Službeni glasnik BiH, broj 41/22

Na osnovu člana 135. stav (1) Zakona o upravnom postupku ("Službeni glasnik BiH", br. 29/02, 12/04, 88/07, 93/09, 41/13 i 53/16), rješavajući u postupku ocjene usklađenosti državne pomoći s propisima o državnoj pomoći, pokrenutom na osnovu Zahtjeva Ministarstva komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine za odobrenje državne pomoći za poticaj razvoju sektora elektronskih medija u iznosu od 6.795.171,00 KM korisnicima: Javnom radiotelevizijskom servisu Bosne i Hercegovine, Radio-televiziji Federacije Bosne i Hercegovine, Radio-televiziji Republike Srpske i Radio-televiziji Herceg-Bosne, Vijeće za državnu pomoć Bosne i Hercegovine je na 120. sjednici, održanoj 25.5.2022. godine, donijelo sljedeći


ZAKLJUČAK








1. Prekida se postupak pokrenut po Zahtjevu Ministarstva komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine za odobrenje državne pomoći za poticaj razvoju sektora elektronskih medija u iznosu od 6.795.171,00 KM korisnicima: Javnom radiotelevizijskom servisu Bosne i Hercegovine, Radio-televiziji Federacije Bosne i Hercegovine, Radio-televiziji Republike Srpske i Radio-televiziji Herceg-Bosne, radi okončanja postupka za rješenje prethodnog pitanja, bez čijeg se rješenja ne može riješiti sama stvar, a koje čini samostalnu pravnu cjelinu za čije rješenje je nadležan drugi organ.

2. Ovaj zaključak je konačan i bit će objavljen u "Službenom glasniku BiH", službenim glasilima entiteta i Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine.

Obrazloženje


1. Vijeće za državnu pomoć Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Vijeće) zaprimilo je 30.7.2021. godine, pod brojem UP/I 02-26-1-95-1/21, akt Ministarstva komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine, broj 01-04-02-2-2095-3/21 od

23.7.2021. godine, u kojem se od Vijeća traži mišljenje o tome da li finansijska sredstva koja se Nacrtom odluke o upotrebi sredstava akumuliranog viška prihoda nad rashodima Regulatorne agencije za komunikacije Bosne i Hercegovine, ostvarenog zaključno s 31.12.2017. godine, dodjeljuju javnim radiotelevizijskim servisima u Bosni i Hercegovini i Radio-televiziji Herceg-Bosne u svrhu investiranja u proizvodne i odašiljačke kapacitete imaju elemente državne pomoći. Vijeće je aktom broj 02-02-2-95-2/21 od 11.8.2021. godine Ministarstvu komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine dostavilo odgovor na Zahtjev za mišljenje. U njemu se navodi da Vijeće, u skladu s članom 10. stav (1) Zakona o sistemu državne pomoći u Bosni i Hercegovini ("Službeni glasnik BiH", br. 10/12 i 39/20), (u daljnjem tekstu: Zakon), osim drugih nadležnosti, ima isključivu nadležnost za odobravanje programa/shema državne pomoći i pojedinačne državne pomoći, za odlučivanje o povratu nezakonito dodijeljene državne pomoći, te za uspostavljanje i upravljanje popisom programa/shema državne pomoći započetim prije osnivanja Vijeća, te nema nadležnost da daje mišljenje.

S obzirom da Nacrt odluke predstavlja pravni osnov za dodjelu državne pomoći za poticaj razvoju sektora elektronskih medija u iznosu od 6.795.171,00 KM, Vijeće je istim aktom od Ministarstva komunikacija i prometa BiH zahtijevalo da Vijeću podnese zahtjev za prijavu državne pomoći, u skladu s Odlukom o postupcima i obrascima za podnošenje obavještenja o državnoj pomoći i praćenje državne pomoći 1 (u daljnjem tekstu: Odluka), i da priloži svu neophodnu dokumentaciju ili ovjerene kopije dokumentacije kojima se potvrđuje ispravnost podataka navedenih u obavještenju, u smislu člana 2. stav (4) Odluke.

Naime, u skladu s članom 2. stav (1) spomenutog nacrta odluke, navedena sredstva dodjeljuju se sljedećim subjektima:




­ Javnom radiotelevizijskom servisu Bosne i Hercegovine - iznos od 1.510.171,00 KM,

­ Radio-televiziji Federacije Bosne i Hercegovine - iznos od 1.510.000,00 KM,

­ Radio-televiziji Republike Srpske - iznos od 2.265.000,00 KM,

­ Radio-televiziji Herceg-Bosne - iznos od 1.510.000,00 KM.

Ministarstvo komunikacija i prometa Bosne I Hercegovine je postupilo po uputama Vijeća i posredstvom organa za provođenje na nivou Bosne i Hercegovine (Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine) Vijeću dostavilo Prijedlog odluke o upotrebi sredstava akumuliranog viška prihoda nad rashodima Regulatorne agencije za komunikacije Bosne i Hercegovine ostvarenog zaključno s 31.12.2017. godine i prateću dokumentaciju, akt broj 11-1-02-3472-1/21 od 21.9.2021. godine.

Istim aktom Vijeću je dostavljen Zahtjev Ministarstva komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine za odobrenje državne pomoći za poticaj razvoju sektora elektronskih medija u iznosu od 6.795.171,00 KM navedenim korisnicima.

Iz navedenog obrasca za podnošenje obavještenja i prateće dokumentacije Vijeće konstatira da je riječ o postupku prethodne (ex ante) prijave državne pomoći.

Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine, kao organ za provođenje na nivou Bosne i Hercegovine, nije, u skladu s članom 14. stav (1) Zakona, dalo mišljenje na ovaj prijedlog pojedinačne državne pomoći.

Prilikom donošenja Odluke Vijeće je uzelo u obzir cjelokupnu dokumentaciju dostavljenu od Ministarstva komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine.

2. Na 118. sjednici, održanoj 9.3.2022. godine, Vijeće je donijelo zaključak da se u odnosu na Zahtjev Ministarstva komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine ne može donijeti odluka iz člana 12. stav (3) Zakona s obzirom da Vijeće nema zakonski osnov za postupanje po navedenom zahtjevu, odnosno ne postoji kompletan materijalni propis čijom primjenom bi se mogao cijeniti predmetni zahtjev, jer na nivou Bosne i Hercegovine nisu doneseni podzakonski akti iz člana 24. stav (1) ovog zakona, a koji se odnose na namjene i uslove za dodjelu državne pomoći, te na sadržaje i kriterije za procjenu usklađenosti, osim Odluke o postupcima i obrascima za podnošenje obavještenja o državnoj pomoći i praćenje državne pomoći ("Službeni glasnik BiH", broj 64/13).

Donošenje podzakonskih akata obaveza je organa za provođenje propisana stavom (3) istog člana ovog zakona. Organ za provođenje na nivou Bosne i Hercegovine je Vijeće ministara Bosne i Hercegovine posredstvom nadležnog organa - Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine.

U skladu sa zaključkom Vijeća sa 118. sjednice, Vijeće je Ministarstvu komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine uputilo Zahtjev za postupanje po Zakonu o sistemu državne pomoći u Bosni i Hercegovini, akt broj UP/I 02-26-1-57-7/22 od 21.3.2022. godine, u kojem se navodi da Vijeće zahtijeva da Vijeće ministara Bosne i Hercegovine posredstvom Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine, kao svog nadležnog organa, donese podzakonske akte u obliku, sadržaju i proceduri kako je propisano članom 24. stav (1) Zakona. Naime, u članu 24. stav (1) Zakona navodi se da organi za provođenje, po odobrenju Vijeća, usvajaju usklađene podzakonske akte o detaljima koji se odnose na namjene i uslove za dodjelu državne pomoći, te na sadržaje i kriterije za procjenu usklađenosti. U stavu (3) istog člana navodi se da će podzakonski akti iz st. (1) i (2) ovog člana biti doneseni u roku od tri mjeseca od dana osnivanja Vijeća.

Vijeće je od Ministarstva komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine telefonskim putem obaviješteno da je navedeni akt Vijeća proslijeđen Vijeću ministara Bosne i Hercegovine na daljnje postupanje.

Važno je istaći da je obaveza kontrole državne pomoći i usklađivanje nacionalnog zakonodavstva s pravnim propisima EU kojima se regulira oblast državne pomoći i usvajanje propisa kojim se navedena oblast regulira u Bosni i Hercegovini preuzeta potpisivanjem međunarodnih ugovora.

Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju zaključen između Evropskih zajednica i njihovih država članica, s jedne strane, i Bosne i Hercegovine, s druge strane ("Službenik glasnik BiH", broj 5/08 – izdanje Мeđunarodni ugovori), koji je stupio na snagu 1. 6. 2015. godine, predstavlja glavnu međunarodnu obavezu koja od Bosne i Hercegovine zahtijeva uvođenje internog sistema kontrole državne pomoći.

3. Vijeće je na 120. sjednici, održanoj 25.5.2022. godine, razmatralo Zahtjev Ministarstva komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine za odobrenje državne pomoći za poticaj razvoju sektora elektronskih medija u iznosu od 6.795.171,00 KM korisnicima: Javnom radiotelevizijskom servisu Bosne i Hercegovine, Radio-televiziji Federacije Bosne i Hercegovine, Radio-televiziji Republike Srpske i Radio-televiziji Herceg-Bosne. U skladu s navedenim i kako na nivou Bosne i Hercegovine ne postoji kompletan materijalni propis čijom primjenom bi se mogao cijeniti predmetni zahtjev, Vijeće nema zakonski osnov da donese odluku po Zahtjevu Ministarstva komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine.

Donošenje podzakonskih akata na nivou Bosne i Hercegovine iz člana 24. stav (1) Zakona koji se odnose na namjene i uslove za dodjelu državne pomoći, te na sadržaje i kriterije za procjenu usklađenosti, predstavlja prethodno pitanje bez čijeg se rješenja, u skladu s odredbom člana 135. stav (1) Zakona o upravnom postupku Bosne i Hercegovine, ne može riješiti sama stvar, a to pitanje čini samostalnu pravnu cjelinu za čije je rješenje nadležan drugi organ. U konkretnom slučaju to je Vijeće ministara Bosne i Hercegovine posredstvom Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine.

Shodno navedenom, Vijeće donosi zaključak kojim se prekida postupak dok nadležni organ ne riješi prethodno pitanje.

U skladu s članom 139. stav (1) Zakona o upravnom postupku BiH, postupak prekinut zbog rješavanja prethodnog pitanja kod nadležnog organa nastavit će se kada rješenje doneseno po prethodnom pitanju postane konačno, odnosno kada u konretnom slučaju podzakonske akte na nivou Bosne i Hercegovine koji se odnose na oblast državne pomoći donese Vijeće ministara Bosne i Hercegovine.

Vijeće je, na osnovu člana 135. stav (1) Zakona o upravnom postupku, odlučilo kao u dispozitivu ovog zaključka.

Uputstvo o pravnom lijeku:


Ovaj zaključak je konačan u upravnom postupku i protiv njega nije dozvoljena žalba.

Nezadovoljna strana može pokrenuti upravni spor pred Sudom Bosne i Hercegovine u roku od 30 dana od dana prijema ovog zaključka.

Broj UP/I 02-26-1-57-8/21
25. maja 2022. godine
Istočno Sarajevo


Predsjedavajuća
Vijeća za državnu pomoć BiH
Dr. Radmila Čičković, s. r.

1 Odluka o postupcima i obrascima za podnošenje obavještenja o državnoj pomoći i praćenje državne pomoći ("Službeni glasnik BiH", broj 64/13) s prilozima: Obrazac za podnošenje obavještenja i Obrazac za praćenje državne pomoći

Pretplatnici imaju dodatne pogodnosti. Ukoliko ste već pretplatnik, prijavite se! Ukoliko niste pretplatnik, registrirajte se!