Službeni glasnik BiH, broj 11/16

Na osnovu člana 14. stav (3) Zakona o sistemu indirektnog oporezivanja u Bosni i Hercegovini ("Službeni glasnik BiH", br. 44/03, 52/04, 32/07, 4/08, 49/09 i 32/13), Upravni odbor Uprave za indirektno oporezivanje, na sedmoj sjednici održanoj dana 26.01.2016. godine, donio je


ODLUKU


O CARINSKOM TERMINALU


Član 1.
(Predmet)

Ovom odlukom propisuje se pojam carinskog terminala i osnovni uslovi koje mora ispunjavati carinski terminal, visina naknade za korišćenje carinskog terminala i način raspodjele prihoda ostvarenih po osnovu te naknade, te druga pitanja u vezi carinskog terminala.

Član 2.
(Pojam carinskog terminala)

(1) Carinski terminal je mjesto u kojem carinski organ (carinski referati na graničnim prelazima za međunarodni drumski robni promet i carinske ispostave) vrši carinski nadzor, kontrolu i carinjenje robe.

(2) Carinski terminal ne može postojati u okviru slobodne zone.

Član 3.
(Držalac carinskog terminala)

(1) Držalac carinskog terminala može biti Uprava za indirektno oporezivanje (u daljem tekstu: UIO), drugi organ i poslovni subjekt koji ispunjava uslove propisane ovom odlukom.

(2) Držalac carinskog terminala može biti samo jedan subjekt koji je odgovoran za carinsku robu koja se nalazi pod carinskim nadzorom za vrijeme boravka robe u terminal.

(3) UIO terminale čiji je ona držalac može dati na održavanje i upravljanje trećem licu o čemu odluku donosi Upravni odbor UIO.

(4) Posebnom odlukom Upravnog odbora UIO odredit će se uslovi koje mora ispunjavati treće lice koje upravlja i održava carinske terminale čiji je držalac UIO.

Član 4.
(Osnovni uslovi za carinski terminal)

(l) Carinski terminal mora ispunjavati sljedeće osnovne uslove:

a) da se nalazi uz javnu saobraćajnicu kojom se mogu kretati teretna motorna vozila velike nosivosti,

b) da se nalazi van centra naselja ukoliko to omogućuje lokacija mjesno nadležne carinske ispostave ili carinskog referata na graničnom prelazu za međunarodni drumski robni promet (u daljem tekstu: carinski referat),

c) da je ograđen i osvijetljen,

d) da ima dovoljan prostor za smještaj svih zaposlenih koji rade na poslovima carinskog nadzora i pregleda, sa obezbjeđenim sistemom za hlađenje i grijanje, te prostor za pregled robe,

e) da ima dovoljan broj mjesta za smještaj motornih vozila koja prevoze ili će prevoziti carinsku robu, te motornih vozila kao carinske robe koja su predmet određenog carinskog postupaka,

f) da u krugu carinskog terminala ima kolsku vagu,

g) da ima dovoljan skladišni prostor otvorenog i zatvorenog tipa pogodan za smještaj i čuvanje oduzete carinske robe, sa uslugom u pogledu istovara, utovara, vaganja, zaprimanja, otpreme iz skladišta, a sve pod nadzorom UIO,

h) da ima priključak za telefon i za ostale komunikacijske uređaje,

i) da, zasebno, ima sanitarni čvor za zaposlene u UIO, za druge korisnike carinskog terminala i sanitarni čvor sa tušom za vozače.

(2) UIO u svakom konkretnom slučaju, zavisno od potreba carinske ispostave i/ili carinskog referata procjenjuje kapacitete - uslove carinskog terminala iz stava (1) tačka d), e) i g) ovog člana i dodatne uslove.

Član 5.
(Procedura izbora carinskog terminala)

(1) Izbor carinskog terminala čiji je držalac treće lice vrši se putem javnog oglašavanja za prikupljanje ponuda za carinski terminal, uz objavljivanje na web stranici UIO i najmanje u jednim dnevnim novinama.

(2) Ponuda za carinski terminal mora sadržavati:

a) dokaz da je podnosilac ponude vlasnik ili da ima pravo korišćenja predmetnog prostora na period ne kraći od deset godina,

b) skicu i tehnički opis prostora sa navođenjem svih ostalih prostora koji su funkcionalno, stvarno, poslovno ili na bilo koji drugi način povezani sa prostorom koji je predmet ponude,

a) dokaz da prostor namijenjen za carinski terminal ima upotrebnu dozvolu,

b) pisanu izjavu o ispunjenosti uslova iz člana 4. ove odluke,

c) dokaz da ponuđač nema duga prema UIO po bilo kom osnovu,

d) dokaz da ponuđač nema nepodmirenih javnih davanja prema nadležnoj Porezkoj upravi,

e) pisanu izjavu kojom se obavezuje da će:

1) za izvršenje službenih radnji carinskog organa osigurati nesmetan pristup službenom mjestu te svim ostalim prostorima koji su funkcionalno, stvarno, poslovno ili na bilo koji način s njim povezani,

2) da neće dozvoliti neovlašteni ulazak u carinski terminal, te da će osigurati fizičko obezbjeđenje kao i sistem video nadzora uz obavezu čuvanja video-zapisa, u rokovima propisanim od strane UIO,

3) da će otvoreni i zatvoreni prostor carinskog terminala biti odgovarajućeg kvaliteta za držanje carinske robe uzimajući u obzir vrstu i prirodu robe,

4) da će voditi tačnu evidenciju o robi smještenoj u skladišnom prostoru iz člana 4. stav (1) tačka g) ove odluke i o raduživanju iste i da preuzima odgovornost za oštećenje ili nestanak te robe,

5) da će uredno održavati carinski terminal (kancelarijski prostor, parking prostor, skladišni prostor i sanitarne prostorije), te po pozivu UIO otkloniti uočene kvarove i nedostatke,

6) da je saglasan da u slučaju zaključenja ugovora, UIO zadržava pravo raskida ugovora u bilo kom momentu, bez otkaznog roka, ukoliko prestanu potrebe za istim ili držalac terminala ne poštuje ugovorene obaveze ili iz drugih razloga, bez obaveze navođenja i obrazloženja istih,

7) pisanu izjavu da će, u slučaju zaključenja ugovora o korišćenju carinskog terminala, dostaviti bankovnu garanciju za pokriće eventualno neizmirenog pripadajućeg dijela naknade za korištenje carinskog terminala, sa rokom trajanja od godinu dana, uz obavezu obnavljanja iste u iznosu koji utvrdi UIO.

(3) Izuzetno, od stava (1) ovog člana, izbor carinskog terminala može se izvršiti ponudom ugovora trenutnom držaocu carinskog terminala, uz obavezu ispunjavanja svih uslova iz člana 4. i dostavljanja dokaza iz člana 5. ove odluke.

Član 6.
(Naknada za korištenje carinskog terminala)

(1) Visina naknade za korištenje carinskog terminala po ulasku u carinski terminal iznosi:

a) za teretna motorna vozila i druga vozila koja ne spadaju u kategoriju putničkih vozila u iznosu od 40,00 KM,

b) za putnička vozila u iznosu od 10,00 KM,

c) za sva prazna vozila nosivosti preko 3,5 tone u iznosu od 5,00 KM.

(2) U visinu naknade iz stava (1) ovog člana nije uključen porez na dodatu vrijednost.

(3) Osnov za naplatu naknade iz stava (1) ovog člana je fizički ulazak vozila na carinski terminal, a plaćena naknada važi 48 sati od momenta ulaska u carinski terminal.

(4) Ako se vozilo na carinskom terminalu zadržava više od 48 sati od ulaska na terminal, za svaki naredni dan (period od 24 sata) zadržavanja na carinskom terminalu, računajući od isteka vremena od 48 sati, naplaćuje se naknada u visini iz stava (1) ovog člana.

Član 7.
(Izuzeće od naplate naknade za korištenje carinskog terminala)

Izuzetno od člana 6. ove odluke, naknada za korištenje carinskog terminal ne plaća se u sljedećim slučajevima:




a) za vrijeme zadržavanja vozila na terminalu koje je prouzrokovano vanrednim okolnostima kao što su zastoji u funkcionisanju informacionog sistema UIO za obradu carinskih prijava ili elementarna nepogoda, za period duži od 48 sati od ulaska na terminal,

b) za vozila koja prevoze samo robu koja je oslobođena od plaćanja uvoznih dažbina prema carinskim propisima i to humanitarne pošiljke i pošiljke robe za žrtve nesreće u vrijeme proglašene elementarne nepogode.

Član 8.
(Postupak naplate naknade i kontrola poštivanja ugovora)

UIO će propisati postupak naplate naknade iz člana 6. ove odluke, postupak kontrole i vođenja evidencija, kontrolne mehanizme za praćenje ispunjenosti uslova i tokom trajanja ugovora, te koje će organizacione jedinice UIO obavljati poslove u vezi sa tim.

Član 9.
(Uplata po osnovu naknade)

(1) Držalac carinskog terminala, sa kojim UIO zaključi ugovor, dužan je po osnovu ostvarene naknade iz člana 6. ove odluke, na jedinstveni račun za prikupljanje indirektnih poreza, ostalih prihoda i taksi, uplaćivati 30% od ukupnog prihoda od naknade za korištenje carinskog terminala i to do desetog u tekućem mjesecu za prethodni mjesec.

(2) Dio prihoda iz stava (1) ovog člana koji pripada držaocu terminala umanjuje se za:

a) 25% u slučaju da carinska ispostava ili carinski referat nema potrebu za kancelarijskim prostorom,

b) l5% u slučaju da carinska ispostava ili carinski referat nema potrebu za kolskom vagom.

Član 10.
(Garancija)

(1) Držalac carinskog terminal dužan je najkasnije u roku od trideset dana po zaključenju ugovora, dostaviti UIO garanciju za obezbjeđenje plaćanja pripadajućeg dijela naknade za korišćenje carinskog terminala.

(2) Visinu garancije procjenjuje UIO prije zaključivanja ugovora ili obnavljanja iste u odnosu na prosječne mjesečne prihode koji pripadaju jedinstvenom računu po osnovu naknade za korištenje carinskog terminala, izračunatu na bazi tih prihoda odnosne lokacije u posljednjih šest mjeseci.

(3) Izuzetno od stava (1) ovog člana, u slučaju otvaranja carinskog terminala na novootvorenoj carinskoj ispostavi ili carinskom referatu, visinu garancije utvrđuje UIO po istom kriteriju kao u prethodnom stavu, u odnosu na carinske ispostave ili carinske referate na sličnoj lokaciji.

Član 11.
(Troškovi carinskog terminala)

(1) Držalac carinskog terminala sa kojim UIO zaključi ugovor snosi sve troškove koji nastanu u vezi obezbjeđenja uslova iz člana 4. ove odluke, uključujući i režijske troškove (struja, voda, čistoća, naknada za zemljište i slično, te troškove redovnog održavanja i čišćenja terminala i troškove čišćenja terminala od snježnih padavina i drugih elementarnih nepogoda).

(2) Držalac carinskog terminala snosi sve troškove u vezi smještaja, čuvanja i manipulacije robe u skladišnom prostoru iz člana 4. stav (1) tačka g) ove odluke.

(3) Za korištenje carinskog terminala UIO ne snosi nikakve troškove, osim troškova telefona nastalih od strane zaposlenih u UIO.

Član 12.
(Izmirenje obaveza, raskid ugovora i zaključivanje novog ugovora)

(1) Ukoliko trenutni držaoci carinskog terminala svoje obaveze po osnovu carinskog terminala dospjele do dana stupanja na snagu ove odluke ne izmire na jedinstveni račun za prikupljanje indirektnih poreza, ostalih prihoda i taksi u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu ove odluke, ovlašćuje se UIO da po isteku navedenog roka raskine ugovor o korištenju carinskog terminala i pokrene proceduru za izbor novog carinskog terminala.

(2) Nakon stupanja na snagu ove odluke, UIO će trenutnim držaocima carinskih terminala koji nemaju neizmirenih obaveza prema UIO po bilo kom osnovu, dostaviti na potpis ugovor o korištenju carinskog terminala.

(3) U slučaju da držalac carinskog terminala ne prihvati uslove iz ove odluke potpisivanjem novog ugovora sa UIO i dostavljanjem garancije iz člana 9. ove odluke ili ne ispuni propisane uslove u roku od tri mjeseca od potpisivanja novog Ugovora sa UIO, ovlašćuje se UIO da po isteku roka od tri mjeseca računajući od dana dostavljanja ugovora na potpis, pokrene proceduru za izbor novog carinskog terminala. Po okončanoj proceduri i zaključivanju ugovora sa novim držaocem carinskog terminala, UIO je dužna u roku od petnaest dana izvršiti preseljenje carinske ispostave odnosno carinskog referata na novu lokaciju.

Član 13.
(Propis koji prestaje da važi)

Stupanjem na snagu ove odluke prestaje da važi Odluka o utvrđivanju uslova za carinski terminal ("Službeni glasnik BiH", broj 24/07).

Član 14.
(Stupanje na snagu)

Ova Odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku BiH".

Broj 02-02-64/15
26. januara 2016. godine


Predsjednik
Upravnog odbora
Vjekoslav Bevanda, s. r.

Pretplatnici imaju dodatne pogodnosti. Ukoliko ste već pretplatnik, prijavite se! Ukoliko niste pretplatnik, registrirajte se!