje razvoja i djelovanja udruženja za zaštitu potrošača u cilju obrazovanja i osvješćivanja potrošača o njihovom stvarnom položaju i snazi na tržištu. U budžetu Federacije Bosne i Hercegovine za 2015. godinu Federalno ministarstvo trgovine je osiguralo grant sredstva za podršku udruženjima potrošača u iznosu od 150.000,00 KM. U budžetu Republike Srpske za 2015. godinu Ministarstvo trgovine i turizma Republike Srpske je osiguralo grant sredstva za podršku udruženjima za zaštitu potrošača u iznosu od 100.000,00 KM. Budžetom Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine za 2015. godinu predviđena su grant sredstva "Udruženju građana zaštita potrošača Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine" (za rad i materijalne troškove) u iznosu 7.000,00 KM.
Osim finansijske, udruženjima za zaštitu potrošača bit će pružena i tehnička pomoć, te u cilju što kvalitetnijeg infоrmirаnjа i еdukаciје pоtrоšаčа i trgоvаcа о njihоvim prаvimа i оbаvеzаmа, u sklаdu sа Zаkоnоm о zаštiti pоtrоšаčа u Bosni i Hercegovini, pomoć u orgаnizaciji sеminаrа, оkruglih stоlоvа, rаdiо i ТV еmisiја, uz аngаžiranje rеlеvаntnih stručnjаkа iz pојеdinih оblаsti kоје su vеzаnе zа оblаst zаštitе pоtrоšаčа, štаmpаnju i distribuciјi brоšurа nа tеmu zаštitе pоtrоšаčа, оrgаniziranju prеdаvаnjа u škоlаmа i drugim vidovima aktivnosti.


DIO SEDMI - ZAKLJUČAK


Ovim Programom određeni su okviri prioriteta politike Bosne i Hercegovine na području zaštite potrošača za 2015. godinu. Osiguranje primjerenog funkcioniranja tržišta ovisit će o razvoju upravne infrastrukture kako bi se osigurao nadzor nad tržištem i provedba zakona na tom području. Razvoj otvorenog dijaloga svih interesnih grupa u društvu sa svrhom osiguranja jasnoće, konzistentnosti postupanja i razumijevanja u definiranju interesa potrošača, cilj je Bosne i Hercegovine. On će se ostvariti daljnjim usklađivanjem preuzetih obaveza, vlastitih mogućnosti i interesa. Čitav proces ovisi o spremnosti svih ključnih sektora, od osposobljenosti cjelokupnog sistema za proces prilagođavanja standardima EU, preko obrazovanja ljudskih potencijala u državnoj upravi i pravosuđu do jedinstvene, kvalitetno osposobljene, osviješćene i obaviještene javnosti. Uspjeh provedbe ovog Programa, u prvom redu, ovisit će o spremnosti svih ključnih nositelja zaštite potrošača za izvršavanje utvrđenih zadataka i poštivanje navedenih rokova.


Pretplatnici imaju dodatne pogodnosti. Ukoliko ste već pretplatnik, prijavite se! Ukoliko niste pretplatnik, registrirajte se!