Službeni glasnik BiH, broj 26/18

Na osnovu člana 4. stav (2), člana 21. stav (2) Zakona o mjeriteljstvu Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", broj 19/01), te člana 7. stav (1) tačka a), člana 9. stav (2) Zakona o osnivanju Instituta za mjeriteljstvo Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", broj 43/04), a u vezi sa članom 16. Zakona o upravi ("Službeni glasnik BiH", br. 32/02, 102/09 i 72/17), direktor Instituta za mjeriteljstvo Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: Institut) donosi:


PRAVILNIK


O MJERITELJSKIM USLOVIMA ZA ANALIZATORE IZDUVNIH GASOVA


I. OPŠTE ODREDBE


Član 1.
(Predmet)

Ovim Pravilnikom propisuju se mjeriteljski uslovi koje moraju ispunjavati mjerila analizatori izduvnih gasova koja služe za određivanje zapremine frakcija određenih komponenti izduvnih gasova u motornim vozilima na pogonsko gorivo – benzin.

Ovim pravilnikom se propisuju i uslovi verifikacije, njihovo označavanje, način ocjenjivanja usklađenosti, uslovi i način mjeriteljskog nadzora mjerila u upotrebi.

Član 2.
(Primjena)

Ovaj Pravinik se primjenjuje na anlizatore čiji su principi detekcije bazirani na infracrvenoj (infrared) apsorpciji gasova za CO, CO2, HC i O2

Član 3.
(Termini i definicije)

(1) Pojedini izrazi koji se koriste u ovom Pravilniku imaju sljedeće značenje:

a) Analizator izduvnih gasova je mjerni instrument koji služi za određivanje zapreminskih udjela komponenti izduvnih gasova iz motora motornog vozila s paljenjem pomoću iskre, pri nivou vlage analiziranog uzorka.

Komponente izduvnog gasa su ugljen-monoksid (CO), ugljen-dioksid (CO2), kiseonik (O2) i ugljovodonici (HC).

Sadržaj ugljovodonika mora biti izražen kao koncentracija n-heksana (C6H14), izmjerena tehnikama apsorpcije u bliskoj infracrvenoj oblasti.

b) Lambda je bezdimenziona vrijednost koja predstavlja efikasnost sagorijevanja motora u vidu omjera vazduha/goriva u izduvnim gasovima i određuje se uz pomoć referentne standardizovane formule.

c) Imenovano tijelo za ocjenjivanje usklađenosti (u daljem tekstu Imenovano tijelo) je pravno lice koje je imenovano za obavljanje aktivnosti u skladu s tehničkim propisima donesenim u svrhu provođenja Zakona o mjeriteljstvu BiH. Imenovana tijela mogu uključivati certifikacijska tijela, inspekcijska (nadzorna) tijela, laboratorije u javnom i privatnom sektoru, kao i laboratorije Instituta i druga tijela koja zadovoljavaju zahtjeve relevantnog propisa.

d) Normativni dokument je dokument koji sadrži tehničke specifikacije koje je usvojila Međunarodna organizacija za zakonsko mjeriteljstvo (OIML).

e) Verifikacija mjerila (prva, naredna i vanredna) je procedura, koja obuhvata pregled, ispitivanje, označavanje (žigosanje) i izdavanje certifikata o verifikaciji, odnosno rješenja o ispravnosti mjerila, kojim se potvrđuje da mjerilo ispunjava propisane mjeriteljske zahtjeve.

(2) Drugi izrazi koji se upotrebljavaju u ovom Pravilniku, a nisu definisani u stavu 1. ovog člana, imaju opšta značenja u oblasti mjeriteljstva definisana Zakonom o mjeriteljstvu BiH ("Službeni glasnik BiH", broj 19/01) i podzakonskim aktima proizašlim iz navedenog Zakona.

Član 4.
(Mjerne jedinice)

Zapreminski udjeli komponenti gasova (CO,CO2 i O2) su izraženi u procentima (% vol), a HC u procentima na milion (ppm vol).

Natpisi za ove jedinice trebaju biti nedvosmisleno pokazani, na primjer "% vol CO", "% vol CO2", "% vol O2" i "ppm vol HC".

II. MJERITELJSKO – TEHNIČKI USLOVI


Član 5.
(Mjerni opseg)

Za analizatore izduvnih gasova definisane su dvije klase tačnosti i to 0 i I. Odgovarajući minimalni mjerni opsezi za ove klase tačnosti prikazani su u Tabeli 1 Klase tačnosti i mjerni opsezi.

Tabela 1.

Parametar

Klase tačnosti 0 i I

Udio CO

od 0 do 5 % vol

Udio CO2

od 0 do 16 % vol

Udio HC

od 0 do 2 000 ppm vol

Udio O2

od 0 do 21 % vol

λ

od 0,8 do 1,2

 



Član 6.
(Najveća dozvoljena greška)

(1) Najveća dozvoljena greška za svaki izmjereni udio gasa prikazan u Tabeli 2., u zavisnosti od klase analizatora i pod radnim uslovima (Član 7., ovog Pravilnika), uzima se ona vrijednost koja je od dvije navedene vrijednosti veća. Apsolutne vrijednosti izražene su u % vol ili ppm vol, dok se procentualne vrijednosti izražavaju u procentima (%) i predstavljaju procenat prave vrijednosti.

(2) Ako u prilozima za određene instrumente nije drugačije navedeno, najveća dozvoljena greška se izražava kao pozitivna i negativna vrijednost odstupanja od prave vrijednosti mjerenja.

Tabela 2 Najveća dozvoljena greška za pojedine parametre udjela gasa

Parametar

Klasa 0

Klasa I

Udio CO

± 0,03 % vol

± 5 %

± 0,06 % vol

± 5 %

Udio CO2

± 0,5 % vol

± 5 %

± 0,5 % vol

± 5 %

Udio HC

± 10 ppm vol

± 5 %

± 12 ppm vol

± 5 %

Udio O2

± 0,1 % vol

± 5 %

± 0,1 % vol

± 5 %

 



Najveća dozvoljena greška pri izračunavanju lambde (λ) je 0,3 %.

Dogovorena prava vrijednost se izračunava po formuli:




Gdje su:

Koncentracija u % vol;

K1 konverzioni faktor za ugljovodonike, koga obezbjeđuje proizvođač mjerila;

Hcv atomski odnos vodonika i ugljenika u gorivu. Usvojena vrijednost za benzin je 1,7261;

Ocv atomski udio kiseonika i ugljenika u gorivu. Usvojena vrijednost za benzin je 0,0175.

Za potrebe izračunavanja koriste se vrijednosti koje prikazuje mjerni instrument.

Član 7.
(Radni uslovi)

Vrijednosti radnih uslova određuje proizvođač na sljedeći način:

(1) Za klimatske i mehaničke uticajne veličine:

- minimalni opseg temperature od 35°C za klimatsko okruženje;

- za mehaničko okruženje primjenjuje se klasa M1

(2) Za uticajne veličine napajanja električnom energijom:

- opseg naizmjeničnog napona i frekvencije naizmjeničnog napajanja (AC);

- granične vrijednosti napona istosmjernog napajanja (DC);

(3) Za pritisak u okruženju:

- Minimalne i maksimalne vrijednosti pritiska u okruženju za obje klase tačnosti su sljedeće:

pmin ≤ 860 hPa, pmax ≥ 1060 hPa.

Član 8.
(Dopušteni uticaj smetnji)

(1) Za svaki od zapreminskih udjela koji izmjeri mjerilo, kritična vrijednost promjene je jednaka najvećoj dozvoljenoj greški za dati parametar.

(2) Uticaj elektromagnetne smetnje je takav da promjena rezultata mjerenja nije veća od kritične vrijednosti promjene utvrđene u stavu (1) ili je prikazivanje rezultata mjerenja takvo da se ne može uzeti kao valjan rezultat.

TEHNIČKI USLOVI


Član 9.
(Konstrukcija)

Glavni dijelovi mjerila su:

a) sonda za uzimanje uzorka, postavlja se na kraju izduvne grane (auspuha) motornog vozila iz kojeg izlazi uzorak izduvnog gasa;

b) crijevo sa cijevi konektovano u pravcu sonde koje obezbjeđuje putanju za gasni uzorak prema ulazu, kroz prolaz i izlaz instrumenta;

c) pumpa koja transportuje gas kroz instrument;

d) separator vode koji sprječava vodenu kondenzaciju da se formira u instrumentu;

e) filter za odstranjivanje materija, koje mogu da prouzrokuju kontaminaciju raznih osjetljivih dijelova instrumenta;

f) vrata nizvodno od vodenog separatora i filter koji unosi okolni zrak i referentni gas kada se zahtjeva tehnološka upotreba;

g) uređaji za detekciju i analizu gasnog uzorka sa komponentama saglasno frakciji zapremine;

h) data sistem procesnog signala i pokazni uređaj mjernih rezultata – displej (ekran);

Član 10.
(Rezolucija)

Rezolucija mora biti jednaka ili za jedan red veličine veća od vrijednosti prikazanih u Tabeli 3.

Tabela 3 Rezolucija

 

CO

CO2

O2

HC

Klasa 0 i klasa I

0,01 % vol

0,1 % vol

0,01 % vol za vrijednosti mjerene veličine manje ili jednake 4 % vol, u ostalim slučajevima 0,1 % vol

1 ppm vol

 



Vrijednost lambda (λ) prikazana je sa rezolucijom od 0,001.

Član 11.
(Ostali uslovi)

(1) Standardna devijacija 20 mjerenja ne smije biti veća od 1/3 modula najveće dozvoljene greške za svaki primenljivi zapreminski udio gasa.

(2) Za mjerenje CO,CO2 i HC, mjerilo, uključujući i definisani sistem za rukovanje gasom, mora da pokaže 95% konačne vrijednosti određene pomoću gasova za kalibraciju u roku od 15 sekundi od trenutka kada presatne dovod gasa sa nultim sadržajem, npr. svježeg vazduha i počne dovod izduvnog gasa. Kada se mjeri O2, mjerilo pod sličnim uslovima mora da pokaže vrijednost koja se razlikuje od 0 za manje od 0,1% vol u roku od 60 sekundi od trenutka kada prestane dovod svježeg vazduha i počne dovod gasa bez kiseonika.

(3) Komponente izduvnog gasa, osim komponenti čije vrijednosti se mjere, ne smiju uticati na rezultat mjerenja za više od polovine modula najveće dozvoljene greške kada su te komponente prisutne sa sljedećim maksimalnim zapreminskim udjelima:

6 % vol CO,

16 % vol CO2,

10 % vol O2,

5 % vol H2,

0,3 % vol NO,

2000 ppm vol HC (kao n-heksan),

vodena para do zasićenosti.

(4) Za automatske ili poluautomatske naprave za podešavanje, mjerni instrument ne smije izvršiti mjerenje dok se ne obave podešenja.

(5) Analizator mora otkriti ostatke ugljikovodika u sistemu za rukovanje gasom. Mjerenje ne smije biti moguće ako ostaci ugljikovodika, prisutni prije mjerenja, prelaze 20 ppm vol.

(6) Analizator mora imati uređaj za automatsko otkrivanje svakog kvara u radu senzora u kanalu za kiseonik zbog trošenja ili prekida u spojnom vodu.

(7) Analizator mora imati napravu za podešavanje koja omogućava podešavanje na nultu vrijednost, kalibraciju gasovima i unutrašnje podešavanje. Naprava za podešavanje na nultu vrijednost i unutrašnje podešavanje mora biti automatska.

(8) Ako analizator izduvnih gasova može da radi sa različitim vrstama goriva (npr. benzinom ili tečnim naftnim gasom), mora postojati mogućnost izbora odgovarajućih koeficijenata za izračunavanje lambda bez dvosmislenosti u pogledu odgovarajuće formule.

III. NATPISI I OZNAKE


Član 12.
(Natpisi i oznake)

(1) Analizator koji se stavlja na tržište, neophodno je da sadrži uputstva koja su potrebna za pravilnu upotrebu mjerila. Uputstva moraju da budu na jednom od službenih jezika u upotrebi u Bosni i Hercegovini.

(2) Natpisi i oznake na analizatoru izduvnih gasova su u skladu sa Pravilnikom o postupcima ocjene usklađenosti.

(3) Mjerila koja se uvoze iz EU, a koja su usklađena sa zahtjevima iz ovog Pravilnika, prije stavljanja na tržište i/ili u upotrebu, moraju biti označena znakom usklađenosti i dopunskom mjeriteljskom oznakom u skladu sa važećim EU propisima i gdje je primjenjivo za oznakom certifikata o ispitivanju. Znak usklađenosti i dopunska mjeriteljska oznaka moraju biti neizbrisivi.

(4) Ukoliko je postupak ocjenjivanja usklađenosti obavljen u Bosni i Hercegovini iza znaka usklađenosti i dopunske mjeriteljske oznake stavlja se jedinstven broj tog imenovanog tijela u skladu sa Pravilnikom o načinu utvrđivanja ispunjenosti uslova za imenovanja tijela za ocjenu usklađenosti mjerila. Jedinstveni broj odgovarajućeg imenovanog tijela mora biti neizbrisiv ili samouništavajući, ako se ukloni. Sve oznake moraju biti jasno vidljive i lako dostupne.

IV. OCJENJIVANJE USKLAĐENOSTI


Član 13.
(Ocjenjivanje usklađenosti)

(1) Ocjenjivanje usklađenosti analizatora izduvnih gasova sa mjerodavnim bitnim zahtjevima provodi se, prema izboru proizvođača, primjenom jednog od modula ocjenjivanja navedenih u Pravilniku o postupcima ocjenjivanja usklađenosti mjerila. Kombinacija modula za ocjenjivanje usklađenosti koji se mogu primijeniti za analizatore izduvnih gasova su: B+F ili B+D ili H1.

(2) Svi mjerni instrumenti se moraju ispitati zasebno, primjenom odgovarajućih ispitivanja navedenih u relevantnim normativnim dokumentima i sa odgovarajućim tehničkim specifikacijama, kako bi se potvrdila njihova usklađenost sa zahtjevima ovog pravilnika. U potvrđivanju usklađenosti analizatora izduvnih gasova primjenjuju se odgovarajuća izdanja OIML preporuka, OIML R 99.

(3) Do izdavanja odgovarajućih tehničkih propisa o načinu verificiranja predmetnih mjerila od strane entitetskih institucija za mjeriteljstvo, u postupku verifikacije koristiće se normativni dokumenti OIML R 99.

(4) Za analizator izduvnih gasova obavezno je: ispitivanje tipa mjerila iza kojeg slijedi prva verifikacija. Samo odobrena mjerila sa službenom oznakom dodijeljenom od strane Instituta za mjeriteljstvo BiH u skladu sa relevantnim propisima mogu biti predmet narednih i vanrednih verifikacija.

(5) Nadzor nad mjerilima u upotrebi obavlja se na isti način kao i postupak verifikacije uzimajući pri tome u obzir dozvoljene greške za mjerila u upotrebi propisane ovim Pravilnikom.

Periodi verifikacije su definisani Naredbom o mjerilima u zakonskom mjeriteljstvu i rokovima verifikacije ("Službeni glasnik BiH", br. 67/12 i 75/14).

V. PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE


Član 14.
(Prelazne i završne odredbe)

(1) Stupanjem na snagu ovoga Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o metrološkim uslovima za analizatore plinova koji rade na bazi infracrvene spektrofotometrije "MUS.GG-1/1" ("Službeni list SFRJ", broj 48/85), za nova mjerila koja su predmet ocjenjivanja usklađenosti i stavljanja na tržište.

(2) Mjerila koja su u postupku odobrenja tipa na dan stupanja ovog Pravilnika mogu se ispitati i odobriti u skladu sa zahtjevima iz prethodnog stava.

(3) Prva verifikacija mjerila koja imaju važeće certifikate o odobrenju tipa mjerila izdate do dana stupanja na snagu ovog Pravilnika i mjerila iz stava (2) ovog člana koja dobiju certifikat o odobrenju tipa mjerila, moći će se obavljati do isteka roka važenja certifikata o odobrenju tipa za predmetno mjerilo.

(4) Mjerila kojima je istekao rok važenja certifikata o odobrenju tipa, ne mogu biti predmet prve verifikacije.

(5) Mjerila koja su na propisan način puštena u upotrebu ranije, prije objave ovog Pravilnika mogu se nastaviti koristiti i nakon isteka važenja certifikata o odobrenju tipa mjerila ukoliko ispunjavaju granice najveće dozvoljene greške navedene u ovom Pravilniku, odnosno u relevantnom propisu u vrijeme puštanja istih u upotrebu.

(6) Institut će izdati Rješenje o povlačenju onog tipa mjerila za koje se utvrdi da više nije pogodno za upotrebu u mjeriteljskom sistemu.

(7) Propisi Federacije Bosne i Hercegovine, Republike Srpske i Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine usaglasiće se sa odredbama ovog Pravilnika u roku od tri mjeseca od dana stupanja na snagu.

Član 15.
(Stupanje na snagu)

Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku BiH".

Broj 01-02-2-474-4/18
03. aprila 2018. godine
Sarajevo


Direktor
Instituta za mjeriteljstvo BiH
Zijad Džemić, s. r.

Pretplatnici imaju dodatne pogodnosti. Ukoliko ste već pretplatnik, prijavite se! Ukoliko niste pretplatnik, registrirajte se!