Službeni glasnik BiH, broj 48/24
Ovaj akt nije unešen na bosanskom jeziku.
Na osnovu člana 40. stav (4) i člana 143. stav (2) Zakona o strancima ("Službeni glasnik BiH", br. 88/15, 34/21 i 63/23), člana 4. i 8. Zakona o ministarstvima i drugim tijelima uprave BiH ("Službeni glasnik BiH", br. 5/03, 42/03, 26/04, 42/04, 45/06, 88/07, 35/09, 59/09, 103/09, 87/12, 6/13, 19/16 i 83/17), člana 16. Zakona o upravi ("Službeni glasnik BiH", br. 32/02, 102/09 i 72/17), i nakon pribavljenog mišljenja Ministarstva sigurnosti Bosne i Hercegovine i Službe za poslove sa strancima, ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine donosi
PRAVILNIK
O IZDAVANJU VIZE ZA DUGOROČNI BORAVAK (VIZA D) U DIPLOMATSKO-KONZULARNIM PREDSTAVNIŠTVIMA BOSNE I HERCEGOVINE
POGLAVLJE I. - OPŠTE ODREDBE
Član 1.
(Predmet Pravilnika)
Ovim Pravilnikom se uređuje postupak izdavanja vize za dugoročni boravak (viza D) i druga pitanja o uslovima za izdavanje ove vize u diplomatsko-konzularnim predstavništvima Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: DKP BiH).
Član 2.
(Upotreba roda)
Svi izrazi u ovom Pravilniku dati u jednom gramatičkom rodu odnose se bez diskriminacije i na muškarce i na žene.
Član 3.
(Ovlašteni službenik)
(1) Službene osobe koje u DKP BiH postupaju u skladu sa ovim Pravilnikom su ovlaštene diplomate i zaposlenici (u daljnjem tekstu: ovlašteni službenik) Ministarstva vanjskih poslova Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: MVP BiH), raspoređeni na rad u DKP BiH.
(2) U slučaju odsutnosti ovlaštenog službenika, šef DKP BiH privremeno određuje drugog diplomatu, odnosno zaposlenika, koji će obavljati poslove iz stava (1) ovog člana.
Član 4.
(Opšte odredbe o vizi za dugoročni boravak - viza D)
(1) Viza za dugoročni boravak (u daljnjem tekstu: viza D) omogućava strancu ulazak i boravak u BiH u periodu od 180 dana u toku jedne godine i omogućava strancu podnošenje zahtjeva za odobrenje privremenog boravka u BiH.
(2) Viza D izdaje se izuzetno u situacijama kada je za svrhu boravka u BiH potreban period duži od 90 dana u periodu od 180 dana. Ako se viza D izdaje u svrhu podnošenja zahtjeva za odobrenje privremenog boravka u BiH, period važenja vize može biti kraći od 90 dana.
Član 5.
(Nadležnost i mjesto izdavanja vize)
(1) Stranac je dužan pribaviti vizu D prije ulaska u BiH.
(2) Stranac zahtjev za izdavanje vize podnosi u nadležnom DKP BiH, u državi svog porijekla ili državi svog uobičajenog boravka, u smislu člana 6. tačka c) i d) Zakona o strancima ("Službeni glasnik BiH", br. 88/15, 34/21 i 63/23) (u daljnjem tekstu: Zakon).
(3) Ako stranac nije državljanin države u kojoj podnosi zahtjev, mora dokazati da ima odobren boravak u toj ili drugoj državi/oblasti iz konzularnog područja nadležnog DKP BiH.
(4) Pod pojmom "oblast" iz prethodnog stava podrazumijeva se posebno administrativno područje koje nema status međunarodno priznate države.
(5) Izuzetno od stava (2) ovog člana, zahtjev za izdavanje vize D može se podnijeti i u drugom DKP BiH, iz sigurnosnih ili humanitarnih razloga ili ako je to u interesu BiH ili je u skladu sa prihvaćenim međunarodnim obavezama BiH. O zaprimanju zahtjeva za izdavanje vize od strane drugog DKP BiH, odlučuje šef tog DKP BiH ili službena osoba koju šef DKP BiH ovlasti.
(6) Stranac zahtjev za izdavanje vize može podnijeti i u diplomatsko-konzularnom predstavništvu druge države s kojom je BiH zaključila međunarodni ugovor.
Član 6.
(Privremena obustava zaprimanja zahjeva)
Ministar vanjskih poslova BiH može iz razloga sigurnosti, zaštite javnog zdravlja, više sile ili drugih opravdanih razloga koji onemogućavaju redovan rad DKP BiH, posebnom odlukom privremeno obustaviti zaprimanje zahtjeva za izdavanje viza u tom DKP BiH. Istom odlukom odrediće se jedan ili više DKP BiH koji će privremeno preuzeti te poslove.
POGLAVLJE II. - POSTUPANJE KOD IZDAVANJA VIZE U DKP BIH
Član 7.
(Podnošenje zahtjeva za izdavanje vize)
(1) Podnosilac zahtjeva za izdavanje vize D dužan je lično podnijeti zahtjev kod nadležnog DKP BiH.
(2) Ne dovodeći u pitanje stav (1) ovog člana, stranac može zahtjev za izdavanje vize uz pripadajuću dokumentaciju podnijeti i elektronskim putem ukoliko je primjenjivo.
(3) Zahtjev za izdavanje vize podnosi se najranije tri, a najkasnije jedan mjesec prije početka namjeravanog putovanja.
(4) Prilikom podnošenja zahtjeva iz stava (1) ovog člana, stranac je dužan:
a) ispuniti zahtjev za izdavanje vize D na obrascu zahtjeva koji je propisan Pravilnikom o izgledu i sadržaju obrasca zahtjeva za izdavanje vize i naljepnice vize ("Službeni glasnik BiH", broj 54/21) i svojeručno ga potpisati;
b) predočiti valjanu putnu ispravu u skladu sa članom 11. ovog Pravilnika;
c) predočiti jednu fotografiju u skladu sa članom 12. ovog Pravilnika;
d) priložiti dokumentaciju u skladu sa članom 8., 9. i 10. ovog Pravilnika;
e) dopustiti izuzimanje biometrijskih podataka ukoliko je primjenjivo (fotografija, otisci prstiju, potpis), u skladu sa članom 122. Zakona;
f) uplatiti propisanu konzularnu taksu.
(5) Ovlašteni službenik DKP BiH neposredno utvrđuje identitet stranca, po službenoj dužnosti provjerava legalnost boravka podnosioca zahtjeva na konzularnom području tog DKP BiH i u slučaju opravdane sumnje u legalan boravak istog, zahtjev će odbaciti.
(6) Po prijemu zahtjeva za izdavanje vize D, DKP BiH dužno je da prikupi svu potrebnu dokumentaciju i najkasnije u roku od tri radna dana, proslijedi je Službi za poslove sa strancima (u daljnjem tekstu: Služba), radi davanja saglasnosti.
(7) Služba će odgovoriti na zahtjev iz stava (6) ovog člana, što je prije moguće, a najkasnije u roku od sedam dana od dana prijema zahtjeva.
(8) Ako DKP BiH ne primi odgovor Službe u roku iz stava (7) ovog člana, smatra se da je saglasnost data.
(9) MVP BiH posebnim aktom uređuje razmjenu dokumentacije u postupku izdavanja vize D sa Službom, vodeći se načelima ekonomičnosti i efikasnosti u postupku obrade zahtjeva.
Član 8.
(Maloljetne i druge poslovno nesposobne osobe)
(1) Za maloljetne, odnosno poslovno nesposobne osobe, zahtjev za izdavanje vize D podnosi roditelj, zakonski zastupnik ili staratelj.
(2) Pored dokaza o ispunjenju uslova utvrđenih članom 7. ovog Pravilnika, roditelj, zakonski zastupnik ili staratelj maloljetne i druge poslovno nesposobne osobe dužan je priložiti:
a) izvod iz matične knjige rođenih maloljetnog stranca ili druge poslovno nesposobne osobe, ako su roditelji zakonski zastupnici, ili
b) odluku nadležnog tijela o usvojenju, odnosno starateljstvu.
(2) Ne dovodeći u pitanje stav (1) ovog člana, stranac može zahtjev za izdavanje vize uz pripadajuću dokumentaciju podnijeti i elektronskim putem ukoliko je primjenjivo.
(3) Za stranca iz stava (1) ovoga člana, koji putuje bez pratnje jednog ili oba roditelja, zakonskog zastupnika ili staratelja, uz zahtjev za izdavanje vize prilaže se saglasnost drugog ili oba roditelja, zakonskog zastupnika ili staratelja ovjerena od strane nadležnog organa, koja sadrži:
a) lične podatke o maloljetniku, roditeljima, zakonskom zastupniku ili staratelju;
b) lične podatke o pratitelju maloljetnika ukoliko maloljetnik putuje s pratnjom;
c) period na koji se izdaje saglasnost;
d) potpis roditelja, zakonskog zastupnika ili staratelja.
Član 9.
(Dokumentacija koja se prilaže uz zahtjev za izdavanje vize D)
(1) Uz zahtjev za izdavanje vize D prilaže se dokumentacija kojom se dokazuje:
a) svrha i uslovi namjeravanog boravka;
b) osiguran smještaj ili dokaz da posjeduje dovoljno sredstava za pokrivanje troškova smještaja;
c) osigurana sredstva za troškove izdržavanja u BiH i za povratak u državu uobičajenog boravka, odnosno dokaz da ih može zakonito pribaviti, uključujući i sredstva za zdravstvenu zaštitu;
d) osigurana sredstva putovanja;
e) ljekarsko uvjerenje kojim dokazuje da ne boluje od zaraznih bolesti, ukoliko dolazi sa područja na kojem vlada epidemija zaraznih bolesti;
(2) Pored dokaza iz stava (1) ovog člana, na zahtjev ovlaštenog službenika, stranac je dužan u skladu sa članom 10. ovog Pravilnika dostaviti i druge dokaze.
(3) Podnosilac zahtjeva za izdavanje vize D dužan je dati lične i biometrijske podatke (fotografija, otisak prsta, potpis) koji se od njega traže, te druge potrebne informacije koje se odnose na razloge njegovog ulaska u BiH.
Član 10.
(Dodatna dokumentacija)
Ovlašteni službenik, ako ocijeni potrebnim, može zatražiti i drugu dokumentaciju kojom će stranac dodatno potkrijepiti svoj zahtjev, kao što su:
a) potvrda banke o prihodima na računu;
b) potvrda o radnom iskustvu;
c) drugi dokaz koji se traži u cilju dokazivanja osnove ulaska i boravka u BiH.
Član 11.
(Putna isprava)
(1) Ovlašteni službenik u postupku zaprimanja zahtjeva za izdavanje vize D provjerava da li je strana putna isprava na koju se traži izdavanje vize uredna i važeća.
(2) Pod urednom stranom putnom ispravom, podrazumijeva se da ista nije oštećena, prepravljana, krivotvorena ili lažna, da sadrži sve naznačene listove i da su podaci u njoj čitko napisani, da nema mrlja ili tragova brisanja podataka, da fotografija vjerno pokazuje nosioca i da su eventualne ispravke izvršene od ovlaštenog organa i ovjerene pečatom i potpisom.
(3) Pod važećom putnom ispravom, podrazumijeva se da je istu izdao strani nadležni organ vlasti i koju Bosna i Hercegovine priznaje, te da je njen rok važenja najmanje tri mjeseca nakon planiranog datuma odlaska iz BiH ili u slučaju nekoliko posjeta nakon posljednjeg planiranog datuma odlaska iz BiH, ima najmanje dvije prazne stranice i izdat je u prethodnih 10 godina. U opravdanim hitnim slučajevima, odnosno ako to zahtijevaju razlozi bezbjednosti BiH, humanitarni, ozbiljni profesionalni ili lični razlozi, važenje putne isprave može biti i kraće od tri mjeseca.
Član 12.
(Fotografija)
(1) Uz uredno popunjen zahtjev za izdavanje vize, stranac je dužan priložiti fotografiju u boji, skeniranu ili snimljenu u vrijeme podnošenja zahtjeva, veličine 35x45 mm, koja vjerno prikazuje nosioca putne isprave.
(2) Fotografija iz stava (1) ovog člana mora udovoljavati sljedećim uslovima:
a) biti izoštrena i jasna;
b) prikazati neutralan izraz lica koje direktno gleda u kameru, a ne preko ramena ili u stranu i jasno prikazuje obje ivice lica;
c) prikazati otvorene i jasno vidljive oči bez kose preko njih, bez odsjaja blica na naočalima i bez obojenih sočiva;
d) okviri naočala ne smiju pokrivati ni jedan dio očiju;
e) biti snimljena sa ravnom i svijetlo obojenom pozadinom, pri univerzalnom osvjetljenju, bez sjenki ili odbljeska blica na licu i bez crvenih očiju;
f) pokrivala za glavu nisu dozvoljena, osim iz religioznih ili medicinskih razloga, ali karakteristika lica od početka brade do vrha čela, kao i obje ivice lica moraju biti jasno prikazane,
g) na fotografiji glava lica (od vrha brade do tjemena) mora zauzimati oko 2/3 fotografije, ali ne smije biti viša od 36 mm. Glava na fotografiji mora biti centrirana u sredini fotografije.
Član 13.
(Svrha i uslovi namjeravanog boravka)
(1) Svrha i uslovi namjeravanog boravka dokazuju se pozivnim pismom u smislu člana 32. Zakona. Pored pozivnog pisma, podnosilac zahtjeva za vizu dužan je dostaviti i drugi dokument na osnovu kojeg se dokazuje da je za svrhu boravka u BiH potreban boravak duži od 90 dana u periodu od 180 dana.
(2) Pod drugim dokumentom iz stava (1) ovog člana smatra se:
a) radna dozvola ili ugovor o volontiranju;
b) potvrda o upisu na obrazovnu ustanovu ili obuku;
c) izvod iz matične knjige rođenih ili vjenčanih, dokaz o vanbračnoj zajednici kojom se dokazuje namjera spajanja porodice u BiH;
d) dokaz o vlasništvu nad nekretninom u BiH;
e) medicinska dokumentacija kojom se dokazuje potreba liječenja ili rehabilitacije u BiH;
f) drugi dokumet na osnovu kojeg se može razumno zaključiti da je potreban boravak u BiH duži od 90 dana.
Član 14.
(Osiguran smještaj)
(1) Osiguran smještaj može se dokazivati sljedećom dokumentacijom:
a) pozivnim pismom;
b) posjedovanjem potvrde ili drugog dokaza o uplaćenom smještaju;
c) dokazom o vlasništvu ili najmu nekretnine za stanovanje u BiH;
d) drugim dokumentom na osnovu kojeg se može razumno zaključiti o osiguranom smještaju u BiH.
(2) Izuzetno, u opravdanim slučajevima, stranac može biti oslobođen prilaganja dokumentacije o osiguranom smještaju, ako dokaže da ima dovoljno finansijskih sredstava za troškove smještaja i izdržavanja tokom boravka u BiH.
Član 15.
(Sredstva za troškove izdržavanja)
(1) Postojanje sredstava za izdržavanje stranca tokom boravka u BiH, kao i za povratak u državu uobičajenog boravka, može se dokazivati sljedećom dokumentacijom:
a) pozivnim pismom;
b) posjedovanjem gotovine u domaćoj ili stranoj konvertibilnoj valuti;
c) posjedovanjem sredstava bezgotovinskog plaćanja (putnički čekovi, kreditne kartice i sl.), prihvaćenih od bankarskog sistema BiH, sredstva koja omogućuju podizanje novca u BiH ili garancija banke iz BiH koja priznaje bezgotovinske vidove plaćanja koje stranac posjeduje;
d) posjedovanjem dokaza o plaćenom smještaju;
e) posjedovanjem drugih sredstava kao što su nepokretna imovina u BiH na osnovu koje je moguće osigurati sredstva za izdržavanje za vrijeme boravka u BiH, sredstva po osnovu direktnih stranih ulaganja, proizvodno-tehničke saradnje ili kooperacije i slično.
(2) Smatra se da stranac koji ima radnu dozvolu u BiH ispunjava uslove koji se odnose na posjedovanje sredstava za izdržavanje.
Član 16.
(Sredstvo putovanja i namjera povratka)
(1) Dokumentacija kojom se dokazuje sredstvo putovanja i namjera povratka stranca u državu uobičajenog boravka, može biti:
a) povratna putna karta;
b) saobraćajna i vozačka dozvola ako se putuje vlastitim putničkim vozilom;
c) punomoć za upravljanje vozilom i vozačka dozvola ako se putuje vozilom u vlasništvu druge osobe.
(2) Ovlašteni službenik pored dokaza iz stava (1) ovog člana može tražiti i potvrdu o zaposlenju, školovanju ili drugu potvrdu o socijalnom odnosno profesionalnom statusu stranog državljanina u zemlji boravka.
Član 17.
(Putničko zdravstveno osiguranje)
(1) Uz zahtjev za izdavanje vize D stranac je dužan priložiti dokaz o uplaćenom putničkom zdravstvenom osiguranju koje mora biti valjano za područje BiH i obuhvatiti vrijeme planiranog boravka u BiH.
(2) Fizičko ili pravno lice iz BiH, koje poziva podnosioca zahtjeva može u korist podnosioca zahtjeva sklopiti ugovor o putničkom zdravstvenom osiguranju sa osiguravajućim društvom iz BiH pod uslovima navedenim u stavu (1) ovog člana.
(3) Eventualna potraživanja prema osiguravajućim društvima moraju biti naplativa u BiH.
(4) Ako stranac ima dokaze o uplaćenom pojedinačnom ili kolektivnom putničkom zdravstvenom osiguranju, podrazumijeva se da ima obezbijeđena sredstva za zdravstvenu zaštitu u smislu člana 19. stava (3) tačke a) Zakona.
Član 18.
(Pozivno pismo)
(1) Stranac koji razlog boravka, osigurani smještaj ili posjedovanje sredstava za troškove izdržavanja u BiH dokazuje pozivnim pismom ovjerenim od strane Službe, koje je evidentirano u Centralnoj bazi podataka o strancima (u daljnjem tekstu: CBPS), može uz zahtjev za izdavanje vize priložiti fotokopiju pozivnog pisma izdatog na propisanom obrascu.
(2) Rok važenja pozivnog pisma iz stava (1) ovog člana je 180 dana od dana ovjere.
Član 19.
(Vjerodostojnost isprava)
(1) Dokumentacija koja se prilaže uz zahtjev za izdavanje vize, izuzimajući putnu ispravu i pozivno pismo, u trenutku podnošenja zahtjeva ne može biti starija od tri mjeseca.
(2) Izuzetno, ovlašteni službenik može prihvatiti i dokumentaciju stariju od tri mjeseca, ukoliko može nedvosmisleno utvrditi istinitost podataka navedenih u dokumentaciji iz stava (1) ovog člana ili je ista propisno nadovjerena.
(3) Dokumentacija iz stava (2) ovog člana ne može biti starija od šest mjeseci.
(4) Dokumentacija koja je na stranom jeziku ili pismu, dostavlja se propisno prevedena i ovjerena od strane ovlaštenog sudskog tumača za strani jezik, na jedan od jezika u službenoj upotrebi u BiH ili na engleski jezik.
Član 20.
(Razgovor sa podnosiocem zahtjeva za vizu)
(1) Ovlašteni službenik obavlja razgovor sa podnosiocem zahtjeva za izdavanje vize, kako bi se utvrdile sve činjenice relevantne za odlučivanje o zahtjevu.
(2) Službena zabilješka o obavljenom razgovoru čini sastavni dio spisa predmeta i ista mora biti koncipirana na način da može pružiti adekvatne informacije o podnosiocu zahtjeva i namjeri boravka u BiH.
(3) Ovlašteni službenik može zaprimiti zahtjev za izdavanje vize bez obavljanja razgovora sa podnosiocem zahtjeva, ako je to u interesu BiH ili je to u skladu sa prihvaćenim međunarodnim obavezama.
Član 21.
(Dopuna zahtjeva)
(1) U slučaju da se tokom postupka ocijeni da je zahtjev za izdavanje vize potrebno dopuniti dodatnom dokumentacijom, podnosilac zahtjeva se poziva da u roku od petnaest dana dopuni zahtjev.
(2) Ako podnosilac zahtjeva u datom roku ne dopuni zahtjev, smatra se da je odustao od zahtjeva, o čemu se sačinjava zabilješka i ista se ulaže u spis predmeta i predmet zaključuje u skladu sa utvrđenim činjenicama.
POGLAVLJE III. - ODLUČIVANJE O ZAHTJEVU ZA VIZU
Član 22.
(Odlučivanje o zahtjevu za vizu)
(1) Odluku o zahtjevu za izdavanje vize ovlašteni službenik donosi na osnovu prethodne saglasnosti Službe, raspoloživih činjenica i dokaza i njihove slobodne procjene, svih zajedno i svakog pojedinačno, vodeći se interesima sigurnosne i migracijske politike Bosne i Hercegovine i obaveze sprečavanja nezakonitih migracija.
(2) Ako postoji bilo kakva sumnja u vjerodostojnost priloženih isprava ili u istinitost njihovog sadržaja, u pouzdanost izjava stranca datih tokom razgovora o razlozima njegovog boravka ili namjeri povratka, potrebno je izvršiti dodatne provjere i nakon toga donijeti konačnu odluku.
Član 23.
(Rok za rješavanje zahtjeva za izdavanje vize)
(1) Rok za rješavanje po zahtjevu za izdavanje vize D u pravilu ne može biti duži od 30 dana.
(2) U rok iz stava (1) ovog člana ne uračunava se vrijeme za dopunu zahtjeva iz člana 21. stav (1) ovog Pravilnika.
Član 24.
(Odbijanje zahtjeva za vizu)
(1) Zahtjev za izdavanje vize odbija se u slučajevima kada postoje razlozi iz člana 37. Zakona.
(2) Pored razloga propisanih u stavu (1) ovog člana, zahtjev za izdavanje vize odbija se:
a) kada postoji opravdana sumnja da bi podnosilac zahtjeva za izdavanje vize sa traženom vizom boravio u Bosni i Hercegovini u periodu koji je duži od Zakonom dozvoljenog;
b) Služba uskrati saglasnost za izdavanje vize;
c) kada postoji opravdana sumnja da boravak neće biti korišten u namjeravanu svrhu ili postoji opravdani razlog za neizdavanje vize zasnovan na Zakonu;
(3) Rješenje o odbijanju zahtjeva za vizu i razlozima na kojima je zasnovano dostavlja se podnosiocu zahtjeva na Obrascu za odbijanje vize iz Aneksa I ovog Pravilnika.
(4) Protiv rješenja kojim se zahtjev za izdavanje vize odbija, može se podnijeti žalba MVP BiH, putem DKP BiH, u roku od 15 dana od dana dostavljanja rješenja.
(5) Informacije o odbijenoj vizi unose se u CBPS.
(6) Žalbu koja nije dopuštena, blagovremena ili podnesena od ovlaštene osobe, DKP BiH će odbaciti rješenjem.
(7) Dopuštenu i blagovremenu žalbu, podnesenu od strane ovlaštene osobe, DKP BiH dostavlja MVP BiH na postupak i rješavanje, uz fotokopiju predmeta i izjašnjenje o provedenom postupku.
Član 25.
(Poništenje i ukidanje vize)
(1) Viza se poništava ako se naknadno utvrdi da nisu bili ispunjeni uslovi za njeno izdavanje ili ako postoje ozbiljni razlozi za sumnju da je dobijena na prevaru.
(2) Viza se ukida ako se utvrdi da više ne postoje uslovi za njeno izdavanje.
(3) Viza se može poništiti ili ukinuti i u slučaju postojanja razloga iz člana 39. stav (1) i (2) Zakona.
(4) DKP BiH donosi rješenje o poništenju ili ukidanju vize i isto dostavlja strancu kojem je viza izdata na Obrascu za poništenje ili ukidanje vize iz Aneksa II ovog Pravilnika.
(5) Protiv rješenja iz stava (4) ovog člana stranac može podnijeti žalbu u roku od 15 dana od dana dostavljanja rješenja, putem nadležnog DKP BiH. O žalbi na rješenje odlučuje MVP BiH.
(6) Viza se može ukinuti i na zahtjev stranca kojem je viza izdata, i u tom slučaju žalba nije dopuštena.
(7) Ako je viza poništena ili ukinuta, preko naljepnice vize otiskuje se štambilj "PONIŠTENO" ili "UKINUTO", a optički promjenjivi element naljepnice vize, sigurnosni element sa učinkom skrivenog prikaza kao i riječ "viza" precrtavaju se i na taj način poništavaju.
(8) DKP BiH koji je poništio ili ukinuo vizu dužan je da o tome obavijesti Ministarstvo sigurnosti BiH i organ koji je izdao vizu, putem MVP-a BiH.
(9) Informacije o poništenoj ili ukinutoj vizi unose se u Centralnu bazu podataka o strancima.
POGLAVLJE IV. - NALJEPNICE VIZE
Član 26.
(Popunjavanje obrasca naljepnice vize)
(1) Obrazac naljepnice vize popunjava se elektronski, prije unošenja u putnu ispravu i sadrži:
a) ime i prezime stranca;
b) broj putne isprave;
c) pol;
d) datum rođenja;
e) oznaku zemlje koja je izdala putnu ispravu;
f) tip vize;
g) broj ulazaka;
h) period važenja vize;
i) dužina boravka;
j) iznos naplaćene konzularne takse za vizu;
(2) Tip vize iz stava (1) tačka f) ovog člana obilježava se velikim slovom D.
(3) Broj odobrenih dana za boravak u BiH, koji može biti jednak ili manji od perioda važenja vize unosi se pored datuma važenja vize.
(4) Ako je broj odobrenih dana manji od perioda važenja vize, stranac može ući u BiH bilo koji dan u periodu važenja vize, ali zemlju mora napustiti po isteku broja odobrenih dana.
(5) Ukoliko je od datuma ulaska stranca u zemlju do datuma isteka važenja vize ostao kraći vremenski period od broja odobrenih dana, stranac mora napustiti zemlju prije isteka vize.
(6) Viza važi za period od 00.00 sati datuma koji je upisan kao početak roka važnosti do 24.00 sati datuma koji je upisan kao završetak.
(7) Na dan isteka važenja vize nije moguće ući u BiH.
(8) Svi unosi na naljepnicu vize se štampaju, te se ne smiju unositi ručne ispravke u utisnutu naljepnicu vize.
Član 27.
(Unos naljepnice vize u putnu ispravu)
(1) Odštampana naljepnica vize unosi se na prvu praznu stranicu putne isprave predviđene za unos vize, na kojoj ne smije biti nikakav štambilj niti druga oznaka. Mašinski čitljiva zona naljepnice vize se poravnava sa vanjskim rubom stranice putne isprave.
(2) Naljepnica vize ovjerava se potpisom šefa DKP BiH ili drugog ovlaštenog službenika DKP BiH i malim okruglim pečatom DKP BiH promjera 20 mm, koji se unose ručno sa donje desne strane naljepnice, izvan mašinski čitljive zone, tako da obuhvate i dio naljepnice vize i dio stranice putne isprave, a da se pri tome osigura nesmetani uvid u podatke unesene u propisanim rubrikama.
(3) Ako je više osoba navedeno u istoj putnoj ispravi, onda se svakoj osobi izdaje pojedinačna naljepnica vize koja se unosi u tu putnu ispravu.
(4) Podaci iz stava (1) i (3) ovog člana se unose u CBPS.
Član 28.
(Tehničko poništavanje popunjene naljepnice vize)
(1) Ako se ustanovi tehnička greška u naljepnici vize koja je unesena u pasoš, naljepnica vize se poništava tako da se naljepnica vize prekriži trajnom tintom, a nova naljepnica vize se unosi na novu stranicu.
(2) Ako se ustanovi tehnička greška u naljepnici vize koja još nije unesena u putovnicu, naljepnica vize se poništava na način propisan u stavu (1) ovoga člana.
(3) Kopija poništene naljepnice vize iz stava (1) ovog člana se ulaže u spis predmeta zahtjeva za vizu. Kopija poništene naljepnice vize iz stava (2) ovog člana se ulaže u spis predmeta zahtjeva za vizu, a originalni primjerak poništene naljepnice vize se odlaže i čuva u skladu sa odredbama člana 30. ovog Pravilnika.
(4) Ovlašteni službenik je dužan sačiniti službenu zabilješku o razlozima poništenja naljepnice vize iz stava (1) i (2) ovog člana. Službena zabilješka se ulaže u spis predmeta i čini njegov sastavni dio. U slučajevima iz stava (2) ovog člana, u spis predmeta se ulaže kopija službene zabilješke, a originalni primjerak se odlaže zajedno sa poništenom naljepnicom vize.
POGLAVLJE V. - TEHNIČKA PITANJA O ČUVANJU PREDMETA ZAHTJEVA ZA IZDAVANJE VIZA I OBRAZACA NALJEPNICA VIZA
Član 29.
(Čuvanje predmeta zahtjeva za izdavanja vize)
(1) Predmeti zahtjeva za izdavanje vize čuvaju se u DKP BiH i sadrže:
a) popunjen obrazac zahtjeva za izdavanje vize s prijemnim štambiljem, fotografijom podnosioca zahtjeva i brojem pod kojom je zahtjev zaveden u CBPS;
b) fotokopiju putne isprave stranca (stranica sa ličnim podacima, stranice sa svim unesenim vizama koje su u roku važnosti, odnosno dozvolom boravka, stranice sa eventualno prethodno izdatim bosansko-hercegovačkim vizama, stranice s posebnim oznakama - oznaka zabrane ulaska u treće zemlje i dr.);
c) priloženu dokumentaciju ili fotokopije priložene dokumentacije;
d) akt Službe za poslove sa strancima kojim se daje ili uskraćuje saglasnost za izdavanje vize;
e) dokaz o uplaćenoj konzularnoj taksi;
f) fotokopiju izdate vize;
g) službenu zabilješka o obavljenom razgovoru sa podnosiocem zahtjeva za izdavanje vize;
h) ako je potrebno, druge akte vezane uz predmet.
(2) Zahtjevi za izdavanje viza sa prilozima čuvaju se u skladu sa važećom Listom kategorija registraturne građe sa rokovima čuvanja MVP BiH.
Član 30.
(Čuvanje obrazaca naljepnica viza)
(1) DKP BiH su obavezni da obrasce naljepnica viza čuvaju u sefu u za to osiguranoj prostoriji i da vode posebne evidencije o zaprimljenim, utrošenim ili poništenim obrascima naljepnica viza.
(2) Šef DKP BiH je neposredno odgovoran za osiguranje adekvatnih uslova za čuvanje obrazaca naljepnica viza, kao i ažurnost evidencija iz stava (1) ovog člana.
Član 31.
(Zaključivanje zahtjeva)
(1) Predmet zahtjeva za izdavanje vize se zaključuje:
a) kada je postupak proveden, viza izdata i podnosiocu zahtjeva uručena putna isprava;
b) kada je postupak proveden i zahtjev za izdavanje vize odbijen, a rok za žalbu istekao;
c) kada je postupak proveden, zahtjev za izdavanje vize odbijen, podnosilac zahtjeva podnio žalbu i ista odbijena;
d) ako se podnosilac zahtjeva u roku od petnaest (15) dana od dana prijema obavijesti nije odazvao pozivu na razgovor ili za dopunu zahtjeva;
e) ako podnosilac zahtjeva odustane od zahtjeva;
f) ako je proveden postupak i viza se može izdati, a podnosilac zahtjeva, nakon što je obaviješten, u roku od trideset (30) dana u kojem je dužan preuzeti vizu, propusti to učiniti bez posebno opravdanog razloga.
Član 32.
(Centralna baza podataka o strancima)
(1) Podaci o zahtjevima za izdavanje viza vode se u Centralnoj bazi podataka o strancima, na način utvrđen članom 129. Zakona i drugim propisima kojima se uređuje oblast centralne evidencije i razmjene podataka.
(2) Pored podataka navedenih u stavu (1) ovog člana, DKP BiH su dužni voditi posebnu evidencija podataka o izdatim, poništenim i ukinutim vizama.
POGLAVLJE VI. - PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Član 33.
(Aneksi)
Aneksi I i II čine sastavni dio ovog Pravilnika.
Član 34.
(Prestanak važenja)
Danom stupanja na snagu ovog Pravilnika prestaje da važi Pravilnik o izdavanju viza za dugoročni boravak (viza D) i postupanju kod izdavanja takvih viza ("Službeni glasnik BiH", broj 104/08).
Član 35.
(Stupanje na snagu)
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku BiH".