Službeni glasnik BiH, broj 61/14
Ovaj akt nije unešen na bosanskom jeziku.
Na osnovu člana 16. Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", br. 25/04, 93/05, 48/07 i 15/08) i člana 21. Poslovnika Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", broj 55/13 i 96/13), Visoko sudsko i tužilačko vijeće Bosne i Hercegovine, na sjednici održanoj 29. maja 2014. godine, usvojilo je
PRAVILNIK
O SUKOBU INTERESA ČLANOVA VISOKOG SUDSKOG I TUŽILAČKOG VIJEĆA BOSNE I HERCEGOVINE
Član 1.
(Predmet i svrha)
(1) Pravilnikom o sukobu interesa članova Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Pravilnik) uređuje se pitanje sukoba interesa članova Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH (u daljnjem tekstu: Vijeće), te druga pitanja od značaja za primjenu Pravilnika.
(2) Svrha Pravilnika je sprečavanje sukoba interesa u obavljanju funkcije člana Vijeća, sprečavanje privatnih uticaja na donošenje odluka u obavljanju funkcije člana Vijeća, te jačanje integriteta, objektivnosti, nepristrasnosti, transparentnosti i povjerenja građana u obavljanje poslova iz nadležnosti VSTV-a BiH.
Član 2.
(Značenje pojmova)
(1) Sukob interesa postoji u situacijama u kojim članovi Vijeća imaju privatni interes koji utiče ili može uticati na zakonitost, transparentnost, objektivnost i nepristrasnost u obavljanju njihove funkcije, odnosno u kojima privatni interes šteti ili može štetiti javnom interesu ili povjerenju građana.
(2) Privatni interes podrazumijeva bilo koju korist za:
a) člana Vijeća;
b) krvnog srodnika u pravoj liniji (roditelja, dijete, usvojioca i usvojenika), te bračnog i vanbračnog druga;
c) ostale krvne srodnike člana Vijeća u pravoj liniji bez ograničenja, u pobočnoj liniji do četvrtog stepena;
d) srodnika člana Vijeća po tazbini, odnosno srodnika njegovog vanbračnog druga, do drugog stepena, bez obzira na to da li su brak, odnosno vanbračna zajednica, prestali ili ne i
e) lice sa kojim član Vijeća ima prisne prijateljske, poslovne ili bilo kakve druge veze, a koje mogu stvoriti sumnju u postojanje sukoba interesa.
(3) Javni interes je materijalni i nematerijalni interes za dobro i prosperitet svih građana pod jednakim uslovima.
(4) Pozicija u pravosuđu je svaka pozicija nosioca pravosudne funkcije kojeg imenuje, odnosno predlaže Vijeće, uključujući i stručne saradnike koje imenuje Vijeće.
Član 3.
(Slučajevi u kojima se podrazumijeva postojanje sukoba interesa)
Sukob interesa člana Vijeća uvijek postoji u sljedećim situacijama:
a) ako aplicira na bilo koju poziciju u pravosuđu;
b) ako lice iz člana 2. stav (2) tačka b) ovog Pravilnika aplicira za bilo koju poziciju u pravosuđu;
c) ako lice iz člana 2. stav (2) tačka c) ovog Pravilnika aplicira za bilo koju poziciju u pravosuđu;
d) ako lice iz člana 2. stav (2) tačka d) ovog Pravilnika aplicira za bilo koju poziciju u pravosuđu;
e) ako lice iz člana 2. stav (2) tačka e) ovog Pravilnika aplicira za bilo koju poziciju u pravosuđu;
f) ako je član komisije za obavljanje razgovora sa kandidatom koji dolazi iz istog suda ili tužilaštva u kom član Vijeća radi;
g) ako je član disciplinske komisije koja vodi disciplinski postupak i odlučuje o disciplinskoj mjeri protiv sudije ili tužioca koji obavlja dužnost u istom sudu ili tužilaštvu u kom član Vijeća obavlja sudsku, odnosno tužilačku funkciju;
h) ako član Vijeća koji je advokat učestvuje u radu komisije za obavljanje razgovora sa kandidatom za nosioca pravosudne funkcije, a koji dolazi sa područja njegove regionalne advokatske komore, odnosno područja sjedišta advokatske kancelarije;
i) ako je član Vijeća koji je advokat i član disciplinske komisije u disciplinskom postupku protiv nosioca pravosudne funkcije, a koji dolazi sa područja njegove regionalne advokatske komore, odnosno područja sjedišta advokatske kancelarije.
Član 4.
(Postupanje u slučajevima postojanja sukoba interesa)
(1) U slučajevima iz člana 3. tačke a) i b) ovog Pravilnika, član Vijeća podnosi ostavku najkasnije u trenutku predaje aplikacije za poziciju u pravosuđu.
(2) U slučajevima iz člana 3. tačke c), d), e), f) i g) član Vijeća zahtijevat će svoje izuzeće u komisiji za obavljanje razgovora, iz postupka predlaganja i imenovanja kandidata, odnosno disciplinskog postupka, u potpunosti i to odmah po saznanju za postojanje ovakvih okolnosti.
(3) Prilikom formiranja komisija za obavljanje razgovora sa kandidatima i disciplinskih komisija, vodit će se računa u slučajevima iz člana 3. tačke h) i i) ovog Pravilnika.
(4) Ako član Vijeća ne postupi na način propisan u stavu (1) ovog člana, njegova aplikacija, odnosno aplikacija lica iz člana 2. stav (2) tačka b) ovog Pravilnika, neće biti uzeta u razmatranje.
(5) Postupak za izuzeće člana Vijeća i odlučivanje o zahtjevu za izuzeće člana Vijeća obavljat će se u skladu sa odredbama Poslovnika Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH.
(6) O postojanju sukoba interesa u ostalim situacijama koje nisu obuhvaćene članom 3. ovog Pravilnika, odlučuje Vijeće u svakom konkretnom slučaju.
(7) Svaki član Vijeća dužan je da ukaže na sve okolnosti koje mogu dovesti u sumnju postojanje sukoba interesa.
(8) Postupanje članova Vijeća suprotno odredbama ovog Pravilnika predstavlja povredu člana 4. stav (3) Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću Bosne i Hercegovine i može predstavljati osnov za prestanak mandata u skladu sa odredbama člana 6. istog zakona.
Član 5.
(Stupanje na snagu)
Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku BiH".