Službeni glasnik BiH, broj 73/17

Na osnovu člana 16. Zakona o genetski modificiranim organizmima ("Službeni glasnik BiH", broj 23/09) i člana 17. Zakona o Vijeću ministara Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", br. 30/03, 42/03, 81/06, 76/07, 81/07, 94/07 i 24/08,) Vijeće ministara Bosne i Hercegovine je, na prijedlog Agencije za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine i mišljenja Instituta za akreditaciju Bosne i Hercegovine broj 01-4-50-425-2/17, od 4.8.2017. godine, na 114. sjednici održanoj 12.9.2017. godine, donijelo


PRAVILNIK


O POSTUPKU OCJENJIVANJA I OVLAŠĆIVANJA LABORATORIJA ZA ISPITIVANJE, KONTROLU I PRAĆENJE GENETSKI MODIFICIRANIH ORGANIZAMA I PROIZVODA KOJI SE SASTOJE, SADRŽE ILI POTIČU OD GENETSKI MODIFICIRANIH ORGANIZAMA


DIO PRVI - OPĆE ODREDBE


Član 1.
(Predmet)

Ovim pravilnikom propisuje se postupak i način ocjenjivanja i ovlašćivanja laboratorija za ispitivanje, kontrolu i praćenje genetski modificiranih organizama (u daljnjem tekstu: GMO) i proizvoda koji se sastoje, sadrže ili potiču od GMO-a.

Član 2.
(Definicije)

U smislu ovog pravilnika, pojedini pojmovi imaju sljedeće značenje:

a) ovlaštena laboratorija je laboratorija koju su ovlastili: Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske, Federalno ministarstvo polјoprivrede, vodoprivrede i šumarstva i Odjel za poljoprivredu Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine i koja je navedena u jedinstvenoj listi ispitnih laboratorija u Bosni i Hercegovini za ispitivanje, kontrolu i praćenje genetski modificiranih organizama i proizvoda koji se sastoje, sadrže ili potiču od GMO-a;

b) akreditacija je dokument na osnovu kojeg se dokazuje kompetentnost za obavljanje određenih zadataka u oblasti ocjenjivanja usklađenosti.

Član 3.
(Ovlašćivanje za ispitivanje, kontrolu i praćenje GMO-a i proizvoda koji se sastoje, sadrže ili potiču od GMO-a)

(1) Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske, Federalno ministarstvo polјoprivrede, vodoprivrede i šumarstva i Odjel za poljoprivredu Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine (u dalјnjem tekstu: nadležni organi) ovlašćuju ispitne laboratorije za ispitivanje, kontrolu i praćenje GMO-a i proizvoda koji se sastoje, sadrže ili potiču od GMO-a.

(2) Nadležni organi dostavljaju rješenje o ovlašćivanju laboratorija Agenciji za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Agencija), koja ih upisuje u jedinstvenu listu ispitnih laboratorija u Bosni i Hercegovini za ispitivanje, kontrolu i praćenje GMO-a i proizvoda koji se sastoje, sadrže ili potiču od GMO-a.

(3) Jedinstvena lista ispitnih laboratorija u Bosni i Hercegovini za ispitivanje, kontrolu i praćenje GMO-a i proizvoda koji se sastoje, sadrže ili potiču od GMO-a objavlјuje se u "Službenom glasniku BiH" i na web-stranici Agencije.

(4) Jedinstvena lista ispitnih laboratorija iz stava (3) ovog člana vodi se u elektronskoj formi kako je propisano Aneksom I., koji je sastavni dio ovog pravilnika.

Član 4.
(Upotreba rodno osjetljivog jezika)

(1) Izrazi u ovom pravilniku ili u aneksima napisani samo u jednom rodu odnose se podjednako na ženski i muški rod.

(2) U označavanju dužnosti, zvanja i titula upotrebljavat će se gramatički rod zavisno od spola osobe koja je nosilac te dužnosti, zvanja ili titule.

DIO DRUGI - POSTUPAK I NAČIN OVLAŠĆIVANJA LABORATORIJA ZA ISPITIVANJE, KONTROLU I PRAĆENJE GMO-a I PROIZVODA KOJI SE SASTOJE, SADRŽE ILI POTIČU OD GMO-a


Član 5.
(Podnošenje zahtjeva)

(1) Obrazac za podnošenje zahtjeva za ovlašćivanje laboratorija za ispitivanje, kontrolu i praćenje prisustva GMO-a i proizvoda koji se sastoje, sadrže ili potiču od GMO-a nalazi se u Aneksu II., koji je sastavni dio ovog pravilnika.

(2) Uz zahtjev iz stava (1) ovog člana, podnosilac zahtjeva podnosi:

a) dokaz da ima sjedište na teritoriji Bosne i Hercegovine;

b) rješenje o registraciji kod nadležnog registarskog suda;

c) dokaz da je akreditiran u skladu sa standardom BAS EN ISO/IEC 17025 s jasno definiranom oblašću akreditacije;

d) dokaz o akreditaciji analitičkih metoda za detekciju, identifikaciju i/ili kvantifikaciju GMO-a za ispitivanje, kontrolu i praćenje GMO-a i proizvoda koji se sastoje, sadrže ili potiču od GMO-a.

Član 6.
(Stručna komisija za ocjenu ispunjavanja uslova u laboratorijama za ispitivanje, kontrolu i praćenje prisustva GMO-a)

(1) Nadležni organ imenuje stručnu komisiju koja će kod podnosilaca zahtjeva utvrditi činjenično stanje i dati ocjenu ispunjavanja uslova utvrđenih odredbama ovog pravilnika.

(2) Članovi stručne komisije ne smiju biti u sukobu interesa, o čemu su dužni prije početka rada u stručnoj komisiji potpisati izjavu.

(3) Stručna komisija djeluje u skladu s principima objektivnosti, transparentnosti i nediskriminacije, te će se voditi računa o ravnopravnoj zastupljenosti spolova.

Član 7.
(Postupak ovlašćivanja laboratorija za ispitivanje, kontrolu i praćenje prisustva GMO-a)

(1) Stručna komisija ocjenjuje zahtjeve i dostavljenu dokumentaciju te nakon obavljenog pregleda kapaciteta laboratorije izrađuje pojedinačno zapisnik o utvrđenom činjeničnom stanju i ocjeni ispunjavanja uslova laboratorije koja je podnijela zahtjev za ispitivanje, kontrolu i praćenje prisustva GMO-a.

(2) Zapisnici stručne komisije o utvrđenom činjeničnom stanju i ocjeni ispunjavanja uslova laboratorije dostavljaju se nadležnom organu.

(3) Na osnovu zapisnika stručne komisije, nadležni organi donose rješenje o ovlašćivanju laboratorije za ispitivanje, kontrolu i praćenje prisustva GMO-a i proizvoda koji se sastoje, sadrže ili potiču od GMO-a.

(4) Rješenje iz stava (3) ovog člana izdaje se na period važenja akreditacije i podliježe reviziji nakon isteka važenja rješenja.

(5) Laboratorije su dužne o svim promjenama o statusu akreditacije (suspenzija, opoziv) odmah obavijestiti nadležni organ, koji je donio rješenje iz stava (3) ovog člana.

Član 8.
(Privremeno rješenje)

(1) U slučaju da laboratorija ne ispunjava uslove propisane ovim pravilnikom, nadležni organ može donijeti privremeno rješenje o ovlašćivanju laboratorije za ispitivanje, kontrolu i praćenje prisustva GMO-a i proizvoda koji se sastoje, sadrže ili potiču od GMO-a, ako je laboratorija u procesu akreditacije prema standardu BAS EN ISO/IEC 17025 za odgovarajuću oblast. Privremeno rješenje donosi se najduže za godinu dana.

(2) Laboratorije iz stava (1) ovog člana obavezne su u roku od godinu dana uskladiti svoj rad, radi pribavljanja rješenja iz člana 7. stav (3) ovog pravilnika.

(3) Ako laboratorija koja ima privremeno rješenje o ovlašćivanju u roku od jedne godine ne uskladi svoj rad, odnosno ne bude akreditirana prema standardu BAS EN ISO/IEC 17025 za odgovarajuću oblast, nadležni organ poništava privremeno rješenje o ovlašćivanju o čemu pisanim putem obavještava Agenciju.

(4) Nakon što Agencija zaprimi obavještenje iz stava (3) ovog člana, navedena laboratorija briše se s jedinstvene liste ispitnih laboratorija u Bosni i Hercegovini za ispitivanje, kontrolu i praćenje GMO-a i proizvoda koji se sastoje, sadrže ili potiču od GMO-a, te se objavlјuje u "Službenom glasniku BiH" i na veb-stranici Agencije.

DIO TREĆI - OBAVEZE OVLAŠTENIH LABORATORIJA


Član 9.
(Knjiga protokola)

(1) Ovlaštena laboratorija vodi knjigu protokola analiza.

(2) Knjiga protokola o obavljenim laboratorijskim analizama na prisustvo GMO-a u proizvodima mora obavezno sadržavati: naziv i adresu korisnika, datum i vrijeme prijema uzorka, broj kontrolne serije gotovog proizvoda ili sirovine, vrstu tražene analize, datum početka i završetka analize i druge relevantne podatke o dostavljenom uzorku.

(3) Knjiga protokola analiza vodi se u formi pisanog laboratorijskog dnevnika i/ili kartoteke, a treba se voditi i u elektronskoj formi.

Član 10.
(Analitički izvještaj ovlaštene laboratorije)

Nakon obavljenih analiza uzoraka na prisustvo GMO-a i proizvoda koji se sastoje, sadrže ili potiču od GMO-a, ovlaštena ispitna laboratorija sačinjava analitički izvještaj i izdaje ga podnosiocu zahtjeva koji je tražio provođenje analiza.

Član 11.
(Izvještavanje)

(1) Ovlaštena ispitna laboratorija dostavlja godišnji zbirni izvještaj o provedenim analizama i rezultatima analiza prisustva GMO-a i proizvoda koji se sastoje, sadrže ili potiču od GMO-a svake godine do 31. januara tekuće godine za prethodnu godinu nadležnom organu kako je propisano Aneksom III., koji je sastavni dio ovog pravilnika.

(2) Izvještaj iz stava (1) ovog člana ovlaštena ispitna laboratorija izrađuje posebno za uzorke iz uvoza i posebno za domaće uzorke, te izvještaj dostavlja i u štampanoj i u elektronskoj formi (tabele u Excelu).

(3) Nadležni organ dostavlja Agenciji u elektronskoj formi godišnji izvještaj ovlaštenih laboratorija o provedenim analizama i rezultatima iz stava (1) ovog člana.

(4) U slučaju kada rezultat obavljene analize ne zadovoljava zahtjeve važećih propisa, ovlaštena ispitna laboratorija dužna je o tome odmah obavijestiti nadležni organ, a nadležni organ obavještava Agenciju.

DIO ČETVRTI - PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE


Član 12.
(Trajanje ovlaštenja)

(1) Za produženje ovlaštenja laboratorija je dužna podnijeti zahtjev s potrebnom dokumentacijom najkasnije šest mjeseci prije isteka roka datog ovlaštenja. Uz zahtjev za produženje ovlaštenja prilažu se dokumenti o ispunjavanju propisanih uslova koji su dati rješenjem o ovlašćivanju.

(1) Ako podnosilac zahtjeva propusti podnijeti zahtjev za produženje ovlaštenja najkasnije šest mjeseci prije isteka roka datog ovlaštenja, u cijelosti se ponavlja postupak davanja ovlaštenja.

Član 13.
(Stupanje na snagu)

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku BiH".

VM broj 229/17
12. septembra 2017. godine
Sarajevo


Predsjedavajući
Vijeće ministara BiH
Dr. Denis Zvizdić, s. r.







Pretplatnici imaju dodatne pogodnosti. Ukoliko ste već pretplatnik, prijavite se! Ukoliko niste pretplatnik, registrirajte se!