Službeni glasnik BiH, broj 26/18

Na osnovu člana 4. stav (2), člana 21. stav (2). Zakona o mjeriteljstvu Bosne i Hercegovine (Službeni glasnik broj 19/01), te člana 7. stav (1). tačka a), člana 9. stav (2) Zakona o osnivanju Instituta za mjeriteljstvo Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", broj 43/04), a u vezi sa članom 16. Zakona o upravi ("Službeni glasnik BiH", br. 32/02, 102/09 i 72/17), direktor Instituta za mjeriteljstvo Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: Institut) donosi:


PRAVILNIK


O MJERITELJSKIM USLOVIMA ZA MJERILA DUŽINE $$$Aneks VII Direktive 2014/32/EU Evropskog parlamenta i Vijeća od 26. februara 2014. o usklađivanju zakonodavstava država članica u odnosu na stavljanje na raspolaganje mjernih instrumenata na tržištu, izmijenjena i dopunjena Delegiranom direktivom Komisije (EU) 2015/13$$$


I. OPŠTE ODREDBE


Član 1.
(Predmet)

Pravilnikom o mjeriteljskim uslovima za mjerila dužine (u daljem tekstu: Pravilnik) propisuju se mjeriteljski uslovi koje moraju ispuniti mjerila dužine (u daljem tekstu: mjerila), uslovi verifikacije, njihovo označavanje, način ocjenjivanja usklađenosti i način mjeriteljskog nadzora.

Član 2.
(Primjena)

Ovaj Pravilnik primjenjuje se na mjerila dužine koja su namijenjena za mjerenje dužine materijala (npr. tekstila, kablova).

Član 3.
(Termini i definicije)

(1) Izrazi koji se koriste u ovom Pravilniku imaju sljedeća značenja:

a) Mjerilo dužine je mjerilo koje služi za određivanje materijala oblika užeta (npr. kablova, tekstila) za vrijeme kretanja proizvoda koji se mjeri.

b) Imenovano tijelo za ocjenjivanje usklađenosti (u daljem tekstu Imenovano tijelo) je pravno lice koje je imenovano za obavljanje aktivnosti u skladu s tehničkim propisima donesenim u svrhu provođenja Zakona o mjeriteljstvu BiH. Imenovana tijela mogu uključivati certifikacijska tijela, inspekcijska (nadzorna) tijela, laboratorije u javnom i privatnom sektoru, kao i laboratorije Instituta i druga tijela koja zadovoljavaju zahtjeve relevantnog propisa.

c) Normativni dokument je dokument koji sadrži tehničke specifikacije koje je usvojila Međunarodna organizacija za zakonsko mjeriteljstvo (OIML).

d) Verifikacija mjerila (prva, naredna i vanredna) je procedura, koja obuhvata pregled, ispitivanje, označavanje (žigosanje) i izdavanje certifikata o verifikaciji, odnosno rješenja o ispravnosti mjerila, kojim se potvrđuje da mjerilo ispunjava propisane mjeriteljske zahtjeve.

(2) Drugi izrazi koji se upotrebljavaju u ovom Pravilniku, a nisu definisani u ovom članu, imaju opšta značenja u oblasti mjeriteljstva definisana Zakonom o mjeriteljstvu BiH ("Službeni glasnik BiH", broj 19/01) i podzakonskim aktima proizašlim iz navedenog Zakona.

Član 4.
(Mjerne jedinice)

Rezultat mjerenja mjerilom dužine izražava se u zakonskim mjernim jedinicama u skladu sa Zakonom o mjernim jedinicama Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", broj: 19/01).

II. MJERITELJSKO TEHNIČKI USLOVI


Član 5.
(Karakteristike proizvoda koji se mjeri)

Tekstil je označen posebnim faktorom K. Ovim faktorom uzima se u obzir rastegljivost i silu po jedinici površine proizvoda koji se mjeri.

Faktor K je definiran sljedećom formulom:

K

=

ε (GA + 2,2 N/m²), gdje je:

ε relativno izduženje ispitnog uzorka tkanine širine 1 m pri sili istezanja od 10 N,

GA sila težine po jedinici površine ispitnog uzorka tkanine u N/m².

 



Član 6.
(Radni uslovi)

(1) Dimenzije i faktor K, prema potrebi, unutar opsega kojeg je proizvođač odredio za mjerilo, faktori opsega dati su u tabeli 1.

Tabela 1.

Grupa

Opseg faktora K

Proizvod

I

0 < K 2 x 10-2 N/m2

niska rastezljivost

II

2 x 10-2 N/m2 < K < 8 x 10-2 N/m2

srednja rastezljivost

III

8 x 10-2 N/m2 < K < 24 x 10² N/m2

visoka rastezljivost

IV

24 x 10-2 N/m2 < K

veoma visoka rastezljivost

 



(2) Kada se predmet koji se mjeri ne prenosi pomoću mjerila, njegova brzina mora biti u opsegu kojeg je proizvođač odredio za mjerilo.

(3) Ako rezultat mjerenja zavisi od debljine, stanja površine i načinu dostave prinošenja (npr. u obliku velike role ili u obliku naslaganih slojeva), odgovarajuća ograničenja navodi proizvođač.

Član 7.
(Najveća dozvoljena greška)

(3) Najveća dozvoljena greška za mjerila definirana su u odnosu na klasu tačnosti mjerila, i data je u procentima za određenu klasu tačnosti. Najveće dozvoljene greške za mjerila date su u tabeli 2. ovog Pravilnika.

Tabela 2.

Klasa tačnosti

Najveća dozvoljena greška

I

0,125 % ali ne manje od 0,005 Lm

II

0,25 % ali ne manje od 0,01 Lm

III

0,5 % ali ne manje od 0,02 Lm

 



Lm je minimalna mjerljiva dužina, odnosno najmanja dužina koju je proizvođač naveo i za koju je mjerilo predviđeno za upotrebu.

Stvarna vrijednost dužine različitih vrsta materijala mjeri se pomoću odgovarajućih instrumenata (npr. mjernih traka). Nadalje, materijal koji treba izmjeriti treba da bude položen na odgovarajuću podlogu (npr. odgovarajući stol) tako da je ravan i nerastegnut.

(4) Mjerila moraju osigurati da se proizvod mjeri u nerastegnutom stanju u skladu sa odgovarajućom rastezljivošću za koju je mjerilo namijenjeno.

III. NATPISI I OZNAKE


Član 8.
(Natpisi i oznake)

(1) Mjerila koja se stavljaju na tržište, neophodno je da sadrže uputstva koja su potrebna za pravilnu upotrebu mjerila. Uputstva moraju da budu na jednom od službenih jezika koji se koriste u Bosne i Hercegovine.

(2) Natpisi i oznake na mjerilima su u skladu sa Pravilnikom o postupcima ocjenjivanja usklađenosti.

(3) Mjerila koja se uvoze iz EU, a koja su usklađena sa zahtjevima iz ovog Pravilnika, prije stavljanja na tržište i/ili u upotrebu, moraju biti označena znakom usklađenosti i dopunskom mjeriteljskom oznakom u skladu sa važećim EU propisima. Znak usklađenosti i dopunska mjeriteljska oznaka moraju biti neizbrisivi.

(4) Ukoliko je postupak ocjenjivanja usklađenosti obavljen u Bosni i Hercegovini, iza znaka usklađenosti i dopunske mjeriteljske oznake stavlja se jedinstven broj imenovanog tijela u skladu sa Pravilnikom o načinu utvrđivanja ispunjenosti uslova za imenovana tijela za ocjenjivanje usklađenosti mjerila. Jedinstveni broj odgovarajućeg imenovanog tijela mora biti neizbrisiv ili samouništavajući, ako se ukloni. Sve oznake moraju biti jasno vidljive i lako pristupačne.

IV. OCJENJIVANJE USKLAĐENOSTI


Član 9.
(Ocjenjivanje usklađenosti)

(1) Ocjenjivanje usklađenosti za mjerila provodi se prema mjerodavnim bitnim zahtjevima, prema izboru proizvođača, primjenom jednog od postupaka ocjenjivanja navedenih u Pravilniku o postupcima ocjenjivanja usklađenosti mjerila. Kombinacija modula koja se može primijeniti u postupku ocjenjivanja usklađenosti na ova mjerila su: F1, E1, D1, B + F, B + E, B + D, H, H1 i G za mehanička ili elektromehanička mjerila, i B + F, B + D, H1 i G za elektronska mjerila i mjerila sa softverom. Normativni dokument za postupak ocjenjivanja usklađenosti je međunarodna preporuka OIML R66 - "Mjerila dužine".

(2) Postupak mjeriteljskog pregleda pri redovnoj i vanrednoj verifikaciji mjerila, kao i mjeriteljskog nadzora nad ovim mjerilima u upotrebi, je jednak postupku mjeriteljskog pregleda verifikacije usklađenosti pregledom i ispitivanjem svakog zasebnog mjerila, u skladu sa normativnim dokumentom OIML R66.

(3) Najveće dozvoljene greške pri redovnoj (periodičnoj) i vanrednoj verifikaciji mjerila su jednake najvećim dozvoljenim greškama u postupku ocjenjivanja usklađenosti prve verifikacije za mjerila navedene u ovom Pravilniku. Najveće dozvoljene greške pri nadzoru mjerila su dvostruko veće od grešaka propisanih u ovom Pravilniku.

(4) Ostali zahtjevi za mjerila su definisani u Pravilniku o postupcima ocjenjivanja usklađenosti mjerila.

(5) Do izdavanja odgovarajućih tehničkih propisa o načinu verificiranja predmetnih mjerila od strane entitetskih institucija za mjeriteljstvo, u postupku verifikacije kao referentni dokument koristit će se OIML R 66.

(6) Periodi verifikacije za ova mjerila su definisani prema Naredbi o mjerilima u zakonskom mjeriteljstvu i rokovima verifikacije ("Službeni glasnik BiH", br. 67/12 i 75/14).

V. PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE


Član 10.
(Prelazne i završne odredbe)

(1) Stupanjem na snagu ovoga Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o metrološkim uslovima za mašine za mjerenje dužine žice i kabla ("Službeni list SFRJ", broj 51/86) za nova mjerila koja su predmet ocjenjivanja usklađenosti i stavljanja na tržište.

(2) Mjerila koja su u postupku odobrenja tipa na dan stupanja na snagu ovog Pravilnika mogu se ispitati i odobriti u skladu sa zahtjevima iz pravilnika prethodnog stava.

(3) Prva verifikacija mjerila koja imaju važeće certifikate o odobrenju tipa mjerila izdate do dana stupanja na snagu ovog Pravilnika moći će se obavljati do isteka roka certifikata o odobrenju tipa za predmetno mjerilo.

(4) Mjerilima kojima je istekao rok važenja certifikata o odobrenju tipa, ne mogu biti predmetom prve verifikacije.

(5) Mjerila koja su ranije na propisan način puštena u upotrebu prije objave ovog Pravilnika, mogu se nastaviti koristiti i nakon isteka važenja certifikata o odobrenju tipa mjerila ukoliko ispunjavaju granice najveće dozvoljene greške navedene u relevantnom propisu u vrijeme puštanja istih u upotrebu.

(6) Propisi Federacije Bosne i Hercegovine, Republike Srpske i Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine usaglasiće se sa odredbama ovog Pravilnika u roku od tri mjeseca od dana stupanja na snagu.

Član 11.
(Stupanje na snagu)

Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku BiH".

Broj 01-02-2-474-11/18
03. aprila 2018. godine
Sarajevo


Direktor
Instituta za mjeriteljstvo BiH
Zijad Džemić, s. r.

Pretplatnici imaju dodatne pogodnosti. Ukoliko ste već pretplatnik, prijavite se! Ukoliko niste pretplatnik, registrirajte se!