Službeni glasnik BiH, broj 26/18

Na osnovu člana 4. stav (2), člana 21. stav (2) Zakona o mjeriteljstvu Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", broj 19/01) te člana 7. stav (1) tačka a), člana 9. stav (2) Zakona o osnivanju Instituta za mjeriteljstvo Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", broj 43/04), a u vezi sa članom 16. Zakona o upravi ("Službeni glasnik BiH", br. 32/02, 102/09 i 72/17), direktor Instituta za mjeriteljstvo Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: Institut) donosi:


PRAVILNIK


O MJERITELJSKIM USLOVIMA ZA AUTOMATSKE VAGE $$$Aneks VIII Direktive 2014/32/EU Evropskog parlamenta i Vijeća od 26. februara 2014. o usklađivanju zakonodavstava država članica u odnosu na stavljanje na raspolaganje mjernih instrumenata na tržištu, izmijenjena i dopunjena Delegiranom direktivom Komisije (EU) 2015/13$$$


I. OPŠTE ODREDBE


Član 1.
(Predmet)

(1) Pravilnikom o mjeriteljskim uslovima (u daljem tekstu: Pravilnik) propisuju se mjeriteljski uslovi koje moraju ispunjavati mjerila kojima se automatski mjeri masa proizvoda (u daljem tekstu: automatska vaga), uslovi verifikacije, njihovo označavanje, način ocjenjivanja usklađenosti, uslovi i način mjeriteljskog nadzora mjerila u upotrebi.

(2) Pod automatskim vagama se podrazumijevaju slijedeća mjerila:

a) Automatske vage za pojedinačno mjerenje

b) Automatske gravimetrijske vage za punjenje

c) Automatske vage za vaganje sa diskontinuiranim sabiranjem

d) Automatske vage za vaganje sa kontinuiranim sabiranjem

e) Automatske vage za mjerenje šinskih vozila u pokretu

f) Automatske vage za vozila u pokretu i mjerenja osovinskog opterećenja

Član 2.
(Primjena)

Ovaj Pravilnik se primjenjuje na automatske vage koje mjere masu proizvoda bez djelovanja operatera i/ili slijedi unaprijed utvrđeni program koji ima osobine automatiziranih postupaka koji su specifični za taj instrument.

Član 3.
(Termini i definicije)

(1) Pojedini izrazi koji se koriste u ovom Pravilniku imaju sljedeće značenje:

a) Automatska vaga - uređaj koji mjeri masu proizvoda bez djelovanja operatera i slijedi unaprijed utvrđeni program koji ima osobine automatiziranih postupaka koji su specifični za taj instrument.

b) Automatska vaga za pojedinačno mjerenje (sortirna vaga) – automatska vaga za mjerenje koja utvrđuje masu prethodno pripremljenih razdvojenih tereta (na primjer unaprijed pretpakiranih proizvoda) ili pojedinačnu masu rastresitog materijala.

c) Automatska kontrolna vaga – kontrolna vaga za pojedinačno mjerenje koja razdvaja proizvode s različitim masama u dvije ili više podgrupa s obzirom na vrijednost razlike njihovih masa i nazivne zadate mase.

d) Automatska vaga sa etiketiranjem (etiketirna vaga) - etiketirna vaga je automatska vaga za pojedinačno mjerenje koja etiketom označava vrijednost izmjerene mase pojedinačnih proizvoda.

e) Etiketirna vaga sa etiketiranjem vrijednosti izmjerene mase i cijene – automatska vaga za pojedinačno mjerenje koja označava etiketom pojedinačne proizvode sa podacima o izmjerenim vrijednostima koji se odnose na masu i cijenu.

f) Automatske gravimetrijske vage za punjenje - vaga koja automatskim vaganjem puni kontejnere prethodno određenom i praktično konstantnom masom proizvoda iz spremnika, i koja esencijalno sadrži automatski uređaj(e) za dotok vezan(e) za jedinicu(e) vaganja te odgovarajuće uređaje za upravljanje i pražnjenje.

g) Automatske vage za vaganje sa diskontinuiranim sabiranjem rezultata mjerenja (lijevak vaga) - automatska vaga koja određuje masu proizvoda u rastresitom stanju tako što ga dijeli u pojedinačna opterećenja. Mase svakog pojedinačnog opterećenja utvrđuje se odgovarajućim redoslijedom i zatim zbraja. Svako pojedinačno opterećenje se zatim dodaje proizvodu u rastresitom stanju.

h) Automatske vage za vaganje sa kontinuiranim sabiranjem - automatska vaga koja kontinuirano utvrđuje masu proizvoda u rastresitom stanju na transportnoj traci, bez sistematske podjele proizvoda i bez prekidanja kretanja transportne trake.

i) Automatske vage za vaganje mase šinskih vozila u pokretu (automatska željeznička vaga) – automatska vaga koja ima prijemnik opterećenja sa šinama za kretanje šinskih vozila.

j) Automatske vage za mjerenje vozila u pokretu (automatska kolska vaga) - automatska vaga sa prijemnikom opterećenja i prilazima, koja određuje masu vozila, osovinsko opterećenje i ukoliko je to primjenjivo više osovinskih opterećenja za vozila koja se mjere u pokretu prelazeći preko prijemnika opterećenja mjernog instrumenta.

k) Navozna rampa - dio zone vaganja, koji ne pripada prijemniku opterećenja, ali se nalazi na početku i na kraju prijemnika opterećenja i osigurava vozilu koje se važe na ravan, uravnotežen i gladak pravac kretanja.

l) Imenovano tijelo za ocjenjivanje usklađenosti (u daljem tekstu Imenovano tijelo) je pravno lice koje je imenovano za obavljanje aktivnosti u skladu s tehničkim propisima donesenim u svrhu provođenja Zakona o mjeriteljstvu BiH. Imenovana tijela mogu uključivati certifikacijska tijela, inspekcijska (nadzorna) tijela, laboratorije u javnom i privatnom sektoru, kao i laboratorije Instituta i druga tijela koja zadovoljavaju zahtjeve relevantnog propisa.

m) Normativni dokument je dokument koji sadrži tehničke specifikacije koje je usvojila Međunarodna organizacija za zakonsko mjeriteljstvo (OIML).

n) Verifikacija mjerila (prva, naredna i vanredna) je procedura, koja obuhvata pregled, ispitivanje, označavanje (žigosanje) i izdavanje Certifikata o verifikaciji, odnosno rješenja o ispravnosti mjerila, kojim se potvrđuje da mjerilo ispunjava propisane mjeriteljske zahtjeve.

(2) Drugi izrazi koji se upotrebljavaju u ovom Pravilniku, a nisu definisani u ovom članu, imaju opšta značenja u oblasti mjeriteljstva definisana Zakonom o mjeriteljstvu BiH ("Službeni glasnik BiH" broj 19/01) i podzakonskim aktima proizašlim iz navedenog Zakona.

Član 4.
(Mjerne jedinice)

Korištene jedinice za masu su mjerne jedinice u skladu sa Zakonom o mjernim jedinicama Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", broj 19/01).

Automatske vage prikazuje rezultate mjerenja u jedinici mase (kilogram, mikrogram, miligram, gram, tona).

II. MJERITELJSKO – TEHNIČKI USLOVI


Član 5.
(Uslovi za sve vrste automatskih vaga)

(1) Sve automatske vage moraju zadovoljiti iste zajedničke uslove koji su navedeni ispod, a zasebni uslovi koji uključuju najveće dozvoljene greške i ostale mjeriteljsko-tehničke uslove za pojedine vrste automatskih vaga u skladu sa članom 1., dati su u odgovarajućim prilozima koji su sastavni dio ovog Pravilnika.

(2) Ostali zahtjevi za mjerila definisani su u Pravilniku o postupcima ocjenjivanja usklađenosti mjerila.

(3) Proizvođač navodi naznačene radne uslove za automatske vage:

a) Za mjerenu veličinu – mjerni opseg u odnosu na maksimalni i minimalni kapacitet vaganja

b) Za uticajne veličine koje se odnose na napajanje električnom energijom:

1) u slučaju napajanja naizmjeničnom strujom: nazivni napon napajanja naizmjeničnom strujom ili granične vrijednosti napona naizmjenične struje;

2) u slučaju napajanja jednosmjernom strujom nazivni i minimalni napon napajanja jednosmjernom strujom ili granične vrijednosti napona jednosmjerne struje.

c) Za klimatske i mehaničke uticajne veličine:

1) Minimalni opseg temperature je 30 °C osim ako nije drugačije navedeno u prilozima ovog Pravilnik za predmetno mjerilo.

d) Za druge uticajne veličine (ukoliko je primjenjivo):

1) Brzina (brzine) rada.

2) Osobine proizvoda (ili više njih) koji se mjere.

(4) Dozvoljeni efekat smetnji (elektromagnetno okruženje) - uslovi koji se odnose na smetnje i kritična vrijednost promjene dati su za svaku vrstu automatskih vaga u odgovarajućem Aneksu ovog Pravilnika.

(5) Prikladnost za upotrebu:

a) Potrebno je obezbijediti sredstva za ograničavanje uticaja efekata: nagiba, opterećenja i brzine rada, tako da pri uobičajenom radu ne bi bile premašene najveće dozvoljene greške.

b) Kako bi se omogućilo da automatska vaga zadovolji najveće dozvoljene greške u režimu uobičajenog rada, obezbijeđuju se odgovarajuća sredstva za rukovanje materijalom.

c) Svaki korisnički priključak mora biti jasan i efikasan.

d) Korisnik mora imati mogućnost da potvrdi cjelovitost prikaza ukoliko isti postoji.

e) Mora postojati odgovarajuća mogućnost za podešavanje nule kako bi automatska vaga u režimu uobičajenog rada mogla zadovoljiti najveću dozvoljenu grešku.

f) Ukoliko je moguće štampanje, bilo koji rezultat izvan opsega mjerenja mora biti identifikovan kao takav.

III. NATPISI I OZNAKE


Član 6.
(Natpisi i oznake)

(1) Automatske vage koje se stavljaju na tržište, neophodno je da sadrže uputstva koje su potrebna za pravilnu upotrebu mjerila. Uputstva moraju da budu na jednom od službenih jezika u upotrebi u Bosni i Hercegovini.

(2) Natpisi i oznake na automatskim vagama su u skladu sa Pravilnikom o postupcima ocjenjivanja usklađenosti.

(3) Mjerila koja se uvoze iz EU, a koja su usklađena sa zahtjevima iz ovog Pravilnika, prije stavljanja na tržište i/ili u upotrebu, moraju biti označena znakom usklađenosti i dopunskom mjeriteljsku oznakom u skladu sa važećim EU propisima i gdje je primjenjivo za oznakom certifikata o ispitivanju. Znak usklađenosti i dopunska mjeriteljska oznaka moraju biti neizbrisivi.

(4) Ukoliko je postupak ocjenjivanja usklađenosti obavljen u Bosni i Hercegovini iza znaka usklađenosti i dopunske mjeriteljske oznake stavlja se jedinstven broj tog imenovanog tijela u skladu sa Pravilnikom o načinu utvrđivanja ispunjenosti uslova za imenovanja tijela za ocjenjivanje usklađenosti mjerila. Jedinstveni broj odgovarajućeg imenovanog tijela mora biti neizbrisiv. Sve oznake moraju biti jasno vidljive i lako dostupne.

IV. OCJENJIVANJE USKLAĐENOSTI


Član 7.
(Ocjenjivanje usklađenosti)

(1) Ocjenjivanje usklađenosti automatskih vaga sa mjerodavnim bitnim zahtjevima provodi se, prema izboru proizvođača, primjenom jednog od modula ocjenjivanja navedenih u Pravilniku o postupcima ocjenjivanje usklađenosti mjerila. Kombinacija modula za ocjenjivanje usklađenosti koji se mogu primijeniti za automatske vage pod stavovima od a) do f) ovog člana su:

Za mehaničke sisteme:

B + D ili B + E ili B + F ili D1 ili F1 ili G ili H1.

Za elektromehaničke instrumente:

B + D ili B + E ili B + F ili G ili H1.

Za elektronske sisteme ili sisteme koji imaju softversku podršku:

B + D ili B + F ili G ili H1.

(2) Svi mjerni instrumenti se moraju ispitati zasebno, primjenom odgovarajućih ispitivanja navedenih u relevantnim normativnim dokumentima i sa odgovarajućim tehničkim specifikacijama, kako bi se potvrdila njihova usklađenost sa zahtjevima ovog Pravilnika. U potvrđivanju usklađenosti automatskih vaga primjenjuju se odgovarajuća

izdanja OIML preporuka, koja su navedena ispod u stavovima a) do f). Iste preporuke se primjenjuju i kod ocjenjivanja usklađenosti u postupku verifikacije mjerila i nadzora nad mjerilima u upotrebi:




a) Automatske vage za pojedinačno mjerenje OIML R-51

b) Automatske gravimetrijske vage za punjenje OIML R-61

c) Automatske vage za vaganje sa diskontinuiranim sabiranjem OIML R-107

d) Automatske vage za vaganje sa kontinuiranim sabiranjem OIML R-50

e) Automatske vage za mjerenje šinskih vozila u pokretu OIML R-106

f) Automatska vaga za mjerenje vozila u pokretu i mjerenja osovinskog

opterećenja OIML R-134

(3) Do izdavanja odgovarajućih tehničkih propisa o načinu verificiranja predmetnih mjerila od strane entitetskih institucija za mjeriteljstvo, u postupku verifikacije koriste se normativni dokumenti OIML-a navedeni u stavu (2) ovog člana.

(4) Za automatske vage, izuzev za mehaničke sisteme, obavezno je: ispitivanje tipa mjerila, iza kojeg slijedi prva verifikacija. Samo odobrena mjerila sa službenom oznakom dodijeljenom od strane Instituta za mjeriteljstvo BiH u skladu sa relevantnim propisima mogu biti predmet narednih i vanrednih verifikacija.

(5) Nadzor nad mjerilima u upotrebi obavlja se na isti način kao i postupak verifikacije uzimajući pri tome u obzir dozvoljene greške za mjerila u upotrebi propisana kroz odgovarajuće anekse ovog Pravilnika.

Periodi verifikacije su definisani Naredbom o mjerilima u zakonskom mjeriteljstvu i rokovima verifikacije ("Službeni glasnik BiH", br. 67/12 i 75/14).

Član 8.
(Aneksi)

Sastavni dio ovog Pravilnika su Aneksi I., II., III., IV., V i VI

V. PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE


Član 9.
(Prelazne i završne odredbe)

(1) Danom stupanja na snagu ovog Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o metrološkim uslovima za vage sa automatskim funkcionisanjem, MUS.M - (5,6) /1, (" Službeni list. SFRJ" br. 1/84), Pravilnik o metrološkim uslovima za vage za mjerenje vozila u pokretu MUS (3,4)/2 ("Službeni list. SFRJ" br. 33/84) i Pravilnik o metrološkim uslovima za mjerila mase – automatske vage na transportnoj traci klase tačnosti 1 i 2, MUS.M – 7/2, (" Službeni list. SFRJ" br. 64/89), za nova mjerila koja su predmet ocjenjivanja usklađenosti i stavljanja na tržište.

(2) Mjerila koja su u postupku odobrenja tipa na dan stupanja na snagu ovog Pravilnika mogu se ispitati i odobriti u skladu sa zahtjevima Pravilnika iz prethodnog stava.

(3) Prva verifikacija mjerila koja imaju važeće certifikate o odobrenju tipa mjerila izdate do dana stupanja na snagu ovog Pravilnika i mjerila iz stava (2) ovog člana koja dobiju certifikat o odobrenju tipa mjerila, moći će se obavljati do isteka roka važenja Certifikata o odobrenju tipa za predmetno mjerilo.

(4) Mjerila kojima je istekao rok važenja certifikata o odobrenju tipa, ne mogu biti predmetom prve verifikacije.

(5) Mjerila koja su ranije na propisan način puštena u upotrebu, prije objave ovog Pravilnika mogu se nastaviti koristiti i nakon isteka važenja Certifikata o odobrenju tipa mjerila ukoliko ispunjavaju granice najveće dozvoljene greške navedene u relevantnom propisu u vrijeme puštanja istih u upotrebu.

(6) Institut će izdati Rješenje o povlačenju onog tipa mjerila za koje se utvrdi da više nije pogodno za upotrebu u mjeriteljskom sistemu.

(7) Propisi Federacije Bosne i Hercegovine, Republike Srpske i Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine usaglasit će se sa odredbama ovog Pravilnika u roku od tri mjeseca od dana stupanja na snagu.

Član 10.
(Stupanje na snagu)

Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku BiH".

Broj 01-02-2-474-9/18
03. aprila 2018. godine
Sarajevo


Direktor
Instituta za mjeriteljstvo BiH




ANEKS I
Automatska vaga za pojedinačno mjerenje


1. Klase tačnosti
1.1. Vage se razvrstavaju u primarne kategorije označene sa: X ili Y, kao što je naveo proizvođač.
1.2. Ove primarne kategorije dalje se dijele na četiri klase tačnosti: XI, XII, XIII i XIV, odnosno Y(I), Y(II), Y(a) i Y(b), koje mora da navede proizvođač.
2. Vage kategorije X
2.1. Kategorija X odnosi se na vage koje se koriste za provjeru pretpakiranih proizvoda pripremljenih u skladu sa zahtjevima za pretpakirane proizvode koji su utvrđeni Pravilnikom o mjeriteljskim zahtjevima za pretpakirane proizvode ("Službeni glasnik BiH", broj 75/14).
2.2. Klase tačnosti dopunjavaju se faktorom (x), kojim se određuje najveća dozvoljena standardna devijacija utvrđena u tački 4.2. ovog Aneksa. Proizvođač mora navesti faktor (x), gdje (x) mora biti ≤ 2 i u obliku 1 x 10k, 2 x 10k ili 5 x 10k, gdje je k negativan cijeli broj ili nula.
3. Vage kategorije Y
Kategorija Y odnosi se na sve druge automatske vage za pojedinačno mjerenje.
4. Najveća dozvoljena greška
4.1. Srednja vrijednost greške za automatske vage klase tačnosti X i najveća dozvoljena greška za automatske vage klase tačnosti Y data je u Tabeli 1. ovog Aneksa.
Tabela 1

Neto opterećenje (m) u ispitnim podiocima (e)

 

Najveća dozvoljena srednja vrijednost greške

Najveća dozvoljena greška

XI

Y(I)

XII

Y(II)

XIII

Y(a)

XIV

Y(b)

X

Y

0 < m ≤ 50 000

0 < m ≤ 5 000

0 < m ≤ 500

0 < m ≤ 50

± 0,5 e

± 1,0 e

50 000 < m ≤

200 000

5 000 < m ≤ 20 000

500 < m ≤ 2 000

50 < m ≤ 200

± 1,0 e

± 1,5 e

200 000 < m

20 000 < m ≤

100 000

2 000 < m ≤

10 000

200 < m ≤ 1 000

± 1,5 e

± 2 e

 


4.2. Standardna devijacija
Najveća dozvoljena vrijednost standardne devijacije automatske vage klase X (x) je rezultat množenja faktora (x) i vrijednosti iz Tabele 2 ovog Aneksa.
Tabela 2

Neto opterećenje (m)

Najveća dozvoljena standardna devijacija za klasu X(1)

Verifikacija mjerila

Mjerila u radu (nadzor)

m ≤ 50 g

0,48 %

0,6 %

 50 g < m ≤ 100 g

0,24 g

0,3 g

100 g < m ≤ 200 g

0,24 %

0,3 %

200 g < m ≤ 300 g

0,48 g

0,6 g

300 g < m ≤ 500 g

0,16 %

0,2 %

500 g < m ≤ 1 000 g

0,8 g

1,0 g

1 000 g < m ≤ 10 000 g

0,08 %

0,1 %

10 000 g < m ≤ 15 000 g

8 g

10 g

15 000 g < m

0,053 %

0,067 %

 


Za klasu XI i XII, (x) mora biti manja od 1.
Za klasu XIII, (x) ne smije biti veća od 1.
Za klasu XIV, (x) mora biti veća od 1.
4.3. Verifikacioni podiok - vage sa jednim podiokom:
Tabela 3

Klasa tačnosti

Ispitni podiok

Broj ispitnih podioka n = Max/e

Najmanji

Najveći

XI.

Y(I.)

0,001 g ≤ e

50 000

-

XII.

Y(II.)

0,001 g ≤ e ≤ 0,05 g

100

100 000

0,1 g ≤ e

5 000

100 000

XIII.

Y(a)

0,1 g ≤ e ≤ 2 g

100

10 000

5 g ≤ e

500

10 000

XIV

Y(b)

5 g ≤ e

100

1 000

 


4.4. Verifikacioni podiok - vage sa više podioka:

Klasa tačnosti

Ispitni podiok

Broj ispitnih podioka n = Max/e

Najmanja vrijednost

(1)

n = Maxi/e(i + 1)

Najveća vrijednost

n = Maxi /ei

XI

Y(I)

0,001 g ≤ ei

50 000

-

XII

Y(II)

0,001 g ≤ ei ≤ 0,05 g

5000

100 000

0,1 g ≤ ei

5 000

100 000

XIII

Y(a)

0,1 g ≤ ei

500

10 000

XIV

Y(b)

5 g ≤ ei

50

1 000

 


(1) Za i = r, primjenjuje se odgovarajuća kolona iz Tabele 3., pri čemu se e zamjenjuje s er.
Gdje je:
i = 1, 2, … r
i = parcijalni mjerni opseg
r = ukupan broj parcijalnih opsega
5. Mjerni opseg
Pri određivanju mjernog opsega automatske vage klase Y, proizvođač mora uzeti u obzir da minimalni kapacitet ne smije biti manji od slijedećih vrijednosti:
Tabela 5

klasa Y(I)

100 e

klasa Y(II)

20 e za 0,001 g ≤ e ≤ 0,05 g, i 50 e za 0,1 g ≤ e

klasa Y(a)

20 e

klasa Y(b)

10 e

Vage koje se koriste za sortiranje,

npr. poštanske vage i vage za otpad

 

5 e

 

 


6. Dinamičko podešavanje
6. 1. Uređaj za dinamičko podešavanje mora da radi u okviru opsega opterećenja koji navede proizvođač.
6. 2. Kada je ugrađen, uređaj za dinamičko podešavanje koje kompenzuje dinamičke efekte opterećenja u pokretu ne smije raditi van mjernog opsega i mora postojati mogućnost da se isti zaštiti.
7. Osobine pod uticajnim faktorima i elektromagnetnim smetnjama
7.1. Najveća dozvoljena greška uslijed uticajnih faktora su slijedeći:
7.1.1. za vage kategorije X:
a) za automatski rad, kao što je navedeno u Tabeli 1. i Tabeli 2. ovog Aneksa,
b) za statičko mjerenje u neautomatskom radu, kao što je navedeno u Tabeli 1. ovog Aneksa,
7.1.2. za vage kategorije Y,
a) za svako opterećenje u automatskom radu, kao što je navedeno u Tabeli 1 ovog Aneksa,
b) za statičko mjerenje u neautomatskom radu, kao što je navedeno za kategoriju X u Tabeli 1 ovog Aneksa.
7.2. Kritična vrijednost promjene uslijed smetnje jednaka je jednom verifikacionom podioku.
7.3. Opseg temperature je slijedeći:
a) za klase XI i Y(I), minimalni opseg je 5 °C,
b) za klase XII i Y(II), minimalni opseg je 15 °C.


ANEKS II


Automatske gravimetrijske vage za punjenje


1. Klase tačnosti
1.1. Definisane su slijedeće klase tačnosti
Proizvođač navodi referentnu klasu tačnosti Ref (x) i radnu klasu tačnosti X(x).
1.2. Tip automatske vage se označava referentnom klasom tačnosti Ref(x), koja odgovara najboljoj mogućoj tačnosti automatske vage tog tipa. Poslije instalacije, automatske vage se pojedinačno označavaju sa jednom ili više radnih klasa tačnosti X(x), uzimajući u obzir konkretne proizvode koji se mjere. Faktor oznake klase (x) mora biti ≤ 2 i u obliku 1 x 10k, 2 x 10k ili 5 x 10k, gdje je k negativan cijeli broj ili nula.
1.3. Referentna klasa tačnosti Ref(x) primjenjuje se za statička opterećenja.
1.4. Za radnu klasu tačnosti X(x), X je režim kojim se tačnost dovodi u vezu sa masom tereta, a (x) je množitelj za granice greške navedene za klasu X(1) u tački 2.2. ovog Aneksa.
2. Najveća dozvoljena greška
2.1. Greška kod statičkog mjerenja
2.1.1. Za statička opterećenja pod naznačenim radnim uslovima, najveća dozvoljena greška za referentnu klasu tačnosti Ref(x) mora biti 0,312 najveće dozvoljene devijacije svakog punjenja od prosječne, date u Tabeli 1 ovog Aneksa, pomnoženo sa faktorom oznake klase (x).
2.1.2. Za vage u kojima se punjenje može sastojati od više od jednog opterećenja (npr. kombinovane vage sa kumulativnim ili selektivnim mjerenjem), najveća dozvoljena greška za statička opterećenja mora biti zahtijevane tačnosti za punjenje kao što je navedeno u tački 2.2. ovog Aneksa (tj. nije jednaka zbiru najvećih dozvoljenih devijacija za pojedinačna opterećenja).
2.2. Odstupanje od prosječnog punjenja
Tabela 1.

Vrijednost mase punjenja,

m (g)

Najveća dozvoljena devijacija svakog punjenja od prosjeka za pojedinu klasu X(1)

Verifikacija mjerila

Mjerila u radu (nadzor)

m ≤ 50 g

7,2 %

9 %

50 g < m ≤ 100 g

3,6 g

4,5 g

100 g < m ≤ 200 g

3,6 %

4,5 %

200 g < m ≤ 300 g

7,2 g

9 g

300 g < m ≤ 500 g

2,4 %

3 %

500 g < m ≤ 1 000 g

12 g

15 g

1 000 g < m ≤ 10 000 g

1,2 %

1,5 %

10 000 g < m ≤ 15 000 g

120 g

150 g

15 000 g < m

0,8 %

1 %

 


Napomena: Izračunata devijacija svakog punjenja od prosjeka može se podesiti, kako bi se uzeo u obzir efekat veličine čestica materijala.
2.3. Greška u odnosu na prethodno podešenu vrijednost (greška podešavanja)
Za vage kod kojih je moguće prethodno podesiti masu punjenja, maksimalna razlika između prethodno podešene vrijednosti i prosječne mase punjenja ne smije biti veća od 0,312 najveće dozvoljene devijacije svakog punjenja iz prosjeka, kao što je navedeno u Tabeli 1 ovog Aneksa.
3. Osobine pod uticajnim faktorima i elektromagnetnim smetnjama
3.1 Najveća dozvoljena greška, pod uticajnim faktorima mora odgovarati vrijednostima iz tačke 2.1. ovog Aneksa..
3.2. Kritična vrijednosti promjene uslijed smetnji jeste promjena pokazivanja statičke mase koja je jednaka najvećoj dozvoljenoj greški iz tačke 2.1. ovog Aneksa, izračunata za naznačeno minimalno punjenje, ili promjena koja bi imala jednak efekat na punjenje u slučaju automatskih vaga kod kojih se punjenje sastoji od više tereta. Izračunata kritična vrijednost promjene zaokružuje se na slijedeći veći podiok (d).
3.3 Proizvođač navodi vrijednost naznačenog minimalnog punjenja.


ANEKS III


Automatske vage za vaganje sa diskontinuiranim sabiranjem


1. Klase tačnosti


Automatske vage za vaganje sa diskontinuiranim sabiranjem se dijele u slijedeće četiri klase tačnosti: 0,2; 0,5; 1 i 2.
2. Najveća dozvoljena greška:
Tabela 1

Klasa tačnosti

Najveća dozvoljena greška sabranog opterećenja

 

Verifikacija mjerila

Mjerila u radu (nadzor)

0,2

± 0,10 %

± 0,2 %

0,5

± 0,25 %

± 0,5 %

1

± 0,50 %

± 1,0 %

2

± 1,00 %

± 2,0 %

 


3. Podiok zbira
Podiok zbira (dt) mora biti u opsegu:
0,01 % Max ≤ dt ≤ 0,2 % Max.
4. Minimalno sabrano opterećenje (Σmin)
Minimalno sabrano opterećenje (Σmin) ne smije biti manje od opterećenja pri kom je najveća dozvoljena greška jednaka podioku zbira (dt) niti manja od minimalnog opterećenja koje je naveo proizvođač.
5. Podešavanje nule
Automatske vage koje ne rade taru poslije svakog pražnjenja moraju imati uređaj za podešavanje nule. Automatski rad mora biti onemogućen ako pokazivanje nule varira za:
a) 1 dt kod automatskih vaga sa automatskim uređajem za podešavanje nule,
b) 0,5 dt kod automatskih vaga sa poluautomatskim ili neautomatskim uređajem za podešavanje nule.
6. Korisnički priključak
Podešavanja koja vrši korisnik i funkcija vraćanja na vrijednost nule moraju biti onemogućeni u automatskom radu.
7. Štampanje rezultata
Na automatskim vagama opremljenim sa uređajem za štampanje, vraćanje zbira na vrijednost nule mora biti onemogućeno dok zbir ne bude odštampan. Zbir se mora odštampati ako automatski rad bude prekinut.
8. Osobine pod uticajnim faktorima i elektromagnetnim smetnjama
8. 1. Najveća dozvoljena greška pod uticajnim faktorima mora da bude kao što je navedeno u Tabeli 2. ovog Aneksa.
Tabela 2

Opterećenje (m) u podiocima zbira (dt)

Najveća dozvoljena greška

0 < m ≤ 500

± 0,5 dt

500 < m ≤ 2 000

± 1,0 dt

2 000 < m ≤ 10 000

± 1,5 dt

 


8.2. Kritična vrijednost promjene uslijed smetnji jednaka je jednom podioku zbira, za bilo koje pokazivanje mase i svaki pohranjen zbir.


ANEKS IV


Automatske vage za vaganje sa kontinuiranim sabiranjem


1. Klase tačnosti
Automatske vage za vaganje sa kontinuiranim sabiranjem rezultata mjerenja se dijele u slijedeće tri klase tačnosti: 0,5; 1 i 2.
2. Mjerni opseg
2.1. Proizvođač mora navesti: mjerni opseg, odnos između minimalnog neto opterećenja na elementu za mjerenje i maksimalnog kapaciteta, kao i minimalno zbirno opterećenje.
2.2. Minimalno zbirno opterećenje Σmin ne smije da bude manje od
800 d za klasu tačnosti 0,5;
400 d za klasu tačnosti 1;
200 d za klasu tačnosti 2;
gdje je d zbirni podiok glavnog uređaja za ukupno sabiranje.
3. Najveća dozvoljena greška izražena u procentima, za klase tačnosti:
Tabela 1

Klasa tačnosti

Najveća dozvoljena greška zbirnog opterećenja

Verifikacija mjerila

Mjerila u radu (nadzor)

0,5

± 0,25 %

± 0,50 %

1

± 0,5 %

± 1,0 %

2

± 1,0 %

± 2,0 %

 


4. Brzina trake
Brzinu trake određuje proizvođač. Kod automatskih vaga na transportnoj traci sa jednom brzinom i automatskih vaga na transportnoj traci sa promjenjivom brzinom koje imaju ručnu komandu za podešavanje brzine, brzina ne smije da varira za više od 5% nazivne vrijednosti. Brzina proizvoda ne smije biti različita od brzine trake.
5. Glavni uređaj za ukupno sabiranje
Glavni uređaj za ukupno sabiranje ne smije biti moguće vratiti na nulu.
6. Osobine pod uticajnim faktorima i elektromagnetnim smetnjama
6.1. Najveća dozvoljena greška pod uticajnim faktorom, za opterećenje koje nije manje od Σmin, mora biti 0,7 puta odgovarajuća vrijednost navedena u Tabeli 1 ovog Aneksa zaokružena na najbližu vrijednost zbirnog podioka (d).
6.2. Kritična vrijednost promjene uslijed smetnje je 0,7 puta odgovarajuća vrijednost navedena u Tabeli 1 ovog Aneksa, za opterećenje jednako Σmin, za označenu klasu automatske vage na transportnoj traci, zaokružena na slijedeći veći podiok zbira (d).


ANEKS V


Automatske vage za mjerenje mase šinskih vozila u pokretu


1. Klase tačnosti
Automatske vage za mjerenje mase šinskih vozila u pokretu se dijele u slijedeće četiri klase tačnosti:
0,2; 0,5; 1 i 2.
2. Najveća dozvoljena greška
2. 1. Najveća dozvoljena greška mjerenja jednog vagona ili cijelog voza u pokretu prikazane su u Tabeli 1 ovog Aneksa.
Tabela 1

Klasa tačnosti

Najveća dozvoljena greška

Verifikacija mjerila

Mjerila u radu (nadzor)

0,2

± 0,1 %

± 0,2 %

0,5

± 0,25 %

± 0,5 %

1

± 0,5 %

± 1,00 %

2

± 1,0 %

± 2,00 %

 


2.2. Najveća dozvoljena greška mase spojenih ili razdvojenih vagona u pokretu jeste jedna od sljedećih vrijednosti, pri čemu se primjenjuje ona najveća:
a) vrijednost izračunata prema Tabeli 1 ovog Aneksa, zaokružena na najbliži podiok vage
b) vrijednost izračunata prema Tabeli 1 ovog Aneksa, zaokružena na najbliži podiok vage za masu jednaku 35% maksimalne mase vagona (kao što je navedeno na oznakama),
c) jedan podiok vage (d).
2.3. Najveća dozvoljena greška mase voza u pokretu jeste jedna od sljedećih vrijednosti, pri čemu se primjenjuje ona najveća:
a) vrijednost izračunata prema Tabeli 1 ovog Aneksa, zaokružena na najbliži podiok vage
b) vrijednost izračunata prema Tabeli 1 ovog Aneksa, za masu jednog vagona jednaku 35% maksimalne mase vagona (kao što je navedeno na opisnim oznakama), pomnožena brojem referentnih vagona (koji nije veći od 10) u vozu, i zaokružena na najbliži podiok vage,
c) jedan podiok vage (d) za svaki vagon u vozu, ali ne više od 10 d.
2.4. Prilikom vaganja spojenih vagona dozvoljene su greške koje ne prekoračuju 10% od rezultata mjerenja uzetih iz jednog ili više prolazaka voza u odnosu na date granice greške u tački 2.2. ovog Aneksa, ali ne veće od dvostruke vrijednosti najveće dozvoljene greške.
3.Podiok vage (d)
Odnos između klase tačnosti i podioka vage mora biti kao što je navedeno u Tabeli 2. ovog Aneksa.
Tabela 2

Klasa tačnosti

Podiok vage (d)

0,2

d ≤ 50 kg

0,5

d ≤ 100 kg

1

d ≤ 200 kg

2

d ≤ 500 kg

 


4. Mjerni opseg
4.1. Minimalni kapacitet mjerenja.,- ne smije biti manji od 1 t niti veći od rezultata minimalne mase vagona podijeljenog sa brojem pojedinačnih mjerenja.
4.2. Minimalna masa vagona ne smije biti manja od 50 d.
5.Osobine pod uticajnim faktorima i elektromagnetnim smetnjama 5.1. Najveća dozvoljena greška pod uticajnim faktorom mora biti kao što je navedeno u Tabeli 3. ovog Aneksa.
Tabela 3

Opterećenje (m) u verifikacionim podiocima (d)

Najveća dozvoljena greška

0 < m ≤ 500

± 0,5 d

500 < m ≤ 2 000

± 1,0 d

2 000 < m ≤ 10 000

± 1,5 d

 


5.2.Kritična vrijednost promjene uslijed smetnje jednaka je jednom podioku vage.


ANEKS VI


Automatske vage za vaganje vozila u pokretu i mjerenja osovinskog opterećenja


1. Klase tačnosti
1.1 Automatske vage za određivanje mase vozila u pokretu se dijele u slijedećih šest klasa tačnosti:
0,2; 0,5; 1; 2; 5 i 10
1.2. Automatske vage za određivanje jednog osovinskog opterećenja ili ukoliko je zahtijevano grupu osovinskih opterećenja vozila u pokretu dijele se u slijedećih šest klasa tačnosti:
A; B; C; D; E; F
Instrumenti za vaganje vozila u pokretu mogu imati različite klase tačnosti za jedno-osovinsko opterećenje i grupu osovinskih opterećenja.
1.3. Odnos između klasa tačnosti
Odnos između klase tačnosti opterećenja za jednu osovinu ili ukoliko je zahtijevano grupu osovinskih opterećenja i klase tačnosti za masu vozila data je u Tabeli 1. ovog Aneksa.
Tabela 1

Klasa tačnosti jednog osovinskog opterećenja i grupe osovniskih opterećenja

Klasa tačnosti za masu vozila

0,2

0,5

1

2

5

10

A

X

X

 

 

 

 

B

X

X

X

 

 

 

C

 

X

X

X

 

 

D

 

 

X

X

X

 

E

 

 

 

X

X

X

F

 

 

 

 

 

X

 


2. Najveća dozvoljena greška
2.1. Najveća dozvoljena greška za masu vozila određenu u pokretu prikazana je u tabeli 2 ovog Aneksa, ista se odnosi na vrijednost koja je veća:
a) vrijednost proračunata prema tabeli ispod, zaokružena na najbliži podiok vage ili
b) 1 d x broj osovina, kod zbirnog mjerenja.
Tabela 2

Klasa tačnosti za masu vozila

Najveća dozvoljena greška

Procentualna vrijednost konvencionalne mase vozila

Verifikacija mjerila

Mjerila u radu (nadzor)

 

0,2

± 0,10 %

± 0,20 %

0,5

± 0,25 %

± 0,50 %

1

± 0,50 %

± 1,00 %

2

± 1,00 %

± 2,00 %

5

± 2,50 %

± 5,00 %

10

± 5,00 %

± 10,00 %

 


2.2. Najveća dozvoljena greška za dvije osovine krutih referentnih vozila prikazane su u tabeli 3. ovog Aneksa, ista se odnosi na vrijednost koja je veća:
a) vrijednost proračunata prema tabeli ispod, zaokružena na najbliži podiok vage ili
b) 1 d x broj osovina, kod zbirnog mjerenja.
Tabela 3

Klasa tačnosti jednog osovinskog opterećenja

Najveća dozvoljena greška

Procentualna vrijednost konvencionalne mase za referentnu vrijednost jednog osovinskog opterećenja pri statičkom mjerenju

Verifikacija mjerila

Mjerila u radu (nadzor)

 

A

± 0,25 %

± 0,50 %

B

± 0,50 %

± 1,00 %

C

± 0,75 %

± 1,50 %

D

± 1,00 %

± 2,00 %

E

± 2,00 %

± 4,00 %

F

± 4,00 %

± 8,00 %

 


2.3. Najveća dozvoljena devijacija za sve tipove referentnih vozila, osim krutih referentnih vozila sa dvije osovine data je u tabeli 4 ovog Aneksa, ista se odnosi na vrijednost koja je veća:
a) vrijednost proračunata prema tabeli ispod, zaokružena na najbliži podiok vage ili
b) 1 d x broj osovina, kod zbirnog mjerenja.
Tabela 4

 

Klasa tačnosti jednog osovinskog opterećenja i grupe osovinskih opterećenja

Procentualna korekcija srednje vrijednosti jednog osovinskog opterećenja ili grupe osovniskih opterećenja

Verifikacija mjerila

Mjerila u radu (nadzor)

A

± 0,50 %

± 1,00 %

B

± 1,00 %

± 2,00 %

C

± 1,50 %

± 3,00 %

D

± 2,00 %

± 4,00 %

E

± 4,00 %

± 8,00 %

F

± 8,00 %

± 16,00 %

 


2.4 Statička mjerenja
Najveća dozvoljena greška kod statičkog mjerenja prilikom povećanja ili smanjenja opterećenja treba biti kao što je navedeno u Tabeli 5 ovog Aneksa.
Tabela 5

Klasa tačnosti za masu vozila

Opterećenje (m) izraženo u podiocima

(d)             

Najveća dozvoljena greška

Verifikacija mjerila

Mjerila u radu (nadzor)

0,2 0,5 1

0 ≤ m ≤ 500

± 0,5 d

± 1,0 d

500 ≤ m ≤ 2 000

± 1,0 d

± 2,0 d

2 000 ≤ m ≤ 5 000

± 1,5 d

± 3,0 d

2 5 10

0 ≤ m ≤ 50

± 0,5 d

± 1,0 d

50 ≤ m ≤ 200

± 1,0 d

± 2,0 d

200 ≤ m ≤ 1 000

± 1,5 d

± 3,0 d

 


Pogledati Tabelu 1 za odnos između klasa tačnosti za masu vozila i klasu tačnosti jednoosovinskog opterećenja i ukoliko je zahtijevano za grupu osovinskih opterećenja.
3. Podiok vage (d)
Za specifične metode vaganja vozila u pokretu i kombinacije prijemnika opterećenja, svi priključeni uređaji za očitanje i štampanje vrijednosti trebaju imati isti podiok kao na vagi.
Odnos između klase tačnosti, vrijednosti podioka i broja podioka za maksimalni kapacitet instrumenta naveden je u Tabeli 6. ovog Aneksa.
Tabela 6

Klasa tačnosti za masu vozila

d

(kg)

Minimalni broj podioka vage

Maksimalni broj podioka vage

0,2

≤5

500

5 000

0,5

≤10

1

≤20

2

≤50

50

1 000

5

≤100

10

≤200

 


Pogledati Tabelu 1 za odnos između klasa tačnosti za masu vozila i klasu tačnosti jednoosovinskog opterećenja i ukoliko je zahtijevano za grupu osovinskih opterećenja.
Podiok vage pokaznog uređaja ili štampača mora biti u obliku 1 × 10k, 2 × 10k or 5 × 10k,
gdje je k pozitivni ili negativni cijeli broj ili nula.
4. Minimalni kapacitet
4.1 Minimalni kapacitet ne smije biti manji od opterećenja, izraženog u podiocima vage
navedenim u Tabeli 5 ovog Aneksa.
Tabela 5

Klasa tačnosti za masu vozila

Minimalni kapacitet u podiocima vage

0,2

0,5

1

50

2

5

10

10

 


Pogledati tabelu 1 za odnos između klasa tačnosti za masu vozila i klasu tačnosti jednoosovinskog opterećenja i ukoliko je zahtijevano za grupu osovinskih opterećenja.


Pretplatnici imaju dodatne pogodnosti. Ukoliko ste već pretplatnik, prijavite se! Ukoliko niste pretplatnik, registrirajte se!