Službeni glasnik BiH, broj 86/18

Na osnovu člana 15. stav (1) Zakona o štrajku zaposlenih u institucijama Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", broj 41/16) i člana 17. Zakona o Vijeću ministara Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", br. 30/03, 42/03, 81/06, 76/07, 81/07, 94/07 i 24/08), na prijedlog Ministarstva pravde Bosne i Hercegovine, Vijeće ministara Bosne i Hercegovine, na 157. sjednici, održanoj 7. novembra 2018. godine, donijelo je


ODLUKU


O UTVRĐIVANJU MINIMUMA PROCESA RADA ZA VRIJEME TRAJANJA ŠTRAJKA U MINISTARSTVU PRAVDE BOSNE I HERCEGOVINE


Član 1.
(Predmet Odluke)

Ovom odlukom utvrđuje se minimum procesa rada u Ministarstvu pravde Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Ministarstvo), za vrijeme trajanja štrajka.

Član 2.
(Pravo na organiziranje štrajka)

Zaposleni u Ministarstvu mogu organizirati štrajk u skladu sa Zakonom o štrajku u institucijama Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", broj 41/16), na način koji neće ugroziti javni interes, opću sigurnost, sigurnost osoba i imetka, kao i samo funkcioniranje Ministarstva.

Član 3.
(Minimum procesa rada)

(1) Zaposleni u Ministarstvu mogu početi štrajk ako se osigura minimum procesa rada, koji osigurava neometano funkcioniranje Ministarstva i obavljanje djelatnosti iz njegove nadležnosti.

(2) Minimum procesa rada u Ministarstvu za vrijeme trajanja štrajka ostvaruje se u obimu od najmanje 20% kadrovskih kapaciteta, zaposlenih na nivou Ministarstva.

Član 4.
(Kriteriji za osiguranje minimuma procesa rada)

Minimum procesa rada u Ministarstvu za vrijeme trajanja štrajka određuje se prema sljedećim kriterijima:

- postojanje obaveznih rokova za okončanje poslovne aktivnosti;

- vezanost poslovne aktivnosti za obavljanje svih drugih poslovnih procesa u Ministarstvu;

- značaj poslovne aktivnosti za rad drugih institucija Bosne i Hercegovine.

Član 5.
(Poslovi za koje se određuje minimum procesa rada)

(1) Za vrijeme trajanja štrajka minimum procesa rada se mora omogućiti na sljedećim poslovima:

a) poslovi pisarnice koji se odnose na prijem i zavođenje akata i otpremu pošte;

b) obavljanje poslova koji proizlaze iz radno-pravnog statusa zaposlenih u Ministarstvu, a koji traže hitnost u postupanju i rješavanju, kao i rješavanje predmeta koji su vezani rokom;

c) poslovi finansijskog upravljanja i računovodstva koji su u vezi sa materijalno-finansijskim osiguranjem rada Ministarstva;

d) poslovi međunarodne pravne pomoći u dijelu saradnje u krivičnim stvarima, Nadovjera u predmetima koji zahtijevaju hitnost u postupanju i međunarodne pravne pomoći u građanskim stvarima u predmetima koji se tiču međunarodne otmice djece, i

e) inspekcijski poslovi koji se odnose na nadzor nad radom Zavoda za izvršenje krivičnih sankcija, kao i poslovi koji zahtijevaju hitnost, a koji se odnose na postupak provođenja i donošenja odluka u predmetima uslovnog otpusta i predmetima pomilovanja.

(2) Odredbe člana 3. ove odluke ne primjenjuju se na zaposlene u Pritvorskoj jedinici Zavoda za izvršenje krivičnih sankcija, s tim da će se minimum procesa rada za vrijeme trajanja štrajka za ovu organizacijsku jedinicu, kako bi se osiguralo obavljanje njenih osnovnih funkcija, propisati posebnom odlukom koju donosi ministar Ministarstva.

Član 6.
(Odluka o raspoređivanju zaposlenih u Ministarstvu u slučaju štrajka)

(1) Ukoliko do početka štrajka ne dođe do rješavanja spora mirnim puteni, ministar Ministarstva posebnom odlukom određuje zaposlene koji su dužni raditi za vrijeme štrajka, radi osiguranja minimuma procesa rada.

(2) Ministar Ministarstva ne može odrediti članove štrajkačkog odbora da rade u smislu stava (1) ovog člana, bez saglasnosti štrajkačkog odbora.

(3) Za vrijeme trajanja štrajka, organizatori štrajka su dužni da sarađuju sa ministrom Ministarstva radi osiguranja minimuma procesa rada.

Član 7.
(Odgovornost u slučaju nepoštovanja Odluke)

Zaposleni koji je Odlukom ministra iz člana 6. stav (1) ove odluke određen da radi za vrijeme štrajka, a odbije da radi, disciplinski odgovara za težu povredu službene dužnosti.

Član 8.
(Provođenje Odluke)

Za provođenje ove odluke zadužuje se Ministarstvo.

Član 9.
(Izuzetak od primjene)

Ova odluka se ne primjenjuje na zaposlene u Odjelu sudske policije Ministarstva.

Član 10.
(Stupanje na snagu)

Ova odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku BiH".

VM broj 219/18
7. novembra 2018. godine
Sarajevo


Predsjedavajući
Vijeća ministara BiH
Dr. Denis Zvizdić, s. r.

Pretplatnici imaju dodatne pogodnosti. Ukoliko ste već pretplatnik, prijavite se! Ukoliko niste pretplatnik, registrirajte se!