Službeni glasnik BiH, broj 49/18

Na osnovu člana 23. tač. a), b), c), d), e), g) i h) Zakona o obilježavanju malog oružja, lakog naoružanja i pripadajuće municije ("Službeni glasnik BiH", broj 83/16) i člana 61. stav 2. Zakona o upravi ("Službeni glasnik BiH", br. 32/02 i 102/09), ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine donosi


PRAVILNIK


O POSTUPCIMA I METODAMA OBILJEŽAVANJA ORUŽJA I MUNICIJE


Član 1.
(Predmet)

Ovim Pravilnikom se propisuju procedure, mjesto i formati oznaka, postupci i metode obilježavanja oružja i municije koji se proizvode u Bosni i Hercegovini (u daljem tekstu: BiH), uvoze u BiH i koji se prenose za trajnu civilnu upotrebu ili se izvozе iz BiH, vođenje evidencije o oznakama na oružju i municiji, troškovi obilježavanja i inspekcijski nadzor, u skladu sa Zakonom o obilježavanju malog oružja, lakog naoružanja i pripadajuće municije ("Službeni glasnik BiH", broj 83/16) (u daljem tekstu: Zakon).

Član 2.
(Izuzetak od primjene)

Odredbe ovog Pravilnika ne odnose se na oružje i municiju koji se uvoze u BiH, a koji su već od strane proizvođača oružja i municije, na zahtjev uvoznika, označeni uvoznom oznakom koja sadrži podatke o zemlji uvoza i godini uvoza u BiH.

Član 3.
(Značenje izraza)

(1) Izrazi korišteni u ovom Pravilniku imaju ista značenja kao i izrazi korišteni u Zakonu.

(2) Izrazi korišteni samo u muškom ili u samo ženskom rodu odnose se istovremeno na oba roda.

Član 4.
(Metode obilježavanja)

(1) Obilježavanje podrazumijeva proces označavanja oružja i municije, odnosno pakovanja oružja i municije jedinstvenom proizvodnom oznakom (u daljem tekstu: JPO), uvoznom oznakom (u daljem tekstu: UO) ili identifikacionom oznakom oružja ili municije (u daljem tekstu: IOO/IOM), te oznakom o prijenosu ili izvozu oružja ili municije (u daljem tekstu: OPI), stavljanjem oznaka na bitni konstrukcioni dio oružja i municije i pakovanja oružja i municije.

(2) Obilježavanje oružja i municije, ovisno od tehnološkog odnosno proizvodnog procesa vrši se metodama hladnog i toplog obilježavanja.

(3) Obilježavanje pakovanja oružja i municije vrši se stavljanjem oznake na pakovanje ili na posebnu etiketu koja se stavlja na pakovanje oružja ili municije.

Član 5.
(Mjesto oznake)

Oznaka se stavlja na najmanje jedan bitni konstrukcioni dio oružja i municije, bez obzira da li se taj dio ugrađuje u sam finalni proizvod ili je taj konstrukcioni dio namijenjen za dalju prodaju.

Član 6.
(Obilježavanje oružja i municije i pakovanja oružja ili municije JPO-om)

(1) JPO na oružju i municiji treba biti stavljena na vidno mjesto, minimalne veličine 2 mm na oružju, odnosno 1 mm na municiji, minimalne dubine 0,2 mm, te treba biti trajna i otporna tokom cijelog vijeka trajanja u normalnim uvjetima korištenja i nepodložna lakom brisanju, mijenjanju ili uklanjanju.

(2) JPO koja se stavlja na oružje i pakovanje oružja, u skladu sa članom 4. stav (3) ovog Pravilnika, sadrži sljedeće elemente:

a) međunarodnu oznaku ISO za Bosnu i Hercegovinu "BA",

b) naziv proizvođača, jednostavni geometrijski simbol ili alfa-numeričku oznaku-minimalno dva znaka, za koju je Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH (u daljem tekstu: Ministarstvo), na zahtjev proizvođača, donijelo rješenje o određivanju oznake proizvođača koja se stavlja na oružje ili municiju,

c) godinu proizvodnje-minimalno dva posljednja broja godine u kojoj je oružje proizvedeno, i

d) serijski broj.

(3) JPO koja se stavlja na municiju sadrži sljedeće elemente:

a) naziv proizvođača, jednostavni geometrijski simbol ili alfa-numeričku oznaku - minimalno dva znaka, za koju je Ministarstvo, na zahtjev proizvođača, donijelo rješenje o određivanju oznake proizvođača koja se stavlja na oružje ili municiju,

b) godinu proizvodnje-minimalno dva posljednja broja godine u kojoj je municija proizvedena,

c) oznaku kalibra izraženu u inčima ili milimetrima, i

d) međunarodnu oznaku ISO za Bosnu i Hercegovinu "BA", za municiju kalibra 20 mm i većeg.

(4) Izuzetak od primjene odredbe iz stava (3) ovog člana postoji u sljedećim slučajevima:

a) kod označavanja municije sa ivičnim/rubnim paljenjem kalibra 5,56 mm koja minimalno mora biti označena oznakom proizvođača,

b) kod inicijalnih sredstava kod kojih se označavanje vrši samo na pakovanjima i

(5) JPO koja se stavlja na pakovanjima municije sadrži sljedeće elemente:

a) međunarodnu oznaku ISO za Bosnu i Hercegovinu "BA",

b) naziv proizvođača, jednostavni geometrijski simbol ili alfa-numeričku oznaku - minimalno dva znaka, za koje je Ministarstvo, na zahtjev proizvođača, donijelo rješenje o određivanju oznake proizvođača koja se stavlja na oružje ili municiju,

c) godinu proizvodnje-minimalno dva posljednja broja godine u kojoj je municija proizvedena,

d) oznaku kalibra izraženu u inčima ili milimetrima,

e) oznaku modela,

f) broj komada municije u pakovanju, i

g) broj lota municije.

(6) U izuzetnim slučajevima i uz ispunjenje uvjeta iz člana 9. stav (5) Zakona, JPO na oružju i municiji može sadržavati i druge podatke izuzev onih navedenih u st. (2) i (3) ovog člana.

Član 7.
(Obilježavanje oružja UO-om, IOO-om i OPI-om)

(1) UO na oružju, IOO i OPI stavljaju se uz postojeću JPO, s tim da se moraju vidno razlikovati od JPO.

(2) Ukoliko oznake iz stava (1) ovog člana nije moguće staviti uz postojeću JPO, oznake se stavljaju na drugo pogodno mjesto istog konstrukcionog dijela oružja na kome se nalazi JPO.

(3) Oznake iz stava (1) ovog člana trebaju biti stavljene na vidnom mjestu, minimalne veličine 2 mm, minimalne dubine 0,1 mm, ukoliko se stavljaju na metal, odnosno 0,2 mm ukoliko se stavljaju na nemetal (polimer), te trebaju biti trajne i otporne tokom cijelog vijeka trajanja u normalnim uvjetima korištenja i nepodložne lakom brisanju, mijenjanju ili uklanjanju.

Član 8.
(Obilježavanje municije UO-om, IOM-om i OPI-om)

UO municije, IOM ili OPI, stavljaju se na svako pakovanje municije koje se uvozi u BiH, odnosno prenosi ili izvozi iz zaliha bilo kog nivoa vlasti u BiH.

Član 9.
(Format UO)

UO koja se stavlja na oružje, pakovanja oružja i pakovanja municije sadrži sljedeće elemente:




a) međunarodnu oznaku ISO za Bosnu i Hercegovinu "BA", i

b) godinu uvoza, minimalno dva posljednja broja godine u kojoj su oružje i municija uvezeni.

Član 10.
(Format IOO/IOM)

Identifikaciona oznaka koja se stavlja na oružje, pakovanje oružja, odnosno na pakovanje municije sadrži sljedeće elemente:

a) naziv ovlaštenog lica za obilježavanje, jednostavni geometrijski simbol ili alfa-numeričku oznaku, minimalno dva znaka, za koju je Ministarstvo, na zahtjev pravne osobe ili ustanove donijelo rješenje o određivanju oznake ovlaštene osobe, i

b) redni broj uvoza oružja ili pakovanja municije u BiH, iz Podregistra 5. ili Podregistra 6. Priloga ovog Pravilnika, koji su sastavni dio evidencije ovlaštene osobe u godini uvoza oružja ili pakovanja municije.

Član 11.
(Format OPI)

OPI koja se stavlja na oružje, pakovanje oružja odnosno na pakovanje municije sadrži sljedeće elemente:

a) međunarodnu oznaku ISO za Bosnu i Hercegovinu "BA",

b) naziv nosioca zaliha, jednostavni geometrijski simbol ili alfa-numeričku oznaku, minimalno dva znaka, za koju je Ministarstvo, na zahtjev nosioca zaliha, donijelo rješenje o određivanju oznake nosioca zaliha,

c) godinu prijenosa odnosno izvoza, minimalno dva posljednja broja godine izvoza ili prijenosa oružja ili municije, i

d) redni broj prenesenog odnosno izvezenog oružja/pakovanja municije iz BiH, iz Podregistra 7. ili Podregistra 8. Priloga ovog Pravilnika, koji su sastavni dijelovi evidencija nosioca zaliha u godini prijenosa odnosno izvoza.

Član 12.
(Troškovi obilježavanja i potvrda o izvršenom obilježavanju uvezenog, izvezenog ili prenesenog oružja i municije)

(1) Troškove obilježavanja uvezenog oružja i municije snosi uvoznik.

(2) Troškove obilježavanja oružja i municije koji se prenose ili izvoze snosi nosilac zaliha.

(3) Ovlašteno lice koje vrši obilježavanje uvezenog oružja i municije je dužno da za izvršeno obilježavanje izda pismenu potvrdu, izuzev ukoliko je ovlašteno lice istovremeno i uvoznik oružja koje je predmet obilježavanja.

(4) U slučaju oštećenja odnosno narušavanja tehničkog kvaliteta i svojstava oružja ili municije, do kojeg je došlo u postupku stavljanja oznake, odnosno obilježavanja, troškove naknade za nastalo oštećenje snosi lice koje je izvršilo stavljanje oznake.

Član 13.
(Evidencije)

(1) Evidencije iz člana 15. Zakona vode se u formi podregistara iz Priloga koji je sastavni dio ovog Pravilnika.

(2) Evidencije o oznakama na proizvedenom oružju koje se obilježava JPO-om, vode se u Podregistru 1. Priloga ovog Pravilnika.

(3) Evidencije o oznakama na proizvedenoj municiji koja se obilježava JPO-om, vode se u Podregistru 2. Priloga ovog Pravilnika.

(4) Evidencije o uvezenom oružju koje se obilježava UO-om, vode se u Podregistru 3. Priloga ovog Pravilnika.

(5) Evidencije o uvezenoj municiji koja se obilježava UO-om, vode se u Podregistru 4. Priloga ovog Pravilnika.

(6) Evidencije o uvezenom oružju bez originalnih oznaka koje se obilježava IOO-om, vode se u Podregistru 5. Priloga ovog Pravilnika.

(7) Evidencije o uvezenoj municiji bez originalnih oznaka, koja se obilježava IOM-om, vode se u Podregistru 6. Priloga ovog Pravilnika.

(8) Evidencije o prijenosu ili izvozu oružja koje se obilježava OPI-om, vode se u Podregistru 7. Priloga ovog Pravilnika.

(9) Evidencije o prijenosu ili izvozu municije koja se obilježava OPI-om, vode se u Podregistru 8. Priloga ovog Pravilnika.

Član 14.
(Inspekcijski nadzor)

(1) Inspekcijski nadzor nad licima koja imaju obaveze ili ovlaštenje za obilježavanje oružja ili municije vrši Ministarstvo, radi utvrđivanja da li se obilježavanje oružja ili municije vrši u skladu s odredbama Zakona i podzakonskih akata donesenih u skladu s Zakonom.

(2) Inspekcijski nadzor iz stava (1) ovog člana vrši se neposrednom kontrolom obilježenog oružja, municije i pakovanja oružja i municije i neposrednim uvidom u dokumentaciju lica koja imaju obavezu ili ovlaštenje za obilježavanje i ima za cilj da se utvrdi:

a) da li su oznake na oružju i municiji odnosno pakovanjima oružja ili municije stavljene u skladu sa rješenjem Ministarstva, na predviđenom mjestu i u propisanoj formi,

b) da li oznake, po svojim fizičkim karakteristikama, odgovaraju karakteristikama propisanim u čl. 5. - 11. ovog Pravilnika,

c) da li su oznake stavljene u propisanom roku, u skladu sa odredbama čl. 4 - 6. Zakona, i

d) da li se evidencija o oznakama vodi u skladu sa odredbama čl. 15., 17. i 18. Zakona i člana 13. ovog Pravilnika.

(3) Inspekcijski nadzor obavljaju ovlašteni državni službenici Ministarstva, a ako su za obavljanje nadzora potrebna posebna stručna znanja, mogu se angažirati i državni službenici iz drugih organa uprave, kao i specijalizirana lica.

Član 15.
(Stupanje na snagu)

Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku BiH", a počinje se primjenjivati od 01. januara 2019. godine.

Broj 05-4-20-2600/18
06. jula 2018. godine
Sarajevo


Ministar
Mirko Šarović, s. r.









Pretplatnici imaju dodatne pogodnosti. Ukoliko ste već pretplatnik, prijavite se! Ukoliko niste pretplatnik, registrirajte se!