Službeni glasnik BiH, broj 31/24

Na osnovu člana 2.9 stav (1) tačka 2, člana 2.2 stav (3) i (4) i člana 2.12 stav (2), (3) i (5) Izbornog zakona Bosne i Hercegovine ("S1užbeni glasnik BiH", br. 23/01, 7/02, 9/02, 20/02, 25/02, 4/04, 20/04, 25/05, 52/05, 65/05, 77/05, 11/06, 24/06, 32/07, 33/08, 37/08, 32/10, 18/13, 7/14, 31/16, 41/20, 38/22, 51/22, 67/22 i 24/24), Centralna izborna komisije Bosne i Hercegovine je na 20. sjednici, održanoj 03.05.2024. godine, donijela


UPUTSTVO


O UTVRĐIVANJU KVALIFIKACIJA, BROJU, IMENOVANJU, OBUCI I RAZRJEŠENJU ČLANOVA IZBORNE KOMISIJE OSNOVNE IZBORNE JEDINICE U BOSNI I HERCEGOVINI


POGLAVLJE I. UVODNE NAPOMENE


Član 1.
(Predmet)

Uputstvom o utvrđivanju kvalifikacija, broju, imenovanju, obuci i razrješenju članova izborne komisije osnovne izborne jedinice u Bosni i Hercegovini (u daljem tekstu: Uputstvo), utvrđuju se kvalifikacije, broj članova i procedure za imenovanje i razrješenje članova i predsjednika izborne komisije osnovne izborne jedinice u Bosni Hercegovini (u daljnjem tekstu: izborna komisija), kao i radnje koje se poduzimaju u cilju dobijanja saglasnosti na odluku o imenovanju i razrješenju članova izborne komisije od strane Centralne izborne komisije Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Centralna izborna komisija BiH) i službenoj evidenciji u vezi prisustva obuci članova izborne komisije, s ciljem primjene čl. 2.2 stav (3) i (4), 2.12 stav (2), (3) i (5) Izbornog zakona Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Izborni zakon BiH).

POGLAVLJE II. KVALIFIKACIJE


Član 2.
(Kvalifikacije)

(1) Pored općih uslova propisanih članom 2.2 Izbornog zakona BiH, član izborne komisije mora ispunjavati i posebne uslove:

a) da ima prebivalište u općini za koju se imenuje izborna komisija,

b) da ima završen fakultet, VII/1 stepen stručne spreme ili završen fakultet Bolonjskog sistema studiranja sa najmanje 180 ETCS i

c) da posjeduje iskustvo u provođenju izbora.

(2) Pod iskustvom u provođenju izbora u proceduri izbora člana izborne komisije podrazumjeva se:

a) članstvo u izbornoj komisiji

b) članstvo u biračkom odboru na izborima za organe vlasti u BiH

c) obavljanje dužnosti sekretara izborne komisije

d) obavljanje poslova službenika centra za birački spisak

e) obavljanje poslova kontrolora izbornih rezultata

f) obavljanje rukovodnih dužnosti u Glavnom centru za brojanje (direktor i zamjenik direktora)

g) obavljanje poslova državnog službenika ili zaposlenika u Sekretarijatu Centralne izborne komisije BiH na poslovima koji su vezani za provedbu izbornog procesa u trajanju dužem od jedne godine.

Član 3.
(Izuzeci u primjeni)

(1) Izuzetno od odredbe iz člana 2. stav (1) tačka a) ovog Uputstva, u općinama koje imaju do 3000 upisanih birača, član izborne komisije može biti lice sa prebivalištem iz druge susjedne općine, ukoliko u općini za koju se imenuje izborna komisija, nema prijavljenih kandidata koji ispunjavaju uslove tražene javnim konkursom, a radi primjene člana 2.14 stav (1) Izbornog zakona BiH, vodeći računa o posljednjem popisu stanovništva.

(2) Izuzetno od odredbe iz člana 2. stav (1) tačka b) ovog Uputstva, član izborne komisije može biti lice koje ima završenu srednju/višu školu, odnosno IV/V/VI stepen stručne spreme ukoliko se radi o općini koja ima manje od 3.000 birača upisanih u Centralni birački spisak ili se radi o ponovnom izboru (reimenovanju) člana izborne komisije odnosno ako je potrebno ispoštovati odredbe člana 2.14 stav (1) Izbornog zakona BiH.

(3) Odredba stava (2) ovog člana, se ne primjenjuje u slučaju imenovanja člana izborne komisije u skladu sa stavom (1) ovog člana.

(4) Nosioci pravosudnih funkcija izuzimaju se od obaveze dostavljanja dokaza o posjedovanju izbornog iskustva iz člana 2 stav (1) tačka c) i stava (2) Uputstva.

Član 4.
(Članstvo u izbornoj komisiji)

(1) Član izborne komisije može biti predsjednik ili sudija redovnog suda, pravobranilac, sekretar općinskog vijeća, odnosno skupštine općine i skupštine grada, odnosno gradskog vijeća, lica profesionalno zaposlena u općinskim organima uprave i druga lica, ako ispunjavaju uslove određene članom 2.2 Izbornog zakona BiH, a nemaju smetnji iz člana 2.3 Izbornog zakona BiH.

(2) Za člana izborne komisije ne može biti imenovano lice obuhvaćeno čl. 2.3 i 2.12 stav (7) Izbornog zakona BiH, kao ni lice koje obavlja izvršnu funkciju, u smislu člana 1.1a Izbornog zakona BiH, niti lice koje je aktuelni kandidat ili je bio kandidat za bilo koji nivo vlasti na posljednjim općim i/ili posljednjim lokalnim izborima

(3) Član izborne komisije ili kandidat za člana izborne komisije, u statusu službenika ili zaposlenika na radnom mjestu u organu uprave, ne može biti razrješen odnosno nema smetnji za njegovo imenovanje za člana izborne komisije, pod uslovom da ispunjava uslove iz člana 2.2 Izbornog zakona BiH, a nema smetnji iz člana 2.3 Izbornog zakona BiH.

(4) Za člana izborne komisije ne može se imenovati osoba koja je osuđena od strane bilo kog domaćeg i međunarodnog suda za zločin genocida, zločine protiv čovječnosti ili ratne zločine."

POGLAVLJE III. BROJ ČLANOVA


Član 5.
(Broj članova izborne komisije)

(1) Broj članova izborne komisije odlukom utvrđuje Centralna izborna komisija BiH prema broju birača upisanih u izvodu iz Centralnog biračkog spiska i veličini općine.

(2) Izborna komisija sastoji se od tri člana za općine i gradove u kojima je u izvodu iz Centralnog biračkog spiska upisano do 20.000 birača.

(3) Izborna komisija sastoji se od pet članova za općine i gradove u kojima je u izvodu iz Centralnog biračkog spiska upisano do 50.000 birača.

(4) Izborna komisija sastoji se od sedam članova za općine i gradove u kojima je u izvodu iz Centralnog biračkog spiska upisano preko 50.000 birača.

(5) Izborna komisija Brčko distrikta BiH sastoji se od sedam članova.

Član 6.
(Drugi kriteriji)

(1) Izuzetno od utvrđenih kriterija iz člana 5. stav (2) ovog Uputstva, izborna komisija može brojati pet članova ukoliko se radi o razuđenosti općine ili ako je utvrđeno preko 30 biračkih mjesta.

(2) Općinsko vijeće odnosno skupština općine, gradsko vijeće odnosno skupština grada upućuje zahtjev za povećanje broja članova izborne komisije iz stava (1) ovog člana, sa obrazloženjem, Centralnoj izbornoj komisiji BiH na saglasnost.

POGLAVLJE IV. IMENOVANJE


Član 7.
(Procedure za raspisivanje javnog oglasa)

U cilju donošenja zakonite odluke, ekonomičnosti postupka i ujednačenosti propisanih kriterija na državnom nivou, nadležni organ u postupku imenovanja člana izborne komisije postupa na sljedeći način:

a) donosi odluku o objavljivanju javnog oglasa za imenovanje člana (članova) izborne komisije, u skladu sa Izbornim zakonom BiH i propisanim procedurama sadržanim u ovom Uputstvu. Navedenom odlukom se utvrđuje: mjesto oglašavanja internet stranica i mediji (TV, radio, dnevne novine), uslovi koje kandidat mora ispunjavati, rok za podnošenje prijava kandidata, trajanje mandata izabranog člana i sl. Nadležni organ imenuje komisiju za provođenje postupka po javnom oglasu (u daljnjem tekstu: konkursna komisija), u čijem sastavu obavezno mora biti najmanje jedan član pravne struke i/ili osoba sa izbornim iskustvom;

b) pored općih uslova propisanih zakonom, tekst javnog oglasa iz tačke a) ovog člana, obavezno sadrži i posebne uslove propisane čl. 2.2, 2.3 i 2.14 Izbornog zakona BiH i čl. 2, 3. i 4. ovog Uputstva;

Član 8.
(Objavljivanje javnog oglasa)

(1) Javni konkurs iz člana 7. ovog Uputstva, objavljuje se u roku od 60 dana prije isteka mandata članova izborne komisije, a u izbornoj godini najkasnije u roku od 30 dana prije isteka mandata članova izborne komisije.

(2) Prijava na Javni oglas iz stava (1) ovog člana, se podnosi u roku od osam dana od dana objavljivanja.

(3) Prijava na javni oglas iz stava (2) ovog člana sadrži: prijavni obrazac sa kontakt podacima podnosioca prijave, listu dostavljenih dokumenata i svojeručni potpis podnosioca prijave, te dokumente koji dokazuju ispunjavanje uslova iz javnog oglasa, odnosno dokumente iz člana 14. stav (1) tač. c), d), e), f), g) i h) ovog Uputstva.

Član 9
(Klasifikacija kandidata)

(1) Po zatvaranju javnog oglasa konkursna komisija vrši pregled i klasifikaciju prijava kandidata na one koje ispunjavaju uslove tražene javnim oglasom i na one koji ne ispunjavaju uslove, o čemu sačinjava zapisnik (Prilog 1).

(2) Ukoliko nije bilo prijavljenih kandidata na javni konkurs iz stava (1) ovog člana, nadležni organ ponovo raspisuje javni konkurs. Ukoliko ni na ponovljenom javnom konkursu nije bilo prijavljenih kandidata ili prijavljeni kandidati nisu ispunjavali formalne uslove, nadležni organ o tome obaviještava Centralnu izbornu komisiju BiH.

(3) Nakon što Centralna izborna komisija BiH da prethodnu saglasnost, u slučaju propisanim stavom (2), nadležni organ u roku od osam dana, dostavlja prijedlog kandidata za imenovanje člana/članova izborne komisije bez provedbe procedure javnog konkursa, po mogućnosti iz reda službenika/zaposlenika organa uprave, javnih ustanova ili javnih preduzeća, sa administrativnim iskustvom u provedbi izbora, radi imenovanja člana izborne komisije od strane Centralne izborne komisije BiH, shodno članu 2.15 Izbornog zakona BiH.

(4) Nadležni organ, Centralnoj izbornoj komisiji BiH, uz zahtjev za davanje saglasnosti na imenovanje člana izborne komisije dostavlja zaprimljene prigovore i informaciju o načinu postupanja ili akt kojim je riješeno po prigovoru sa kompletnom dokumentacijom vezanom za procedure provođenja javnog konkursa.

Član 10.
(Stručno testiranje i bodovanje)

(1) Konkursna komisija dostavlja pisani poziv kandidatima koji ispunjavaju uslove propisane javnim konkursom koji obavezno sadrži datum i termin zakazanog stručnog testiranja.

(2) Poziv iz stava (1) ovog člana se dostavlja preporučenom poštom, e-mailom ili putem telefaks aparata najkasnije 3 (slovima: tri) dana prije dana održavanja stručnog testiranja. Kandidati koji se ne odazovu stručnom testiranju diskvalificiraju se iz daljnjeg postupka.

(3) Stručno testiranje sastoji se iz pismenog i usmenog dijela (intervju).

(4) Centralna izborna komisija sačinjava listu pitanja za pismeni dio stručnog testiranja iz četiri različite oblasti iz izbornog zakonodavstva i izbornog procesa i to: nadležnosti izbornih komisija i biračkih odbora; provedba izbora i zaštita izbornog prava; planiranje aktivnosti i budžet; Etički kodeks organa za provođenje izbora i poslovnik o radu izbornih komisija. Lista pitanja za pismeni dio stručnog testiranja s ponuđenim odgovorima i s tačnim odgovorom objavljuje se na internet stranici Centralne izborne komisije Bosne i Hercegovine i na taj način biti dostupna javnosti.

(5) Konkursna komisija provodi intervju sa svim kandidatima koji su pristupili stručnom testiranju odmah po završetku pismenog dijela testiranja i bodovanja testova. Na intervjuu se postavljaju 2 (slovima: dva) pitanja kojim se utvrđuje stručnost kandidata u smislu opisa poslova, zadataka i nadležnosti izborne komisije i pitanja koja su usmjerena na provjeru kompetencija kandidata. Konkursna komisija određuje pitanja koja će se postavljati kandidatima neposredno prije intervjua. Konkursna komisija postavlja ista pitanja svim kandidatima u okviru kojih se mogu postavljati dodatna pitanja radi razjašnjenja prethodno iznesenih informacija.

(6) Svaki član konkursne komisije ocjenjuje oba odgovora kandidata jednom zbirnom ocjenom davanjem 1, 2 ili 3 boda, na utvrđenom obrascu (Prilog: Zapisnik 2). Konačna ocjena kandidata na intervjuu predstavlja zbir ocjena koje je kandidat dobio od svakog člana konkursne komisije na intervjuu podijeljena sa brojem članova konkursne komisije koji su provodili intervju i izvršili ocjenjivanje (srednja ocjena).

Član 11.
(Bodovanje po ostalim kriterijima i utvrđivanje rang-liste kandidata)

(1) Po završetku intervjua vrši se bodovanje kandidata prema sljedećim kriterijima:

a) Stručna sprema

Stručna sprema

Broj bodova

Visoka stručna sprema

5

Viša stručna sprema

3

Srednja stručna sprema

1

 

 



b) Dodatno bodovanje

Dodatno bodovanje

Broj bodova

Naučno zvanje (dr.) iz oblasti prava ili iz oblasti izbora

3

Naučno zvanje (mr.) iz oblasti prava ili iz oblasti izbora

2

Nosioci pravosudnih funkcija

3

Položen pravosudni ispit

2

Uvjerenje o završenoj obuci "Trening trenera" u organizaciji CIK BiH

1

Priznanje CIK BiH za rad u izbornoj administraciji

Zlatna plaketa-1,5

Srebrna -1

Bronzana 0,5

 

 



c) Izborno iskustvo

Izborno iskustvo

Broj bodova

Predsjednik/zamjenski predsjednik izborne komisije

5

Član/zamjenski član izborne komisije

4

Službenik centra za birački spisak

2

Kontrolor izbornih rezultata

2

Sekretar izborne komisije

2

Direktor i zamjenici u Glavnom centru za brojanje

3

Predsjednik /zamjenik predsjednika biračkog odbora

2

Član/zamjenik člana biračkog odbora/član tima za otvaranje vreća i brojanje glasačkih listića u cilju objedinjavanja izbornih rezultata

1

Zaposleni u Centralnoj izbornoj komisiji BiH sa iskustvom u izbornom procesu

 3

 

 



(2) Konkursna komisija prilikom bodovanja kandidata po osnovu izbornog iskustva, boduje samo jednu (najvišu) dužnost koju je obavljao, a prilikom dodatnog bodovanja, kandidatu dodjeljuje broj bodova koji je po svojoj visini najpovoljniji za kandidata, i to samo po jednom osnovu.

(3) Ukupan broj bodova kandidata predstavlja zbir osvojenog broja bodova po osnovu stručne spreme, dodatnog bodovanja, izbornog iskustva i uspjeha postignutog na stručnom testiranju (pismenom dijelu i intervjuu). (Prilog Zapisnik 3).

(4) Konkursna komisija sačinjava rang-listu sa redoslijedom kandidata prema uspjehu (ukupnom broju bodova) (Prilog: Zapisnik 3). Konkursna komisija podnosi pisani izvještaj nadležnom organu o provedenom postupku kvalifikacije kandidata i prijedlog rang-liste.

(5) Konkursna komisija obavještava kandidate putem oglasne ploče o dodijeljenim bodovima prema svim kategorijama iz stava (3) ovog člana i predloženoj rang-listi. Kandidati mogu uložiti prigovor općinskom vijeću/skupštini općine na izvršeni postupak bodovanja. Općinsko vijeće/skupština općine postupa po prigovoru do donošenja akta o imenovanju člana izborne komisije.

(6) Nadležni organ, cijeneći položaj kandidata na listi, donosi odluku o imenovanju članova izborne komisije.Ukoliko nadležni organ odstupi od predložene rang liste dužan je u svojoj odluci obrazložiti razloge odstupanja. U slučaju identičnog broja bodova kandidata i identičnog pozicioniranja na rang-listi, nadležni organ prednost daje provođenju odredbe člana 2.14 Izbornog zakona BiH i izbornom iskustvu kandidata u hijerarhijskom smislu stava (1) tačka c) ovog člana, o čemu dostavlja obrazloženje.

Član 12.
(Mandat izborne komisije)

(1) Mandat člana izborne komisije traje sedam godina i teče od dana pravosnažnosti akta o davanju saglasnosti Centralne izborne komisije BiH na odluku o imenovanju člana izborne komisije donesenu od strane nadležnog organa, a mandat mu prestaje sa danom pravosnažnosti akta o davanju saglasnosti Centralne izborne komisije BiH na odluku o razrješenju člana izborne komisije donesenu od strane nadležnog organa.

(2) U izbornom periodu nadležni organ imenuje zamjenskog člana izborne komisije, bez provođenja postupka izbora propisanog u članu 7, 8, 9, 10 i 11 ovog Uputstva, najkasnije u roku od sedam dana od dana prestanka mandata iz člana 2.15. Izbornog zakona BiH, u skladu sa odredbom člana 2.14 stav (1) Izbornog zakona BiH. Zamjenski član mora ispunjavati propisane opće i posebne uslove, kao i redovni član izborne komisije. Uz odluku o imenovanju zamjenskog člana izborne komisije, nadležni organ dostavlja za imenovanog i dokumente iz člana 14. stav (1) tač. b), c), d), e), f), g) i h) ovog Uputstva.

(3) Ako je član izborne komisije duže odsutan iz opravdanih razloga, u trajanju dužem od 3 (slovima: tri) mjeseca, a u izbornom period duže od 1 (slovima: jednog) mjeseca, u skladu s članom 2.12 stav (5) ovog Zakona, imenuje se novi zamjenski član izborne komisije koji za vrijeme odsustva zamjenjuje imenovanog člana izborne komisije. Kao opravdani razlozi odsustva podrazumjevaju se bolest, školovanje, stručno usavršavanje, kao i drugi razlozi koje cijeni organ nadležan za imenovanje izborne komisije.

(4) U situaciji iz stava (3), član izborne komisije dostavlja nadležnom općinskom/gradskom organu zahtjev za odobrenje odnosno opravdanje za odsustvo sa dužnosti člana izborne komisije i relevantnu dokumentaciju (medicinsku dokumentaciju, dokaz o školovanju ili stručnom usavršavanju i drugo).

(5) Nadležni općinski/gradski organ donosi akt kojim rješava po podnesenom zahtjevu za opravdano odsustvo člana izborne komisije i u slučaju pozitivnog rješenja, provodi konkursnu proceduru za imenovanje zamjenskog člana.

(6) Po izvršenom imenovanju novog člana izborne komisije nadležni organ dostavlja zahtjev za saglasnost i prateću dokumentaciju Centralnoj izbornoj komisiji BiH."

POGLAVLJE V. OBUKA


Član 13.
(Obavezna obuka)

(1) U svrhu edukacije članova izbornih komisija, Centralna izborna komisija BiH donosi Plan i program edukacije članova izbornih komisija i organizuje redovne godišnje obuke u skladu sa tim Planom.

(2) Centralna izborna komisija BiH vodi službenu evidenciju o prisustvu članova izbornih komisija obaveznim godišnjim obukama i u tu svrhu izdaje certifikate.

(3) Odsustvo s posla radi prisustvovanja obuci i za rad u članstvu izborne komisije je opravdano i u javnom interesu.

(4) Ukoliko član izborne komisije iz neopravdanih razloga napusti obuku ili djelomično prisustvuje obuci organizovanoj od strane Centralne izborne komisije BiH, cijeniće se kao da obuci nije prisustvovao i neće mu se izdati certifikat o završenoj obuci.

POGLAVLJE VI SAGLASNOST NA IMENOVANJE I RAZRJEŠENJE


Član 14.
(Saglasnost na odluku o imenovanju člana izborne komisije)

U cilju provođenja postupka davanja saglasnosti na odluku o imenovanju člana izborne komisije od strane Centralne izborne komisije BiH, nadležni organ za imenovanje dostavlja Centralnoj izbornoj komisiji BiH original ili ovjerenu kopiju sljedeće dokumentacije:

a) odluku o imenovanju člana/članova izborne komisije,

b) upitnik o podacima kandidata - imenovanog člana izborne komisije (Prilog 4 Uputstva)

c) dokaz o stručnoj spremi kandidata - imenovanog člana izborne komisije, odnosno ovjerenu kopiju diplome o stečenoj stručnoj spremi nostrifikovanu-priznatu diplomu ukoliko fakultet nije završen u Bosni i Hercegovini, uključujući i diplome stečene nakon 06.04.1992. godine, u nekoj od država nastalih raspadom SFRJ, a u skladu sa propisima nadležnog organa koji vrši nostrifikaciju-priznavanje inostranih diploma.

d) dokaz o izbornom iskustvu kandidata u smislu člana 2. stav (2) tačka a) do f) ovog Uputstva, odnosno: za člana izborne komisije akt o davanju saglasnosti Centralne izborne komisije BiH na imenovanje ili uvjerenje iz službene evidencije koje mora sadržavati podatke o nazivu izborne komisije i mandatnom periodu; za članstvo u biračkom odboru/timu za otvaranje vreća uvjerenje iz službene evidencije koje mora sadržavati podatke o vrsti i godini izbora i nazivu biračkog mjesta u kojem je imenovani kandidat bio u članstvu biračkog odbora, te podatak da je imenovani kandidat bio angažovan u radu biračkog odbora i obavljao ovu dužnost; za sekretara izborne komisije, službenika centra za birački spisak, kontrolora izbornih rezultata i dužnosti u Glavnom centru za brojanje akt o postavljenju na navedenu dužnost ili uvjerenje iz službene evidencije nadležnog organa;

e) dokaz o naučnom zvanju i/ili položenom pravosudnom ispitu i/ili o nosiocu pravosudne funkcije i/ili prisustvu obukama za trening trenera u organizaciji Centralne izborne komisije BiH, ili o dodijeljenom priznanju Centralne izborne komisije BiH, ukoliko je kandidat dodatno bodovan;

f) obavještenje o prebivalištu -obrazac PBA-3 ili PBA 4 imenovanog člana izborne komisije (ne stariji od tri mjeseca od dana izdavanja od strane nadležnog organa),

g) izjavu imenovanog o nacionalnom izjašnjenju (Prilog: 7)

h) izjavu imenovanog člana izborne komisije da nije obuhvaćen odredbama člana 1.7b, 2.3 i 2.12 stav (7) Izbornog zakona BiH (Prilog: 6), svojeručno potpisanu i ovjerenu od strane nadležnog organa i

i) akte koji se odnose na objavljivanje javnog konkursa i rad konkursne komisije (odluka o raspisivanju javnog konkursa, rješenje o imenovanju konkursne komisije, javni konkurs, dokaz o objavljivanju javnog konkursa, zapisnike sa sastanaka konkursne komisije, prigovore kandidata u konkursnom postupku i informaciju o načinu postupanja/akt kojim je riješeno po prigovoru izvještaj o izvršenoj klasifikaciji kandidata i rang-listu sa redoslijedom kandidata prema uspjehu prema ukupnom broju bodova. (Zapisnik 1, Zapisnik 2, Zapisnik 3 i Zapisnik 4).

(2) Centralna izborna komisija BiH daje pisanu saglasnost na odluku o imenovanju i razrješenju članova izborne komisije, ukoliko su ispoštovane procedure iz člana 7, 8, 9, 10, 11 i 14. stav (1) ovog Uputstva, i ukoliko izabrani kandidati ispunjavaju propisane uslove i tu saglasnost dostavlja nadležnom organu. Nadležni organ dostavlja odluku Centralne izborne komisije BiH u predmetu davanja saglasnosti svim kandidatima koji su učestvovali u postupku imenovanja člana izborne komisije odmah po prijemu iste.

(3) Prilikom davanja suglasnosti iz stava (2) ovog člana, Centralna izborna komisija BiH će u slučaju iz člana 2.3 stav (1) tačka 5. i stava (2) Izbornog zakona BiH, cijeniti da li težina povrede, čini lice nepodobnim da bude imenovan za člana izborne komisije.

(4) U slučajevima propisanim članom 2.12 stav (6) i članom 2.15 Izbornog zakona BiH, Centralna izborna komisija BiH daje saglasnost na razrješenje člana izborne komisije.

Član 15.
(Potpisivanje zakletve)

(1) Izabrani članovi izborne komisije prije stupanja na dužnost, na posebnoj sjednici općinskog vijeća/skupštine općine potpisuju svečanu zakletvu (Prilog 8) koja glasi:

"Ovim se zaklinjem da ću vjerno, savjesno i nepristrasno obavljati dodjeljene mi dužnosti i provoditi i poštovati Ustav i zakone Bosne i Hercegovine.

(2) Svečanu zakletvu potpisuju na svojim sjednicama i članovi izbornih komisija imenovani prije stupanja na snagu ovog Uputstva, i dostavljaju Centralnoj izbornoj komisiji BiH.

Član 16.
(Imenovanje novog člana izborne komisije prije isteka mandata imenovanog člana izborne komisije)

(1) Ako član izborne komisije podnese ostavku, umre, bude sprječen obavljati funkciju ili bude smjenjen sa funkcije člana izborne komisije, novi član se imenuje, u skladu sa članom 2.12 stav (5) Izbornog zakona BiH na osnovu javnog konkursa, a u izbornom periodu bez provođenja postupka izbora propisanog u članu 2.12 stav (5) Izbornog zakona BiH, a najkasnije u roku od sedam dana od dana prestanka mandata iz stava (1) ovog člana.

(2) Ako je član izborne komisije duže odsutan iz neopravdanih razloga, onemogućava rad komisije ili krši odredbe Zakona i druge propise, općinsko vijeće/skupština općine uz prethodno pribavljenu saglasnost Centralne izborne komisije BiH odnosno Centralna izborna komisija BiH može smijeniti tog člana, a novi član se imenuje u skladu sa članom 2.12 stav (5) Izbornog zakona BiH. Ako je član izborne komisije duže odsutan iz opravdanih razloga imenuje se novi član koji ga mijenja za vrijeme njegove sprječenosti, a imenuje se u skladu sa članom 2.12 stav (5) Izbornog zakona BiH.

(3) Imenovanje novog člana izborne komisije vrši se u roku koji ne može biti duži od 30 dana od dana prestanka mandata prethodnog člana, a u izbornom periodu općinsko vijeće/skupština općine imenuje zamjenskog člana izborne komisije bez provođenja postupka izbora propisanog u članu 2.12 stav (5) Izbornog zakona BiH, a najkasnije u roku od sedam dana od dana prestanka mandata iz stava (1) ovog člana, Ako se ne izvrši imenovanje novog člana izborne komisije u roku od 30 dana, Centralna izborna komisija BiH može izvršiti imenovanje novog člana izborne komisije. Ako se ne izvrši imenovanje novog ili zamjenskog člana izborne komisije u zakonskom roku, Centralna izborna komisija BiH može izvršiti njihovo imenovanje u zakonskom roku.

(4) U slučaju da Centralna izborna komisija BiH ima potrebu da imenuje novog člana izborne komisije iz reda članova koji su ranije obavljali ove poslove, dostavljaju samo Izjavu da nije bilo promjenjenih okolnosti vezano za ispunjavanje uslova za člana izborne komisije u odnosu kada su bili imenovani i Izjavu da prihvataju imenovanje.

POGLAVLJE VII. ZAVRŠNE ODREDBE


Član 17.
(Upotreba izraza u muškom i ženskom rodu)

Riječi koje su radi preglednosti u ovom Uputstvu, navedene u jednom rodu, bez diskriminacije se odnose i na muški i na ženski rod.

Član 18.
(Prestanak primjene)

Stupanjem na snagu ovog Uputstva prestaje da važi Uputstvo o utvrđivanju kvalifikacija, broju, imenovanju, obuci i razrješenju članova izborne komisije osnovne izborne jedinice u Bosni i Hercegovini ("Službeni glasnik BiH" broj 67/21), Uputstvo o izmjenama i dopunama Uputstva o utvrđivanju kvalifikacija, broju, imenovanju, obuci i razrješenju članova izborne komisije osnovne izborne jedinice u Bosni i Hercegovini ("Službeni glasnik BiH" broj 73/21), Uputstvo o utvrđivanju kvalifikacija, broju, imenovanju, obuci i razrješenju članova izborne komisije osnovne izborne jedinice u Bosni i Hercegovini – Prečišćeni tekst ("Službeni glasnik BiH" broj 1/22), Uputstvo o izmjenama i dopunama Uputstva o utvrđivanju kvalifikacija, broju, imenovanju, obuci i razrješenju članova izborne komisije osnovne izborne jedinice u Bosni i Hercegovini ("Službeni glasnik BiH" broj 13/22) i Uputstvo o izmjenama i dopunama Uputstva o utvrđivanju kvalifikacija, broju, imenovanju, obuci i razrješenju članova izborne komisije osnovne izborne jedinice u Bosni i Hercegovini ("Službeni glasnik BiH" broj 78/23)

Član 19.
(Stupanje na snagu i objava u službenim glasilima)

Ovo Uputstvo stupa na snagu danom donošenja, a objavit će se u "Službenim novinama Federacije BiH", "Službenom glasniku RS", "Službenom glasniku Brčko distrikta BiH" i internet-stranici Centralne izborne komisije BiH www.izbori.ba.

Broj 05-1-02-2-602-1/24
03. maja 2024. godine
Sarajevo


Predsjednica
Dr. Irena Hadžiabdić, s. r.

















Pretplatnici imaju dodatne pogodnosti. Ukoliko ste već pretplatnik, prijavite se! Ukoliko niste pretplatnik, registrirajte se!