Službeni glasnik BiH, broj 26/18

Na osnovu člana 4. stav (2), člana 21. stav (2) Zakona o mjeriteljstvu Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", broj 19/01) te člana 7., stav (1) tačka a), člana 9. stav (2) Zakona o osnivanju Instituta za mjeriteljstvo Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", broj 43/04), a u vezi sa članom 16. Zakona o upravi ("Službeni glasnik BiH", br. 32/02, 102/09 i 72/17), direktor Instituta za mjeriteljstvo Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: Institut) donosi:


PRAVILNIK


O MJERITELJSKIM USLOVIMA ZA VODOMJERE $$$Aneks III Direktive 2014/32/EU Evropskog parlamenta i Vijeća od 26. februara 2014. o usklađivanju zakonodavstava država članica u odnosu na stavljanje na raspolaganje mjernih instrumenata na tržištu, izmijenjena i dopunjena Delegiranom direktivom Komisije (EU) 2015/13$$$


I. OPŠTE ODREDBE


Član 1.
(Predmet)

Pravilnikom o mjeriteljskim uslovima za vodomjere propisuju se mjeriteljski i tehnički uslovi koje moraju ispunjavati vodomjeri za hladnu i toplu vodu (u daljem tekstu "vodomjeri"), uslovi verifikacije, njihovo označavanje, način ocjenjivanja usklađenosti, uslovi i način mjeriteljskog nadzora mjerila u upotrebi.

Član 2.
(Primjena)

Vodomjeri mjere, bilježe i prikazuju volumen vode koji prolazi kroz mjerni pretvarač u uslovima mjerenja.

Član 3.
(Termini i definicije)

(1) Niže navedeni izrazi, u ovom Pravilniku, imaju sljedeća značenja:

a) mjerni instrument za mjerenje količine protoka vode, vodomjer

mjerni instrument za stalno mjerenje, evidentiranje i prikaz količine vode koja kroz njega prolazi u utvrđenim uslovima rada;




b) protok vode (Q) je količnik zapremine vode protekle kroz vodomjer i vremena potrebnog za proticanje u smjeru koji je označen na vodomjeru;

c) protok preopterećenja (Q4) najveća vrijednost protoka vode pri kojoj vodomjer tokom kratkog vremenskog razdoblja radi na zadovoljavajući način i bez narušavanja mjeriteljskih karakteristika;

d) trajni protok (Q3) je najveći protok vode pri kojem vodomjer zadovoljavajuće radi pri normalnim uslovima upotrebe, odnosno u stabilnim ili isprekidanim uslovima protoka;

e) prijelazni protok (Q2) je protok vode koji se odvija između trajnog i najmanjeg protoka vode, pri čemu se raspon protoka dijeli na dva područja, "gornje područje" i "donje područje". Svako područje ima karakterističnu najveću dozvoljena grešku (MPE);

f) najmanji protok (Q1) je najmanja vrijednost protoka pri kojoj vodomjer daje prikaze koji zadovoljavaju uslove s obzirom na najveće dopuštene greške (MPE);

g) radno područje vodomjera je raspon vrijednosti protoka vode ograničen najvećim i najmanjim protokom, a dijeli se na gornje i donje mjerno područje;

h) radna temperatura vode je temperatura vode u cijevi neposredno na ulazu u vodomjer;

i) radni pritisak vode je pritisak vode u cijevi neposredno na ulazu u vodomjer;

j) pad pritiska vode u vodomjeru je razlika pritisaka vode na ulazu i izlazu iz vodomjera;

k) sprava za podešavanje je sprava, koja je ugrađenja u vodomjer i upotrebljava se za paralelno pomicanje ″krive mjerenja″, da bi se greška u pojedinim tačkama mjernog područja premjestile u granice najveće dopuštene greške;

l) uticajna veličina je veličina, koja generalno nije predmet mjerenja ali utiče na rezultat mjerenja;

m) značajna greška je ona greška, koja prelazi polovinu vrijednosti najveće dozvoljene greške u gornjem području protoka;

n) mAT, minimalno dozvoljena temperatura je temperatura vode koju mjerilo može trajno izdržati, u okviru svojih utvrđenih radnih uslova, bez pogoršanja njegove mjeriteljske izvedbe;

o) MAT, maksimalno dozvoljena temperatura je temperatura vode koju mjerilo može trajno izdržati, u okviru svojih utvrđenih radnih uslova, bez pogoršanja njegove mjeriteljske izvedbe.

p) najveća dozvoljena greška mjerenja (MPE) predstavlja ekstremnu vrijednost greške mjerenja koja je dozvoljena u odnosu na poznatu referentnu vrijednost veličine, propisana adekvatnom legislativom za data mjerenja, mjerilo ili mjerni sistem. U ovom Pravilniku koristi se skraćenica iz engleskog jezika - MPE (Maximum Permissible Error).

q) Imenovano tijelo za ocjenjivanje usklađenosti (u daljem tekstu Imenovano tijelo) je pravno lice koje je imenovano za obavljanje aktivnosti u skladu s tehničkim propisima donesenim u svrhu provođenja Zakona o mjeriteljstvu BiH. Imenovana tijela mogu uključivati certifikacijska tijela, inspekcijska (nadzorna) tijela, laboratorije u javnom i privatnom sektoru, kao i laboratorije Instituta i druga tijela koja zadovoljavaju zahtjeve relevantnog propisa.

r) Normativni dokument je dokument koji sadrži tehničke specifikacije koje je usvojila Međunarodna organizacija za zakonsko mjeriteljstvo (OIML).

s) Verifikacija mjerila (prva, naredna i vanredna) je procedura, koja obuhvata pregled, ispitivanje, označavanje (žigosanje) i izdavanje certifikata o verifikaciji, odnosno rješenja o ispravnosti mjerila, kojim se potvrđuje da mjerilo ispunjava propisane mjeriteljske zahtjeve.

(2) Drugi izrazi koji se koriste u ovom Pravilniku, a nisu definisani u stavu (1) ovog člana, imaju opšta značenja u oblasti mjeriteljstva definisana Zakonom o mjeriteljstvu BiH ("Službeni glasnik BiH", broj 19/01) i podzakonskim aktima proizašlim iz navedenog Zakona.

Član 4.
(Mjerne jedinice)

(1) Korištene jedinice za volumen su mjerne jedinice u skladu sa Zakonom o mjernim jedinicama Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", broj 19/01).

(2) Izmjereni volumen se prikazuje u kubnim metrima.

II. MJERITELJSKO – TEHNIČKI USLOVI


Član 5.
(Radni uslovi)

(1) Proizvođač zadaje utvrđene uslove rada vodomjera. Raspon utvrđenih uslova rada su:

a) Raspon protoka vode

Vrijednosti za raspon protoka vode ispunjavaju sljedeće uvjete:

Q 3 /Q 1 ≥ 40

Q 2 /Q 1 = 1,6

Q 4 /Q 3 = 1,25




b) Temperaturni raspon vode

1) Vrijednosti temperaturnog raspona ispunjavaju sljedeće uvjete:

0,1 °C do barem 30 °C, ili

30 °C do barem 90 °C.

Vodomjer može biti konstruiran tako da pokriva oba raspona.

2) Vrijednosti temperaturnog raspona moraju ispuniti slijedeće uslove iz Tabele 1. Temperatura vode se mjeri na ulazu mjerila.

Tabela 1

Klasa

mAT (°C)

MAT (°C)

T30

0.1

30

T50

0.1

50

T70

0.1

70

T90

0.1

90

T130

0.1

130

T180

0.1

180

T30/70

30

70

T30/90

30

90

T30/130

30

130

T30/180

30

180

 



c) Relativni raspon tlaka vode, pri čemu je raspon od 0,3 bara do barem 10 bara na Q 3.

d) Napajanje električnom energijom: nazivna vrijednost napajanja naizmjeničnog napona i/ili ograničenja napajanja istosmjernog napona.

e) Najveća dozvoljena greška

Mjerila ne smiju iskorištavati najveću dozvoljenu grešku ili sustavno davati prednost bilo kojoj strani.

1) Najveća dozvoljena greška u području gornjeg protoka

Najveća dozvoljana greška, pozitivna ili negativna, za volumene koji se isporučuju pri protocima između prelaznoga protoka (Q2) (uključivo) i protoka preopterećenja (Q4) jednaka je:

2 % za vodu čija je temperatura ≤ 30 °C

3 % za vodu čija je temperatura > 30 °C.

2) Najveća dozvoljena greška u području donjeg protoka

Najveća dopuštena greška, pozitivna ili negativna, za volumene koji se isporučuju pri protocima između najmanjega protoka (Q1) i prelaznoga protoka (Q2) (isključen) jednaka je:

5 % za vodu na bilo kojoj temperaturi.

(2) Dopušteni uticaj smetnji

a) Elektromagnetni imunitet

1) Uticaj elektromagnetne smetnje na vodomjer je takav da promjena u rezultatu mjerenja nije veća od kritične vrijednosti promjene definisane u stavu (2) tačka c) ovog člana, ili

2) ako je prikaz izmjerenog rezultata takav da ga nije moguće tumačiti kao valjani rezultat, npr. ako je riječ o trenutnoj varijaciji koju se ne može protumačiti, zabilježiti ili prenijeti kao rezultat mjerenja.

b) Nakon elektromagnetne smetnje vodomjer počinje ponovno raditi unutar granica MPE, ima očuvane sve mjerne funkcije, i omogućuje oporavak svih podataka izmjerenih neposredno prije smetnje.

c) Kritična vrijednost promjene manja je od sljedećih dviju vrijednosti:

1) volumena koji odgovara polovici vrijednosti MPE-a u gornjem području, s obzirom na izmjereni volumen,

2) volumena koji odgovara MPE-u za volumen koji odgovara jednoj minuti protoka Q 3.

(3) Trajnost

Nakon provedbe odgovarajućeg ispitivanja, imajući na umu vremensko razdoblje koje je procijenio proizvođač, sljedeći kriteriji su zadovoljeni:




a) Promjena rezultata mjerenja nakon ispitivanja trajnosti, u usporedbi s početnim rezultatom mjerenja, ne prelazi:

1) 3 % izmjerenog volumena između uključenog Q 1 i isključenog Q 2,

2) 1,5 % izmjerenog volumena između uključenog Q 2 i isključenog Q 4.

b) Pogreška u prikazu izmjerenog volumena nakon ispitivanja trajnosti ne prelazi:

1) ± 6 % % izmjerenog volumena između uključenog Q 1 i isključenog Q 2,

2) ± 2,5 % izmjerenog volumena između uključenog Q 2 i uključenog Q 4 za vodomjere koji su namijenjeni mjerenju vode temperature između 0,1 °C i 30 °C,

3) ± 3,5 % izmjerenog volumena između uključenog Q 2 i isključenog Q 4 za vodomjere koji su namijenjeni mjerenju vode temperature između 30 °C i 90 °C.

(4) Pogodnost

a) Vodomjer se može postaviti tako da radi u svim položajima, osim ako je jasno označeno drukčije.

b) Proizvođač određuje je li vodomjer konstruiran za mjerenje protoka u suprotnom smjeru. U takvom slučaju, volumen protoka u suprotnom smjeru se ili oduzima od ukupnog volumena ili se posebno bilježi. Isti MPE primjenjuje se na protok u uobičajenom ili suprotnom smjeru.

c) Vodomjeri koji nisu konstruirani za mjerenje protoka u suprotnom smjeru sprečavaju protok u suprotnom smjeru ili podnose slučajnu promjenu protoka bez slabljenja ili promjene mjeriteljskih postavki.

(5) Stavljanje u upotrebu

Distributer ili osoba koja je zakonski određena za postavljanje vodomjera osigurava zahtjeve iz stava (1) tačke a), b), c) ovog člana, tako da je vodomjer prikladan za tačno mjerenje potrošnje koja je predviđena ili se može predvidjeti.

Član 6.
(Klase tačnosti vodomjera)

(1) Vodomjer mora biti napravljen tako da njegova greška pokazivanja ne prelazi najveću dozvoljenu grešku (MPE) u skladu sa zadanim operativnim zahtjevima.

(2) Vodomjer je dizajniran sa slijedećim klasama tačnosti:

a) Klasa tačnosti 1

1) Najveća dozvoljena greška za gornju zonu protoka (Q2 ≤ Q ≤ Q4) je ± 1%, za temperature od 0,1 ˚C do 30 ˚C, i ± 2% za temperature veće od 30 ˚C.

2) Najveća dozvoljena greška za donju zonu protoka (Q1 ≤ Q ≤ Q2) je ± 3%, bez obzira na temperaturni opseg.

b) Klasa tačnosti 2

1) Najveća dozvoljena greška za gornju zonu protoka (Q2 ≤ Q ≤ Q4) je ± 2%, za temperature od 0,1 ˚C do 30 ˚C, i ± 3% za temperature veće od 30 ˚C.

2) Najveća dozvoljena greška za donju zonu protoka (Q1 ≤ Q ≤ Q2) je ± 5%, bez obzira na temperaturni opseg.

3) Vodomjeri moraju ispunjavati zahtjeve u pogledu najveće dopuštene greške pri svim vrijednostima temperature i pritiska unutar radnih uslova.

III. NATPISI I OZNAKE


Član 7.
(Natpisi i oznake)

(1) Vodomjeri koji se stavljaju na tržište, neophodno je da sadrže uputstva koje su potrebna za pravilnu upotrebu mjerila. Uputstva moraju da budu na jednom od službenih jezika u upotrebi u Bosni i Hercegovini.

(2) Natpisi i oznake na vodomjerima su u skladu sa Pravilnikom o postupcima ocjenjivanja usklađenosti.

(3) Mjerila koja se uvoze iz EU, a koja su usklađena sa zahtjevima iz ovog Pravilnika, prije stavljanja na tržište i/ili u upotrebu, moraju biti označena znakom usklađenosti i dopunskom mjeriteljskom oznakom u skladu sa važećim EU propisima i gdje je primjenjivo za oznakom certifikata o ispitivanju. Znak usklađenosti i dopunska mjeriteljska oznaka moraju biti neizbrisivi.

(4) Ukoliko je postupak ocjenjivanja usklađenosti obavljen u Bosni i Hercegovini iza znaka usklađenosti i dopunske mjeriteljske oznake stavlja se jedinstven broj tog imenovanog tijela u skladu sa Pravilnikom o načinu utvrđivanja ispunjenosti uslova za imenovanja tijela za ocjenjivanje usklađenosti mjerila. Jedinstveni broj odgovarajućeg imenovanog tijela mora biti neizbrisiv. Sve oznake moraju biti jasno vidljive i lako dostupne.

IV. OCJENJIVANJE USKLAĐENOSTI


Član 8.
(Ocjenjivanje usklađenosti)

(1) Ocjenjivanje usklađenosti volumena provodi se prema mjerodavnim bitnim zahtjevima, prema izboru proizvođača, primjenom jednog od postupaka ocjenjivanja navedenih u Pravilniku o postupcima ocjenjivanja usklađenosti mjerila. Kombinacije modula koji se mogu primijeniti u postupku ocijenjivanja usklađenosti na vodomjere7 su: B + F ili B + D ili H1.

(2) Ispitivanje se provodi primjenom odgovarajućih metoda i postupaka navedenih u relevantnim normativnim dokumentima, kako bi se potvrdila njihova usklađenost sa zahtjevima ovog Pravilnika. Normativni dokument za postupak ocjenjivanja usklađenosti vodomjera je međunarodna preporuka OIML R 49 – Vodomjeri za mjerenje hladne i vruće vode.

(3) Do izdavanja odgovarajućih tehničkih propisa o načinu verifikacije predmetnih mjerila od entitetskih institucija za mjeriteljstvo, u postupku verifikacije kao referentni dokument koristit će se OIML R 49.

(4) Nadzor nad mjerilima u upotrebi obavlja se na isti način kao i postupak verifikacije definisan u stavu (3) ovog člana uključujući i najveće dozvoljene greške definisane ovim Pravilnikom.

(5) Za vodomjere je obavezno ispitivanje tipa mjerila, iza kojeg slijedi prva verifikacija. Samo odobrena mjerila sa službenom oznakom koju dodjeljuje Institut za mjeriteljstvo BiH mogu biti predmet narednih i vanrednih verifikacija.

(6) Periodi verifikacije su definisani Naredbom o mjerilima u zakonskom mjeriteljstvu i rokovima verifikacije ("Službeni glasnik BiH", br. 67/12 i 75/14).

IV. PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREBE


Član 9.
(Prelazne i završne odredbe)

(1) Stupanja na snagu ovog Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o metrološkim uslovima za vodomjere, Pravilnik o metrološkim uslovima za vodomjere MUS Z14/1 ("Sl. list SFRJ", br.51/86); Pravilnik o metrološkim uslovima za pregled radnih etalona - uređaja za pregled vodomjera MUS RE 23/2 ("Sl. list SFRJ", br.2/90); Pravilnik o uslovima za osnivanje Laboratorije za pregled vodomjera PUL Z 24/1 ("Sl. list SFRJ", br.61/86);Metrološko upustvo za statistički pregled vodomjera ("Glasnik SZMDM", br. 2/90 MUP Z14/2), za nova mjerila koja su predmet ocjenjivanja usklađenosti i stavljanja na tržište.

(2) Mjerila koja su u postupku odobrenja tipa na dan stupanja ovog Pravilnika mogu se ispitati i odobriti u skladu sa zahtjevima Pravilnika iz prethodnog stava

(3) Prva verifikacija mjerila koja imaju važeće certifikate o odobrenju tipa mjerila izdate do dana stupanja na snagu ovog Pravilnika i mjerila iz stava (2) ovog člana koja dobiju certifikat o odobrenju tipa mjerila, moći će se obavljati do isteka roka važenja certifikata o odobrenju tipa.

(4) Mjerila kojima je istekao rok važenja certifikata o odobrenju tipa, ne mogu biti predmet prve verifikacije.

(5) Mjerila koja su ranije na propisan način puštena u upotrebu, prije objave ovog Pravilnika mogu se nastaviti koristiti i nakon isteka važenja certifikata o odobrenju tipa mjerila ukoliko ispunjavaju granice najveće dozvoljene greške navedene u relevantnom propisu u vrijeme puštanja istih u upotrebu.

(6) Institut će izdati Rješenje o povlačenju onog tipa mjerila za koje se utvrdi da više nije pogodno za upotrebu u mjeriteljskom sistemu.

(7) Propisi Federacije Bosne i Hercegovine, Republike Srpske i Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine usaglasiće se sa odredbama ovog Pravilnika u roku od tri mjeseca od dana stupanja na snagu.

Član 10.
(Stupanje na snagu)

Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku BiH".

Broj 01-02-2-474-5/18
03. aprila 2018. godine
Sarajevo


Direktor
Instituta za mjeriteljstvo BiH
Zijad Džemić, s. r.

Pretplatnici imaju dodatne pogodnosti. Ukoliko ste već pretplatnik, prijavite se! Ukoliko niste pretplatnik, registrirajte se!