Službeni glasnik BiH, broj 26/18

Na osnovu člana 4. stav (2), člana 21. stav (2) Zakona o mjeriteljstvu Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", broj 19/01) te člana 7. stav (1) tačka a), člana 9. stav (2) Zakona o osnivanju Instituta za mjeriteljstvo Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", broj 43/04), a u vezi sa članom 16. Zakona o upravi ("Službeni glasnik BiH", br. 32/02, 102/09 i 72/17), direktor Instituta za mjeriteljstvo Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: Institut) donosi:


PRAVILNIK


O MJERITELJSKIM USLOVIMA ZA UREĐAJE ZA KONVERZIJU VOLUMENA GASA $$$Aneks III Direktive 2014/32/EU Evropskog parlamenta i Vijeća od 26. februara 2014. o usklađivanju zakonodavstava država članica u odnosu na stavljanje na raspolaganje mjernih instrumenata na tržištu, izmijenjena i dopunjena Delegiranom direktivom Komisije (EU) 2015/13$$$


I. OPŠTE ODREDBE


Član 1.
(Predmet)

Pravilnikom o mjeriteljskim uslovima za uređaje za konverziju volumena gasa propisuju se mjeriteljski uslovi koje moraju ispunjavati uređaji za konverziju volumena proteklog gasa, uslovi verifikacije, njihovo označavanje, način ocjenjivanja usklađenosti, uslovi i način mjeriteljskog nadzora mjerila u upotrebi.

Član 2.
(Primjena)

(1) Ovaj Pravilnik primjenjuje se na uređaje za konverziju volumena gasa koji se definišu u nastavku, a namijenjeni su za konverziju volumena gasa u domaćinstvima, u manjim preduzećima i u lakoj industriji.

(2) Ako je primjenjivo, na uređaje za konverziju volumena gasa se primjenjuju osnovni uslovi koji se primjenjuju na mjerila protoka/volumena gasa.

(3) Ovaj Pravilnik se odnosi na tri vrste konverzije:

a) konverzija kao isključiva funkcija temperature (T konverzija),

b) konverzija kao funkcija pritiska i temperature s konstantnim faktorom kompresije (PT konverzija),

c) konverzija kao funkcija pritiska i temperature pri kojoj se uzima u obzir faktor kompresije (PTZ konverzija).

Član 3.
(Termini i definicije)

(1) Za potrebe ovog Pravilnika primjenjuju se sljedeće definicije:

a) Mjerilo gasa je instrument namijenjen za mjerenje, bilježenje i prikazivanje količine gasa, volumena ili mase (koja se koristi kao gorivo) protekle kroz senzor protoka.

b) Uređaj za konverziju volumena gasa je uređaj pričvršćen na mjerilo gasa koji automatski konvertuje količinu koju je izmjerilo mjerilo gasa u radnim uslovma u količinu pri standardnim uslovima, uzimajući u obzir kao ulazne vrijednosti volumen u radnim uslovima koji je izmjerilo mjerilo gasa i druge parametre (pritisak, temperaturu, sastav gasa, gustinu) izmjerene pomoću povezanih mjernih instrumenata ili pohranjene u memoriji.

1) Kompaktni uređaj za konverziju volumena gasa je uređaj za konverziju s posebnim vrstama sondi za pritisak i temperaturu ili samo za temperaturu koji se ne može odvojiti od računske jedinice.

2) Kombinovani uređaj za konverziju volumena gasa je uređaj za konverziju s vanjskim odvojivim sondama za pritisak i temperaturu ili samo za temperaturu te s odvojivom računskom jedinicom.

c) Utvrđeno mjerno polje uređaja za konverziju volumena gasa je skup vrijednosti u radnim uslovima za koji se greške u mjerenju uređaja za konverziju nalaze unutar utvrđenih granica. Uređaj za konverziju ima mjerni raspon za svaku količinu koju obrađuje, tj. pritisak i temperaturu gasa. Utvrđeno mjerno polje odnosi se na karakteristične količine gasa koje se upotrebljavaju za određivanje faktora konverzije.

d) Najveća dozvoljena greška mjerenja (MPE) predstavlja ekstremnu vrijednost greške mjerenja koja je dozvoljena u odnosu na poznatu referentnu vrijednost veličine, propisana adekvatnom legislativom za data mjerenja, mjerilo ili mjerni sistem. U ovom pravilniku koristi se skraćenica iz engleskog jezika - MPE (Maximum permissible error).

e) Standardni uslovi su utvrđeni uslovi prema kojima se preračunava izmjerena količina gasa (temperatura 15 °C (288.15 K), pritisak 1.01325 bar). Proizvođač mora navesti standardne uslove za konvertovane (pretvorene) količine gasa.

f) Referentni uslovi su uslovi upotrebe propisani za ispitivanja tehničkih karakteristika nekog mjerila ili mjernog sistema ili za poređenje mjernih rezultata.

g) Faktor konverzije C je faktor koji predstavlja odnos između volumena u radnim uslovima (Vm) prikazanog na mjerilu gasa i volumena u standardnim uslovima (Vb) naknadno prikazanog na uređaju za konverziju volumena gasa; primjenjiva je sljedeća jednačina:




h) Dogovorena vrijednost faktora konverzije CCV je vrijednost faktora konverzije C koja predstavlja odnos između volumena u radnim uslovima (Vm) prikazanog na mjerilu gasa i volumena u standardnim uslovima (Vb), s tim da su vrijednosti prikazane putem mjernih etalona za temperaturu Te i pritisak pe, a vrijednosti faktora kompresije i zb u obliku kako ih je preračunala jedinica za konverziju; primjenjiva je sljedeća jednačina:




i) Simulirani faktor konverzije Cs je faktor konverzije u dinamičkom testu koji simulira nepreračunati volumen Vm prikazan na mjerilu gasa u radnim uslovima; na faktor konverzije Cs prikazan na mjerilu za vrijeme ispitivanja; primjenjiva je sljedeća jednačina:




j) Faktor kompresije z je omjer stvarnog volumena bilo koje mase gasa pri određenom pritisku i temperaturi te volumena istog gasa u istim uslovima, izračunatog putem jednačine stanja idealnog gasa. Za proračun faktora kompresije prirodnog gasa preporučuje se korištenje BAS EN ISO 12213-1:2010 "Prirodni gas - Proračun faktora kompresibilnosti - Dio 1: Uvod i smjernice".

k) Imenovano tijelo za ocjenjivanje usklađenosti (u daljem tekstu Imenovano tijelo) je pravno lice koje je imenovano za obavljanje aktivnosti u skladu s tehničkim propisima donesenim u svrhu provođenja Zakona o mjeriteljstvu BiH. Imenovana tijela mogu uključivati certifikacijska tijela, inspekcijska (nadzorna) tijela, laboratorije u javnom i privatnom sketoru, kao i laboratorije Instituta i druga tijela koja zadovoljavaju zahtjeve relevantnog propisa.

l) Normativni dokument je dokument koji sadrži tehničke specifikacije koje je usvojila Međunarodna organizacija za zakonsko mjeriteljstvo (OIML).

m) Verifikacija mjerila (prva, naredna i vanredna) je procedura, koja obuhvata pregled, ispitivanje, označavanje (žigosanje) i izdavanje certifikata o verifikaciji, odnosno rješenja o ispravnosti mjerila, kojim se potvrđuje da mjerilo ispunjava propisane mjeriteljske zahtjeve.

(2) Drugi izrazi koji se upotrebljavaju u ovom Pravilniku, a nisu definisani u ovom članu, imaju opšta značenja u oblasti mjeriteljstva definisana Zakonom o mjeriteljstvu BiH ("Službeni glasnik BiH',' broj 19/01) i podzakonskim aktima proizašlim iz navedenog Zakona.

II. MJERITELJSKO - TEHNIČKI USLOVI


Član 4.
(Mjerne jedinice)

(1) Uređaj za konverziju volumena gasa - pretvarač volumena, vrijednost volumena gasa izmjerenog pri postojećim radnim uslovima automatski svodi na vrijednost volumena gasa koja odgovara standardnom stanju gasa i prikazuje je u kubnim metrima ili u kilogramima.

(2) U Tabeli 1 dati su simboli i mjerne jedineice.

Tabela 1: Simboli i mjerne jedinice

Simboli

Prikazana količina

Mjerne jedinice

Vm, Vm1, Vm2

volumen u radnim uslovima, "1" – početni, "2"" - konačni

m3

Vb, Vb1, Vb2

volumen u standardnim uslovima, "1" – početni, "2"" - konačni

m3

p, pmin, pmax

apsolutni pritisak u radnim uslovima, minimalni, maksimalni

bar, kPa, MPa

pb

apsolutni pritisak u standardnim uslovima

bar, kPa, MPa

T, Tmin, Tmax

apsolutna temperatura u radnim uslovima, minimalna, maksimalna

K

Tb

apsolutna temperatura u standardnim uslovima

K

z

faktor kompresije gasa u radnim uslovima

zb

faktor kompresije gasa u standardnim uslovima

 



Član 5.
(Klasa tačnosti)

Uređaji za konverziju volumena gasa kao i drugi mjerni sistemi i moduli se svrstavaju u tri klase tačnosti: A, B i C.

Član 6.
(Najveća dozvoljena greška - MPE)

(1) Najveće dozvoljene greške moraju se postaviti odvojeno za referentne uslove i radne uslove, kako je prikazano u Tabeli 2.

Tabela 2 Najveće dozvoljene greške (MPE)

Uslovi ispitivanja i tipovi konverzije:

Klasa tačnosti A

Klasa tačnosti B

Klasa tačnosti C

Ispitivanja u referentnim uslovima za sve tipove konverzije

0.3 %

0.5 %

0.7 %

Ispitivanja uređaja za konverziju u radnim uslovima koji vrše konverziju samo u funkciji od temperature.

(nije primjenjivo)

0.7 %

1.0 %

Ispitivanja u radnim uslovima za druge uređaje za konverziju

0.5 %

1.0 %

1.5 %

 



(2) Referentni uslovi: temperatura okoline (20±3) °C, relativna vlažnost zraka (60±15) % i nazivne vrijednosti napajanja.

(3) Mjerila ne smiju iskorištavati najveću dozvoljenu grešku (MPE) niti sistemski davati prednost bilo kojoj strani. U slučaju da faktor konverzije ima isti predznak za cijelo radno područje, smatra se da je ispunjeno pravilo za podešavanje za kompaktni ili za kombinovani uređaj za konverziju volumena gasa, gdje su ispunjeni strožiji zahtjevi dati u Tabeli 3.

Tabela 3 Najveće dozvoljene greške (MPE) za kompaktne i kombinovane uređaje za konverziju volumena gasa pri referentnim i radnim uslovima

Uređaj za konverziju

Pokazivač ili element

Referentni uslovi

Radni uslovi

Kompaktni uređaj za konverziju volumena gasa

Glavni pokazivač

0.5 %

1 %

Kombinovani uređaj za konverziju volumena gasa

Glavni pokazivač

0.5 %

1 %

Računska jedinica

0.2 %

0.3 %

Sonda za temperaturu

0.1 %

0.2 %

Sonda za pritisak

0.2 %

0.5 %

 



(4) Najveća dozvoljena greška (MPE) uređaja za konverziju volumena gasa u toku naredne verifikacije i mjeriteljskog nadzora ne smije prelaziti vrijednost veću od dva puta dozvoljene greške pri prvoj verifikaciji.

Član 7.
(Konstrukcija)

(1) Uređaj za konverziju volumena gasa spojen na mjerilo gasa čini zaseban pod-sklop koji se sastoji od jedinice za konverziju i pretvarača za temperaturu i pritisak.

(2) Svi dijelovi uređaja za konverziju volumena gasa moraju biti izrađeni tako da ne umanjuju tačnost mjerenja povezanog mjerila gasa. Uređaj za konverziju volumena gasa mora izdržati vanjske uslove za koje je namijenjen.

(3) Elektronski uređaj za konverziju volumena gasa može prikazati sve važne podatke za mjerenje bez dodatne opreme.

Član 8.
(Pokazni uređaj)

(1) Pokazni uređaj koji pokazuje vrijednost volumena u standardnim uslovima mora biti u mogućnosti da provjeri ispravnost rada ekrana. Kada se za pokazivanje vrijednosti volumena ne koriste sve brojke pokaznog uređaja, svaka neiskorištena brojka s lijeve strane značajne brojke mora biti nula.

(2) Uređaj za konverziju volumena gasa mora moći prikazati sljedeće podatke:

a) prirast volumena u standardnim uslovima Vb,

b) prirast volumena u radnim uslovima Vm,

c) korigovani prirast volumena Vc (ako je primjenjivo),

d) pokazatelje alarma,

e) faktor konverzije C,

f) faktore kompresije z i zb ili njihov omjer




ako je primjenjivo,

g) trenutne vrijednosti parametara koje su izmjerili pretvarači (npr. pritisak p i temperatura T u radnim uslovima),

h) unesene podatke koji utiču na rezultat mjerenja, kao npr. standardni uslovi pb i Tb, funkcije ispravljanja ili koeficijent korišten za ispravljanje greške mjerila gasa u mjerenju,

i) karakteristike gasa korištene pri izračunu faktora kompresije, ako je primjenjivo,

j) napomenu o metodi putem koje se izračunava faktor kompresije ili konstanta, ako je primjenjivo,

k) donje i gornje granice određenog raspona mjerenja temperaturnog pretvarača u K ili C, te donje i gornje granice apsolutnog pritiska pretvarača pritiska,

l) vrijednost jednog volumetrijskog impulsa u radnim uslovima u obliku:

1) 1 imp =... m3 (ili dm3) ili

2) 1 m3 (ili dm3) =... imp

m) ispražnjenost baterije (ako se koristi),

n) verziju softverske opreme.

Član 9.
(Sigurnosni pokazatelji i alarmi)

(1) Uređaj za konverziju volumena gasa mora otkriti:

a) nalaze li se neke od mjerenih ili izračunatih vrijednosti izvan određenih mjernih opsega,

b) radi li mjerilo izvan granica ispravnosti računarskog algoritma,

c) jesu li električni signali izvan dometa ulaza jedinice za konverziju,

d) praznu bateriju.

(2) Svako dodatno povećanje volumena u standardnim uslovima Vb nije dozvoljeno sve dok uređaj za konverziju uspijeva otkriti takvu neispravnost u radu, osim ako se radi o pražnjenju baterije. Mora se nastaviti dalje evidentiranje volumena Vm u radnim uslovima te, ako je primjenjivo, volumena Vc korigovanog u odnosu na mjernu grešku mjerila gasa.

(3) Elektronski uređaj za konverziju volumena gasa mora biti u stanju da otkrije kada radi izvan radnog opsega (ili više njih) koje je proizvođač naveo za parametre koji su važni za preciznost mjerenja. U tom slučaju, uređaj za konverziju volumena gasa mora prestati integrirati pretvorenu količinu i može posebno sumirati pretvorenu količinu za period u kojem djeluje izvan radnog opsega (ili više njih).

(4) Alarm je moguće postaviti u početno stanje tek nakon uklanjanja uzroka aktiviranja alarma. Ponovo pokrenuti uređaj može se plombirati.

Član 10.
(Ispravljanje mjerne greške mjerila gasa)

Uređaj za konverziju volumena gasa može biti opremljen uređajem za ispravljanje mjerne greške mjerila gasa. U takvim slučajevima krivulja greške mjerila gasa koja se ispravlja mora odgovarati radnim uslovima na mjestu ugradnje mjerila gasa. Ispravnost mjerila gasa mora biti provjerena u radnim uslovima u kojima se koristi na mjestu ugradnje te pomoću gasa koji se koristi na mjestu ugradnje. Dobijena krivulja greške mjerila gasa koristi se pri ispravljanju uređaja za konverziju volumena gasa kod kojeg se koristi odašiljač impulsa visoke frekvencije ili u slučaju kad uređaj za konverziju i mjerilo gasa komuniciraju digitalno.

Član 11.
(Ulazne vrijednosti dobijene putem mjerila gasa)

(1) Uređaj za konverziju volumena gasa mora imati ulaz koji obrađuje signal dobijen s povezanog mjerila gasa.

(2) Ulazne vrijednosti impulsa moraju odgovarati svakom impulsu na način da ne dođe do povećanja ili smanjenja broja impulsa u toku rada uređaja za konverziju. Proizvođač mora utvrditi ulaznu vrijednost impulsa uređaja za konverziju volumena gasa i maksimalnu frekvenciju.

(3) Ako mjerilo gasa i uređaj za konverziju komuniciraju digitalno, proizvođači mjerila gasa i uređaja za konverziju moraju precizirati uslove u smislu kompatibilnosti.

Član 12.
(Načini izračunavanja faktora kompresije)

(1) Proizvođač mora predložiti način za izračunavanje faktora kompresije prirodnog gasa te odgovarajući softver pomoću kojeg se može provesti taj postupak.

(2) U uređaju za konverziju volumena gasa moraju se upotrebljavati faktori kompresije, njihov omjer K




ili njihove konstantne vrijednosti kad god gornja granična vrijednost pretvarača pritiska iznosi najmanje 4 bara apsolutnog pritiska.

Član 13.
(Softver)

(1) Softver vezan uz mjerne karakteristike mora biti provjeren, prepoznatljiv i zaštićen. Dokazi o izmjenama softvera moraju biti dostupni.

(2) Softveru mora biti moguće pristupiti samo putem lozinke ili koda s mogućnošću ažuriranja ili putem određenog uređaja.

Član 14.
(Prevencija od neovlaštenog rukovanja)

(1) Uređaj za konverziju volumena gasa mora biti izrađen na način da svaki zahvat koji može uticati na rezultate mjerenja mora uzrokovati trajno vidljiva oštećenja na mjernom instrumentu, odnosno na njegovim službenim ili zaštitnim oznakama, ili mora pokrenuti alarm na način da dokaz neovlaštenog zahvata bude dostupan i da se pohrani u memoriju.

(2) Kad se uređaji za konverziju elektronski plombiraju prilikom postavljanja na ovlašten ili odobren način, plombiranje mora biti usklađeno sa sljedećim uslovima:

a) u memoriji mora biti evidentirana barem posljednja aktivnost, a po mogućnosti posljednjih 100 aktivnosti, uključujući datum, vrijeme i svojstvenu oznaku aktivnosti;

b) mora biti omogućen pristup aktivnostima evidentiranim u memoriji, a memoriju ne smije biti moguće obrisati ili prepisati bez oštećenja službene oznake.

(3) Na uređajima za konverziju volumena gasa kod kojih se pretvarači ili jedinica za konverziju mogu skinuti ili zamijeniti svi priključci i konekcija između jedinice za konverziju i pretvarača ili mjerila moraju biti posebno plombirani. Razdvajanjem elemenata ne smije se moći pristupiti parametrima koji pomažu u utvrđivanju izmjerenih rezultata ili samim izmjerenim rezultatima.

III. NATPISI I OZNAKE


Član 15.
(Natpisi i oznake)

(1) Uređaji za konverziju volumena gasa koji se stavljaju na tržište, neophodno je da sadrže uputstva koja su potrebna za pravilnu upotrebu. Uputstva moraju biti na jednom od službenih jezika u upotrebi u Bosni i Hercegovini.

(2) Natpisi i oznake na uređajima za konverziju volumena gasa su u skladu sa Pravilnikom o postupcima ocjenjivanja usklađenosti mjerila.

(3) Mjerila koja se uvoze iz EU, a koja su usklađena sa zahtjevima iz ovog Pravilnika, prije stavljanja na tržište i/ili u upotrebu, moraju biti označena znakom usklađenosti i dopunskom mjeriteljskom oznakom u skladu sa važećim EU propisima i gdje je primjenjivo sa oznakom certifikata o ispitivanju. Znak usklađenosti i dopunska mjeriteljska oznaka moraju biti neizbrisivi.

(4) Ukoliko je postupak ocjenjivanja usklađenosti obavljen u Bosni i Hercegovini, iza znaka usklađenosti i dopunske mjeriteljske oznake stavlja se jedinstven broj tog imenovanog tijela u skladu sa Pravilnikom o načinu utvrđivanja ispunjenosti uslova za imenovanje tijela za ocjenjivanje usklađenosti mjerila. Jedinstveni broj odgovarajućeg imenovanog tijela mora biti neizbrisiv. Sve oznake moraju biti jasno vidljive i lako pristupačne.

IV. OCJENJIVANJE USKLAĐENOSTI


Član 16.
(Ocjenjivanje usklađenosti i tipsko odobrenje)

(1) Ocjenjivanje usklađenosti uređaja za konverziju volumena gasa provodi se prema mjerodavnim bitnim zahtjevima, prema izboru proizvođača, primjenom jednog od modula ocjenjivanja navedenih u Pravilniku o postupcima ocjenjivanja usklađenosti mjerila. Kombinacije modula koji se mogu primijeniti u postupku ocjenjivanja usklađenosti na uređaje za konverziju volumena gasa je: B + F ili B + D ili H1.

(2) Ispitivanje se provodi primjenom odgovarajućih metoda i postupaka navedenih u relevantnim normativnim dokumentima, kako bi se potvrdila njihova usklađenost sa zahtjevima ovog pravilnika. Normativni dokument za postupak ocjenjivanja usklađenosti je međunarodna preporuka OIML R 140 - Mjerni sistemi za gasovita goriva.

(3) Do izdavanja odgovarajućih pravilnika o načinu verifikacije predmetnih mjerila od entitetskih institucija za mjeriteljstvo, u postupku verifikacije kao referentni dokument koristiće se međunarodna preporuka OIML R 140 Mjerni sistemi za gasovita goriva.

(4) Nadzor nad mjerilima u upotrebi obavlja se na isti način kao i postupak verifikacije definisan u stavu (3) ovog člana uključujući i najveće dozvoljene greške definisane ovim Pravilnikom.

(5) Za uređaje za konverziju volumena gasa je obavezno odobrenje tipa, iza kojeg slijedi prva verifikacija. Samo odobrena mjerila sa službenom oznakom koju dodijeljuje Institut za mjeriteljstvo BiH mogu biti predmet narednih i vanrednih verifikacija.

(6) Periodi verifikacije su definisani Naredbom o mjerilima u zakonskom mjeriteljstvu i rokovima verifikacije ("Službeni glasnik BiH", br. 67/12 i 75/14).

V. PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE


Član 17.
(Prelazne i završne odredbe)

(1) Stupanjem na snagu ovoga Pravilnika prestaje važiti: Pravilnik o metrološkim uslovima za merila koja koriguju zapreminu proteklog gasa ("Službeni list SFRJ", broj 9/85 i 8/86); Pravilnik o uslovima za obrazovanje laboratorija za pregled plinomera i korektora ("Službeni list SFRJ", broj 18/88) za nova mjerila koja su predmet ocjenjivanja usklađenosti i stavljanja na tržište.

(2) Mjerila koja su u postupku odobrenja tipa na dan stupanja ovog Pravilnika mogu se ispitati i odobriti u skladu sa zahtjevima Pravilnika iz prethodnog stava.

(3) Prva verifikacija mjerila koja imaju važeće Certifikate o odobrenju tipa mjerila izdate do dana stupanja na snagu ovog Pravilnika i mjerila iz stava (2) ovog člana koja dobiju Certifikat o odobrenju tipa mjerila, moći će se obavljati do isteka roka važenja Certifikata o odobrenju tipa.

(4) Mjerila kojima je istekao rok važenja certifikata o odobrenju tipa, ne mogu biti predmetom prve verifikacije.

(5) Mjerila koja su ranije na propisan način puštena u upotrebu, prije objave ovog Pravilnika mogu se nastaviti koristiti i nakon isteka važenja certifikata o odobrenju tipa mjerila ukoliko ispunjavaju granice najveće dozvoljene greške navedene u relevantnom propisu u vrijeme puštanja istih u upotrebu.

(6) Institut će izdati Rješenje o povlačenju onog tipa mjerila za koje se utvrdi da više nije pogodno za upotrebu u mjeriteljskom sistemu.

(7) Propisi Federacije Bosne i Hercegovine, Republike Srpske i Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine usaglasiće se sa odredbama ovog Pravilnika u roku od tri mjeseca od dana stupanja na snagu.

Član 18.
(Stupanje na snagu)

Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku BiH".

Broj 01-02-2-474-3/18
03. aprila 2018. godine
Sarajevo


Direktor
Instituta za mjeriteljstvo BiH
Zijad Džemić, s. r.

Pretplatnici imaju dodatne pogodnosti. Ukoliko ste već pretplatnik, prijavite se! Ukoliko niste pretplatnik, registrirajte se!