Službeni glasnik BiH, broj 35/19
Ovaj akt nije unešen na bosanskom jeziku.
Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika, na osnovi člana V stav 4. Aneksa 8. Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini i člana 36. stav (1) Poslovnika o radu Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika ("Službeni glasnik BiH", broj 47/16), na sjednici održanoj 17. aprila 2019. godine, donijela je
ODLUKU
O PROGLAŠENJU ARHEOLOŠKOG PODRUČJA - STEĆCI KRAJ POTOKA RIČINA U ČITLUKU, OPĆINA POSUŠJE, NACIONALNIM SPOMENIKOM BOSNE I HERCEGOVINE
Član 1.
(Predmet zaštite i prostorni obuhvat)
(1)
Arheološko područje - stećci kraj potoka Ričina u Čitluku, općina Posušje, proglašava se nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: nacionalni spomenik).
(2) Nacionalni spomenik čini nekropola sa šest srednjovjekovnih spomenika - stećaka na lokalitetu Ričina.
(3) Nacionalni spomenik nalazi se na prostoru koji obuhvata dio k. č. 1379/1, k.o. SO Čitluk (novi premjer), posjedovni list broj 148, općina Posušje, Federacija Bosne i Hercegovine, Bosna i Hercegovina.
(4) Obuhvat nacionalnog spomenika je određen koordinatama: Y=6443810 X=4815722; Y=6443816 X=4815721; Y=6443816 X=4815721 i Y=6443804 X=4815695. Površina zone zaštite je 168 m
2.
(5) Na nacionalni spomenik se primjenjuju mjere zaštite utvrđene ovom odlukom, u skladu sa Zakonom o provođenju odluka Komisije za zaštitu nacionalnih spomenika, uspostavljene prema Aneksu 8. Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini ("Službene novine FBiH", br. 2/02, 8/02, 27/02, 6/04 i 51/07).
(6) U skladu sa Pravilnikom o kriterijima vrednovanja dobara, podjeli po predmetu pravne zaštite i postupku kategorizacije nacionalnih spomenika ("Službeni glasnik BiH", broj 47/18), dobro je svrstano u kategoriju "nacionalni spomenik od velikog značaja za Bosnu i Hercegovinu".
Član 2.
(Nadležnost za osiguranje mjera zaštite)
(1) Federacija Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Federacija) dužna je osigurati pravne, naučne, tehničke, administrativne i finansijske mjere za zaštitu, konzervaciju i prezentaciju nacionalnog spomenika.
(2) Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika (u daljnjem tekstu: Komisija) utvrdit će tehničke uvjete za izradu i postavljanje informacijske ploče s osnovnim podacima o spomeniku i odluci o proglašenju dobra nacionalnim spomenikom.
Član 3.
(Mjere zaštite nacionalnog spomenika)
(1) U svrhu trajne zaštite nacionalnog spomenika, na prostoru definiranom u članu 1. stav (3) ove odluke, utvrđuju se sljedeće mjere zaštite:
a) dozvoljeni su istraživački i konzervatorsko-restauratorski radovi, radovi na tekućem održavanju, uključujući i one koji imaju za cilj prezentaciju spomenika, uz odobrenje federalnog ministarstva nadležnog za prostorno uređenje (u daljnjem tekstu: nadležno ministarstvo) i stručni nadzor nadležne službe zaštite naslijeđa na nivou Federacije Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: nadležna služba zaštite).
b) radovi na uređenju lokaliteta i radovi na saniranju oštećenja dozvoljeni su isključivo uz prethodno izrađen plan sanacije, restauracije i konzervacije, te uz odobrenje nadležnog ministarstva i nadzor nadležne službe zaštite;
c) potrebno je izmještanje puta izvan nekropole, sa podizanjem potpornog zida koji će spriječiti dalje klizanje terena i pomjeranje stećaka;
d) dozvoljeno je čišćenje spomenika od lišaja i mahovine i skidanje patine sa kamena u slučaju da je ono neophodno za istraživanje epigrafskih ili dekorativnih elemenata spomenika, uz prethodno izrađen elaborat i odobrenje nadležnog ministarstva. Elaborat treba biti zasnovan na biološkim, hemijskim, fizičkim i drugim analizama za koje konzervator utvrdi da su neophodne, te sadržavati odgovarajuće konzervatorske mjere i procjenu utjecaja načina čišćenja na kamen;
e) obavezno je provođenje mjera održavanja čistoće i komunalnog reda;
f) nije dozvoljena eksploatacija kamena, izgradnja magistralne infrastrukture i svih objekata koji u toku izgradnje ili u toku eksploatacije mogu ugroziti nacionalni spomenik;
g) prostor je arheološko nalazište, te ukoliko se prilikom izvođenja radova naiđe na bilo kakve arheološke nalaze, radove je potrebno obustaviti, dok se ne provedu arheološka istraživanja;
h) osigurati izradu i provođenje Plana sanacije, restauracije, konzervacije i prezentacije nacionalnog spomenika, koji treba sadržavati uređenje lokaliteta s uklanjanjem samonikle vegetacije, redovno održavanje spomenika, kao i postavljanje rasvjete;
i) izuzev informacijske ploče iz člana 2. stav (2) ove odluke, na nacionalnom spomeniku nije dozvoljeno postavljanje drugih elemenata (druge informacijske ploče, jarboli za zastave, reklamni panoi, klima-uređaji i slično) bez saglasnosti nadležne službe zaštite naslijeđa na sadržaj teksta, dizajn i poziciju.
(2) U cilju trajne zaštite nacionalnog spomenika utvrđuje se zaštitni pojas nacionalnog spomenika koga čine dijelovi k.č. 1379/1 i 1391, k.o. Čitluk. Obuhvat zaštitnog pojasa čini četverougao čije su koordinate prijelomnih tačaka sljedeće: Y=6443806 X=4815732; Y=6443821 X=4815729; Y=6443811 X=4815683 i Y=6443796 X=4815686. Površina zaštitnog pojasa je 552 m
2.
(3) U zaštitnom pojasu utvrđuju se sljedeće mjere zaštite:
a) nije dozvoljena eksploatacija kamena, lociranje potencijalnih zagađivača okoline utvrđenih propisima, izgradnja industrijskih objekata i magistralne infrastrukture i svih objekata koji u toku izgradnje ili u toku eksploatacije mogu ugroziti nacionalni spomenik;
b) nije dozvoljeno izvođenje radova koji bi mogli utjecati na izmjenu područja i promjenu krajolika;
c) dozvoljeno je obavljanje radova na infrastrukturi uz prethodno pribavljeno odobrenje nadležnih tijela, u skladu sa odredbom člana 5. stav 3. Zakona o provođenju odluka Komisije za zaštitu nacionalnih spomenika uspostavljene prema Aneksu 8. Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini;
d) prostor je arheološko nalazište, te ukoliko se prilikom izvođenja radova naiđe na bilo kakve arheološke nalaze, radove je potrebno obustaviti, dok se ne provedu arheološka istraživanja.
Član 4.
(Mjere zaštite pokretne imovine)
(1) Svi pokretni nalazi, koji u toku arheološkog istraživanja budu nađeni, bit će pohranjeni u najbližem muzeju koji ispunjava kadrovske, materijalne i tehničke uvjete ili u Zemaljskom muzeju Bosne i Hercegovine u Sarajevu, obrađeni i prezentirani na odgovarajući način.
(2) Sav pokretni i nepokretni arheološki materijal koji bude nađen u toku arheoloških istraživanja neophodno je stručno obraditi.
(3) Arheolog – voditelj arheoloških istraživanja dužan je nakon izvršenih arheoloških radova podnijeti izvještaj Komisiji i instituciji koja je obavila istraživanja.
(4) Arheolog – voditelj arheoloških istraživanja mora imati na raspolaganju sav pronađeni pokretni i nepokretni arheološki materijal dok traje istraživanje i dok ne završi izvještaj, a najduže za period od tri godine.
(5) Paralelno s izvođenjem arheoloških istraživanja, neophodna je sukcesivna konzervacija nepokretnih nalaza na lokalitetu i konzervacija pokretnog arheološkog materijala i njegovo pohranjivanje u odgovarajuće prostore (depoe).
(6) Nakon dostavljanja izvještaja o provedenom istraživanju, Komisija će utvrditi pokretne nalaze na koje će biti primjenjivane mjere zaštite koje Komisija utvrđuje.
(7) Iznošenje pokretnih nalaza iz stava (1) ovoga člana iz Bosne i Hercegovine nije dozvoljeno.
(8) Izuzetno od odredbe stava (7) ovoga člana, ukoliko voditelj istraživanja utvrdi da je neophodna obrada nekog nalaza van zemlje, dokaze o tome prezentirat će Komisiji, koje može dopustiti privremeno iznošenje nalaza iz zemlje pod detaljno utvrđenim uvjetima njegovog iznošenja, postupanja s njim u toku boravka van zemlje i njegovog povrata u Bosnu i Hercegovinu.
Član 5.
(Stavljanje van snage provedbenih akata)
Stupanjem na snagu ove odluke, stavljaju se van snage svi provedbeni i razvojni prostorno-planski akti u dijelu u kojem su u suprotnosti sa odredbama ove odluke.
Član 6.
(Suzdržavanje od poduzimanja radnji)
Svako, a posebno nadležna tijela Federacije Bosne i Hercegovine, kantona, gradske i općinske službe suzdržat će se od poduzimanja bilo kakvih radnji koje mogu oštetiti nacionalni spomenik ili dovesti u pitanje njegovu zaštitu.
Član 7.
(Dostavljanje odluke nadležnom sudu)
Ova odluka će se nakon objave u "Službenom glasniku BiH" dostaviti nadležnom općinskom sudu, radi upisa zabilježbe o proglašenju nacionalnog spomenika u zemljišne knjige.
Član 8.
(Sastavni dio odluke)
Sastavni dio ove odluke je obrazloženje sa pratećom dokumentacijom koje je dostupno na uvid zainteresiranim licima u prostorijama i na web-stranici Komisije (http://www.kons.gov.ba).
Član 9.
(Konačnost odluke)
Prema članu V stav 4. Aneksa 8. Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini, odluke Komisije su konačne.
Član 10.
(Stupanje na snagu)
Ova odluka stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku BiH".
Ovu odluku Komisija je donijelo u sljedećem sastavu: prof. dr. Amir Pašić, Goran Milojević i Radoje Vidović.