Službeni glasnik BiH, broj 28/21
Ovaj akt nije unešen na bosanskom jeziku.
Na osnovu člana 152., u vezi sa čl. 131., 170. i 189. Zakona Bosne i Hercegovine o izvršenju krivičnih sankcija, pritvora i drugih mjera, službeni prečišćeni tekst ("Službeni glasnik BiH", broj 22/16), ministar pravde Bosne i Hercegovine donosi
PRAVILNIK
O KLASIFIKACIJI I REKLASIFIKACIJI ZATVORENIKA U ZAVODU ZA IZVRŠENJE KRIVIČNIH SANKCIJA, PRITVORA I DRUGIH MJERA BOSNE I HERCEGOVINE
DIO PRVI - UVODNE ODREDBE
Član 1.
(Predmet i cilj Pravilnika)
(1) Ovim pravilnikom uređuje se klasifikacija i reklasifikacija zatvorenika u Zavodu za izvršenje krivičnih sankcija, pritvora i drugih mjera Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: Zavod).
(2) U cilju postizanja uspješnog tretmana zatvorenika, sprovodi se proces klasifikacije i reklasifikacije zatvorenika u klasifikaciono - stimulativne grupe, na osnovu kojih se može odrediti i odobriti različita vrsta i obim pogodnosti.
(3) Za zatvorenike osuđene na kaznu zatvora u trajanju od tri mjeseca i manje, odnosno kojima preostali dio neizdržane kazne zatvora nije veći od tri mjeseca, ne vrši se klasifikacija i reklasifikacija zatvorenika.
Član 2.
(Upotreba ženskog ili muškog roda)
Izrazi koji su radi preglednosti dani u jednom gramatičkom rodu u ovom pravilniku, bez diskriminacije se odnose i na žene i na muškarce.
Član 3.
(Dostupnost teksta Pravilnika)
(1) Tekst ovog pravilnika, u skladu sa Zakonom Bosne i Hercegovine o izvršenju krivičnih sankcija, pritvora i drugih mjera (u daljem tekstu: Zakon), dostupan je zatvoreniku sve vrijeme boravka u Zavodu, na jezicima i pismima u službenoj upotrebi u Bosni i Hercegovini.
(2) Zatvorenik koji je nepismen, ili ne može čitati, gluhonijem je, ili ne poznaje jezik, o pravima i obavezama koje ima za vrijeme izdržavanja kazne u Zavodu, bit će upoznat u formi koja mu je razumljiva, usmeno ili uz pomoć tumača, u skladu sa Zakonom.
DIO DRUGI - POSTUPAK KLASIFIKACIJE I REKLASIFIKACIJE
Član 4.
(Planiranje tretmana)
Rezultati ispitivanja ličnosti zatvorenika za vrijeme boravka u prijemnom odjeljenju Zavoda, predstavljaju osnov za planiranje odgovarajućeg tretmana, primjerenog karakteristikama njegove ličnosti i potrebi preodgoja u odnosu na uslove i mogućnosti Zavoda.
Član 5.
(Klasifikacija i reklasifikacija)
(1) Klasifikacija predstavlja metod kojim se planiranje programa postupanja sa zatvorenikom i njegovo izvršenje koordinira u individualnom slučaju.
(2) Na osnovu rezultata postignutog uspjeha realizacije utvrđenog programa postupanja i stepena ostvarivanja ciljeva tretmana usmjerenih ka reintegraciji u društvenu zajednicu, vrši se reklasifikacija zatvorenika.
Član 6.
(Klasifikaciono - stimulativne grupe)
U Zavodu postoje sljedeće klasifikaiono - stimulativne grupe:
1) pripremna,
2) A2,
3) Al,
4) B2,
5) BI,
6) C.
Član 7.
(Procjena rizika)
(1) Ličnost zatvorenika proučava se sa psihološkog, pedagoškog, socijalnog i sigurnosnog stanovišta.
(2) Na osnovu rezultata proučavanja ličnosti zatvorenika, koje obavlja tim stručnjaka prijemnog odjeljenja, vrši se objektivna i sveobuhvatna procjena rizika i kriminogenih potreba zatvorenika i utvrđuje prijedlog programa postupanja, koji odobrava upravnik Zavoda na zvaničnom rasporedu, u skladu sa Zakonom.
(3) Za sve zatvorenike koji dođu u prijemno odjeljenje, u skladu sa članom 8. ovog pravilnika utvrdiće se pored procjene rizika i indikatori radikalizacije ili po potrebi tokom izvršenja krivične sankcije ukolio se za time ukaže potreba na koju može ukazati osoblje Zavoda.
(4) Izuzetno od odredbe stava (3) ovog člana za zatvorenike osuđene za krivična djela iz Glave XVI, za krivična djela regrutovanja, obučavanja, poticanja ili finansiranja terorizma ili za druga krivična djela koja sadrže elemente radikalizma i nasilnog ekstremizma, osim radnji propisanih u st. (1) - (4), ne utvrđuju se indikatori radikalizacije iz člana 8. ovog pravilnika nego se odmah primjenjuje član 9. ovog pravilnika.
(5) Za radno angažovanje zatvorenika, potrebna je prethodna procjena zdravstvenog stanja i radne sposobnosti zatvorenika, izvršena od strane službe za zdravstvenu zaštitu.
(6) Nakon stručne obrade u prijemnom odjeljenju, zatvorenici se raspoređuju se u grupe prema individualiziranom planu izdržavanja kazne iz člana 10. ovog pravilnika.
(7) Zatvorenici koji izdržavaju kaznu zatvora u trajanju od godinu dana i manje raspoređuju se u prijemno odjeljenje u kojem ostaju do 15 dana, a zatvorenici koji izdržavaju kaznu zatvora u trajanju dužem od godinu dana u prijemnom odjeljenju ostaju do 30 dana.
(8) Tokom trajanja rasporeda u pripremnoj grupi, kontinuirano se prati ponašanje zatvorenika i uspješnost realizacije programa postupanja, te se na osnovu ostvarenih rezultata vrši raspoređivanje u klasifikaciono - stimulativnu grupu.
Član 8.
(Indikatori radikalizacije)
(1) Postupak utvrđivanja indikatora radikalizacije kod zatvorenika primjenjuje se kao preventivna mjera s ciljem rane detekcije prisustva radikalizacije kod zatvorenika i utvrđivanja eventualne potrebe za donošenje odluke o tome kada uputiti zatvorenika na dodatnu procjenu rizika.
(2) Postupak utvrđivanja indikatora radikalizacije obavlja se putem vizuelne procjene zatvorenika, ponašanja zatvorenika i raspoloživih informacija o zatvoreniku kao što su otpravak sudske presude, dostupne socijalane anamneze, autobiografskih podataka, izvoda iz kaznene evidencije, informacija prikupljenih od strane drugih nadležnih organa i slično.
(3) Za provođenje postupka utvrđivanja indikatora radikalizacije koristi se obrazac broj 7. koji je sastavni dio ovog pravilnika, a koji sadrži listu indikatora ili faktore koji mogu ukazivati da je lice podložno uticaju ili koji ukazuju na promjene u ponašanju.
(4) Tokom vremena provedenog u prijemnom odjeljenju ali i tokom izdržavanja kazne, zavodsko osoblje koje je u kontaktu sa zatvorenicima potrebno je da obrati posebnu pažnju na ponašanja koja mogu ukazati na postojanje indikatora radikalizacije:
a) Promocija ideologija (religijska, politička, etno-nacionalna itd.),
b) Odbijanje autoriteta,
c) Potraga za identitetom i/ili osjećaj pripadnosti,
d) Nagla promjena ponašanja ili odijevanja,
e) Korištenje nasilne retorike i govora mržnje u komunikaciji sa službenim osobljem ili drugim zatvorenicima,
f) Isključivost u razmišljanju,
g) Vrbovanje drugih lica.
(5) Nakon obavljene procjene indikatora radikalizacije, procjenitelj donosi sljedeće zaključke:
h) Uputiti na dodatnu procjenu rizika,
i) Nije potrebno upućivanje na dodatnu procjenu rizika, ali je potrebno obratiti dodatnu pažnju i
j) Nije potrebno upućivanje na dodatnu procjenu rizika
Član 9.
(Dodatna procjena rizika)
(1) Dodatnu procjenu rizika obavlja tim stručnjaka prijemnog odjeljenja, kojom se vrši objektivna i sveobuhvatna procjena rizika i kriminogenih potreba zatvorenika na osnovu koje se utvrđuje prijedlog programa postupanja, klasifikacija i reklasifikacija u kolektive za zatvorenike iz člana 7. stav (4) ovog pravilnika, kao i za one zatvorenike za koje se utvrdi postojanje indikatora radikalizacije iz člana 8. ovog pravilnika.
(2) Dodatna procjenu rizika obavlja se sa psihološkog, pedagoškog, socijalnog i sigurnosnog stanovišta zatvorenika uzimajući u obzir raspoložive informacije o zatvoreniku kao što su otpravak sudske presude, dostupne socijalne anamneze, autobiografskih podataka, izvoda iz kaznene evidencije, informacija prikupljenih od strane drugih nadležnih organa i slično.
(3) Za dodatnu procjenu rizika koristi se obrazac broj 8. koji je sastavni dio ovog pravilnika.
(4) Dodatna procjena rizika za zatvorenike koji izdržavaju kaznu zatvora u trajanju dužem od godinu dana, procjena rizika vrši se u prijemnom odjeljenju u roku od 30 dana od prijema na izdržavanje kazne. Izuzetno dodatna procjena rizika vrši se u prijemnom odjeljenju u roku od 15 dana od prijema na izdržavanje kazne za zatvorenike koji izdržavaju kaznu zatvora u trajanju kraćem od godinu dana.
(5) Dodatna procjena rizika vrši se svakih šest mjeseci, a u izuzetnim slučajevima i ranije kada se primijeti promjena u ponašanju zatvorenika ili zavodske službe dođu u posjed određenih saznanja koja mogu uticati na izvršenu procjenu rizika.
(6) Dodatna procjena rizika zatvorenika obaviće se u roku od 15 dana po prijemu značajnih i novih informacija koje mogu uticati na položaj i status zatvorenika kao što su: otkrivanje novih krivičnih djela takvog zatvorenika i njegovo ponovno procesuiranje pred sudom, produženje kazne zbog izricanja nove kazne odnosno izricanja jedinstvene kazne zatvora u skladu sa propisima o sticaju krivičnih djela i odmjeravanju kazne osuđenoj osobi, posebni sigurnosni izvještaji policije, posebno obavještenja Obavještajno sigurnosne agencije, određenost takvog zatvorenika presudom nadležnog suda da je član posebne organizovane grupe formirane radi vršenja krivičnih djela, grupe za organizovani kriminal, terorističke grupe ili drugog načina udruživanja u činjenju krivičnih djela, zatim teške promjene mentalnog zdravlja takvog zatvorenika kao i druge okolnosti koje ulaze u procjenu rizika, klasifikaciju sigurnosti i koje mogu biti značajne za dalju procjenu sigurnosnog rizika takvog zatvorenika.
(7) Nakon obavljenog postupka utvrđivanja dodatne procjene rizika i potreba ili revizije postupka određuje se ukupan rizik za nasilnog ekstremnog zatvorenika koji može biti nizak, srednji ili visok. U zavisnosti od stepena ukupnog rizika određuju se i dodatne potrebe koje se tretiraju kroz specifične programe tretmana i utvrđeni prijedlog programa postupanja.
(8) Zavodsko osoblje prati zatvorenike tokom cijelog boravka u Zavodu, a na osnovu zapažanja i prikupljenih saznanja treba da pruži mogućnost redovnih analiza i revizije klasifikacione grupe zbog promjene sigurnosnih i općenito drugih uslova u Zavodu, te omogući promjenu individualnog programa tretmana, kao i mogućnost premještaja u drugu klasifikacionu grupu.
(9) Procjena rizika zatvorenika osuđenih za krivična djela iz Glave XVI, za krivična djela regrutovanja, obučavanja, poticanja ili finansiranja terorizma ili za druga krivična djela koja sadrže elemente radikalizma i nasilnog ekstremizma, osim propisanih radnji u prethodnim stavovima, potrebno je posebnu i dodatnu pažnju usmjeriti ka procesu deradikalizacije, rehabilitacije, reintegracije i resocijalizacije takvih zatvorenika.
Član 10.
(Individualizirani plan izdržavanja kazne)
(1) Na osnovu procjene rizika iz čl. 7. i 9. ovog pravilnika i utvrđenog prijedloga programa postupanja, koji odobrava upravnik Zavoda, sačinjava se Individualizirani plan izdržavanja kazne.
(2) Individualizirani plan izdržavanja kazne sačinjava se na obrascu 9. koji je sastavni dio ovog pravilnika. Individualizirani plan izdržavanja kazne sačinjava vaspitač.
(3) Individualizirani plan izdržavanja kazne revidira se po potrebi, a obavezno je svako šest mjeseci.
Član 11.
(Raspoređivanje u klasifikaciono - stimulativne grupe)
(1) U A2 klasifikaciono - stimulativnu grupu raspoređuju se zatvorenici koji po osobinama ličnosti, ranijem načinu života, ponašanju i vladanju, radnom angažmanu, ostvarenom nivou ličnog učešća u ostvarivanju programa postupanja, predstavljaju pozitivan primjer drugim zatvorenicima i kod kojih se sa velikom vjerovatnoćom očekuje uspješno uključivanje u društvenu sredinu.
(2) U A1 klasifikaciono - stimulativnu grupu raspoređuju se zatvorenici za koje se po osobinama ličnosti, ranijem načinu života, ponašanju i vladanju, radnom angažmanu i ličnom učešću u ostvarivanju programa postupanja, očekuje uspješna adaptacija na uslove izdržavanja kazne zatvora i po realizaciji programa postupanja uspješno uključivanje u društvenu sredinu, a za koje je programom postupanja utvrđen umjeren stepen individualnog rada.
(3) U B2 klasifikaciono - stimulativnu grupu raspoređuju se zatvorenici za koje se po osobinama ličnosti, ranijem načinu života, ponašanju i vladanju, radnom angažmanu i ličnom učešću u ostvarivanju programa postupanja, očekuje uspješna adaptacija na uslove izdržavanja kazne zatvora i po realizaciji programa postupanja uspješno uključivanje u društvenu sredinu, a za koje je programom postupanja utvrđen pojačan stepen individualnog rada.
(4) U B1 klasifikaciono - stimulativnu grupu raspoređuju se zatvorenici za koje se po osobinama ličnosti, ranijem načinu života, ponašanju i vladanju, radnom angažmanu i ličnom učešću u ostvarivanju programa postupanja, očekuje postojanje izvjesnih poteškoća u adaptaciji na uslove izdržavanja kazne zatvora, ali koje se intervencijom mogu uspješno prevladati, tako da se nakon realizacije programa postupanja može očekivati uspješno uključivanje u društvenu sredinu i za koje je programom postupanja utvrđen intenzivan stepen individualnog rada.
(5) U C klasifikaciono - stimulativnu grupu raspoređuju se zatvorenici za koje se po osobinama ličnosti, ranijem načinu života, ponašanju i vladanju, radnom angažmanu i ličnom učešću u ostvarivanju programa postupanja, očekuje otežano provođenje programa postupanja, sporo i otežano uključivanje u društvenu sredinu i kod kojih je neophodno primijeniti intenzivan stepen individualnog rada, zatvorenici kojima je zbog počinjenog težeg disciplinskog prekršaja izrečena disciplinska kazna upućivanja u samicu, kao i zatvorenici koji su na reklasifikaciji za bilo koju oblast praćenja aktivnosti zatvorenika dobili ocjenu ne zadovoljava.
Član 12.
(Reklasifikacija i godišnji pregled)
U toku izvršenja kazne zatvora, najmanje jednom godišnje, obavljat će se reklasifikacija zatvorenika i pregled napretka, ovisno o postignutom uspjehu u tretmanu.
Član 13.
(Reklasifikacioni elementi)
Reklasifikacija zatvorenika vrši se na osnovu stalnog praćenja aktivnosti zatvorenika, koje se odvija u svim segmentima života i rada u Zavodu, pri čemu se kao osnovni elementi naročito sagledavaju sljedeći segmenti:
1) Ocjena uticaja tretmanskog rada na izmjeni stavova, mišljenja, navika i drugih orijentacija zatvorenika, a podatke, mišljenje i prijedlog ocjene sačinjava grupni odgajatelj, ocjena ponašanja u zatvoreničkom kolektivu, koje podrazumijeva odnos prema službenim licima i drugim zatvorenicima, odnos prema imovini, ličnoj i kolektivnoj higijeni, poštovanje vremenske organizacije, ispunjavanje obaveza i zadataka predviđenih kućnim redom Zavoda, a podatke, mišljenje i prijedlog ocjene sačinjava pomoćnik načelnika službe za osiguranje.
2) Ocjena ponašanja u zatvoreničkom kolektivu, koje podrazumijeva odnos prema službenim licima i drugim zatvorenicima, odnos prema imovini, ličnoj i kolektivnoj higijeni, poštovanje vremenske organizacije, ispunjavanje obaveza i zadataka predviđenih kućnim redom Zavoda, a podatke, mišljenje i prijedlog ocjene sačinjava pomoćnik načelnika službe osiguranja, u saradnji sa radnicima službe osiguranja raspoređenim na radna mjesta gdje borave i rade zatvorenici.
3) Ocjena rezultata radnog angažovanja, radne discipline, brige o sredstvima rada, korištenja sredstava zaštite na radu, inovacija, a podatke, mišljenje i prijedlog ocjene sačinjava radni instruktor, osim za zatvorenike koji ne žele da rade, za zatvorenike za koje ne postoji mogućnost radnog angažovanja, kao i za zatvorenike koji na radu nisu proveli najmanje dvije trećine klasifikacionog perioda, za koje se ocjena za ovaj segment ne utvrđuje.
4) Ocjena angažovanja u organizovanim kulturno - prosvjetnim, sportskim i drugim aktivnostima u slobodnom vremenu, a podatke, mišljenje i prijedlog ocjene sačinjava odgajatelj za kulturno - prosvjetni rad i vjerska pitanja, osim za zatvorenike koji ne žele da učestvuju u organizovanim kulturno - prosvjetnim, sportskim i aktivnostima sekcija, kao i za zatvorenike koji u ovim aktivnostima nisu učestvovali najmanje dvije trećine klasifikacionog perioda za koje se ocjena za ovaj segment ne utvrđuje.
5) Podaci o disciplinskim prekršajima, odnosno disciplinske prijave, disciplinski postupci, izrečene disciplinske kazne i podaci o primijenjenim posebnim mjerama za održavanje reda i sigurnosti, a te podatke priprema grupni odgajatelj.
Član 14.
(Ocjenjivanje vladanja i ponašanja)
(1) Rezultati praćenja aktivnosti zatvorenika izražavaju se brojčanim ocjenama od 1 do 5 za svaku aktivnost koja je predmet praćenja, pri čemu se koriste sljedeći kriteriji:
1) Ocjenom 1 - ne zadovoljava ocjenjuje se zatvorenik koji u ocjenjivanim oblastima ponašanja i vladanja pokazuje nezainteresovanost i nemarnost, te koji i pored intervencija službenih lica ne pokazuje znakove motivisanosti za učešće u realizaciji programa postupanja, niti napredak u korekciji ponašanja.
2) Ocjenom 2 - zadovoljava ocjenjuje se zatvorenik koji u ocjenjivanim oblastima ponašanja i vladanja pokazuje minimalnu zainteresovanost i motivaciju i koji tek uz intenzivniju pomoć i intervenciju službenih lica postiže zadovoljavajuće rezultate.
3) Ocjenom 3 - dobar, ocjenjuje se zatvorenik koji u ocjenjivanim oblastima ponašanja i vladanja, pokazuje znakove zainteresovanosti i motivacije, tako da samostalno ili uz povremene intervencije i korekcije službenih lica postiže prosječne rezultate, bez značajnijih primjedbi službenih lica.
4) Ocjenom 4 - vrlodobar ocjenjuje se zatvorenik koji u ocjenjivanim oblastima ponašanja i vladanja pokazuje značajnu zainteresovanost i motivaciju i koji bez intervencije službenih lica postiže značajne rezultate.
5) Ocjenom 5 - odličan ocjenjuje se zatvorenik koji se u ocjenjivanim oblastima ponašanja i vladanja ističe u pogledu zainteresiranosti, motivacije i ispoljavanju samoinicijativnosti, te kao takav predstavlja pozitivan primjer u zatvoreničkom kolektivu.
(2) Ocjene iz stava 1. ovog člana upisuju se u obrasce za ocjenjivanje br. 1, 2, 3. i 4, koji se nalaze u prilogu ovog pravilnika i čine njegov sastavni dio.
Član 15.
(Utvrđivanje prosječne ocjene i klasifikaciono - stimulativne grupe)
(1) Radi sveobuhvatnog uvida u rezultate ponašanja i rada zatvorenika, kao i što objektivnijeg razmatranja prijedloga za klasifikaciju i reklasifikaciju, jednom mjesečno organizuju se sastanci tima za reklasifikaciju Zavoda na kojima se razmatraju rezultati praćenja aktivnosti zatvorenika.
(2) Tim iz stava 1. ovog člana čine rukovodioci službe tretmana i službe osiguranja, ili ovlašteni zavodski službenici koje ovlaste navedeni rukovodioci, grupni odgajatelji, odgajatelj za kulturno - prosvjetni rad i vjerska pitanja i predstavnik privredno - instruktorske službe.
(3) Radnici Zavoda iz člana 13. t. 1), 2), 3), 4) i 5) ovog pravilnika kao pripremu za sastanak tima za reklasifikaciju na propisanim obrascima predlažu ocjene iz pojedinih oblasti koje su predmet praćenja unutar segmenta za koji su zaduženi.
(4) Na osnovu ocjena iz stava (3) ovog člana, utvrđuje se prosječna ocjena za ukupan segment praćenja života i rada u Zavodu, na osnovu kojih se izračunava ukupna prosječna ocjena za svakog zatvorenika za jednomjesečni period, a ukoliko je za bilo koju aktivnost utvrđena ocjena ne zadovoljava, prosječna ocjena je također ne zadovoljava.
(5) Na osnovu periodičnih mjesečnih ocjena dobivenih analizom rezultata uspješnosti provođenja programa postupanja, služba tretmana po isteku klasifikacionog perioda na propisanom obrascu utvrđuje ukupnu ocjenu i sačinjava konačne prijedloge za reklasifikaciju zatvorenika, na sljedeći način:
1) prosječna ocjena do 2,59 - C klasifikaciono - stimulativna grupa,
2) prosječna ocjena od 2,60 do 3,25 - B1 klasifikaciono - stimulativna grupa,
3) prosječna ocjena od 3,26 do 3,99 - B2 klasifikaciono - stimulativna grupa,
4) prosječna ocjena od 4,00 do 4,50 - A1 klasifikaciono - stimulativna grupa,
5) prosječna ocjena od 4,51 do 5,00 - A2 klasifikaciono - stimulativna grupa.
(6) Ocjene iz st. 4. i 5. ovog člana upisuju se u obrazac broj 5. i obrazac broj 6, koji se nalaze u prilogu ovog pravilnika i čini njegov sastavni dio.
(7) Na osnovu prijedloga službe tretmana, o reklasifikaciji zatvorenika odlučuje upravnik Zavoda.
Član 16.
(Napredovanje kroz klasifikaciono - stimulativne grupe)
(1) U A2 klasifikaciono - stimulativnu grupu može biti reklasifikovan zatvorenik koji je prethodno dva puta uzastopno bio klasifikovan u A1 klasifikaciono - stimulativnu grupu, bez obzira na ostvarenu ukupnu prosječnu ocjenu u tom periodu.
(2) Zatvorenik koji je prethodno bilo klasifiran u C klasifikaciono - stimulativnu grupu, bez obzira na ostvarenu ukupnu prosječnu ocjenu, ne može biti direktno reklasifikovan u A1 klasifikaciono - stimulativnu grupu.
DIO TREĆI - ODOBRAVANJE POGODNOSTI U SKLADU SA KLASIFIKACIONO-STIMULATIVNIM GRUPAMA
Član 17.
(Odobravanje pogodnosti i ograničenja)
(1) Zatvorenicima raspoređenim u pojedine klasifikaciono - stimulativne grupe, ukoliko su ispunjeni uslovi propisani Zakonom, mogu se odobravati i određene pogodnosti, ukoliko se procijeni da bi to djelovalo stimulativno na proces realizacije programa postupanja.
(2) Vrsta pogodnosti, način korištenja i dužina trajanja pogodnosti određuje se prema klasifikaciono - stimulativnoj grupi u koju je raspoređen zatvorenik.
(3) Zatvorenicima raspoređenim u pripremnu grupu ne mogu se odobravati pogodnosti koje se koriste van kruga Zavoda.
(4) Vrsta pogodnosti, način korištenja i dužina trajanja pogodnosti, određuju se u skladu sa Zakonom.
Član 18.
(Mogućnost pogodnosti za A2 klasifikaciono - stimulativnu grupu)
(1) Zatvorenicima raspoređenim u A2 klasifikaciono - stimulativnu grupu, mogu se odobravati sljedeće pogodnosti koje se koriste u krugu Zavoda:
1) Korištenje vlastitog radio i TV - aparata;
2) Češće primanje posjeta i paketa;
3) Uređenje životnog prostora ličnim stvarima;
4) Nezaključavanje prostorija za smještaj i boravak;
5) Produžen boravak u zajedničkim prostorijama (biblioteka, igralište, dnevni boravak, kao i drugi prostori za korištenje slobodnog vremena);
6) Produžen boravak na svježem vazduhu (šetnja);
7) Dodjeljivanje nagrade u stvarima ili u novcu;
8) Unošenje u Zavod veće količine voća i drugih prehrambenih artikala do 8 kg težine;
9) Prijem određenih posjeta;
10) Prijem posjete bez nadzora u prostorijama za posjete u Zavodu;
11) Prijem posjeta bez prisustva ostalih zatvorenika;
12) Boravak sa bračnim ili vanbračnim drugom u posebnoj prostoriji;
13) Smanjivanje ograničenja kretanja unutar Zavoda;
14) Premještaj u odjeljenje sa blažim tretmanom izdržavanja kazne.
(2) Zatvorenicima raspoređenim u A2 klasifikaciono - stimulativnu grupu, mogu se odobravati sljedeće pogodnosti koje se koriste van kruga Zavoda:
1) Boravak sa bračnim ili vanbračnim drugom do 5 sati van prostorija Zavoda;
2) Prijem članova uže porodice ili bliskog srodnika, sa kojim zatvorenik ima posebne odnose ili ostvaruje stalnu prepisku ili iskazuje brigu za porodicu zatvorenika ili pomaže porodicu zatvorenika, a koji pozitivno utiče na preodgoj zatvorenika, do 5 sati van prostorija Zavoda;
3) Slobodno kretanje van kruga Zavoda u trajanju do 24 sata nakon svakih izdržanih sedam dana kazne zatvora (četiri puta u mjesecu koje u principu treba koristiti neradnim danom);
4) Slobodan izlaz u grad u trajanju do pet sati jednom u mjesecu;
5) Dopust do šest dana u toku jedne godine izdržavanja kazne zatvora;
6) Dopust do sedam dana u toku jedne godine izdržavanja kazne zatvora u slučaju teške bolesti ili smrti člana porodice, elementarnih nepogoda ili teških socijalnih slučajeva;
7) Slobodno kretanje van kruga Zavoda do dva dana u toku jedne godine za vjerske praznike;
8) Za svaki državni praznik slobodno kretanje van kruga Zavoda, do jedan dan u toku jedne godine;
9) Ukupan godišnji odmor u krugu porodice.
Član 19.
(Mogućnost pogodnosti za A1 klasifikaciono - stimulativnu grupu)
(1) Zatvorenicima raspoređenim u A1 klasifikaciono - stimulativnu grupu, mogu se odobravati sljedeće pogodnosti koje se koriste u krugu Zavoda:
1) Korištenje vlastitog radio i TV - aparata;
2) Češće primanje posjeta i paketa;
3) Uređenje životnog prostora ličnim stvarima;
4) Nezaključavanje prostorija za smještaj i boravak;
5) Produžen boravak u zajedničkim prostorijama (biblioteka, igralište, dnevni boravak, kao i drugi prostori za korištenje slobodnog vremena);
6) Produžen boravak na svježem vazduhu (šetnja);
7) Dodjeljivanje nagrade u stvarima ili u novcu;
8) Unošenje u Zavod veće količine voća i drugih prehrambenih artikala do 8 kg težine;
9) Prijem određenih posjeta;
10) Prijem posjete bez nadzora u prostorijama za posjete u Zavodu;
11) Prijem posjeta bez prisustva ostalih zatvorenika;
12) Boravak sa bračnim ili vanbračnim drugom u posebnoj prostoriji;
13) Smanjivanje ograničenja kretanja unutar Zavoda;
14) Premještaj u odjeljenje sa blažim tretmanom izdržavanja kazne.
(2) Zatvorenicima raspoređenim u A1 klasifikaciono - stimulativnu grupu, mogu se odobravati sljedeće pogodnosti koje se koriste van kruga Zavoda:
1) Boravak sa bračnim ili vanbračnim drugom do 5 sati van prostorija Zavoda;
2) Prijem članova uže porodice ili bliskog srodnika, sa kojim zatvorenik ima posebne odnose ili ostvaruje stalnu prepisku ili iskazuje brigu za porodicu zatvorenika ili pomaže porodicu zatvorenika, a koji pozitivno utiče na preodgoj zatvorenika, do 5 sati van prostorija Zavoda;
3) Slobodno kretanje van kruga Zavoda u trajanju do 24 sata nakon svakih izdržanih sedam dana kazne zatvora (četiri puta u mjesecu koje u principu treba koristiti neradnim danom);
4) Slobodan izlaz u grad u trajanju do pet sati jednom u mjesecu;
5) Dopust do pet dana u toku jedne godine izdržavanja kazne zatvora;
6) Dopust do šest dana u toku jedne godine izdržavanja kazne zatvora u slučaju teške bolesti ili smrti člana porodice, elementarnih nepogoda ili teških socijalnih slučajeva;
7) Slobodno kretanje van kruga Zavoda do dva dana u toku jedne godine za vjerske praznike;
8) Za svaki državni praznik slobodno kretanje van kruga Zavoda, do jedan dan u toku jedne godine;
9) Dvije trećine od ukupnog godišnjeg odmora u krugu porodice.
Član 20.
(Mogućnost pogodnosti za B2 klasifikaciono-stimulativnu grupu)
(1) Zatvorenicima raspoređenim u B2 klasifikaciono - stimulativnu grupu, mogu se odobravati sljedeće pogodnosti koje se koriste u krugu Zavoda:
1) Korištenje vlastitog radio i TV - aparata;
2) Češće primanje posjeta i paketa;
3) Uređenje životnog prostora ličnim stvarima;
4) Nezaključavanje prostorija za smještaj i boravak;
5) Produžen boravak u zajedničkim prostorijama (biblioteka, igralište, dnevni boravak, kao i drugi prostori za korištenje slobodnog vremena);
6) Produžen boravak na svježem vazduhu (šetnja);
7) Dodjeljivanje nagrade u stvarima ili u novcu;
8) Unošenje u Zavod veće količine voća i drugih prehrambenih artikala do 8 kg težine;
9) Prijem određenih posjeta;
10) Prijem posjete bez nadzora u prostorijama za posjete u Zavodu;
11) Prijem posjeta bez prisustva ostalih zatvorenika;
12) Boravak sa bračnim ili vanbračnim drugom u posebnoj prostoriji;
13) Smanjivanje ograničenja kretanja unutar Zavoda;
14) Premještaj u odjeljenje sa blažim tretmanom izdržavanja kazne.
(2) Zatvorenicima raspoređenim u B2 klasifikaciono - stimulativnu grupu, mogu se odobravati sljedeće pogodnosti koje se koriste van kruga Zavoda:
1) Boravak sa bračnim ili vanbračnim drugom do 5 sati van prostorija Zavoda;
2) Prijem članova uže porodice ili bliskog srodnika, sa kojim zatvorenik ima posebne odnose ili ostvaruje stalnu prepisku ili iskazuje brigu za porodicu zatvorenika ili pomaže porodicu zatvorenika, a koji pozitivno utiče na preodgoj zatvorenika, do 5 sati van prostorija Zavoda;
3) Slobodno kretanje van kruga Zavoda u trajanju do 24 sata nakon svakih izdržanih deset dana kazne zatvora (tri puta u mjesecu koje u principu treba koristiti neradnim danom);
4) Slobodan izlaz u grad u trajanju do pet sati jednom u mjesecu;
5) Dopust do četiri dana u toku jedne godine izdržavanja kazne zatvora;
6) Dopust do pet dana u toku jedne godine izdržavanja kazne zatvora u slučaju teške bolesti ili smrti člana porodice, elementarnih nepogoda ili teških socijalnih slučajeva;
7) Slobodno kretanje van kruga Zavoda do dva dana u toku jedne godine za vjerske praznike;
8) Za svaki državni praznik slobodno kretanje van kruga Zavoda, do jedan dan u toku jedne godine;
9) Dvije trećine od ukupnog godišnjeg odmora u krugu porodice.
Član 21.
(Mogućnost pogodnosti za B1 klasifikaciono-stimulativnu grupu)
(1) Zatvorenicima raspoređenim u B1 klasifikaciono - stimulativnu grupu, mogu se odobravati sljedeće pogodnosti koje se koriste u krugu Zavoda:
1) Češće primanje posjeta i paketa;
2) Uređenje životnog prostora ličnim stvarima;
3) Produžen boravak u zajedničkim prostorijama (biblioteka, igralište, dnevni boravak, kao i drugi prostori za korištenje slobodnog vremena);
4) Produžen boravak na svježem vazduhu (šetnja);
5) Dodjeljivanje nagrade u stvarima ili u novcu;
6) Unošenje u Zavod veće količine voća i drugih prehrambenih artikala do 8 kg težine;
7) Prijem posjeta bez prisustva ostalih zatvorenika;
8) Boravak sa bračnim ili vanbračnim drugom u posebnoj prostoriji.
(2) Zatvorenicima raspoređenim u B1 klasifikaciono - stimulativnu grupu mogu se odobravati sljedeće pogodnosti koje se koriste van krugu Zavoda:
1) Boravak sa bračnim ili vanbračnim drugom do 5 sati van prostorija Zavoda;
2) Prijem članova uže porodice ili bliskog srodnika, sa kojim zatvorenik ima posebne odnose ili ostvaruje stalnu prepisku ili iskazuje brigu za porodicu zatvorenika ili pomaže porodicu zatvorenika, a koji pozitivno utiče na preodgoj zatvorenika, do 5 sati van prostorija Zavoda;
3) Slobodno kretanje van kruga Zavoda u trajanju do 24 sata nakon svakih izdržanih deset dana kazne zatvora (tri puta u mjesecu koje u principu treba koristiti neradnim danom);
4) Slobodan izlaz u grad u trajanju do pet sati jednom u mjesecu;
5) Dopust do tri dana u toku jedne godine izdržavanja kazne zatvora;
6) Dopust do četiri dana u toku jedne godine izdržavanja kazne zatvora u slučaju teške bolesti ili smrti člana porodice, elementarnih nepogoda ili teških socijalnih slučajeva;
7) Slobodno kretanje van kruga Zavoda do dva dana u toku jedne godine za vjerske praznike;
8) Za svaki državni praznik slobodno kretanje van kruga Zavoda, do jedan dan u toku jedne godine;
9) Polovinu od ukupnog godišnjeg odmora u krugu porodice.
Član 22.
(Mogućnost pogodnosti za C klasifikaciono - stimulativnu grupu)
(1) Zatvorenicima raspoređenim u C klasifikaciono - stimulativnu grupu mogu se odobravati sljedeće pogodnosti koje se koriste u krugu Zavoda:
1) Uređenje životnog prostora ličnim stvarima;
2) Produžen boravak u zajedničkim prostorijama (biblioteka, igralište, dnevni boravak, kao i drugi prostori za korištenje slobodnog vremena);
3) Dodjeljivanje nagrade u stvarima ili u novcu;
4) Prijem posjeta bez prisustva ostalih zatvorenika.
(2) Zatvorenicima raspoređenim u C klasifikaciono - stimulativnu grupu ne mogu se odobravati pogodnosti koje se koriste van kruga Zavoda.
Član 23.
(Korištenje odobrenih pogodosti u slučaju prekida kazne ili premještaja)
Zatvorenicima koji se premještaju iz jedne u drugu kazneno - popravnu ustanovu, kao i zatvorenicima koji nakon odobrenog prekida izdržavanja kazne zatvora nastavljaju izdržavanje kazne zatvora u Zavodu, omogućit će se kontinuitet u korištenju pogodnosti do naredne reklasifikacije, ako su ispunjeni uslovi za odobravanje pogodnosti definisani Zakonom.
DIO ČETVRTI - ZAVRŠNE ODREDBE
Član 24.
(Stupanje na snagu i objavljivanje)
Ovaj Pravilnik stupa na snagu danom donošenja, a objavit će se u "Službenom glasniku BiH".