Službeni glasnik BiH, broj 81/22

Na osnovu člana 17. Zakona o Vijeću ministara Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", br. 30/03, 42/03, 81/06, 76/07, 81/07, 94/07 i 24/08), na prijedlog Komisije za saradnju sa NATO-om Bosne i Hercegovine, Vijeće ministara Bosne i Hercegovine, na 57. sjednici održanoj 09.11.2022. godine, donijelo je


ODLUKU


O USVAJANJU PROGRAMA REFORMI BOSNE I HERCEGOVINE 2021


Član 1.
(Predmet Odluke)

Ovom Odlukom usvaja se dokument "Program reformi Bosne i Hercegovine 2021", koji je dat u prilogu ove Odluke i čini njen sastavni dio.

Član 2.
(Realizacija Odluke)

Obavezuju se sve institucije i agencije Bosne i Hercegovine u čijoj je nadležnosti realiziranje aktivnosti sredstvima budžeta institucija Bosne i Hercegovine, da za sve aktivnosti koje podrazumijevaju osiguranje dodatnih sredstava iz budžeta institucija BiH, pripreme odgovarajuće akte i dostave Vijeću ministara BiH na usvajanje, o čemu će se Ministarstvo finansija i trezora BiH očitovati u posebnoj proceduri.

Član 3.
(Dostavljanje dokumenta u sjedište NATO-a)

Zadužuje se Ministarstvo vanjskih poslova Bosne i Hercegovine da dokument "Program reformi Bosne i Hercegovine 2021", redovnom diplomatskom procedurom dostavi u sjedište NATO-a u Brisel.

Član 4.
(Stupanje na snagu)

Ova Odluka stupa na snagu danom donošenja i objavljuje se u "Službenom glasniku BiH".

VM broj 121/22
09. novembra 2022. godine
Sarajevo


Predsjedavajući
Vijeća ministara BiH
Dr. Zoran Tegeltija, s. r.




BOSNA I HERCEGOVINA Vijeće ministara Bosne i Hercegovine Komisija za saradnju sa NATO-om BiH Program reformi Bosne i Hercegovine 2021 April 2021. godine


UVOD



1. POLITIČKA I EKONOMSKA PITANJA 1.1. Vanjska i sigurnosna politika


1.1.1. Odnosi sa NATO-om
1.1.2. Odnosi sa Evropskom unijom
1.1.3. Odnosi sa susjedima
1.1.4. Regionalna saradnja
1.1.5. Međunarodne političke organizacije
1.1.6. Međunarodne ekonomske i finansijske institucije
1.1.7. Odnosi sa Međunarodnim rezidualnim mehanizmom za krivične sudove
1.1.8. Kontrola naoružanja i vojne opreme
1.1.9. Deminiranje 10
1.1.10. Mjere izgradnje povjerenja i sigurnosti i kontrola naoružanja
1.1.11. Upravljanje krizama i planiranje odgovora na vanredne situacije


1.2. Unutrašnja politika


1.2.1. Ljudska prava i zaštita manjina
1.2.2. Sektor pravde
1.2.3. Borba protiv korupcije
1.2.4. Borba protiv organizovanog kriminala..
1.2.5. Sigurnost granica
1.2.6. Borba protiv terorizma
1.2.7. Civilno društvo
1.2.8. Javna diplomatija
1.2.9. Nauka
1.2.10. Zaštita okoliša
1.2.11. Demokratska kontrola i nadzor nad obavještajno-sigurnosnim sistemom
1.2.12. Demokratska kontrola i nadzor nad Oružanim snagama


1.3. Ekonomska pitanja


1.3.1. Opći makroekonomski pokazatelji
1.3.2. Planirane aktivnosti ekonomskog razvoja
1.3.3. Transportna politika1


2. ODBRAMBENA I SIGURNOSNA PITANJA


2.1. Odbrambene reforme1
2.2. Odbrambeno planiranje2
2.3. Vojna interoperabilnost
2.4. Vojne operacije
2.5. Upravljanje ljudskim resursima
2.6. Vojna infrastruktura, pokretna i nepokretna imovina
2.7. Ekonomika odbrane


3. PITANJA RESURSA


3.1. Sistem planiranja, programiranja, budžetiranja i izvršenja (SPPBI)
3.2. Vojni budžet


4. SIGURNOSNA PITANJA


4.1. Uloga Državnog sigurnosnog organa (DSO)
4.2. Informatička sigurnost (INFOSEC)
4.3. Sigurnosne provjere osoba
4.4. Sigurnost dokumenata
4.5. Fizička sigurnost
4.6. Industrijska sigurnost
4.7. Cyber sigurnost


5. PRAVNA PITANJA 6. TABELE UVOD


Polazeći od potrebe očuvanja trajnog mira, sigurnosti, stabilne demokratije, razvoja države i njenih institucija, Bosna i Hercegovina je kao jedan od vanjskopolitičkih prioriteta odredila partnerstvo sa NATO-om. Odnosi sa NATO-om se kontinuirano razvijaju kroz razne programe i mehanizme saradnje u kojima učestvuje BiH. Uključivanje BiH u savremene evropske, političke, ekonomske i procese sigurnosne saradnje, potvrđuju njenu predanost principima demokratije, zaštite ljudskih prava, tržišne ekonomije i vladavine prava.
BiH podnosi NATO-u ovaj dokument "Program reformi Bosne i Hercegovina" kako bi implementrirala Pregled odbrane iz 2016. godine.
Sadašnja osnova saradnje između BiH i NATO zvanično je počela u decembru 2006. godine potpisivanjem Okvirnog dokumenta sa NATO-om. Nakon ovoga, uspostavljena je diplomatska misija u sjedištu NATO-a u Briselu, Ured za vezu u Vrhovnoj komandi savezničkih snaga za Evropu (SHAPE) u Monsu i štabni oficir je na dužnosti u Komandi združenih savezničkih snaga u Napulju. Od tada, BiH učestvuje u nekoliko NATO programa. U decembru 2018. godine, Sjevernoatlantsko vijeće je dalo do znanja da je spremno prihvatiti Godišnji državni program od Bosne i Hercegovine. BiH je predana poboljšanju odnosa sa NATO-om bez prejudiciranja konačne odluke o članstvu. Sve aktivnosti su u skladu sa prijašnjim odlukama Predsjedništva, Vijeća ministara i Parlamentarne skupštine BiH, u skladu sa ustavnim nadležnostima Predsjedništva BiH.
BiH je pokazala spremnost da da aktivni doprinos NATO-u i učestvuje u operacijama podrške miru. Trenutno učestvuje u NATO-vođenoj misiji Odlučna podrška u Islamskoj Republici Afganistan. BiH je zainteresovana za daljnji razvoj odnosa sa NATO-om kroz učešće u zajedničkim vježbama i vježbama odgovora na krize, kao i u operacijama podrške miru. BiH je odlučna biti pouzdan partner sposoban pružiti doprinos u borbi protiv globalnih sigurnosnih izazova kako bi se očuvao trajni mir i sigurnost u euroatlantskom području. U ovom kontekstu, uzeti su u obzir i regionalni aspekti integracije i saradnje Zapadnog Balkana sa NATO-om.
BiH će nastaviti razvijati svoje odbrambene institucije i Oružane snage Bosne i Hercegovine (OS BiH), koje trebaju biti sposobne izvršavati zadatke definisane zakonom i podržavati strateške ciljeve u oblasti sigurnosti i odbrane. Osigurat će razvoj takvih odbrambenih sposobnosti koje odgovaraju svojoj sredini i sposobne su za izvršavanje dodijeljenih im zadataka, osiguravajući visok nivo saradnje sa NATO-om i Evropskom unijom (EU) i ispunjenje obaveza koje je BiH preuzela kao evropski i evroatlantski partner. BiH će osigurati efikasno planiranje i upravljanje raspoloživim odbrambenim resursima. Nastojat će razviti NATO kompatibilnu strukturu snaga u skladu sa zahtjevima i kapacitetima, osiguravajući interoperabilnost sa NATO i partnerskim snagama. BiH će nastaviti razvijati sposobnost slanja OS BiH u misije u inostranstvu i odgovarajuće sposobnosti za podršku operacijama. Razvijat će sposobnosti kroz sistem obuke i doktrine i kroz odbrambenu saradnju.
Ministarstva, agencije i personal sa svih nivoa vlasti ima ulogu u obavezama sadržanim u ovom dokumentu. Već godinama se koordinacija relevantnih ministarstava i agencija na državnom nivou vrši preko Komisije za saradnju sa NATO-om Bosne i Hercegovine. Ovaj pristup će se nastaviti kako bi se osigurao kontinuitet i koordinacija aktera čiji rad igra vitalnu ulogu u reformama koje se provode i koje su navedene u ovom dokumentu. Ovaj dokument podnosi se bez prejudiciranja konačne odluke o članstvu.
Ovaj dokument podijeljen je u pet poglavlja: politička i ekonomska pitanja, odbrambena i vojna pitanja, pitanja resursa, sigurnosna pitanja, i pravna pitanja. Ova poglavlja su dalje podijeljena u pododjeljke koji sadrže određene reformske ciljeve i zadatke za ispunjenje tih ciljeva. Opis svakog pododjeljka svakog poglavlja nalazi se u tekstu koji slijedi ovdje ispod. Konkretni reformski ciljevi i zadaci i kako ih ispuniti nalaze se u tabelama u drugom dijelu ovog dokumenta.


1. POLITIČKA I EKONOMSKA PITANJA 1.1. Vanjska i sigurnosna politika


Na 45. sjednici Predsjedništva BiH održanoj 13. marta 2018. godine usvojena je Strategija vanjske politike Bosne i Hercegovine za period 2018-2023. Predsjedništvo BiH je osim toga i primilo na znanje nacrt Zakona o vanjskim poslovima Bosne i Hercegovine i zadužilo Ministarstvo vanjskih poslova BiH da uputi nacrt Zakona u zakonsku proceduru.
Stabilnost neposrednog i šireg regiona je trajni interes BiH. Unapređenje dobrih odnosa i saradnje sa susjedima i zemljama u širem regionu, razvoj demokratskih procesa u ovim zemljama i proces njihove evropske integracije imaju pozitivan učinak koji jača unutrašnju sigurnost BiH. BiH je predana aktivnoj međunarodnoj političkoj, ekonomskoj, vojnoj i sigurnosnoj saradnji i učinit će dodatne napore da ostvari svoje strateške interese u približavanju i institucionaliziranju odnosa sa relevantnim međunarodnim strukturama.


1.1.1. Odnosi sa NATO-om


Vanjska politika Bosne i Hercegovine usmjerena je ka očuvanju i poboljšanju trajnog mira, sigurnosti i stabilnog demokratskog i sveukupnog državnog razvoja i doprinosa međunarodnom miru i stabilnosti.
Proces saradnje između BiH i NATO-a počeo je u decembru 2006. godine potpisivanjem Okvirnog dokumenta čime se BiH pridružila Partnerstvu za mir (PfP) i od tada BiH poduzima korake kako bi dostigla NATO standarde demokratskih vrijednosti i interoperabilnosti sa NATO-om.
U aprilu 2010. godine u Talinu, NATO je zvanično uputio poziv BiH da se pridruži Akcijskom planu za članstvo (MAP), dajući ovlaštenje Sjevernoatlantskom vijeću da prihvati prvi Godišnji državni program BiH. U decembru 2018. godine, Sjevernoatlantsko vijeće je dalo do znanja da je spremno prihvatiti Godišnji državni program od Bosne i Hercegovine.
U skladu sa svojim sposobnostima i kapacitetima, BiH aktivno učestvuje u operacijama podrške miru, trenutno u NATO vođenoj misiji Odlučna podrška u IR Afganistan. Kao partnerska zemlja NATO-a, BiH je zainteresovana za daljnji razvoj odnosa sa NATO-om, uključujući i kroz učešće u zajedničkim vojnim vježbama i vježbama odgovora na krize, kao i u operacijama podrške miru. Predsjedništvo BiH je donijelo odluku da je BiH spremna učestvovati u NATO vođenom privremenom civilnom prisustvu u IR Afganistan nakon završetka misije Odlučna podrška.
Pristupanjem NATO programu Partnerstvo za mir (PfP), BiH je pokazala svoju predanost za postizanje pune interoperabilnosti sa zemljama članicama NATO-a čim prije i u svim segmentima u skladu sa Strategijom vanjske politike Bosne i Hercegovine. Kako bi se postigao traženi nivo interoperabilnosti, BiH koristi mehanizme dostupne preko NATO PARP i IPP programa.


1.1.2. Odnosi sa Evropskom unijom


BiH i Evropska unija potpisale su Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SAA) 16. juna 2008. godine, a Sporazum je stupio na snagu 1. juna 2015. godine.
Bosna i Hercegovina je podnijela aplikaciju za članstvo u Evropskoj uniji 15. februara 2016. godine. Vijeće općih poslova Evropske unije je svojim zaključcima o aplikaciji Bosne i Hercegovine za članstvo 20. septembra 2016. godine pozvalo Evropsku komisiju da izradi upitnik. Odgovori su dostavljeni Evropskoj komisiji 28. februara 2018. godine. Bosna i Hercegovina je dobila dodatni set pitanja 20. juna 2018. godine, a Evropska komisija je dala svoje mišljenje o aplikaciji Bosne i Hercegovine za članstvo u Evropskoj uniji 29. maja 2019. godine.


1.1.3. Odnosi sa susjedima


Unapređenje saradnje sa susjednim državama zasnovane na zajedničkim interesima i načelima ravnopravnosti i uzajamnog uvažavanja, u skladu sa Strategijom vanjske politike 2018-2023., stalni je prioritet vanjske politike BiH. Razvoj bilateralnih odnosa sa susjednim zemljama fokusiran je na nekoliko važnih područja: evro i evroatlantskih procesa, izgradnju dobrosusjedskih odnosa, poboljšanje ekonomske saradnje, jačanje regionalne saradnje i rješavanje otvorenih pitanja konstruktivnim pristupom.
BiH će nastaviti aktivnosti na intenziviranju saradnje sa susjedima u svim oblastima i učestvovat će u rješavanju bilateralnih pitanja od zajedničkog interesa. Aktivno ćemo unaprjeđivati ekonomsku, kulturnu, političku i sigurnosnu saradnju, te rješavati pitanja utvrđivanja granica sa susjednim zemljama, što je zadatak komisija za granice.


1.1.4. Regionalna saradnja


Što se tiče multilateralnog aspekta vanjske politike, BiH poklanja posebnu pažnju članstvu i aktivnostima u brojnim regionalnim incijativama, kao što su: RCC, Neumska inicijativa, Jadransko-jonska inicijativa, CEI, MARRI, RACVIAC, SEECP, SECI, CEFTA, Dunavski proces saradnje i Komisija za sliv rijeke Save. Zauzimajući aktivan pristup u ovim inicijativama, BiH konstruktivo doprinosi jačanju sadašnjih i stvaranju novih regionalnih odnosa.


1.1.5. Međunarodne političke organizacije


Učešće BiH u multilateralnim aktivnostima, posebno onim u okviru sistema Ujedinjenih naroda (UN), Vijeća Evrope, Organizacije za sigurnost i saradnju u Evropi (OSCE), itd. jedan je od važnih vanjskopolitičkih prioriteta BiH.


1.1.6. Međunarodne ekonomske i finansijske institucije


Neophodnost nastavka dobre saradnje sa WTO, Svjetskom bankom, MMF-om i Evropskom bankom za obnovu i razvoj i njihovim posebnim institucijama je izuzetno važno sa daljnji sveukupni ekonomski rast BiH.
BiH će nastaviti provoditi reforme potrebne za usklađivanje sa pravilima WTO, kao i raditi na obavezama vezanim za ostvarenje cilja pristupanja BiH WTO u budućnosti.
Od septembra 2016. godine, BiH je u Proširenom finansijskom angažmanu (EFF) Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).


1.1.7. Odnosi sa Međunarodnim rezidualnim mehanizmom za krivične sudove


BiH je ostvarila visok nivo saradnje sa Međunarodnim krivičnim tribunalom za bivšu Jugoslaviju (Haški tribunal). Sa uspostavom Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove (MICT) i njegovom nadležnošću da provede preostale zadatke Haškog tribunala, BiH će nastaviti preuzimati svoje obaveze i saradnju sa MICT-om.
U narednom periodu prioriteti institucija BiH će biti procesiranje predmeta ratnih zločina od strane nadležnih sudova i implementacija Strategije za rješavanje predmeta ratnih zločina. To će također uključivati ​​efikasno upravljanje slučajevima ratnih zločina na svim nivoima i jačanje kapaciteta za rad na predmetima ratnih zločina.


1.1.8. Kontrola naoružanja i vojne opreme


Što se tiče oblasti kontrole naoružanja i vojne opreme, BiH je već usvojila veliki broj zakona koji za cilj imaju kontrolu proizvodnje i kretanja naoružanja i vojne opreme. BiH je i potpisnica međunarodnih konvencija o kontroli naoružanja, a implementacija ovih sporazuma se nastavlja.
U narednom periodu posebna pažnja će se posvetiti malom i lakom naoružanju, a posebno ilegalnom posjedovanju istog i njegovoj zloupotrebi. BiH će preduzeti niz mjera na rješavanju ovog problema, uključujući projekte za prikupljanje i uništavanje malog i lakog naoružanja, kao i podizanja svijesti javnosti o njihovim negativnim učincima. Ove mjere će također uključivati i izradu zakona i jačanje infrastrukture u borbi protiv nelegalne trgovine malim i lakim naoružanjem. Ovaj će se problem rješavati i na regionalnom nivou.


1.1.9. Deminiranje


BiH se suočava sa ogromnim problemom zaostalih mina i neeksplodiranih ubojnih sredstava koje predstavljaju veliku prijetnju sigurnosti građana, kao i društveno-ekonomskom razvoju države. Humanitarno deminiranje je kontinuirana aktivnost od 1996. godine, ali se do sada pokazalo sporim i skupim procesom što i objašnjava veličinu trenutno sumnjive površine pod minama u BiH.
BiH će nastaviti vršiti efikasne protivminske aktivnosti i humanitarno deminiranje koje će biti usmjereno na smanjenje sumnjive površine pod minama. Nastojanja će biti usmjerena na provođenje BiH Strategije za borbu protiv mina. Osim toga, provest će se sveobuhvatne mjere kako bi se stanovništvo upozorilo na opasnosti od mina i stvorili uslovi za socijalnu uključenost žrtava mina. Uložit će se napori u razvijanje partnerske saradnje s organizacijama na razvoju novih tehnologija i efikasnijih protivminskih akcija.


1.1.10. Mjere izgradnje povjerenja i sigurnosti i kontrola naoružanja


BiH je strana u i aktivna učesnica svih većih međunarodnih ugovora i konvencija koje se odnose na neširenje oružja za masovno uništenje i konvencionalno naoružanje.


1.1.11. Upravljanje krizama i planiranje za vanredne situacije


BiH će nastaviti aktivnosti na jačanju sposobnosti upravljanja krizama i planiranje za vanredne situacije, posebno kroz provođenje određenih navedenih aktivnosti. Partnerske zemlje (NATO i PfP zemlje članice) kontinuirano učestvuju u radu NATO Komiteta i odbora za planiranje za vanredne situacije (CEPC) sa ekspertima iz relevantnih vladinih institucija ili određenih profesionalnih instituta i institucija važnih za oblasti saradnje relevantne za ove komitete i odbore. Ministarstvo sigurnosti BiH će nastaviti učestvovati u radu ad hoc timova Grupe za civilnu zaštitu sa civilnim stručnjacima, po potrebi i pozivu Komiteta za planiranje civilnih vanrednih situacija, kao i drugih grupa. Ministarstvo sigurnosti BiH koordinira aktivnosti planiranja institucija i tijela BiH u oblastima zaštite i spašavanja. Zaduženo je za međunarodnu saradnju, strateško planiranje, strukturu i obuku. Okvirni zakon navodi da bi Vijeće ministara BiH trebalo uspostaviti mješovitu specijalizovanu jedinicu za zaštitu i spašavanje na nivou BiH. Vijeće ministara BiH je donijelo odluku o novom sastavu Koordinacijskog tijela za zaštitu i spašavanje, koje je dosada održalo tri sastanka. U skladu sa Okvirnim zakonom, Ministarstvo sigurnosti BiH je usvojilo Program razvoja sistema zaštite i spašavanja koji nije usvojen u parlamentarnoj proceduri, ali je ova aktivnost ponovo pokrenuta. Program razvoja sistema zaštite i spašavanja uspostavlja metodologiju i mehanizme za izgradnju sposobnosti institucija i tijela zaštite i spašavanja BiH. Program, također, daje smjernice entitetima i Distriktu Brčko za usklađivanje programiranja zaštite i spašavanja u njihovim zonama odgovornosti.


1.2. Unutrašnja politika 1.2.1. Ljudska prava i zaštita manjina


Bosna i Hercegovina nastavlja se baviti pitanjima ljudskih prava, zaštite manjina i održivog povratka izbjeglica i protjeranih osoba na sistematičan, interresoran, odgovoran i aktivan način. Pozitivan stav spram ove strateški važne aktivnosti potiče iz osnovne predanosti BiH ideji da uspjeh evropskih integracija ima uticaj na stabilnost i efikasno funkcionisanje ustavnog sistema BiH i jačanja ravnopravnosti svih njenih građana, konstitutivnih naroda i nacionalnih manjina u BiH, afirmaciju vladavine prava i ekonomskog prosperiteta, kao i regionalne stabilnosti na Zapadnom Balkanu i šire.
Aneks 1 Ustava BiH već sadrži sve sporazume o ljudskim pravima koji su se dužni primjenjivati u Bosni i Hercegovini.
Pažnja će se posvetiti boljoj implementaciji rodne ravnopravnosti, uključujući aktivnosti u okviru Rezolucije Vijeća sigurnosti UN-a 1325 kako bi se postigla veća zastupljenost žena u svim sferama države i društva, posebno u parlamentima, izvršnoj vlasti, pravosuđu i administraciji, fondovima i javnim preduzećima.
Uz to, potrebno je garantovati nezavisnost medija i slobodu govora odgovarajućim zakonima i propisima i veći pristup javnosti informacijama, osim zaštićenim ili tajnim ili informacijama zaštićenim u skladu sa Zakonom o zaštiti ličnih podataka.
BiH će se nastaviti baviti pitanjima zaštite ljudskih prava i osnovnih sloboda, prava manjina i održivog povratka izbjeglica i nastaviti usvajati zakone i poboljšavati prakse koje se tiču ljudskih prava u skladu sa međunarodnim standardima.


1.2.2. Sektor pravde


Struktura pravosudnog sistema u BiH odražava unutrašnju strukturu zemlje. Postoje sudovi na državnom, entitetskim, kantonalnim i općinskim nivoima, kao i Distriktu Brčko. Ustavi FBiH i RS garantiraju nezavisno i nepristrasno pravosuđe, pravo na drugostepeni postupak i jednak pristup pravdi svim građanima. Na državnom nivou, pravosudni sistem čine: Ministarstvo pravde BiH, Sud BiH, Tužilaštvo BiH, Visoko sudsko i tužilačko vijeće (VSTV). Postignut je određeni napredak u razvoju pravosudnog sistema, ali i dalje postoje ozbiljne prepreke za efikasno funkcioniranje pravosuđa i njih treba rješavati u narednom periodu.
Jedna od pet strateških oblasti jeste pravosudni sistem, a cilj Strategije je dalje jačanje i očuvanje nezavisnosti, odgovornosti, djelotvornosti, profesionalizma i usklađenosti pravosudnog sistema koji će osigurati vladavinu prava. Dugoročni prioritet u ovoj oblasti je jačanje i očuvanje nezavisnosti, odgovornosti, djelotvornosti, profesionalizma i usklađenosti pravosudnog sistema koji će osigurati vladavinu prava. Ova strateška oblast podijeljenja je na četiri podoblasti:
Nezavisnost sudstva i usklađivanje zakona i sudske prakse u BiH
Očekivani rezultati ovih strateških programa su: 1) dodatna zaštita nezavisnosti pravosuđa kroz konsolidaciju radnih mjesta u VSTV-u, uspostava nezavisnog Apelacionog suda BiH i usklađivanje plata i naknada za nositelje pravosudnih dužnosti u BiH, 2) efikasniji sistem za pripremu realnih budžeta za pravosudne institucije u BiH u skladu sa dogovorenim strateškim pravcem aktivnosti, 3) usklađivanje pravnog okvira koji će osigurati koordinirani rad tužiteljstava u FBiH, 4) pomoć BiH u ispunjavanju preporuka iz Strukturiranog dijaloga o pravosuđu između EU i BiH.
Djelotvornost i efikasnost pravosudnih institucija u BiH
Očekivani rezultati strateških programa su: 1) smanjenje broja neriješenih predmeta što će povećati sposobnost pravosudnih institucija u BiH da rješavaju druge vrste predmeta osim izvršnih postupaka; 2) poboljšanje efikasnosti rada pravosudnih institucija BiH kroz kontinuiranu rekonstrukciju i informatičko osposobljavanje pravosudnih institucija u BiH, kao i konsolidovaniji metod upravljanja sudovima; 3) poboljšanje djelotvornosti i manji broj neriješenih predmeta što će doprinijeti boljoj javnoj percepciji pravosudnih institucija u BiH.
Odgovornost i profesionalizam pravosudnih zvaničnika u BiH
Očekivani rezultati strateških programa su: 1) efikasniji i odgovorniji pravosudni sistem zbog obaveze pravosudnih zvanička da ispunjavaju standarde koji se tiču ocjene radnog učinka; 2) usklađivanje standarda pravosudnih ispita u cijeloj BiH što će poboljšati kvalitet kandidata koji ulaze u pravosudni sistem BiH; 3) bolji sistem kontinuiranog profesionalnog usavršavanja pravodsudinih zvaničnika u BiH; 4) bolja javna percepcija pravosudnog sistema u BiH.
Transparentnost rada pravosudnih institucija u BiH
Očekivani rezultati strateških programa su: 1) poboljšana komunikacija pravosudnih institucija u BiH s medijima, korisnicima njihovih usluga i javnošću; 2) poboljšana dostupnost informacija o radu pravosudnih institucija u BiH profesionalcima i široj javnosti; 3) bolja javna percepcija pravosudnog sistema u BiH.


1.2.3. Borba protiv korupcije


Korupcija ostaje problem u BiH i utiče na svaki aspekt javnog života. Država se želi suočiti s tim, u skladu s ustavnim i pravnim okvirom, primjenom usvojenih strategija i akcijskih planova. Predviđa se da će aktivnosti biti potrebne na svim nivoima vlasti.
Rješavanje ovog problema je ključni korak u provođenju vladavine prava u cijeloj BiH.


1.2.4. Borba protiv organizovanog kriminala


Organizovani kriminal je značajan problem u BiH. Prema Analitičkom izvještaju Evropske komisije uz prateće mišljenje, u 2018. godini provedene su 56 istrage o organizovanom kriminalu sa 551 osumnjičenim licem, podignuto 26 optužnica protiv 132 optuženih i doneseno 25 presuda za 146 osuđenih. Postoji i značajan porast istraga cyber kriminala, uključujući on-line seksualno zlostavljanje djece. U 2018. godini provedene su 104 istrage protiv 137 lica u usporedbi sa 69 istraga protiv 81 lica u 2017. godini. Međutim, broj osuđujućih presuda u 2018. godini je jako nizak (22 osuđujuće presude za 23 lica). Većina su uslovne kazne (16 osuđujućih presuda za 17 lica). U 2017. godini, broj osuđujućih presuda bio je 20, od čega je 11 uslovnih kazni.
U ovom odjeljku uključene su sljedeće prijetnje: nedozvoljena trgovina narkoticima, trgovina ljudima, krijumčarenje ljudima, nedozvoljena trgovina oružjem i vojnom opremom i proizvodima vojne namjene, korupcija, privredni kriminal, pranje novca i cyber kriminal.
Zakonodavna, sudska i izvršna vlast BiH predana je primjeni strateškog, usklađenog i koordiniranog pristupa razvoja državnih kapaciteta i sposobnosti za efikasnu borbu protiv svih vrsta organizovanog kriminala u BiH. Naglasak je na proaktivnom pristupu u borbi protiv organizovanog kriminala, uključujući koordinaciju i bolje korištenje obavještajnih podataka i informacija koje proističu iz strateških analiza i procjena prijetnji, bolje saradnje između odgovornih institucija i agencija, efikasne primjene postojećih zakona, najboljih iskustava i praksi i razvoju regionalne i međunarodne saradnje na svim nivoima.
BiH će ojačati svoje sposobnosti i zadržati napore u borbi protiv svih vrsta organizovanog kriminala, što je prioritet u kontekstu očuvanja sigurnosti i stabilnosti za građane BiH. Posebna će se pažnja posvetiti usvajanju Strategije za borbu protiv organizovanog kriminala i drugih strateških dokumenata koji se bave različitim vrstama organizovanog kriminala, kao što su Procjena rizika za sprečavanje pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti i Akcioni plan za borbu protiv pranja novca i finansiranja terorizma u BiH (2018-2022).
BiH će nastaviti jačati saradnju na regionalnom i međunarodnom nivou i sačinjavati sporazume o saradnji s drugim zemljama na području borbe protiv organizovanog kriminala. Nastavit će se analiza domaćeg zakonodavstva i njegovo usklađivanje s međunarodnim instrumentima i standardima vezanim za borbu protiv organizovanog kriminala.


1.2.5. Sigurnost granice


Sigurnost granice ostaje važno pitanje za BiH, a napore treba usmjeriti na razmjenu informacija na internom, regionalnom i međunarodnom nivou. Dodatna nastojanja usmjeriti na obuku personala, izgradnju sposobnosti, opremanje specijalističkom opremom i infrastrukturom. BiH će također nastaviti sa aktivnim učešćem na međunarodnim sastancima, forumima, okruglim stolovima, kursevima, zajedničkim akcijama, obukom s ciljem borbe protiv prekograničnog kriminala i ilegalnih migracija.


1.2.6. Borba protiv terorizma


BiH je prepoznala terorizam kao glavnu prijetnju globalnoj sigurnosti i jedan od glavnih izazova za sigurnost BiH i regiona. Sigurnosna politika BiH usvojena 2006. godine navodi spremnost i predanost BiH u borbi protiv terorizma u "primjeni unutrašnjih politika, subjekti sigurnosnog sistema BiH će usmjeravati svoje aktivnosti u borbu protiv terorizma, organizovanog kriminala i korupcije. (..) Borba protiv terorizma bit će faktor saradnje između svih subjekata, a saradnja u borbi protiv terorizma će biti razvijena funkcionalno i institucionalno u skladu sa Ustavom i zakonima, te ispunjavanjem prihvaćenih međunarodnih obaveza ".
U širem kontekstu, sprečavanje terorizma nastavit će kroz razne aktivnosti u različitim oblastima, uključujući jačanje saradnje između tužiteljstava, agencija za sprovođenje zakona i obavještajnih službi, jačanje kontrole i sprečavanja ulaska i boravka stranaca koji mogu predstavljati opasnost po sigurnost, posebno onih osumnjičenih da imaju veze sa terorističkim organizacijama, temeljitije analize situacije u kontekstu nove migranstke krize i preventivne radnje; razvoj privatno-javnih partnerstava u borbi protiv terorizma, sa posebnim fokusom na sprečavanje finansiranja terorističkih aktivnosti, itd.


1.2.7. Civilno društvo


BiH prepoznaje važnost civilnog društva i njegov doprinos demokratskim procesima i nastavlja sarađivati sa zainteresovanim nevladinim organizacijama. Sektor za pravnu pomoć i razvoj civilnog društva Ministarstva pravde BiH zadužen je za saradnju sa civilnim društvom i kroz svoj rad i aktivnosti pokušava potaći aktivnije učešće Vijeća ministara BiH i saradnju sa civilnim društvom stvarajući pravni i institucionalni okvir za razvoj civilnog društva u Bosni i Hercegovini.
Osim toga, saradnja između institucija BiH i nevladinih organizacija ima širu svrhu jer pomaže većem učešću građana i nevladinih organizacija u stvaranju i primjeni javnih politika, poštujući drugačije, ali komplementarne uloge koje institucije BiH, građani i nevladine organizacije imaju u ovom procesu. Ovaj pristup stvara uslove za stvaranje dobrih javnih politika i njihovu efikasnu primjenu, uz davanje dodatnog legitimeteta vlastima u očima građana.


1.2.8. Javna diplomatija


BiH je svjesna velike važnosti podrške javnosti procesima evropskih i evroatlantskih procesa, tj. poboljšanja javne svijesti u ovom pogledu. Stoga je BiH izradila NATO Komunikacijsku strategiju za javnu podršku kontinuiranom partnerstvu sa NATO-om. Na osnovu ove strategije, napravljen je akcioni plan koji će se fokusirati na kontakte sa javnošću putem seminara, radionica i konferencija za ciljne grupe (lokalne vlasti, univerziteti, nevladin sektor) i programa kontakta sa javnošću čiji će cilj biti upoznati javnost u BiH o važnosti partnerstva sa NATO-om.


1.2.9. Nauka


Da bi se BiH razvila kao društvo zasnovano na znanju, potrebno je poduzeti korake ka jačanju naučnih i istraživačkih institucija na svim nivoima vlasti. BiH je zainteresovana za partnerstvo sa NATO programom Naukom za mir i sigurnost (SPS).


1.2.10. Zaštita okoliša


Bosna i Hercegovina će nastaviti unaprjeđivati sistem zaštite okoliša i saradnje sa NATO-om, EU i drugim relevantnim međunarodnim partnerima u oblasti sigurnosti okoliša.
U BiH, pitanja zaštite okoliša regulisana su zakonima o zaštiti okoliša usvojenim na nivu entiteta i Distrikta Brčko. U skladu sa ustavnim nadležnostima i pravnim propisima u oblasti zaštite okoliša, BiH će implementirati strateške planove, uključujući strategiju ulaganja i povećati ulaganja u infrastrukturu za zaštitu okoliša sa posebnim naglaskom na prikupljanje i pročišćavanje otpadnih voda, snabdjevanje pitkom vodom i upravljanje čvrstim otpadom.
Posebna pažnja posvetit će se klimatskim promjenama i njenim mogućim negativnim posljedicama imajući na umu činjenicu da se BiH nalazi u dijelu svijeta koji je jako osjetljiv na klimatske promjene i ranjiv u tom smislu.
BiH će pokušati implementirati sve međunarodne sporazume o zaštiti okoliša i aktivno učestvovati u ovim procesima i u zemlji i na međunarodnoj sceni.
BiH će nastaviti razvijati aktivnosti u okviru Inicijative za okoliš i sigurnost (ENVSEC) radi sveobuhvatnog pristupa okolišnim prioritetima sa šest ENVSEC partnerskih zemalja, NATO, OSCE, UNECE, UNDP i Regionalnim centrom za okoliš za centralnu i istočnu Evropu (REC).
BiH će nastaviti raditi na ratifikaciji međunarodnih konvencija o okolišu koje dosada nisu ratifikovane.


1.2.11. Demokratska kontrola i nadzor nad obavještajno-sigurnosnim sistemom


Jedna od obaveza koju BiH mora ispuniti je uspostava efikasne civilne (demokratske) kontrole nad obavještajnim i sigurnosnim sektorom. Zajednička komisija za nadzor nad radom OSA-e (u daljnjem tekstu: ZK OSA) Parlamentarne skupštine BiH zadužena je za nadzor nad radom Obavještajno-sigurnosne agencije BiH, kao i za nadzor implementacije Zakona o zaštiti tajnih podataka u svim tijelima i na svim nivoima vlasti i organizacije u BiH.
Tokom vršenja parlamentarnog nadzora u skladu sa zakonom, ZK OSA vrši razmatranje zakonski potrebnih dokumenata ili materijala vezanih za predmete (usmene i pisane izvještaje izvršnih tijela u okviru djelokruga ZK OSA, prijedloge budžeta, prijedloge kapitalnih ulaganja, peticije koje se šalju ZK OSA, sugestije za poboljšanja, itd.).
Svi sazivi ZK OSA upućivali su u parlamentarnu proceduru različite prijedloge koji se odnose na izmjene i dopune Zakona o OSA BiH i Zakona o zaštiti tajnih podataka, kao i prijedlog potpuno novog Zakona o parlamentarnom nadzoru u BiH, za koji nije dovršena propisana parlamentarna procedura za usvajanje. Isto tako preporučene su izmjene i dopune Zakona o odbrani, Zakona o javnim nabavkama, Zakona o reviziji i Zakona o zaštiti ličnih podataka i drugih zakona, ali nisu usvojene.
Imajući na umu nadležnosti Zajedničke komisije, potrebno je stalno profesionalno usvršavanje njenih članova. Usavršavanje organizovati kroz učešće članova Komisije na seminarima, kursevima studijskim posjetama i posjetama ambasadama i parlamentima razvijenih demokratija.
Jako je važna zajednička saradnja svih segmenata društva, uključujući nevladin sektor, medije, akademsku zajednicu, komisije entiteta za nadzor nad radom sigurnosnog sektora u aktivnostima vezanim za nadzor nad radom obavještajnog i sigurnosnog sektora i ovome treba posvetiti posebnu pažnju.


1.2.12. Demokratska kontrola i nadzor nad Oružanim snagama


Kroz njihove aktivnosti parlamentarnog nadzora nad odbrambenim i sigurnosnim sektorom, članovi Zajedničke komisije za odbranu i sigurnost su u potpunosti angažirani u proces implementacije Sigurnosne i Odbrambene politike BiH. U skladu sa godišnjim planom rada, organizuju se posjete raznim institucijama kao posebna aktivnost kako bi se ispunili ciljevi navedeni u njihovom planu rada.
Zajednička komisija za odbranu i sigurnost vrši kontinuirani monitoring saradnje odbrambenih i sigurnosnih institucija BiH sa UN, OSCE, NATO i EU. Osim redovnih polugodišnjih i godišnjih informacija koje se razmatraju na sjednicama Zajedničke komisije za odbranu i sigurnost, institucije BiH informišu Zajedničku komisiju za odbranu i sigurnost o stanju implementacije svih velikih projekata i programa sa gore navedenim međunarodnim institucijama. Očigledno je konstantno poboljšanje saradnje, ozbiljniji pristup implementaciji definisanih ciljeva i napredak u međuresornim aktivnostima institucija BiH u pogledu postizanja zacrtanih ciljeva.
Članovi Zajedničke komisije za odbranu i sigurnost definišu ciljeve u ovoj oblasti kroz Godišnji plan rada. Svake godine, članovi Zajedničke komisije za odbranu i sigurnost posjete dvije brigade Oružanih snaga BiH (OS BiH), dvije komande OS BiH i jedan od odjela MO BiH. Prednosti ovih posjeta su više nego izuzetne i obostrano korisne. To članovima Zajedničke komisije za odbranu i sigurnost daje priliku da snime aktuelnu situaciju i probleme u OS BiH. Tradicionalno se održavaju godišnji sastanci generalskog kora OS BiH i članova Zajedničke komisije za odbranu i sigurnost na kojima se razgovara o relevantnim odbrambenim i sigurnosnim pitanjima. Redovno prisustvo ministra odbrane i njegovih zamjenika, kao i njihovih ovlaštenih predstavnika na sjednicama i aktivnostima Zajedničke komisije za odbranu i sigurnost služi kao jako dobar primjer odnosa između zakonodavne i izvršne vlasti.
Implementacija zakonskih rješenja vrši se razmatranjem informacija o radu MO BiH i posjetama institucijama i jedinicama OS BiH. Izgradnja održivih vojnih snaga zahtijeva poštivanje i implementaciju važećih pravnih aranžmana. Članovi Zajedničke komisije za odbranu i sigurnost zaduženi su za usklađivanje sa NATO standardima i izradu nacrta i izmjene i dopune kompatibilnih zakona.


1.3. Ekonomska pitanja 1.3.1. Opći makroekonomski pokazatelji


Nastavit će se redovni monitoring i pregled općih makroekonomskih pokazatelja. Osim redovne izrade dokumenata okvirnog budžeta i Globalnog okvira fiskalnog bilansa i politika, vrši se i izrada godišnjih ekonomskih izvještaja i objavljivanje statističkih podataka o finansijskom sektoru i drugim pokazateljima.


1.3.2. Planirane aktivnosti ekonomskog razvoja


Nastavljaju se planirane aktivnosti ekonomskog razvoja. Prioriteti podrazumijevaju održavanje makroekonomske stabilnosti s nastojanjima usmjerenim ka poboljšanju vanjske trgovine, jačanju uloge BiH u strukturama trgovinskih integracija, smanjenju javnih troškova i zadržavanju stabilnosti i razvoju finansijskih tržišta. Razvijat će se i konkurentnost, posebno produktivnosti kompanija i poslovnog okruženja. Nastavit će se nastojanja da se dostigne viša stopa zaposlenosti kroz razvoj malih i srednjih preduzeća, te poboljšavanje funkcionisanja tržišta rada. Prioritet će biti i održivi razvoj, poboljšanje kapaciteta poljoprivrednog i ruralnog razvoja, poboljšanje konkurentnosti u proizvodnji, poboljšanje mobilnosti roba i rada i razvoj drugih ključnih kriterija.


1.3.3. Transportna politika


Cilj Okvirne transportne politike BiH je održivi razvoj transportnog sistema u BiH, entitetima i Distriktu Brčko zasnovane na očekivanom ekonomskom i društvenom razvoju zemlje. Politika mora zadovoljiti potrebu za modernizacijom i poboljšanjem mobilnosti roba i ljudi, fizičkog pristupa tržištima, radnim mjestima, obrazovnim centrima i društveno-ekonomskim zahtjevima. Strategija okvirne transportne politike uspostavlja procedure i programe koje treba poduzeti (administrativna reforma, usklađivanje regulativa, izgradnja sposobnosti i investicijski programi), kao i s njima povezanu podjelu odgovornosti, rokova i ključnih pokazatelja uspjeha.


2. ODBRAMBENA I VOJNA PITANJA 2.1. Odbrambene reforme


Elementi, osnovni principi i ciljevi sigurnosne politike BiH zasnovani su na Sigurnosnoj politici BiH iz 2006. godine i ostaju nepromijenjeni. Aktivno učešće u regionalnim, evropskim i evroatlantskim procesima, posebno u EU i NATO, su vanjskopolitički i sigurnosni ciljevi BiH definisani u Sigurnosnoj politici i Općim smjernicama i prioritetima za implementaciju vanjske politike BiH. Odbrambena politika BiH usmjerena je ka razvoju efikasnih odbrambenih sposobnosti koje će, u okviru kolektivnih sigurnosnih organizacija, omogućiti zaštitu suvereniteta i teritorijalnog integriteta, vojnu pomoć civilnim organima vlasti, te doprinos međunarodnim operacijama podrške miru.
Na izradi Pregleda odbrane počelo se raditi 2008. godine. Izrada i usvajanje Pregleda odbrane i Plana razvoja i modernizacije OS BiH, kao njegovog sastavnog dijela, u novembru 2016. godine stvorili su potrebne preduslove za nastavak odbrambenih reformi usmjerenih ka razvoju priuštivih, fleksibilnih i modernih oružanih snaga koje će ispunjavati sigurnosne potrebe zemlje i biti održive u okviru raspoloživih resursa. Kontinuitet procesa pregleda odbrane i nastavak reformi osiguran je kroz provođenje Plana implementacije Pregleda odbrane i Akcionog plana za implementaciju Plana razvoja i modernizacije OS BiH. Kada se ispune potrebni uslovi, počet će implementacija Pregleda odbrane iz 2016. godine.


2.2. Odbrambeno planiranje


BiH će kroz odbrambeno planiranje stvoriti preduslove da odbrambene institucije i OS BiH budu sposobne izvršavati zadatke definisane zakonom i podržavati ispunjenje državnih ciljeva u oblasti sigurnosti i odbrane; osiguravajući stalni razvoj njihovih vlastitih odbrambenih sposobnosti koje odgovaraju okruženju i omogućavaju ispunjenje dodijeljenih misija; osiguravajući visok nivo saradnje sa NATO i EU i ispunjavanje obaveza BiH u vezi evropskih i evroatlantskih procesa; osiguravajući efikasno planiranje i upravljanje raspoloživim državnim odbrambenim resursima; razvijajući NATO kompatibilnu strukturu snaga u skladu sa državnim potrebama i sposobnostima; osiguravajući interoperabilnost sa NATO snagama; razvijajući sposobnost slanja u misije u inostranstvo, efikasnu komandu i kontrolu i odgovarajuće sposobnosti za podršku operacijama; podržavajući sposobnosti snaga kroz sistem obuke i doktrine za korištenje oružanih snaga; razvijajući i unapređujući odbrambenu saradnju.


2.3. Vojna interoperabilnost


Kako bi se poboljšala i unaprijedila saradnja sa NATO i PfP zemljama i omogućio veći doprinos misijama u inostranstvu, BiH će se nastaviti fokusirati na poboljšanje interoperabilnosti u svim vojnim i odbrambenim aspektima, uključujući i NATO program Koncept operativnih sposobnosti, ocjenjivanja i povratnih informacija (OCC E&F) za pripremu, ocjenjivanje i certificiranje vojnih jedinica za NATO vođene operacije; standardizaciju i kodifikaciju; operativni koncept korištenja OS BiH; logistički koncept, koncept komande i kontrole; i aktivno učešće u vježbama.
Ministarstvo odbrane BiH planira nastaviti sa aktivnostima osmišljenim da intenziviraju profesionalno usavršavanje i obuku pripadnika MO BiH i OS BiH kako bi se povećao nivo interoperabilnosti u oblasti usavršavanja i obuke. MO BiH će definisati zahtjeve za potrebnom obukom koja će imati međunarodne sponzore kako bi se obezbijedilo racionalno korištenje raspoloživih resursa. Zahtjevi za obukom definisat će ciljeve, vrste, oblike, mogućnosti, učesnike i instruktore, prioritete profesionalnog usavršavanja, finansijske resurse za implementaciju, nadoknade i vrijeme koje je potrebno provesti u službi nakon profesionalnog usavršavanja. Namjera je da se Bataljonska grupa lake pješadije stavi na raspolaganje za NATO operacije do 2023. godine.
Kako bi se poboljšala interoperabilnost, MO planira povećati mogućnost pristupa programima učenja stranih jezika, kroz dodatnu obuku instruktora i program učenja engleskog jezika za rukovodioce putem IMET programa kako bi se poboljšale kvalifikacije personala.


2.4. Vojne operacije


Prema Zakonu o odbrani, jedan od zadataka OS BiH je učešće u operacijama kolektivne sigurnosti i podrške miru. BiH je predana integrisanju svojih odbrambenih potencijala i funkcija u sistem globalne kolektivne sigurnosti na osnovu međunarodne saradnje, angažmana i partnerstva, nudeći kvalitetne kapacitete i sposobnosti za učešće u misijama podrške miru. Kroz učešće pripadnika OS BiH u misijama podrške miru, BiH aktivno učestvuje u sistemu kolektivne sigurnosti u skladu sa svojim kapacitetima. OS BiH je uspješno dala i daje doprinos operacijama na raznim žarištima u svijetu (Etiopija i Eritreja, Irak, Afganistan, Kongo, Mali, Centralnoafrička Republika).
Pripadnici OS BiH učestvuju u izvršenju raznih zadataka u 4 misije podrške miru u svijetu: NATO vođenoj misiji podrške miru Odlučna podrška u Islamskoj Republici Afganistan, UN misiji podrške miru u Demokratskoj Republici Kongo, UN Multidimenzionalnoj integrisanoj misiji za stabilizaciju u Republici Mali i EU vođenoj misiji obuke u Centralnoafričkoj Republici, sa ukupno 70 pripadnika OS BiH. Predsjedništvo BiH se obavezalo da će nastaviti pružati podršku NATO vođenoj misiji Odlučna podrška u IR Afganistan.


2.5. Upravljanje ljudskim resursima


Sistem upravljanja personalom je funkcionalan, ali ne dovoljno efikasan. Neefikasan sistem je rezultat složenih proceduralnih nedostataka. Nedostatci su utvrđeni, pravilnici ažurirani i radi se na njihovoj izradi kao kontinuiranom procesu.
MO BiH, u saradnji sa Vijećem ministara BiH, nastavlja raditi na višegodišnjem projektu Perspektiva tranzicija i zbrinjavanje za period 2012-2025, kako bi se stvorili potrebni uslovi za tranziciju i zbrinjavanje povećanog broja personala koji će napustiti OS BiH.


2.6. Vojna infrastruktura, pokretna i nepokretna imovina


U skladu sa Odlukom Predsjedištva BiH o veličini, strukturi i lokacijama OS BiH br. 01-50-1-4629-29/16 od 24. novembra 2016. godine (koja će stupiti na snagu kada se ispune potrebni uslovi), broj perspektivnih vojnih lokacija će biti ukupno 57. Knjiženje perspektivnih vojnih lokacija se nastavlja. Jedan broj još nije uknjižen, a nekoliko neperspektivnih lokacija ostaje pod kontrolom MO.
Glavne aktivnosti koje se tiču lokacija za skladištenje naoružanja i municije (LSN i LSM) vrše se kontinuirano s naglaskom na dostizanje standarda za skladištenje i sigurnost, kao i inafrastrukturnih radova i stvaranja uslova za poboljšanje sekundarne infrastrukture.
MO BiH je intenziviralo aktivnosti na delaboraciji viškova municije i minsko-eksplozivnih sredstava, prvenstveno kroz operacije koje se obavljaju u vlastitim tehnološkim kapacitetima, kao i u regionalnim postrojenjima za delaboraciju. U ovom procesu UNDP, EU, OSCE, NATO, EUFOR i druge partnerske zemlje pružaju značajnu podršku operacijama rješavanja viškova municije i minsko-eksplozivnih sredstava. Kroz daljnju implementaciju EU finansiranih projekata EXPLODE, EXPLODE+ i EUSTAR i Tehnički sporazum potpisan između Vijeća ministara BiH i State departmenta SAD-a, dostiže se planirani nivo delaboracije MiMES-a i složenih sistema naoružanja što direktno utiče na poboljšanje uslova sigurnosti skladištenja.


2.7. Ekonomika odbrane


Ograničenja zbog modela i nivoa finansiranja institucija BiH odražava se na kontinuirani pad izdvajanja za odbranu i u proteklih par godina ta izdavajanja su oko 0,95 – 1% BDP, što uvelike usporava proces opremanja i modernizacije OS BiH. Imajući na umu trenutnu situaciju sa finansiranjem, programi podrške koje pružaju partnerske zemlje su od velike važnosti i u pogledu opremanja i modernizacije i u pogledu obuke i profesionalnog usavršavanja pripadnika MO BiH i OS BiH s ciljem održavanja i poboljšanja operativnih sposobnosti OS BiH.


3. PITANJE RESURSA 3.1. Sistem planiranja, programiranja, budžetiranja i izvršenja (SPPBI)


Ministarstvo odbrane BiH za budžetiranje koristi Sistem planiranja, programiranja, budžetiranja i izvršenja (SPPBI). Ovaj sistem povezuje sistem odbrambenog planiranja sa raspoloživim odbrambenim resursima.
Za potpunu implementaciju ovog sistema potrebna je informatičko-tehnološka podrška, te je iz tog razloga u protekle 3 godine izrađena interna softverska podrška koje bi u potpunosti trebala podržati program budžetiranja u svim fazama, sa posebnim naglaskom na fazu izvršenja budžeta što nije u potpunosti obezbjeđeno trenutnim propisima i tehničkom podrškom ili na nivou MO BiH ili na nivou institucija BiH. Razvoj kvalitetnijeg SPPBI je od ključne važnosti za odbrambeni sistem, a njegova implementacija i poboljšanje su stalni zadaci.


3.2. Vojni budžet


Trenutno MO BiH i OS BiH rade na ova tri kapitalna projekta: projekat remonta helikoptera, projekat nabavke motornih vozila (novih i zamjene) i projekat nabavke novih helikoptera za OS BiH. Realizacija navedenih projekata je od ključne važnosti za održavanje i razvoj neophodnih operativnih sposobnosti OS BiH i realizaciju njihove glavne misije i zadataka.
Rješavanje pitanja neperspektivnih lokacija i viškova naoružanja i vojne opreme u skladu sa postojećim aranžmanima i zakonima doprinijet će poboljšanju vojnog budžeta jer će se sredstva za ove najmene preusmjeriti za namjene funkcionisanja i opremanja OS BiH.
Trenutna izdvajanja za odbranu su i dalje preniska da bi omogućila propisan nivo održavanja opreme i infrastrukutre, i ne podržavaju programe modernizacije potrebne za razvoj iskoristivih vojnih sposobnosti. Razvoj punih sposobnosti vojnih jedinica zahtijeva stvaranje povoljnih uslova i potrebna budžetska sredstva.


4. SIGURNOSNA PITANJA 4.1. Uloga Državnog sigurnosnog organa (DSO)


Državni sigurnosni organ BiH, Ured za sigurnost Generalnog sekretarijata Vijeća Evropske unije (GSCSO) i Direkcija za sigurnost Evropske komisije (ECSD) potpisali su 2010. godine sporazume o zaštiti i čuvanju tajnih podataka na način da se poštuju zajednički standardi za zaštitu tajnih podataka nivoa INTERNO između BiH i EU.
Fokus Državnog sigurnosnog organa uključuje da osigurava da institucije u BiH rukuju NATO tajnim podacima na propisan način, certifikuju svoja sigurnosna područja i poduzimaju aktivnosti na sigurnosnoj provjeri personala koje radi na radnim mjestima na kojima je potrebno rukovati NATO tajnim podacima. DSO će održavati sistem kontinuirane obuke službenika za sigurnost, poboljšavati i dalje razvijati sistem podregistara za NATO tajne podatke, nastaviti razvijati i opremati organe vlasti za informatičku sigurnost u prenosu, obradi i skladištenju tajnih podataka. I konačno, nastavit će implementaciju industrijske sigurnosti u oblastima i kompanijama po potrebi.


4.2. Informatička sigurnost (INFOSEC)


BiH će nastaviti poboljšavati zakone koji se odnose na informatičku sigurnost u skladu sa relevantim NATO sigurnosnim standardima. Nadalje, u toku su aktivnosti na uspostavljanju informatičkog sistema za sigurnosne provjere i izdavanje sigurnosnih dozvola u BiH. I na kraju, BiH će nastaviti razvijati i opremati organe vlasti za informatičku sigurnost u prenosu, obradi i pohranjivanju tajnih podataka, te popunjavati relevantna tijela (NCSA, NDA, SAA, NTAA).


4.3. Sigurnosna provjera osoba


U okviru personalne sigurnosti Državni sigurnosni organ preduzima sveobuhvatne aktivnosti kako bi se izvršila sigurnosna provjera svih osoba u BiH koje rukuju sa NATO tajnim podacima. Ove obaveze propisane su Zakonom o zaštiti tajnih podataka i Sigurnosnim sporazumom između BiH i NATO-a. U svim institucijama i organima u Bosni i Hercegovini je propisana obaveza sačinjavanja liste radnih mjesta koja trebaju imati pristup tajnim podacima druge države, međunarodne ili regionalne organizacije, što uključuje i pristup NATO tajnim podacima. Sve osobe koje posjeduju dozvolu za pristup tajnim podacima su dužne da prođu odgovarajuće edukacije iz oblasti zaštite tajnih podataka, kako je propisano Zakonom o zaštiti tajnih podataka. Pristup tajnim podacima zasniva se na standardnom principu "Potrebno je da zna" (Need to Know).


4.4. Sigurnost dokumenata


Centralni registar BiH uspostavljen je na osnovu odluke Vijeća ministara BiH 12. januara 2006. godine. Sve osobe koje rade u NATO Centralnom registru su prošle sigurnosne provjere do nivoa VRLO TAJNO i imaju odgovarajuće dozvolu za pristup tajnim podacima. Prijem, distribucija i rukovanje tajnim dokumentima se evidentira.
Važno je istaći da su druge institucije i organi u BiH (OSA BiH, Ministarstvo odbrane BiH, Ministarstvo vanjskih poslova BiH, SIPA, itd.), kao i svi drugi organi u institucijama BiH koji rukuju tajnim podacima obavezni ispunjavati NATO standarde vezane za implementaciju Sigurnosnog sporazuma i ispunjavati njihove obaveze koje proizilaze iz Zakona o zaštiti tajnih podataka. U skladu sa Pravilnikom o evidenciji, svi tajni dokumenti se zavode u odgovarajuće evidencije. Uveden je jedinstveni sistem evidentiranja za sve tajne podatke.


4.5. Fizička sigurnost


Centralni registar NATO-a nalazi se u zgradi Parlamentarne skupštine BiH, u prostorijama Ministarstva sigurnosti BiH. Zaštitu područja pruža Direkcija za koordinaciju policijskih tijela u BiH. Centralni registar ima prostoriju za sigurno čuvanje tajnih podataka koja ispunjava relevantne NATO zahtjeve, te prostoriju za prijem i obradu dokumenata klasifikovanih NATO TAJNO, kako je definisano NATO Direktivom o fizičkoj sigurnosti AC/35-D/2001-REV1. Svi primjenjivi sigurnosni standardi se primjenjuju u Centralnom registru. Podregistri su uspostavljeni u Ministarstvu vanjskih poslova BiH, Ministarstvu odbrane, Obavještajno-sigurnosnoj agenciji (OSA), Graničnoj policiji, Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA), te u BiH Misiji u sjedištu NATO-a u Briselu.
Inspekcijski tim NOS-a potvrdio je da Centralni registar i podregistri ispunjavanju NATO standarde o fizičkoj sigurnosti.


4.6. Industrijska sigurnost


BiH će nastaviti vršiti obuku o industrijskoj sigurnosti osoblja i kompanija koje rade sa tajnim podacima.


4.7. Cyber sigurnost


Cyber ​​sigurnost ostaje prioritet za BiH i nastavit će se fokusirati na jačanje institucionalnih, tehničkih i operativnih sposobnosti BiH Tima za odgovor na kompjuterske incidente (CERT) na putu ostvarenja svojih strateških ciljeva. Definisat će se načini komunikacije i koordinacije između relevantnih institucija za cyber sigurnost i izraditi strateški okvir za cyber sigurnost u BiH.


5. PRAVNA PITANJA


BiH će nastaviti vršiti reviziju svog zakonodavstva kako bi osigurala da je kompatibilno sa NATO pravilima i propisima koji se odnose na ovaj dokument.

1.

2. POLITIČKA I EKONOMSKA PITANJA

1.1.

 

VANJSKA I SIGURNOSNA POLITIKA

1.1.1.

ODNOSI SA NATO-om

Odgovorni organ

Sarađuje sa

Vremenski okvir

Napomena

Cilj 1.1.1.1.

Učešće u dijalogu i praktična saradnja sa NATO-om

 

 

 

 

Aktivnost 1

Učešće u dijalogu sa NATO-om o regionalnim i euroatlantskim sigurnosnim izazovima

 

MVP BIH

Relevantne BiH političke institucije i tijela

Tokom 2021. godine

Potrebna NATO pomoć

Aktivnost 2

Implementacija PfP SOFA-e

MVP BIH

Relevantne institucije BiH

Tokom 2021. godine

 Potrebna NATO pomoć

Aktivnost 3

U potpunosti iskoristiti raspoložive instrumente i mehanizme saradnje u kontekstu Partnerstva za mir

MVP BIH

Relevantne institucije BiH

Tokom 2021. godine

Potrebna NATO pomoć

Aktivnost 4

Organizovati i koordinirati mrežu eksperata koji su uključeni u rad NATO komiteta

MVP BIH

Relevantne institucije BiH

Tokom 2021. godine

Potrebna NATO pomoć (OSA)

Aktivnost 5

Poboljšati institucionalne kapacitete u saradnji sa NATO-om

MVP BIH

Relevantne institucije BiH

Tokom 2021. godine

 

Aktivnost 6

Osigurati efikasnu interresornu saradnju i koordinirati aktivnosti ministarstava i institucija BiH preko Komisije za saradnju sa NATO-om BiH

MVP BIH

Relevantne BiH političke institucije i tijela

Tokom 2021. godine

 

Aktivnost 7

Održavati efikasne odnose saradnje sa NATO Štabom u Sarajevu i sjedištem NATO-a u Briselu

MVP BIH

Relevantne BiH političke institucije i tijela

Tokom 2021. godine

 

 

 


1.1.2.

ODNOSI SA EVROPSKOM UNIJOM

Odgovorni organ

Sarađuje sa

Vremenski okvir

Napomena

Cilj 1.1.2.1.

Unaprjeđenje procesa integracije sa Evropskom unijom (EU)

 

 

 

 

Aktivnost 1

Koordinirati proces evropskih integracija

DEI

 

kontinuirano

 

Aktivnost 2

Program integrisanja Bosne i Hercegovine u EU

DEI

 

kontinuirano

 

Aktivnost 3

Izvještavati o napretku procesa evropskih integracija

DEI

 

kontinuirano

 

Aktivnost 4

Pripreme za pregovore o pristupu EU

DEI

 

kontinuirano

 

Aktivnost 5

Usklađivanje BiH zakona sa pravnom stečevinom EU

DEI

 

kontinuirano

 

Aktivnost 6

Koordinirati TAIEX aktivnosti

DEI

 

kontinuirano

 

Aktivnost 7

Uspostaviti bazu podataka za usklađivanje propisa u postojećem Informacionom sistemu za podršku procesu evropskih integracija Bosne i Hercegovine

DEI

 

kontinuirano

 

Aktivnost 8

Analizirati i izraditi okvir za korištenje IPA II i podržati i koordinirati korištenje IPA II

DEI

 

kontinuirano

 

Aktivnost 9

Koordinirati, učestvovati i implementirati programe teritorijalne saradnje 2014-2020 (IPA II)

DEI

 

kontinuirano

 

Aktivnost 10

Podržati i koordinirati korištenje pomoći u okviru Investicijskog okvira za Zapadni Balkan (WBIF)

DEI

 

kontinuirano

 

Aktivnost 11

Pratiti učešće u EU programima i podržavati institucije koje učestvuju u njima

DEI

 

kontinuirano

 

Aktivnost 12

Koordinirati aktivnosti u vezi provedbe programa Višedržavna IPA

DEI

 

kontinuirano

 

Aktivnost 13

Koordinirati učešće u EU Strategiji za dunavsku i jadransko-jonsku regiju (EUSDR i EUSAIR) i u drugim regionalnim inicijativama kada to podrazumijeva korištenje sredstava iz IPA

DEI

 

kontinuirano

 

Aktivnost 14

Realizovati aktivnosti u ADRION FP i Panoramed strateškim projektima

DEI

 

kontinuirano

 

Aktivnost 15

Koordinirati i usklađivati programe bilateralne pomoći potrebne za predpristupne procese EU u okviru IPA II programa pomoći

DEI

 

kontinuirano

 

Aktivnost 16

Planirati i implementirati aktivnosti koje se tiču civilnog društva u procesu IPA II planiranja i programiranja

DEI

 

kontinuirano

 

Aktivnost 17

Podržavati i implementirati monitoring i ocjenjivanje IPA I i IPA II projekata

DEI

 

kontinuirano

 

Aktivnost 18

Podržati proces monitoringa primjene sektorskog pristupa u procesu programiranja, monitoringa i kontrole korištenja EU fondova za IPA II

DEI

 

kontinuirano

 

Aktivnost 19

Uspostaviti prevodilačke kapacitete i koordinirati proces prevoda dokumenata

DEI

 

kontinuirano

 

Aktivnost 20

Komunicirati, promovirati i informisati javnost o EU integracijama

DEI

 

kontinuirano

 

Aktivnost 21

Unaprijediti stručnost državnih službenika i drugih učesnika u procesu evropskih integracija

DEI

 

kontinuirano

 

 

 


1.1.3.

ODNOSI SA SUSJEDIMA

Odgovorni organ

Sarađuje sa

Vremenski okvir

Napomena

 

 

 

 

 

 

Aktivnost 1

Razvijati dobrosusjedske odnose, ekonomsku saradnju i jačanje regionalne saradnje u svim aspektima

MVP

 

Tokom 2021. godine

 

Aktivnost 2

Unaprijediti ekonomsku, kulturnu, političku i sigurnosnu saradnju.

MVP

 

Tokom 2021. godine

 

Aktivnost 3

Rješavati bilateralna pitanja od zajedničkog interesa.

MVP

 

Tokom 2021. godine

 

 

 

 


1.1.4.

REGIONALNA SARADNJA

Odgovorni organ

Sarađuje sa

Vremenski okvir

Napomena

Cilj 1.1.4.1.

Promocija regionalnog dijaloga, stabilnosti, dobrosusjedskih odnosa i saradnje

 

 

 

 

Aktivnost 1

Nastavak aktivnog učešća u regionalnim inicijativama: SEECP (Proces saradnje u Jugoistočnoj Evropi), RCC, MARRI (Regionalna inicijativa za migracije, azil i izbjeglice), Uniji za Mediteran, Jadransko-jonskoj inicijativi, Zapadnobalkanskom fondu, Regionalnom uredu za saradnju mladih sa sjedištem u Tirani, itd

MVP

 

Tokom 2021. godine

 

Aktivnost 2

Održavati sastanke MARRI prijatelja – diplomatski brifing (početkom godine) – predstavljanje MARRI godišnjeg plana aktivnosti međunarodnim organizacijama i diplomatskim predstavništvima

MS

MVP

Tokom 2021. godine

 

Aktivnost 3

Uspostaviti MARRI mrežu – uspostaviti mrežu eksperata i kontakt osoba za saradnju u oblasti migracije radne snage – i održavati redovne sastanke mreže

MS

MVP

Tokom 2021. godine

 

Aktivnost 4

Sarađivati sa zemljama u regionu u implementaciji CEFTA sporazuma

MVP

MVTEO/UIO

Tokom 2021. godine

 

Aktivnost 5

Održavati seminare i radionice – seminare o statističkim podacima o migracijama u skladu sa EUROSTAT-om i radionice u skladu sa predloženim prioritetima i implementacijom projekata

MS

Agencije za statistiku

Tokom 2021. godine

 

Aktivnost 6

Održavati razgovore sa Vijećem za regionalnu saradnju (RCC) i pružati podršku Sekretarijatu RCC-a

MVP

 

Kontinuirano

 

Aktivnost 7

Imenovati koordinatore za određene regionalne inicijative i uspostaviti tijela za koordinaciju nastojanja BiH u regionalnim inicijativama

MVP

 

Kontinuirano

 

Aktivnost 8

Ispunjavanje obaveza po sporazumu "Bečki dokumenti 1999" (OSCE) – razmjena vojnih informacija

MO

 

Tokom 2021. godine

 

Aktivnost 9

Ispunjavanje preuzetih obaveza kroz sporazum "Otvoreno nebo"

MO

 

Tokom 2021. godine

 

Aktivnost 10

Učestvovati u Američko-jadranskoj povelji (Albanija, Sjeverna Makedonija, Crna Gora, BiH, Hrvatska i SAD)

MVP

MO/ MS

Tokom 2021. godine

 

Aktivnost 11

Priprema i izdavanje MARRI RC publikacija (elektronske, štampane, bilteni)

MS

MVP

Tokom 2021. godine

 

Aktivnost 12

Održavati bilateralne sastanke sa ekspertima i predstavnicima raznih međunarodnih organizacija i drugih strana zainteresovanih za MARRI inicijative ili posjeta Regionalnom centru u Skoplju

MS

MVP

Kontinuirano

 

 

 


1.1.5.

MEĐUNARODNE POLITIČKE ORGANIZACIJE

Odgovorni organ

Sarađuje sa

Vremenski okvir

Napomena

Cilj 1.1.5.1.

Unaprjeđenje sveukupne saradnje sa međunarodnim političkim organizacijama s ciljem podizanja međunarodnog profila BiH i ispunjavanju vanjskopolitičkih ciljeva

 

 

 

 

Aktivnost 1

Učešće u multilateralnim aktivnostima UN-a, Vijeća Evrope, OSCE-a i drugih međunarodnih organizacija

MVP

 

Kontinuirano

 

 

 


1.1.6.

MEĐUNARODNE EKONOMSKE I FINANSIJSKE INSTITUCIJE

Odgovorni organ

Sarađuje sa

Vremenski okvir

Napomena

Cilj 1.1.6.1.

Unaprjeđenje sveukupne saradnje sa međunarodnim finansijskim institucijama s ciljem ubrzanja ekonomskog rasta i razvoja

 

 

 

 

Aktivnost 1

Nastavak reformi potrebnih za usklađivanje domaćeg zakonodavstva sa pravilima i obavezama WTO

MVTEO

 

Kontinuirano

 

Aktivnost 2

Unaprijediti saradnju sa Svjetskom bankom (WB), Međunarodnim monetarnim fondom (MMF), Evropskom bankom za izgradnju i razvoj (EBRD) i Evropskom investicijskom bankom (EIB) i njihovim specijalnim tijelima, a vezano i za EU pristupne fondove

MFT

 

Kontinuirano

Saradnja sa FATF (Radna grupa za finansijske akcije) i Manivalom (OSA)

 

 


1.1.7.

ODNOSI SA MEĐUNARODNIM REZIDUALNIM MEHANIZMOM ZA KRIVIČNE SUDOVE

Odgovorni organ

Sarađuje sa

Vremenski okvir

Napomena

Cilj 1.1.7.1.

Ispunjavanje zacrtanih ciljeva relevatnih organizacija u procesiranju ratnih zločina

 

 

 

 

Aktivnost 1

Implementacija revidirane Strategije za procesiranje ratnih zločina

VSTV

 

2021

 

Aktivnost 2

Procesirati najsloženije predmete i prioritetne predmete ratnih zločina pred Sudom BiH i Tužilaštvom BiH, i procesirati ostale predmete pred entitetskim i sudom Distrikta Brčko

VSTV

Relevantne pravosudne institucije

2019-2023

 

Aktivnost 3

Ažurirati evidenciju svih predmeta ratnih zločina koje obrađuje pravosuđe BiH na nivou Suda BiH i Tužilaštva BiH

VSTV

Relevantne pravosudne institucije

2019-2023

 

Aktivnost 4

Osigurati efikasno upravljanje predmetima ratnih zločina, tj. njihovo proslijeđivanje pravosudnim tijelima na nivou BiH i pravosudnim tijelima na nivou entiteta i Distrikta Brčko kako bi se omogućilo njihovo procesiranje

VSTV

Relevantne pravosudne institucije

2019-2023

 

Aktivnost 5

Ojačati policijske i pravosudne kapacitete za rad na predmetima ratnih zločina

VSTV

Relevantne pravosudne institucije

2019-2023

 

Aktivnost 6

Obezbjediti i poboljšati zaštitu, podršku i jednak tretman za žrtve i svjedoke na suđenjima

VSTV

Relevantne pravosudne institucije

2019-2023

 

Aktivnost 7

Poboljšati saradnju rada na predmetima ratnih zločina sa svim zemljama u regionu

MP

VSTV

2019-2023

 

Cilj 1.1.7.2.

Saradnja sa Međunarodnim rezidualnim mehanizmom za krivične sudove

 

 

 

 

Aktivnost 1

Sarađivati sa sa Međunarodnim rezidualnim mehanizmom za krivične sudove

MP

 

Kontinuirano

 

 

 


1.1.8.

KONTROLA NAORUŽANJA I VOJNE OPREME

Odgovorni organ

Sarađuje sa

Vremenski okvir

Napomena

Cilj 1.1.8.1.

Implementacija Strategije za malo oružje i lako naoružanje (SALW) i Mape puta za održivo rješavanje ilegalnog posjedovanja, zloupotrebe i trgovine SALW-om i municijom za SALW na Zapadnom Balkanu

 

 

 

 

Aktivnost 1

Organizacija kampanja podizanja svijesti u saradnji sa nadležnim organima u BiH i međunarodnim partnerima

MS

 

KO/

Policijske agencije/UINO

Kontinuirano

 

Aktivnost 2

Organizovati najmanje dvije akcije uništavanja malog oružja i lakog naoružanja

MS

KO/ Policijske agencije/UINO

Kontinuirano

Potrebna NATO pomoć

Aktivnost 3

Razviti kapacitete za uništavanje viškova malog naoružanja i nestabilne municije

MO

 

Tokom 2021. godine

U saradnji sa NATO-om

Cilj 1.1.8.2.

Unaprijediti zakone koji se odnose na malo oružje i lako naoružanje (SALW)

 

 

 

 

Aktivnost 1

Pripremiti tabele usklađenosti Zakona o oružju u BiH sa direktivom EU o oružju

MS

MO/OSA/KO (OSA)

Kontinuirano

 

Aktivnost 2

Uspostaviti Centralnu elektronsku evidenciju o kontroli kretanja oružja i vojne opreme u MSBiH i nadležnim organima u BiH.

MS

MO/OSA /KO (OSA)

Kontinuirano

 

Cilj 1.1.8.3.

Ojačati infrastrukturu za borbu protiv ilegalne trgovine malim i lakim naoružanjem

 

 

 

 

Aktivnost 1

Ojačati međuagencijsku saradnju za borbu protiv širenja malog oružja i lakog naoružanja

MVP/OSA

KO/UINO

Kontinuirano

Potrebna NATO pomoć

Aktivnost 2

Obučiti osoblje uključeno u borbu protiv širenja malog oružja i lakog naoružanja

MVP

MS/KO/UINO

Kontinuirano

Potrebna NATO pomoć

Aktivnost 3

Uspostaviti regionalnu saradnju za borbu protiv ilegalne trgovine malim i lakim naoružanjem

MVP

/KO/UINO

Kontinuirano

 

 

 


1.1.9.

DEMINIRANJE

Odgovorni organ

Sarađuje sa

Vremenski okvir

Napomena

Cilj 1.1.9.1.

Provođenje BiH Strategije za borbu protiv mina

 

 

 

 

Aktivnost 1

Eliminisati ukupnu minski sumnjivih površina opštim/netehničkim metodama i završiti eliminaciju sumnjivih opasnih površina potencijalno kontaminiranih kasetnom municijom

MCP

BHMAC

Kontinuirano

 

Cilj 1.1.9.2.

Stvaranje uslova za operacije humanitarnog deminiranja u skladu sa zahtjevima, potrebnim materijalnim, finansijskim i ljudskim resursima i u skladu sa visokim nivoom kvaliteta

 

 

 

 

Aktivnost 1

Eliminisati ukupnu minski sumnjivu površinu opštim/netehničkim i tehničkim pregledom i čišćenjem mina

MCP

 

BHMAC

Kontinuirano

 

Aktivnost 2

Unaprijediti standarde za uništavanje mina i eksplozivnih ubojnih sredstava i standardne operativne procedure u skladu sa Međunarodnim standardima za protivminsko djelovanje (IMAS) na temelju pozitivnih praksi

MCP

 

BHMAC

Kontinuirano

 

Aktivnost 3

Izraditi i revidirati trenutne planove za protivminsko djelovanje za sve općine koje su ugrožene zaostalim minama i neeksplodiranim ubojnim sredstvima

MCP

 

BHMAC

Tokom 2021. godine

 

 

Aktivnost 4

Implementirati strategiju i operativne planove deminerskih sposobnosti OS BiH i Civilne zaštite

MCP

 

BHMAC

Kontinuirano

 

Cilj 1.1.9.3.

Stvaranje uslova za stabilno i kontinuirano finansiranje Strateškog plana za protivminsko djelovanje

 

 

 

 

Aktivnost 1

Stvoriti uslove i podržati redovno i pravovremeno objavljivanje tendera za operacije deminiranje prije početka deminerske sezone

MCP

 

BHMAC

Kontinuirano

 

Aktivnost 2

Razvijati i podržavati kapacitete za odnose sa donatorima

MCP

 

BHMAC

Kontinuirano

 

Cilj 1.1.9.4.

Značajno smanjiti nivo opasnosti po stanovništvo kroz aktivnosti podizanja svijesti o zaostalim minana, neeksplodiranim ubojnim sredstvima i kasetnoj municiji

 

 

 

 

Aktivnost 1

Osigurati da se aktivnosti podizanja svijesti od opasnosti od mina provode u svim zajednicama i općinama u kojima mine predstavljaju rizik kao dio integrisanih ili posebnih projekata, projekata proglašenja zemljišta očišćenim ili planova za protivminsko djelovanje

MCP

 

BHMAC

Kontinuirano

 

Aktivnost 2

Osigurati da se aktivnosti podizanja svijesti o opasnost od mina i hitnog i trajnog obilježavanja provode u svim zajednicama i općinama u kojima postoji ova opasnost kroz operacije općeg/netehničkog pregleda i projekte akreditovanih organizacija na principima rada sa zajednicom

MCP

 

BHMAC

Kontinuirano

 

Aktivnost 3

Podržati obrazovni sistem s ciljem uključivanja predškolske i školske djece u program podizanja svijesti o opasnosti od mina

MCP

 

BHMAC

Kontinuirano

 

Aktivnost 4

Poboljšati sistem planiranja, koordinacije, stučnog nadzora i izvještavanja sudionika u programu podizanja svijesti o opasnosti od mina

MCP

 

BHMAC

Kontinuirano

 

Cilj 1.1.9.5.

Stvaranje uslova za potpunu socijalnu inkluziju žrtava mina kroz izradu sveobuhvatnog programa pomoći koji će sadržavati odredbe zdravstvenih, socijalnih i drugih stručnih usluga

 

 

 

Aktivnost 1

Podržati razvoj održivog sistema zdravstvene zaštite i zbrinjavanja i aktivnosti integracije i zapošljavanja žrtava mina kroz implementaciju projekata vladinih, nevladinih i drugih organizacija

MCP

 

BHMAC

Kontinuirano

 

 

 

Aktivnost 2

Poboljšati koordinaciju između svih vladinih i nevladinih institucija u pružanju pomoći žrtvama mina. Unaprijediti propise da se jasno definišu prava i obaveze svih aktera u pružanju pomoći žrtvama mina

MCP

 

BHMAC

Kontinuirano

 

Aktivnost 3

Poboljšati metode za prikupljanje i čuvanje podataka u BHMAIS

MCP

 

BHMAC

Kontinuirano

 

Aktivnost 4

Uskladiti i poboljšati zakone i propise kojima se uređuju prava žrtava mina

MCP

 

BHMAC

Kontinuirano

 

Cilj 1.1.9.6.

Poboljšati operativnu efikanost i sigurnost protivminskog djelovanja u skladu sa potrebama i naučenim lekcijama

 

 

 

 

Aktivnost 1

Sarađivati sa relevantnim lokalnim i međunarodnim institucijama da bi se poboljšalo protivminsko djelovanje

MCP

 

BHMAC

Kontinuirano

 

Aktivnost 2

Vršiti usavršavanje i obuku personala u skladu sa razvojem protivminskog djelovanja u BiH i tehnološkim rješenjima u svijetu

MCP

 

BHMAC

Kontinuirano

 

Aktivnost 3

Angažovati domaće i međunarodne eksperte u implementaciji istraživačkih i razvojnih projekata vezanih za protivminsko djelovanje u BiH

MCP

 

BHMAC

Kontinuirano

 

Aktivnost 4

Obučiti personal i uskladiti interne procedure s ciljem uvođenja ISO standarda

MCP

 

BHMAC

Kontinuirano

 

Aktivnost 5

Zanoviti materijalna i tehnička sredstva da bi se omogućilo provođenje operativnih aktivnosti BHMAC tokom implementacije Strateškog plana

MCP

 

BHMAC

Kontinuirano

Potrebna NATO pomoć

Cilj 1.1.9.7.

Kontinuirano unapređenje komunikacije s ciljem provođenja Strategije i promocije principa ratifikovanih međunarodnih konvencija, rezultata i iskustava u BiH

 

 

 

Aktivnost 1

Unaprijediti saradnju sa medijima, lokalnim zajednicama i NVO da bi se podigla svijest o opasnosti od mina

MCP

 

BHMAC

Kontinuirano

 

Aktivnost 2

Održavati redovne sastanke sa Odborom donatora da bi se prezentirali rezultati i osiguralo i povećalo povjerenje i podrška donatora

MCP

 

BHMAC

Kontinuirano

 

Aktivnost 3

Obilježavati važne datume vezane za proptivminsko djelovanje i organizovati međunarodne konferencije o napretku protivminskog djelovanja u BiH

MCP

 

BHMAC

Kontinuirano

 

 

 


1.1.10.

MJERE IZGRADNJE POVJERENJA I SIGURNOSTI I KONTROLA NAORUŽANJA

Odgovorni organ

Sarađuje sa

Vremenski okvir

Napomena

Cilj 1.1.10.1.

Ispunjavanje obaveza iz oblasti kontrole naoružanja i razoružanja kroz provedbu relevantih međunarodnih sporazuma

 

 

 

 

Aktivnost 1

Sarađivati sa Međunarodnom agencijom za atomsku energiju (IAEA) da bi se obučavalo osoblje i izgradile sposobnosti Državne regulatorne agencije za radijacijsku i nuklearnu sigurnost BiH (RARNS)

RARNS

 

Tokom 2021. godine

 

Aktivnost 2

Izraditi nacrte podzakonskih akata za radijacijsku i nuklearnu sigurnost, kao i propise o upravljanju radioaktivnim materijalom u skladu sa IAEA međunarodnim standardima i EURATOM direktivama

RARNS

 

Tokom 2021. godine

 

Aktivnost 3

Ispunjavanje obaveza po osnovu Sporazuma o subregionalnoj kontroli naoruzanja čl. IV Anex 1B Dejtonskog mirovnog sporazuma

MVP

 

Tokom 2021. godine

 

Aktivnost 4

Ispunjavanje obaveza po osnovu Globalnog sporazuma o trgovini oružjem ATT

MVP

 

Tokom 2021. godine

 

Aktivnost 5

Ispunjavanje obaveza u skladu sa obavezama po osnovu borbe protiv oružja za masovno uništenje

MVP

 

Tokom 2021. godine

 

Aktivnost 6

 Ispunjavanje obaveza po osnovu OSCE relevantnih dokumenata

MVP

 

Tokom 2021. godine

 

Cilj 1.1.10.2.

BiH aktivnosti u kontekstu obaveza koje proističu iz Konvencije o kasetnoj municiji (CCM)

 

 

 

 

Aktivnost 1

Provoditi aktivnosti tokom mandata BiH kao koordinatora za pružanje pomoći žrtvama

MCP

BHMAC

Tokom 2021. godine

 

 

 


1.1.11.

UPRAVLJANJE KRIZAMA I PLANIRANJE ODGOVORA NA VANREDNE SITUACIJE

Odgovorni organ

Sarađuje sa

Vremenski okvir

Napomena

Cilj 1.1.11.1.

Upravljanje krizama i planiranje odgovora na vanredne situacije

 

 

 

 

Aktivnost 1

Ojačati funkciju koordinacije zaštite i spašavanja na nivou Bosne i Hercegovine kroz Koordinacijsko tijelo za zaštitu i spašavanje

MS

Službe civilne zaštite

Kontinuirano

 

Aktivnost 2

Učešće u CEPC i CPG grupama

MS

 

Kontinuirano

 

Aktivnost 3

Učešće u vježbi 2021.godine i evaluaciji vježbe početkom 2022.godine, te učešće u aktivnostima nove EADRCC vježbe u formatu Saveznika i Partnerskih zemalja.

MS

 

Službe civilne zaštite

Kontinuirano

 

Aktivnost 4

Saradnja sa zemljama u regionu i susjedima

MS

 

Kontinuirano

 

Aktivnost 5

Pripremiti i u proceduru razmatranja i usvajanja dostaviti Program razvoja sistema zaštite i spašavanja na nivou institucija i organa BiH

MS

 

entitetske institucije

Tokom 2021. godine

 

Aktivnost 6.

Uvod u proces standardizacije u oblasti zaštite i spašavanja - Otpočinjanje aktivnosti

MS

instituti za standardizaciju i akreditiranje BiH/ institucije i organi entiteta i BD BIH

2021-2022

 

 

 


1.2.

UNUTRAŠNJA POLITIKA

1.2.1.

LJUDSKA PRAVA I ZAŠTITA MANJINA

Odgovorni organ

Sarađuje sa

Vremenski okvir

Napomena

Cilj 1.2.1.1.

Programiranje zaštite ljudskih prava i manjina

 

 

 

 

Aktivnost 1

Pripremiti program rada Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice (MLJPI)

MLJPI

 

Tokom 2021. godine

Program rada Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice za 2021. godinu upućen je Vijecu ministara Bosne i Hercegovine na usvajanje.

Aktivnost 2

Redovno popunjavati i azurirati baze podataka, koje sadrze podatke o broju izbjeglia i raseljenih osoba, obnovljenim kućama povratnika i obnovljene stambene jedinice Roma u BiH

MLJPI

 

Tokom 2021. godine

 

Aktivnost 3

Objediniti fondove MLJPI BiH i ministarstava za izbjeglilce i raseljena lica FBiH, RS i Distrikta Brčko u BiH Fond za povratak kako bi se finansirali zajednički projekti koji proizilaze iz revidirane Strategije o implementaciji Aneksa VII Dejtonskog sporazuma

MLJPI

 

Tokom 2021. godine

 

Aktivnost 4

Komisija za izbjeglice i raseljena lica BiH treba izraditi i usvojiti projekte održivog razvoja u BiH čiji je cilj završetak procesa elektrifikacije povratničkih domova, te obnova komunalne i socijalne infrastrukture

MLJPI

 

Tokom 2021. godine

 

Cilj 1.2.1.2.

Implementacija zaštite ljudskih prava i manjina

 

 

 

 

Aktivnost 1

Obnova kuća/ stanova za izbjeglice na teritoriji BiH. Zatvaranje kolektivnih centara

MLJPI

 

Tokom 2021. godine

 

Aktivnost 2

Nadgledati proces održivog povratka i poduzimati mjere i aktivnosti vezane za povratak svih raseljenih osoba

MLJPI

 

Tokom 2021. godine

 

Aktivnost 3

Prikupljati podatke, nadgledati i provoditi sve međunarodne konvencije o zaštiti ljudskih prava. Nadgledati i provoditi obaveze u vezi zaštite ljudskih prava svih izbjeglica iz drugih zemalja koje imaju dozvolu boravka u BiH i status izbjeglica

MLJPI

 

Tokom 2021. godine

 

Aktivnost 4

Sarađivati sa vjerskim zajednicama u BiH i Međureligijskim vijećem BiH

MLJPI

 

Tokom 2021. godine

 

Aktivnost 5

Sarađivati sa lokalnim zajednicama i agencijama za zapošljavanje, kao i zavodima za javno zdravstvo na implementaciji projekata za smještaj, zapošljavanje, obrazovanje i zdravstvenu zaštitu Roma

MLJPI

 

Tokom 2021. godine

 

Aktivnost 6

Promovisati rodnu ravnopravnost i poduzimati aktivnosti na povećanju zastupljenosti žena, provoditi FIGAP projekat, provoditi Rezoluciju UN-a 1325, provoditi aktivnosti za sprečavanje nasilja nad ženama u porodici i mobinga na radnom mjestu

MLjPI

 

Tokom 2021. godine

 

Aktivnost 7

Sarađivati sa NVO na promociji ljudskih prava i prava djece, provoditi mjere i aktivnosti na borbi protiv i sprečavanju maloljoteničke delinkvencije, unaprijediti mjere za poštivanje prava djece, poboljšati zaštitu invalidnih lica

MLJPI

 

Tokom 2021. godine

 

Aktivnost 8

Zaštita ljudskih prava pritvorenih osoba i osoba na izdržavanju zatvorskih kazni

MLJPI

 

Tokom 2021. godine

 

Aktivnost 9

Izraditi politiku dijaspore

MLJPI

Nadlezne entitetske institucije

Tokom 2021. godine

 

 

 


1.2.2.

PRAVOSUDNI SEKTOR

Odgovorni organ

Sarađuje sa

Vremenski okvir

Napomena

Cilj 1.2.2.1.

Nezavisnost pravosudnog sistema i usklađivanje zakona i sudskih praksi

 

 

 

 

Aktivnost 1

Konsolidovati funkcije VSTV

VSTV BIH

 

Tokom 2021. godine

 

Aktivnost 2

Reformisati apelacioni sistem Suda BiH u skladu sa Evropskom konvencijom o zaštiti ljudskih prava i osnovnih sloboda i mišljenjem Venecijanske komisije

MP

VSTV/PS BiH

Tokom 2021. godine

 

Aktivnost

Poboljšati sistem finansiranja pravosudnih institucija

VSTV BiH

 

Tokom 2021. godine

 

Cilj 1.2.2.2.

Efikasnost i ekonomičnost pravosudnih institucija

 

 

 

 

Aktivnost 1

Provesti odgovarajuće mjere da bi se smanjio broj neriješenih predmeta u provođenju sudskih postupaka

 

VSTV BIH

 

Tokom 2021. godine

 

Aktivnost 2

Rekonstrukciju i primjena IT tehnologija u pravosudnim institucijama i usklađivanje upravljanja sudovima

VSTV BIH

 

Tokom 2021. godine

 

Aktivnost 3

Poboljšati efikasnost istraga u krivičnim postupcima

VSTV BIH

 

Tokom 2021. godine

 

Aktivnost 4

Poboljšati sistem alternativnog rješavanja sporova

VSTV BIH

 

Tokom 2021. godine

 

Aktivnost 5

Rasteretiti pravosudne institucije kroz proslijeđivanje predmeta i delegiranje nadležnosti

VSTV BIH

 

Tokom 2021. godine

 

Aktivnost 6

Nadgledati primjenu zakona na sudove, tužilaštva i sve procesne zakone

MP

Relevantne pravosudne institucije

Tokom 2021. godine

 

Aktivnost 7

Osigurati organizacione, infrastrukturne i tehničke uslove za rad pravosudnih institucija

VSTV BIH

 

Tokom 2021. godine

 

Aktivnost 8

Poboljšati upravljačke vještine u pravosudnim institucijama

VSTV BIH

 

Tokom 2021. godine

 

Aktivnost 9

Poboljšati monitoring efikasnosti i kvaliteta rada sudija, tužioca i stručnih saradnika

VSTV BIH

 

Tokom 2021. godine

Ovdje postoji problem kod stručnih saradnika shodno Zakonu o zaštiti tajnih podataka, jer istima nisu rađene provjere te samim tim ne mogu raditi na predmetima klasificiranim stepenom tajnosti (OSA)

Aktivnost 10

Poboljšati i uskladiti status zaposlenika u pravosudnim institucijama

VSTV BIH

 

Tokom 2021. godine

 

Cilj 1.2.2.3.

Odgovornost i profesionalizam pravosudnih zvaničnika

 

 

 

 

Aktivnost 1

Unaprijediti poštivanje profesionalne etike i standarda integriteta

VSTV BIH

 

Kontinuirano

 

Aktivnost 2

Poboljšati odgovornost pravosudnih zvaničnika

VSTV BIH

 

Kontinuirano

 

Aktivnost 3

Poboljšati unutrašnju strukturu pravosudnih institucija, procedure, znanje i vještine za dosljednu primjenu Zakona o zaštiti djece i maloljetnika u krivičnim postupcima

VSTV BIH

 

 

Kontinuirano

 

Aktivnost 4

Unaprijediti obuku za pravosudne dužnosnike

VSTV BIH

 

Kontinuirano

 

Cilj 1.2.2.4.

Transparentnost u radu pravosudnih institucija

 

 

 

 

Aktivnost 1

Poboljšati komunikaciju između pravosudnih institucija i medija, stranki i javnosti

VSTV BIH

 

Tokom 2021. godine

 

Aktivnost 2

Unaprijediti dostupnost informacija o radu pravosudnih institucija

VSTV BIH

 

Tokom 2021. godine

 

 

 


1.2.3.

BORBA PROTIV KORUPCIJE

Odgovorni organ

Sarađuje sa

Vremenski okvir

Napomena

Cilj 1.2.3.1.

Borba protiv korupcije

 

 

 

 

Aktivnost 1

Implementirati Strategiju za borbu protiv korupcije i prateći Akcioni plan

APIK

 

2020-2024

Strategija i prateći AP imaju rok važnosti do 2024 godine. Isti su još uvijek na usvajanju na VM BiH 

Aktivnost 2

Uspostaviti tijela za sprečavanje korupcije i osigurati saradnju i funkcionisanje koje će koordinirati Agencija za sprečavanje korupcije i koordinaciju brobe protiv korupcije (APIK)

APIK

 

2020-2021

Tijela su uspostavljena i funkcionalna, APIK kontinuirano sarađuje sa tijelima 

Aktivnost 3

Izraditi planove za borbu protiv korupcije

Sve institucije

 

2020-2021

 Isti će se krenuti izrađivati nakon usvajanja Strategije za BPK i pratećeg AP

Aktivnost 4

Izraditi nove ili revidirati postojeće planove integriteta

Sve institucije

 

Kontinuirano

Kontinuirana mjera, njena realiacija traje. APIK je početkom godine inicirao početak drugog ciklusa izrade planova integriteta u institucijama

Aktivnost 5

Poboljšati i uskladiti pravni okvir vezano za zakone protiv korupcije, poboljšati mehanizme inspekcijskih kontrola -nadzora primjene zakona i drugih propisa, te materijalno -tehnički ojačati kontrolne mehanizme

APIK

MP/MS

2020-2021

 

 

 


1.2.4.

BORBA PROTIV ORGANIZOVANOG KRIMINALA

Odgovorni organ

Sarađuje sa

Vremenski okvir

Napomena

Cilj 1.2.4.1.

Borba protiv organizovanog kriminala

 

 

 

 

Aktivnost 1

Implementirati Strategiju za borbu protiv organizovanog kriminala BiH (2017-2020)

MS

OSA

Tokom 2021. godine

OSA/OBA BIH shodno Zakonu o OSA BiH ima zakonom propsanu funkciju u borbi protiv organizovanog i međunarodnog kriminala

 

Aktivnost 2

Izraditi procjenu rizika za pranje novca i finansiranje terorističkih aktivnosti

MS

OSA

2021-2023

OSA/OBA BIH shodno Zakonu o OSA BiH ima zakonom propisanu funkciju u borbi protiv organizovanog i međunarodnog kriminala/pranje novca i finansiranje terorizma

Aktivnost 3

Izraditi i implementirati Akcioni plan za borbu protiv pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti (2021-2023)

MS

OSA

2021-2023

 

Aktivnost 4

Izraditi prijedlog Državnog akcionog plana za borbu protiv zloupotrebe opojnih droga 2018-2023

MS

OSA

 

U rad Radne grupe uključiti OSA

 

Aktivnost 5

Izrada nove Procjene prijetnje od organizovanog kriminala u Bosni i Hercegovini i Strategije za borbu protiv organizovanog kriminala u Bosni i Hercegovini za period 2021-2024

MS

 

2021-2024

 

Aktivnost 6

Provoditi aktivnosti na sprečavanju neovlaštene proizvodnje i prometa opojnih droga

 

MS

Policijske agencije

 

 

Aktivnost 7

Provoditi aktivnosti na suzbijanju krijumčarenja roba

MS

Policijske agencije

 

 

Aktivnost 8

Provoditi aktivnosti na sprečavanju nezakonitih migracija, krijumčarenja i trgovine ljudima

MS

Policijske agencije

 

 

Cilj 1.2.4.2.

Unaprijediti korištenje IKT u borbi protiv organizovanog kriminala

 

 

 

 

Aktivnost 1

Izraditi Standardne operativne procedure zakonitog presretanja telekomunikacija od strane policijskih tijela u BiH

 

MS

Upravljački odbori

Kraj 2021

 

Aktivnost 2

Izraditi novu Odluku o posebnim obavezama telekom operatera prema policijskim tijelima u BiH

MS

 

Kraj 2021

 

Aktivnost 3

Provoditi aktivnosti na implementaciji memoranduma o saradnji o uspostavljanju novog AFIS sistemima u BIH

 

MS

 

Kontinuirano

 

Aktivnost 4

Provoditi aktivnosti na unapređenju LI sistema i pristupa zadržanim podacima

MS

 

Kontinuirano

 

Aktivnost 5

Provoditi aktivnosti na nadogradnji i unapređenju informacionih sistema u policijskim tijelima u BiH

MS

 

Kontinuirano

 

Aktivnost 6

Provoditi aktivnosti na nadogradnji i proširenju video-analitičkih sistema u policijskim tijelima u BiH

MS

 

Kontinuirano

 

Aktivnost 7

Provoditi aktivnosti na stručnom usavršavanju IT osoblja u policijskim tijelima u BiH

MS

 

Kontinuirano

 

 

 


1.2.5.

SIGURNOST GRANICE

Odgovorni organ

Sarađuje sa

Vremenski okvir

Napomena

Cilj 1.2.5.1.

Razmjena informacija na državnom i međunarodnom nivou

 

 

 

 

Aktivnost 1

Poboljšati sistem integrisane kontrole granica na graničnim prelazima i opremiti Graničnu policiju modernom opremom za pregled lica, vozila i dokumenata

- Ojačati drugu liniju kontrole - dodatne provjere na graničnim prijelazima sukladno EU standardima

- Implementacija sistema za personalnu identifikaciju sigurno poređenje i vrijednovanje (Personal Identification Secure comparison and Evaluation System) - PISCES

MS

 

Kontinuirano

 

Aktivnost 2

Unaprijediti i modernizovati SPIN komunikacijsku mrežu – uključujući i nabavku i primjenu opreme potrebne za poboljšanje kvaliteta, sigurnosti i dostupnosti mreže

MS

 

Kontinuirano

 

Aktivnost 3

Unaprijediti i rekonstruisati informatički sistem Granične policije BiH

MS

 

Kontinuirano

 

Aktivnost 4

Nabaviti i primjenjivati odgovarajuću opremu za dešifrovanje kako bi se osigurao zaštićen prenos dokumenata u skladu sa odredbama Zakona o zaštiti tajnih podataka

MS

 

Kontinuirano

 

Aktivnost 5

Implementirati sporazum o internoj saradnji institucija uključenih u proces integrisanog upravljanja granicom

MS

 

Kontinuirano

 

Cilj 1.2.5.2.

Obuka i upravljanje personalom u skladu sa evropskim standardima

 

 

 

 

Aktivnost 1

Razvijati sistem obuke i stručnog usavršavanja

uspostava sistema trenera/multiplikatora, kroz izradu kriterija za izbor trenera/multiplikatora, stručno osposobljavanje trenera i njihovo angažiranje za izvođenje obuka

MS

 

Kontinuirano

 

Aktivnost 2

Obučiti pripadnike GP BiH o međunarodnim propisima o zaštiti granica, azilu, vizama i migraciji, obučiti jedinice za podršku i kontrolu, analizu rizika, zaštitu osoblja i tajnih informacija, iz poznavanja kompjutera i stranih jezika

MS

 

Kontinuirano

 

Aktivnost 3

Provoditi obuke policijskih službenika Granične policije koji rade na aerodromima u skladu sa Programom bezbjednosti civilnog vazduhoplovstva BiH i ICAO standardima

MS

 

Kontinuirano

 

Aktivnost 4

Unaprijediti i proširiti sistem učenja na daljinu i videokonferencijskog sistema za potrebe policijskih tijela BiH shodno potpisanom Memorandumu

MS

 

Kraj 2021

 

Aktivnost 5

Okončanje postupka usaglašavanja nastavnih planova i programa temeljne policijske obuke za kadete Granične policije BiH s FRONTEX-ovim "Zajedničkom jezgrom nastavnog plana i programa temeljne obuke službenika granične i obalske straže u EU (CCC 2017)"

MS

 

2021

 

Aktivnost 6

Provedba specijalističkih obuka, stručnog usavršavanja i treninga policijskih službenika policijskih agencija (DKPT, SIPA, GP BiH), ali i pripadnika svih ostalih institucija sigurnosnog i odbrambenog sektora svih razina vlasti.

MS

 

Kontinuirano

 

Aktivnost 7

Izrada nastavnih planova i programa specijalističkih obuka/stručnih usavršavanja u saradnji sa domaćim i međunarodnim institucijama

MS

 

Kontinuirano

 

Cilj 1.2.5.3.

Razvoj međunarodne saradnje

 

 

 

 

Aktivnost 1

Implementirati Konvenciju o policijskoj saradnji u jugoistočnoj Evropi

MS

 

Kontinuirano

 

Aktivnost 2

Uspostaviti procedure za zajednički rad susjednih zemalja u skladu sa potpisanim sporazumima i najboljim EU praksama

MS

 

Kontinuirano

 

Aktivnost 3

Razviti kapacitet za saradnju sa INTERPOLOM, EUROPOLOM, FRONTEXOM, SECI, itd.

MS

 

Kontinuirano

 

Cilj 1.2.5.4.

Izgradnja sposobnosti za vođenje krivičnih istraga

 

 

 

 

Aktivnost 1

Ojačati krivično-obavještajne kapacitete Granične policije BiH

MS

 

Kontinuirano

 

Aktivnost 2

 

Redovno nabavljati novu specijalističku opremu potrebnu za obavljanje poslova istraga i posebnih istražnih radnji.

MS

 

Kontinuirano

 

Cilj 1.2.5.5.

Unaprijediti korištenje IKT u oblasti sigurnosti granice

 

 

 

 

Aktivnost 1

Provoditi aktivnosti na unapređenju i proširenju SPIN komunikacijske mreže – uključujući i nabavku i primjenu opreme potrebne za poboljšanje kvaliteta, sigurnosti i dostupnosti mreže

 

MS

 

GP

Kontinuirano

 

Aktivnost 2

Provoditi aktivnosti na unapređenju informacionog sistema Granične policije BiH i Ministarstva bezbjednosti BiH

 

MS

 

GP

Kontinuirano

 

Aktivnost 3

Provoditi aktivnosti na izradi plana interoperabilnosti informacionih sistema nadležnih institucija u oblasti Integrisanog upravljanja granicom.

 

MS

 

Kontinuirano

 

Cilj 1.2.5.6.

Provođenje integrisanog upravljanja granicom

 

 

 

 

Aktivnost 1

Implementacija Strategije i Akcionog plana provođenja strategije integrisanog upravljanja granicom u Bosni i Hercegovini za period 2019. – 2023. godina

MS

 

2021

 

Cilj 1.2.5.7.

Izrada novog Zakona o graničnoj kontroli

 

 

 

 

Aktivnost 1

Formiranje Radne grupe zadužene za izradu Zakona o graničnoj kontroli

 

MS

 

2021

 

Aktivnost 2

Analiza usklađenosti – izrada tabela usklađenosti

MS

 

2021

 

Aktivnost 3

Sačiniti tekst Zakona o graničnoj kontroli

 

MS

 

2021

 

Aktivnost 4

Usvojiti Zakon o graničnoj kontroli

MS

 

2021

 

 

 


1.2.6.

BORBA PROTIV TERORIZMA

Odgovorni organ

Sarađuje sa

Vremenski okvir

Napomena

Cilj 1.2.6.1.

Izgradnja sposobnosti za prevenciju i borbu protiv terorizma

 

 

 

 

Aktivnost 1

Sačiniti prijedlog Strategije za prevenciju i borbu protiv terorizma BiH za period 2021-2026 i uputiti VM na razmatranje i usvajanje. Ojačati ulogu tijela zaduženog za nadzor implementacije Strategije. Sačiniti, usvojiti i implementirati akcione planove i vezane projekte, posebno one koji se odnose na uspostavu lokalnih mehanizama za proslijeđivanje. Sarađivati sa NVO i akademskom zajednicom. Analizirati i boriti se protiv zloupotrebe inerneta u svrhu terorističke i ekstremističke propagande i govora mržnje. Uspostaviti CERT-ove.

MS

OSA

2021

Traži se pomoć donatora za program EXIT i BiH CERT

Aktivnost 2

Ojačati civilno-vojnu saradnju u oblasti borbe protiv terorizma (u segmentima prevencije, zaštite najvažnije infrastrukture, odgovora na terorističke prijetnje i posljedice terorističkih napada); izraditi novi CIMIC plan i SOP; organizovati vježbe

MS

OSA/MO

Tokom 2021. godine

OSA/OBA BIH shodno Zakonu o OSA BiH ima zakonom propisanu funkciju u borbi protiv terorizma

Aktivnost 3

Održavati specijalnu obuku za sudije i tužioce i policiju o prevenciji i borbi protiv terorizma sa fokusom na novu dinamiku terorističkih prijetnjii i sigurnosnih prijetnji povezanih sa terorizmom

MS

OSA

Tokom 2021. godine

 

Aktivnost 4

Analizirati učinke i potencijalno negativne implikacije migratnske krize na sigurnosnu situaciju, posebno u konekstu potencijalnih veza sa međunarodnim mrežama organizovanog kriminala i terorizma

MS

 

Tokom 2021. godine

 

 

 


1.2.7.

CIVILNO DRUŠTVO

Odgovorni organ

Sarađuje sa

Vremenski okvir

Napomena

Cilj 1.2.7.1.

Jačanje civilnog društva u BiH

 

 

 

 

Aktivnost 1

Ojačati i razviti mrežu civilnog društva koja može igrati značajniju ulogu u stvaranju javnih politika

MCP

entitetske vlade

Tokom 2021. godine

 

 

 


1.2.8.

JAVNA DIPLOMATIJA

Odgovorni organ

Sarađuje sa

Vremenski okvir

Napomena

Cilj 1.2.8.1.

Podizanje javne svijesti o procesu razvoja partnerskih odnosa i saradnje između BiH i NATO-a

 

 

 

 

Aktivnost 1

Razviti mehanizme za informisanje javnosti

KSN/MVP

 

Tokom 2021. godine

Potrebna NATO pomoć

Aktivnost 2

Razvijanje vještina u oblasti javne diplomatije zaposlenih u institucijama BiH

KSN/MVP

 

Tokom 2021. godine

Potrebna NATO pomoć

 

 


1.2.9.

NAUKA

Odgovorni organ

Sarađuje sa

Vremenski okvir

Napomena

Cilj 1.2.9.1.

Naučna saradnja

 

 

 

 

Aktivnost 1

Sarađivati sa univerzitetima u BiH i drugim naučno-istraživačkim institucijama

MVP

KSN

Tokom 2021. godine

Potrebna pomoć

Aktivnost 2

Sarađivati sa naučnim institucijama i tijelima u BiH i nominirati naučnike i stručnjake za saradnju sa NATO-om u relevantnim naučnim i stručnim tijelima

MVP

KSN

Tokom 2021. godine

Potrebna pomoć

Aktivnost 3

Uključiti naučni sektor u aktivnosti iz nekoliko oblasti planiranja za vanredne situacije

MS

 

Tokom 2021. godine

Potrebna pomoć

Cilj 1.2.9.2.

Doprinos sigurnosti i stabilnosti u jugoistočnoj Evropi

 

 

 

 

Aktivnost 1

Sarađivati u okviru programa Naukom za mir i sigurnost

MVP

 

Tokom 2021. godine

Potrebna NATO pomoć

Aktivnost 2

Uspostaviti saradnju i intenzivirati aktivnosti na zaštiti od bio-terorističkih prijetnji

MS

 

Tokom 2021. godine

Potrebna NATO pomoć

Aktivnost 3

Poboljšati sigurnost putem aktivnosti Agencije za sigurnost hrane (FSA)

MVTEO

FSA

Tokom 2021. godine

Potrebna pomoć

Aktivnost 4

Provoditi aktivnosti na povećanju sveukupnih kapaciteta vezano za informatičke i komunikacijske tehnologije u BiH, posebno onih vezanih za naučne ekspertize

MKT

 

Tokom 2021. godine

Potrebna pomoć

Cilj 1.2.9.3.

Jačanje institucija i razvoja kapaciteta u naučno-istraživačkom sektoru; inkluzija nauke, istraživanja i razvoja i inovacija na dobrobit društveno-ekonomskog razvoja BiH

 

 

 

 

Aktivnost 1

Implementirati Akcioni plan Strategije za naučni razvoj u BiH

MCP

 

Tokom 2021. godine

Potrebna pomoć EK

Aktivnost 2

Obučavati osoblje relevantnih institucija

Relevantne institucije

 

Agencije za državnu službu

Tokom 2021. godine

Potrebna pomoć EK i NATO-a

Aktivnost 3

Razvijati kapacitete za učešće u programu COST

MCP

 

Kontinuirano

Potrebna pomoć EK

Aktivnost 4

Razvijati kapacitete za učešće u programu EUREKA

MCP

 

Kontinuirano

Potrebna pomoć EK

Aktivnost 5

Razvijati kapacitete za učešće u programu H2020

MCP

 

Kontinuirano

Potrebna pomoć EK

Aktivnost 6

Implementirati projekat BiH EURAXESS

MCP

 

Kontinuirano

Potrebna pomoć EK

Aktivnost 7

Uskladiti propise i izraditi strategije za naučni sektor u skladu sa međunarodnim standardima

MCP

Naučno-obrazovne institucije

Tokom 2021. godine

Potrebna pomoć EK

Aktivnost 8

Obučavati novu generaciju naučnika na univerzitetima u BiH i inostranstvu

MCP

Naučno-obrazovne institucije

Kontinuirano

Potrebna pomoć EK i NATO-a

Aktivnost 9

Razvijati istraživačku infrastrukturu (oprema za vršenje eksperimenata, kompjuteri, IT mreže i biblioteke) u skladu sa međunarodnim standardima

MCP

Naučno-obrazovne institucije

Tokom 2021. godine

Potrebna pomoć EK i NATO-a

 

 


1.2.10.

ZAŠTITA ŽIVOTNE SREDINE I SIGURNOST

Odgovorni organ

Sarađuje sa

Vremenski okvir

Napomena

Cilj 1.2.10.1.

Poboljšanje sigurnosti i zaštite okoliša u saradnji sa NATO SPS

 

 

 

 

Aktivnost 1

Implementacija zakona o procjeni uticaja na okoliš u skladu sa ustavnim ovlastima i zakonima

Relevantne entitetske institucije, koordinira MVTEO

 

Tokom 2021. godine

 

Aktivnost 2

Jačanje administrativnih kapaciteta institucija koje se bave zaštitom okoliša, posebno na državnom nivou, i poboljšanje komunikacije i koordinacije između tih institucija

Relevantne entitetske institucije, koordinira MVTEO

 

Tokom 2021. godine

 

Aktivnost 3

Usklađivanje zakona sa standardima NATO i partnerskih zemalja, s fokusom na upravljanju otpadom, kvalitetu vode i zraka, zaštiti prirode i integrisanom sprečavanju i kontroli zagađenja, rješavanju okolišnih žarišnih tačaka, preventivnim radnjama za sprečavanje okolišnih nesreća, okolišnoj reviziji vojnih lokacija, i perspektivnih i neperspektivnih

Relevantne entitetske institucije, koordinira MVTEO

 

Tokom 2021. godine

Potrebna NATO pomoć

Aktivnost 4

Izvršavanje strateških planova, uključujući investicijske strategije i povećanje ulaganja u infrastrukturu za zaštitu okoliša, s posebnim fokusom na prikupljanju i obradi otpadnih voda, snabdjevanju pitkom vodom i upravljanju čvrstim otpadom

Relevantne entitetske institucije, koordinira MVTEO

 

Tokom 2021. godine

 

Cilj 1.2.10.2.

Ratifikacija i implementacija međunarodnih konvencija o zaštiti okoliša

 

 

 

 

Aktivnost 1

Usklađivanje zakona o zaštiti okoliša sa međunarodnim standardima

Relevantne entitetske institucije, koordinira MVTEO

 

Tokom 2021. godine

 

Aktivnost 2

Učešće u procesima i projektima vezanim za aktivnosti sigurnosti okoliša u okviru programa NATO SPS

Relevantne entitetske institucije, koordinira MVTEO

 

Kontinuirano

 

 

 


1.2.11.

DEMOKRATSKA KONTROLA I NADZOR NAD OBAVJEŠTAJNO-SIGURNOSNIM SISTEMOM

Odgovorni organ

Sarađuje sa

Vremenski okvir

Napomena

Cilj 1.2.11.1.

Osigurati odgovarajući nadzor i kontrolu nad radom Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) BiH kroz zakonitost u radu, metod rada i upravljanja, finansijsko planiranje i trošenje, operacije u skladu sa Konvencijom o ljudskim pravima

 

 

 

 

Aktivnost 1

Razmatrati redovne i posebne izvještaje koje Komisiji podnose direktor i generalni inspektor agencije OSA, kao i predsjedavajući Vijeća ministara BiH

ZK OSA

 

Tokom 2021. godine

 

Aktivnost 2

Razmatrati žalbe građana, pritužbe uposlenika i relevantne medijske izvješatje o radu OSA-e

ZK OSA

 

Tokom 2021. godine

 

Aktivnost 3

Vršiti nadzorne posjete OSA-i i njenim terenskim uredima

ZK OSA

 

Tokom 2021. godine

 

Aktivnost 4

Održavati sastanke sa tijelima javne adminsitracije koja sarađuju sa OSA-om

ZK OSA

 

Tokom 2021. godine

 

 

Aktivnost 5

Vršiti istrage ili saslušanja pred komisijom

ZK OSA

 

 

 

Aktivnost 6

Analizirati revizorske izvještaje o izvršenju budžeta

ZK OSA

 

Tokom 2021. godine

 

Aktivnost 7

Zahtijevati posebne izvještaje o bilo kojem pitanju koje Komisija smatra važnim za implementaciju svoje nadzorne funkcije

ZK OSA

 

Tokom 2021. godine

 

Aktivnost 8

Profesionalno usavršavati osoblje i članove Komisije o pitanjima u njihovoj jurisdikciji

ZK OSA

 

Tokom 2021. godine

 

Aktivnost 9

Promovirati međuresornu saradnju u obavještajno-sigurnosnim poslovima i nadzornim aktivnostima

ZK OSA

 

Tokom 2021. godine

 

Aktivnost 10

Informisati građane o obavezama i nadležnostima Komisije i OSA-e

ZK OSA

 

Tokom 2021. godine

 

 

 


1.3.

EKONOMSKA PITANJA

1.3.1.

OPĆI MAKROEKONOMSKI POKAZATELJI

Odgovorni organ

Sarađuje sa

Vremenski okvir

Napomena

Cilj 1.3.1.1.

Redovni monitoring makroekonomskih i fiskalnih pokazatelja

 

 

 

 

Aktivnost 1

Objavljivati kvartalne izvještaje o ekonomskim trendovima i izvršenju budžeta

DEP

 

Kontinuirano

 

Aktivnost 2

Pripremati okvirne budžetske dokumente institucija BiH, FBiH, RS i Distrikta Brčko za srednjoročni period od tri godine

MFT

 

Kontinuirano

 

U toku je provedba aktivnosti pripreme Nacrta Dokument okvirnog proračuna 2022. – 2024. godina

Aktivnost 3

Usvajati Godišnji fiskalni balans i okvir politika u BiH

MFT

 

Kontinuirano

 

Aktivnost 4

Usvojiti Program ekonomskih reformi u BiH za naredne tri godine

DEP

 

Kontinuirano

 

Aktivnost 5

Izraditi godišnje ekonomske izvještaje i objaviti statističke podatke o finansijskom sektoru, vanjskom dugu, stranom sektoru i statistici državnih finansija - mjesečne, kvartalne ili godišnje

DEP

 

Kontinuirano

 

 

 

 


1.3.2.

PLANIRANE AKTIVNOSTI EKONOMSKOG RAZVOJA

Odgovorni organ

Sarađuje sa

Vremenski okvir

Napomena

Cilj 1.3.2.1.

Održavati makroekonomsku stabilnost

 

 

 

 

Aktivnost 1

Poboljšati vanjsku trgovinu

VM/entitetske vlade

 

Kontinuirano

 

Aktivnost 2

Aktivnosti u cilju smanjenja uvoza strateških proizvoda

VM/entitetske vlade

 

Kontinuirano

 

Aktivnost 3

Jačanje uloge BiH u integraciji trgovinskih struktura

MVTEO

 

Kontinuirano

 

Aktivnost 4

Relativno smanjenje javne potrošnje, posebno trenutne javne potrošnje

VM/entitetske vlade

entitetske vlade

Kontinuirano

Stav MVTEO da ostaje u nadleznosti VM i entitetskih vlada

Aktivnost 5

Izraditi politiku o internom dugu na osnovu restitucije

VM/entitetske vlade

entitetske vlade

Kontinuirano

MP pripremalo Zakon o denacionalizaciji (MFiT)

Aktivnost 6

Uskladiti zakone o indirektnom oporezivanju sa EU legislativom

UIO

 

Kontinuirano

 

Aktivnost 7

Reforma penzijsko-invalidskih osiguranja

MCP

entitetske vlade

Kontinuirano

 

Aktivnost 8

Održati stabilnost i razviti finansijska tržišta

VM/entitetske vlade

entitetske vlade

Kontinuirano

Agencija za osiguranje depozita i entitetske agencije za bankarstvo (MFiT)

Aktivnost 9

Stvoriti uslove za poticanje štednje i ulaganja

VM/entitetske vlade

entitetske vlade

Kontinuirano

 

Aktivnost 10

Poboljšati sisteme interne kontrole i interne revizije u finansijskim institucijama

VM/entitetske vlade

UIO

Kontinuirano

 

Cilj 1.3.2.2.

Unaprjeđenje konkurentnosti

 

 

 

 

Aktivnost 1

Poboljšanje produktivnosti kompanija i poslovnog okruženja

VM/entitetske vlade

 

Kontinuirano

 

Aktivnost 2

Jačanje inicijativa poslovnih lanaca i klastera

VM/entitetske vlade

 

Kontinuirano

 

Aktivnost 3

Poboljšati kompetencije ljudskog resursa

VM/entitetske vlade

UIO

Kontinuirano

 

Aktivnost 4

Razviti savremenu naučno-tehnološku i poslovnu bazu

MCP

 

Kontinuirano

 

Aktivnost 5

Jedinstveni ekonomski prostor

VM/entitetske vlade

 

Kontinuirano

 

Cilj 1.3.2.3.

Povećanje nivoa stope zaposlenosti

 

 

 

 

Aktivnost 1

Razvoj malih i srednjih preduzeća i otvaranje novih radnih mjesta

VM/entitetske vlade

entitetske vlade

Kontinuirano

 

Aktivnost 2

Funkcionisanje tržišta rada i mjere za aktivno zapošljavanje

VM/entitetske vlade

entitetske vlade

Kontinuirano

 

Aktivnost 3

Sprečavanje dugoročne i strukturalne nezaposlenosti

MCP

Relevantne institucije u BiH

Kontinuirano

Ministarstvo civilnih poslova BiH u saradnji sa nadležnim entitetskim institucijama kroz akcione dokumente odnosno IPA projekte koordinira aktvinostima koje imaju za cilj spriječavanje dugoročne i strukturalne nezaposlenosti.

Aktivnost 4

Unaprjeđivanje vještina na tržištu rada, stručno usavršavanje i obrazovanje

MCP

Relevantne institucije u BiH

Kontinuirano

 

Cilj 1.3.2.4.

Održivi razvoj

 

 

 

 

Aktivnost 1

Uspostaviti funkcionalnu institucionalnu sposobnost popljoprivrednog i ruralnog razvoja

VM/entitetske vlade

 

Kontinuirano

 

Aktivnost 2

Poboljšati konkurentnost u proizvodnji, obradi i trgovini, uključujući bolji kvalitet i zaštitu domaćih proizvoda

VM/entitetske vlade

 

Kontinuirano

 

Aktivnost 3

Očuvanje prirode i racionalno upravljanje prirodnim resursima

VM/entitetske vlade

 

Kontinuirano

 

Aktivnost 4

Poboljšanje životnih uslova i diversifikacija prihoda od zapošljavanja u ruralnom sektoru

VM/entitetske vlade

 

Kontinuirano

 

Aktivnost 5

Korištenje obnovljivih i neobnovljivih prirodnih resursa da bi se osigurao održivi razvoj

VM/entitetske vlade

 

Kontinuirano

 

Aktivnost 6

Poticanje razvoja svih obnovljivih izvora energije

VM/entitetske vlade

 

Kontinuirano

 

Aktivnost 7

Osigurati i poboljšati mobilnost roba i ljudi i pridonijeti društveno-ekonomskom razvoju

VM/entitetske vlade

 

Kontinuirano

 

Aktivnost 8

Razviti sve vrste prijevoza i pružati usluge po najnižim troškovima

MKT

entitetske vlade

Kontinuirano

 

Aktivnost 9

Osigurati bolju spremnost za informacijsko-komunikacijsko umrežavanje

MKT BiH

entitetske institucije

2017-2021

 

 

 


1.3.3.

TRANSPORTNA POLITIKA

Odgovorni organ

Sarađuje sa

Vremenski okvir

Napomena

Cilj 1.3.3.1.

Dostizanje standarda NATO zemalja u domenu prometne infrastrukture i postizanje efekta sinergije sa regionalnim društveno-ekonomskim razvojem

 

 

 

 

Aktivnost 1

Implementirati Sporazum o uspostavljanu transportne zajednice između EU i zemalja JI Evrope

MKT

 

 Kontinuirano

 

Aktivnost 2

Implementirati Okvirnu transportnu politiku BiH i Okvirnu transportnu strategiju

MKT

 

entitetske vlade

2019-2030

 

 

 


 

2. ODBRAMBENA I SIGURNOSNA PITANJA

2.1.

ODBRAMBENE REFORME

Odgovorni organ

Sarađuje sa

Vremenski okvir

Napomena

Cilj 2.1.1.

Provedba i usklađivanje odbrambenog zakonodavstva

 

 

 

 

Aktivnost 1

Implementacija trenutne legislative

MO

 

Tokom 2021. godine

 

Aktivnost 2

Pregled i revizija dokumenata vezanih za odbrambene stukture - kao rezultat Pregleda odbrane

MO

 

Tokom 2021. godine

 

Cilj 2.1.2.

Upravljanje pregledom odbrane

 

 

 

 

Aktivnost 1

Implemetacija i kontinuitet procesa Pregleda odbrane

MO

 

Tokom 2021. godine

 

Aktivnost 2

Implemetacija Pregleda odbrane i Plana razvoja i modernizacije OS BiH

MO

 

Tokom 2021. godine

 

Cilj 2.1.3.

Plan izgradnje integriteta i borbe protiv korupcije

 

 

 

 

Aktivnost 1

Implementacija Plana integriteta i borbe protiv korupcije za period 2020-2024

MO

 

Tokom 2021. godine

 

Aktivnost 2

Podnošenje izvještaja Agenciji za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije o Implementaciji Plana integriteta i borbe protiv korupcije za period 2020-2024

MO

 

Juni 2021. godine

 

Aktivnost 3

Praćenje stepena realizacije mjera na osnovu procjena osjetljivosti radnih i formacijskih mjesta u MO BiH na rizik od korupcije u skladu sa Pravilnikom o procjeni rizika od korupcije u MO BiH

MO

 

Novembar 2021. godine

 

Aktivnost 4

Smanjenje mogućnosti političkog ili drugog uticaja na rad i zaposlene u javnim institucijama

MO

 

Tokom 2021. godine

 

Cilj 2.1.4.

Izgradnja integriteta

 

 

 

 

Aktivnost 1

Kontinuirano jačanje sistema prijavljivanja, provjere i istraživanja navoda o nepravilnostima u MO i OS BiH.

MO

 

Tokom 2021. godine

 

Aktivnost 2

Provođenje obuke učesnika u postupku nabavke i prodaje u MO i OS BiH u skladu sa Etičkim kodeksom učesnika u postupku nabavke i prodaje u MO i OS BiH

MO

 

Tokom 2021. godine

 

Aktivnost 3

Kontinuirana obuka iz oblasti izgradnje integriteta i borbe protiv korupcije

MO

 

Tokom 2021. godine

 

Aktivnost 4

Implementacija partnerskog cilja u oblasti jačanja integriteta

MO

 

Tokom 2021. godine

 

Aktivnost 5

Učešće MO BiH u projektu NATO-a na razvoju priručnika za izgradnju institucionalnih sposobnosti za upravljanje, odgovornosti i spriječavanja korupcije tokom upravljanja ciklusima malokalibarskog i lahkog oružja i

municije: Nacionalno iskustvo Bosne i Hercegovine, dobre prakse i naučene lekcije iz oblasti izgradnje integriteta i kontrole naoružanja

MO

 

Tokom 2021. godine

 

Aktivnost 6

Prezentovanje dobrih praksi MO i OS BiH u oblasti jačanja integriteta u okviru aktivnosti koje se provode na promociji vojnog poziva sa obrazovnim ustanovama u BiH

МО

 

Tokom 2021. godine

 

 

 


2.2.

ODBRAMBENO PLANIRANJE

Odgovorni organ

Sarađuje sa

Vremenski okvir

Napomena

Cilj 2.2.1.

Provedba Sistema planiranja, programiranja i budžetiranja (SPPB)

 

 

 

 

 

Aktivnosti za ovu tačku navedene su pod tačkom 3.1 dole

MO

 

 

 

Cilj 2.2.2.

Proces planiranja i revizije (PARP)

 

 

 

 

Aktivnost 1

Priprema i dostavljanje odgovora po pregledu PARP-a

MO

 

Tokom 2021. godine

 

Aktivnost 2

Usklađivanje i prilagodba PARP-a sa NATO HQ Brisel

MO

 

Tokom 2021. godine

U saradnji sa NATO-om

Aktivnost 3

Implementacija partnerskih ciljeva

MO

 

Tokom 2021. godine

U saradnji sa NATO-om

Aktivnost 4

Implementacija ostalih oblasti iz PARP-a

MO

 

Tokom 2021. godine

U saradnji sa NATO-om

Cilj 2.2.3.

Lista aktivnosti saradnje sa NATO-om

 

 

 

 

Aktivnost 1

Implementacija planiranih aktivnosti sa Liste saradnje sa NATO

MO

 

Tokom 2021. godine

U saradnji sa NATO-om

Aktivnost 2

Razvoj i usklađivanje Liste aktivnosti saradnje sa NATO

MO

 

Tokom 2021. godine

U saradnji sa NATO-om

Cilj 2.2.4.

Odbrambeno restrukturiranje

 

 

 

 

Aktivnost 1

Implemetacija aktivnosti iz Faze I Plana implementacije pregleda odbrane, vezano za restruktuiranje OS BiH

MO

 

Tokom 2021. godine

 

Aktivnost 2

Implemetacija aktivnosti iz Faze II Plana implementacije pregleda odbrane, vezano za restruktuiranje OS BiH

MO

 

Tokom 2021. godine

U saradnji sa NATO-om

Aktivnost 3

Razvoj projekata za modernizaciju naoružanja, opreme i infrastrukture na osnovu Pregleda odbrane i Plana razvoja i modenizacije OS BiH

MO

 

Tokom 2021. godine

U saradnji sa NATO-om

Aktivnost 4

Implementacija Akcionog plana za implementaciju Plana razvoja i modernizacije OS BiH

MO

 

Tokom 2021. godine

U saradnji sa NATO-om

Cilj 2.2.5.

Jačanje regionalne, bilateralne i multilateralne odbrambene saradnje

 

 

 

 

Aktivnost 1

Implementacija planiranih aktivnosti iz regionalnih, bilateralnih i multilateralnih planova saradnje sa drugim zemljama po specifičnim planovima

MO

 

Tokom 2021. godine

 

 

 


2.3.

VOJNA INTEROPERABILNOST

Odgovorni organ

Sarađuje sa

Vremenski okvir

Napomena

Cilj 2.3.1.

Obuka i usavršavanje

 

 

 

 

Aktivnost 1

Definisanje potreba za međunarodno sponzorisani trening

MO

 

Tokom 2021. godine

 

Aktivnost 2

Razvoj programa stručnog osposobljavanja

MO

 

Tokom 2021. godine

U saradnji sa NATO-om

Aktivnost 3

Unapređenje kapaciteta za učenje engleskog jezika treniranjem instruktora i personala za upravljanje programom obuke, kao i kupovinom dodatne i zamjenom postojećih audio/vizuelnih laboratorija

 

MO

 

Tokom 2021. godine

Potrebna bilateralna i NATO pomoć

Aktivnost 4

Nastavak programa obuke iz stranih jezika (engleski, francuski, njemački, turski, grčki)

 

MO

 

Tokom 2021. godine

Potrebna bilateralna asistencija/

Razvijanje on-line platforme za učenje jezika

Aktivnost 5

Nastavak testiranja iz engleskog jezika od strane OS BiH STANAG tima

MO

 

Tokom 2021. godine

 

 

Aktivnost 6

Promovisanje školovanja kadeta na stranim vojnim akademijama

MO

 

Tokom 2021. godine

Potrebna asistencija partnerskih zemalja

Cilj 2.3.2.

Vježbe

 

 

 

 

Aktivnost 1

Učešće na vježbama

MO

 

Tokom 2021. godine

U skladu sa GPO i Planom vježbi za 2021

Cilj 2.3.3.

Interoperabilnost, standardizacija i kodifikacija

 

 

 

 

Aktivnost 1

Certificiranje vojnog personala za potrebe ocjenjivanja deklarisanih jedinica u okviru OCC & EF programa

MO

 

Tokom 2021. godine

U saradnji sa NATO, u skladu sa Planom edukacije i usavršavanja po OCC odobrenog od strane NATO SHAPE

Aktivnost 2

Razvoj i unapređenje interoperabilnosti sa NATO u svim vojnim i odbrambenim aspektima

MO

 

Tokom 2021. godine

U saradnji sa NATO i planom aktivnosti OCC za 2021

Aktivnost 3

Primjena i održavanje standarda, kodifikacije Sistema osiguranja kvaliteta

 

MO

 

Tokom 2021. godine

U saradnji sa NATO

Aktivnost 4

Sprovođenje SEL i NEL ocjenjivanja deklarisanih jedinica u odnosu na specijalni plan razvoja deklarisanih jedinica (laka pješadijska bataljonska grupa), biti će ocjenjena na osnovu OCC & EF programa i da bude deklarisana za NATO MPD SHAPE bazen snaga

MO

 

Tokom 2021. godine

U saradnji sa NATO i planom aktivnosti OCC za 2020-2021 SEL-2 INF- LBNG OSBiH

(sep.2021)

Aktivnost 5

Snage: 3 pješadijske čete, logistiška četa, artiljerijska baterija, vod VP, vod veze, inžinjerijski vod , CIMIC tim, HUMINT tim, da budu interoparabilne i spremne za učešće u operacijama podrške miru

MO

 

Tokom 2021. godine

Navedene jedinice se nalaze u bazenu snaga OCC i spremne su za učešće u

OPM

Aktivnost 6

EOD tim, pješadijske čete i vod VP da budu potpuno pripremljene za razmještanje u operacijama podrške miru

MO

 

Tokom 2021. godine

Navedene jedinice se nalaze u bazenu snaga OCC i spremne su za učešće u

OPM

 

 


2.4.

VOJNE OPERACIJE

Odgovorni organ

Sarađuje sa

Vremenski okvir

Napomena

Cilj 2.4.1.

Učešće OS BiH u NATO-vođenoj misiji Odlučna podrška u Afganistanu

 

 

 

 

Aktivnost 1

Razmještaj personala

MO

 

Tokom 2021. godine

Po planu za upućivanje u OPM za 2021. uz pomoć partnera

Cilj 2.4.2.

Učešće OS BiH u misijama UN-a

 

 

 

 

Aktivnost 1

Razmještaj vojnih posmatrača u UN misiju u DR Kongo (MONUSCO)

MO

 

Tokom 2021. godine

Po planu za upućivanje u OPM za 2021. uz pomoć partnera

Aktivnost 2

Razmještaj štabnih oficira u UN misiju u R. Mali (MINUSMA)

MO

 

Tokom 2021. godine

Po planu za upućivanje u OPM za 2021. uz pomoć partnera

Cilj 2.4.3.

Učešće OS BiH u misijama EU

 

 

 

 

Aktivnost 1

Razmještaj personala u EU trening misiju u Centralnoafričku Republiku (EUTM)

MO

 

Tokom 2021. godine

Po planu za upućivanje u OPM za 2021. uz pomoć partnera

 

 


2.5.

UPRAVLJANJE PERSONALOM

Odgovorni organ

Sarađuje sa

Vremenski okvir

Napomena

Cilj 2.5.1.

Sistem upravljanja personalom

 

 

 

 

Aktivnost 1

Analiza funkcionalnosti i primjene Zakona o odbrani BiH i Zakona o službi u OS BiH i izrada prijedloga izmjena specifičnih odredbi u odnosu na Pregled odb.

MO

 

Tokom 2021. godine

 

Aktivnost 2

Razvoj novih i ažuriranje postojećih regulativa

MO

 

Tokom 2021. godine

U saradnji sa NATO-om

Aktivnost 3

Promovisanje prijema vojnika u OS BiH

MO

 

Tokom 2021. godine

 

Aktivnost 4

Promovisanje i izdavanje interne najave prijema oficira i podoficira u OS BiH

MO

 

Tokom 2021. godine

 

Aktivnost 5

Otpuštanje personala

MO

 

Tokom 2021. godine

U saradnji sa NATO-om

Cilj 2.5.2.

Zbrinjavanje viška personala

 

 

 

 

Aktivnost 1

Penzionisanje po Zakonu o službi u OS BiH

MO

 

Tokom 2021. godine

 

Aktivnost 2

Implementacija programa tranzicije i zbrinjavanja otpuštenog personala MO i OS BiH – Program "Perspektiva"

MO

 

Tokom 2021. godine

 

Aktivnost 3

Implementacija "Preventiva" projekta zaštite mentalnog zdravlja i psiho-socijalna asistencija pripadnika MO i OS BiH

MO

 

Tokom 2021. godine

 

 

 


2.6.

VOJNA INFRASTRUKTURA, POKRETNA I NEPOKRETNA IMOVINA

Odgovorni organ

Sarađuje sa

Vremenski okvir

Napomena

Cilj 2.6.1.

Konsolidacija odbrambene infrastrukture, pokretne i nepokretne imovine

 

 

 

 

Aktivnost 1

Smanjenje vojne infrastrukture u skladu sa Odlukom Predsjedništva BiH i rezultatima Pregleda odbrane

MO

 

Tokom 2021. godine

U saradnji sa NATO-om

Aktivnost 2

Registracija perspektivnih vojnih lokacija

MO

 

Tokom 2021. godine

U saradnji sa NATO-om

Aktivnost 3

Rješavanje viškova pokretne vojne imovine

MO

 

Tokom 2021. godine

U saradnji sa NATO-om

Aktivnost 4

Rješavanje viškova ostale pokretne vojne imovine (predaja vladama entiteta)

MO

 

Tokom 2021. godine

 

Aktivnost 5

Donacija naoružanja i municije

MO

 

Tokom 2021. godine

 

Aktivnost 6

Provođenje postupka prodaje raspisivanjem tendera

MO

 

Tokom 2021. godine

U saradnji sa NATO-om

Aktivnost 7

Unapređenje kvaliteta infrastrukture na perspektivnim lokacijama

MO

 

Tokom 2021. godine

 

 

 


2.7.

EKONOMIKA ODBRANE

Odgovorni organ

Sarađuje sa

Vremenski okvir

Napomena

Cilj 2.7.1.

Srednjoročna projekcija troškova

 

 

 

 

Aktivnost 1

Priprema redovnih srednjoročnih

projekcija rashoda za Dokument

okvirnog budžeta (DOB) za trogodišnji

ciklus

MO

 

Tokom 2021. godine

 

 

 


 

3. RESURSI

 

3.1.

SISTEM PLANIRANJA, PROGRAMIRANJA, BUDŽETIRANJA I IZVRŠENJA BUDŽETA (SPPBI)

Odgovorni organ

Sarađuje sa

Vremenski okvir

Napomena

Cilj 3.1.1.

Uvođenje Sistema planiranja, programiranja, budžetiranja i izvršenja budžeta (SPPBI)

 

 

 

 

Aktivnost 1

Unaprijeđenje Koncepta i procedura

SPPBI i njihova praktična

implementacija (engl. PPBES)

MO

OS BiH

31.12.

2021.

godine

 

Aktivnost 2

Unaprijeđenje sistema procjene i

upravljanja rizikom

MO

 

31.12.

2021.

godine

 

Aktivnost 3

Izrada projektnog prijedloga

optimizacije i unaprijeđenja softverske

podrške sistemima SPPBI i FUK

MO

 

31.12.

2021.

godine

 

Aktivnost 4

Programsko budžetiranje

MO

 

Tokom 2021. godine

 

 

 


3.2.

VOJNI BUDŽET

Odgovorni organ

Sarađuje sa

Vremenski okvir

Napomena

Cilj 3.2.1.

Finansiranje dodatnih zahtjeva

 

 

 

 

Aktivnost 1

Razvoj i implementacija kapitalnih projekata u cilju povećanja operativnih sposobnosti OS BiH

MO

 

Tokom 2021. godine

 

Goal 3.2.2.

Poboljšati budžet i raspoložive resurse

 

 

 

 

Aktivnost 1

Rješavanje pitanja neperspektivne vojne imovine

MO

 

Tokom 2021. godine

 

Aktivnost 2

Rješavanje viškova municije i vojne opreme

MO

 

Tokom 2021. godine

 

 

 


 

4. SIGURNOSNA PITANJA

4.1.

ULOGA DRŽAVNOG SIGURNOSNOG ORGANA (DSO)

Odgovorni organ

Sarađuje sa

Vremenski okvir

Napomena

Cilj 4.1.1.

Razviti sistem zaštite tajnih podataka u BiH

 

 

 

 

Aktivnost 1

Osigurati da institucije BiH koje rukuju NATO tajnim podacima vrše sigurnosnu provjeru osoblja koje rukuje NATO tajnim podacima

MS

MO/OSA

Kontinuirano

OSA/OBA BIH shodno Zakonu o OSA BiH ima zakonom propisanu funkciju provjera, među kojima i za NATO

Aktivnost 2

Uspostaviti sistem za kontinuiranu obuku osoblja zaduženog za sigurnost u sigurnosnim područjima i podregistrima za zaštitu tajnih podataka

MS

 

Kontinuirano

 

Aktivnost 3

Uspostaviti sistem, akreditacije i certifikacije podregistara u kojima se nalaze tajni podaci

MS

 

Kontinuirano

 

Aktivnost 4

Uspostaviti inspekcijsku kontrolu i nadzor primjene Zakona o zaštiti tajnih podataka i podzakonskih akata donesenih na osnovu zakona

MS

 

2021

 

 

 


4.2.

INFORMATIČKA SIGURNOST (INFOSEC)

Odgovorni organ

Sarađuje sa

Vremenski okvir

Napomena

Cilj 4.2.1.

Uspostaviti sistem za obradu, prenos i čuvanje tajnih podataka u elektronskom formatu

 

 

 

 

Aktivnost 1

Izraditi Pravilnik o kripto-zaštiti u IKT sistemima za obradu, prenos i čuvanje tajnih podataka sa listom opreme dozvoljene za korištenje u IKT sistemima za obradu, prenos i čuvanje tajnih podataka

MS

 

2021

Potrebna finansijska i savjetodavna pomoć

Aktivnost 2

Implementirati dizajn i projekat za budući IKT sistem za obradu, prenos i pohranu tajnih podataka stepena tajnosti INTERNO između institucija u BiH. Ukupno je uključeno 26 institucija u BiH.

MS

 

2019-2027

Potrebna savjetodavna pomoć

Aktivnost 3

Nabaviti novu TEMPEST opremu za mjerenje i zoniranje i novo specijalizovano vozilo za TEMPEST mjerenje

MS

 

 

Potrebna finansijska i savjetodavna pomoć

Aktivnost 4

Razviti i opremiti državne agencije za informatičku sigurnost u kontekstu obrade, prenosa i čuvanja tajnih podataka, kao i u kontekstu ljudskih resursa

MS

 

Kontinuirano

Potrebna finansijska i savjetodavna pomoć

Aktivnost 5

Obučiti osoblje DSO u informatičkoj sigurnosti

MS

 

Kontinuirano

Potrebna finansijska pomoć

Aktivnost 6

Unapređenje postojećeg IKT sistema za obradu, prenos i pohranu tajnih podataka u BiH i povećanje stepena tajnosti podataka koje će biti moguće razmjenjivati na nivo POVJERLJIVO.

MS

 

2022-2029

 

Aktivnost 7

Pravilnik o akreditaciji IKT sistema za obradu, prenos i pohranu tajnih podataka u BiH.

MS

 

2021

 

 

 


4.3.

SIGURNOSNA PROVJERA OSOBA

Odgovorni organ

Sarađuje sa

Vremenski okvir

Napomena

Cilj 4.3.1.

Sigurnosne provjere

 

 

 

 

Aktivnost 1

Vršiti sigurnosnu provjeru osoba koje rukuju NATO tajnim podacima

MS

MO/OSA

Kontinuirano

OSA/OBA BIH shodno Zakonu o OSA BiH ima zakonom propisanu funkciju provjera

 

 


4.4.

SIGURNOST DOKUMENATA

Odgovorni organ

Sarađuje sa

Vremenski okvir

Napomena

Cilj 4.4.1.

Primjena mjera za sigurnost dokumenata u podregistrima

 

 

 

 

Aktivnost 1

Certifikovati podregistre za sigurnost dokumenata

MS

 

Kontinuirano

 

Aktivnost 2

Nadgledati implementaciju važećih propisa, tj. prijema, distribucije i rukovanja sa tajnim podacima

MS

OSA

Kontinuirano

 

Aktivnost 3

Obučiti osoblje koje radi u registru za prijem, distribuciju i rukovanje tajnim informacijama

MS

 

Kontinuirano

 

 

 


4.5.

FIZIČKA SIGURNOST

Odgovorni organ

Sarađuje sa

Vremenski okvir

Napomena

Cilj 4.5.1.

Primjena mjera fizičke sigurnosti u podregistrima

 

 

 

 

Aktivnost 1

Završiti izradu podzakonskih akata koji se odnose na fizičku sigurnost

MS

 

Tokom 2021. godine

Potrebna NATO pomoć

Aktivnost 2

Uspostaviti sistem kontinuirane obuke za fizičku sigurnost osoblja zaduženog za sigurnost u sigurnim zonama/ podregistrima

MS

MO

Kontinuirano

 

Aktivnost 3

Napraviti sistem i ceritifcirati podregistre za NATO tajne dokumente u smislu fizičke sigurnosti

MS

 

Kontinuirano

 

Aktivnost 4

Usvojiti odluku o spisku tehničkih standarda za opremu koja se nalazi u sigurnim zonama, a u cilju zaštite tajnih podataka

MS

 

 

 

Aktivnost 5

Usvojiti matricu minimalnih sigurnosnih zahtjeva za sigurne zone

MS

 

 

 

 

 


4.6.

INDUSTRIJSKA SIGURNOST

Odgovorni organ

Sarađuje sa

Vremenski okvir

Napomena

Cilj 4.6.1.

Provedba mjera industrijske sigurnosti

 

 

 

 

Aktivnost 1

Implementirati industrijsku sigurnost u zonama i kompanijama

MS

OSA

Kontinuirano

OSA/OBA BIH shodno Zakonu o OSA BiH ima zakonom propisanu funkciju industrijskih provjera

Aktivnost 2

Obučiti pojedince i kompanije koje rukuju sa tajnim podacima

MS

 

Kontinuirano

 

 

 


4.7.

CYBER SIGURNOST

Odgovorni organ

Sarađuje sa

Vremenski okvir

Napomena

Cilj 4.7.1.

Provedba cyber sigurnosti

 

 

 

 

Aktivnost 1

Ojačati CERT za institucije BiH

MS

MKT/OSA

Kontinuirano

 

Aktivnost 2

Ispuniti CERT strateške ciljeve

MS

MKT/OSA

Kontinuirano

 

Aktivnost 3

Izraditi i usvojiti odluku o uspostavljanju mreže CERT-ova u BiH kojom će se definisati metod komunikacije i koordinacije između CERT timova u BiH.

MS

MKT/OSA/SM

Kraj 2021

 

Aktivnost 4

Izraditi Nacrt zakona o informacionoj bezbjednosti i bezbjednosti mrežnih i informacionih sistema u institucijama BiH shodno NIS direktivi

MS

MKT/OSA

Kraj 2021

 

Aktivnost 5

Izraditi strateški okvir za cyber sigurnost

MS

MKT/OSA

Tokom 2021. godine

 

Aktivnost 6

Obezbjediti uslove koji će omogućiti prijem i zadržavanje IT stručnjaka u CERT-u za institucije BiH

MS

SM

Kraj 2021

 

 

 


 

5.PRAVNA PITANJA

 

 

Odgovorni organ

Sarađuje sa

Vremenski okvir

Napomena

 

 

 

 

 

 

Aktivnost 1

Revizija legislative da bi se osigurala kompatibilnost sa NATO pravilima i propisima

MP

entitetske vlade

Kontinuirano

S obzirom na širinu oblasti koje je potrebno učiniti kompatibilnim sa NATO pravilima i propisima, realizaciju ove obaveze vrši svaka pojedinačna institucija, samostalno ili na inicijativu nekog drugog organa. Značajan doprinos prvom revidiranju propisa je dao Ekspetni tim za primjenu i provođenje Sporazuma o pravnom položaju snaga (PfP SOFA i NATO SOFA) komentar Min. pravde

 

 




Pretplatnici imaju dodatne pogodnosti. Ukoliko ste već pretplatnik, prijavite se! Ukoliko niste pretplatnik, registrirajte se!