Službeni glasnik BiH, broj 57/24

Na osnovu člana 142. stav (1) tač. a) i c) u vezi sa članom 40. stav (6) i članom 104. stav (1) Zakona o strancima ("Službeni glasnik BiH", br. 88/15, 34/21 i 63/23), čl. 4. i 14. stav (1) alineja 8) Zakona o ministarstvima i drugim organima uprave Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", br. 5/03, 42/03, 26/04, 42/04, 45/06, 88/07, 35/09, 59/09, 103/09, 87/12, 6/13, 19/16 i 83/17) i člana 16. Zakona o upravi ("Službeni glasnik BiH", br. 32/02, 102/09 i 72/17), Ministarstvo sigurnosti donijelo je


PRAVILNIK


O IZMJENAMA I DOPUNAMA PRAVILNIKA O ULASKU I BORAVKU STRANACA


Član 1.


U Pravilniku o ulasku i boravku stranaca ("Službeni glasnik BiH", br. 25/16 i 83/22) u članu 8. (Odbijanje ulaska) stav (1) mijenja se i glasi:

"(1) Kada stranac ne ispunjava uslove za ulazak u BiH, Granična policija BiH donosi rješenje o odbijanju ulaska po skraćenom postupku, u kojem se navode razlozi odbijanja ulaska osim ako se radi o maloljetniku bez pratnje.".

Član 2.


U članu 11. (Zahtjev i dokazi za ovjeru pozivnog pisma) u stavu (2) tač. a) i b) mijenjaju se i glase:

"a) popunjen, ovjeren kod nadležnog organa uprave ili notara i potpisan obrazac pozivnog pisma,

b) kopiju lične karte ili pasoša izdavaoca pozivnog pisma, dokaz o diplomatskom statusu u BiH ako se radi o izdavaocu pozivnog pisma koji uživa diplomatski status u BiH,".

Iza stava (7) dodaju se novi st. (8) i (9) koji glase:




"(8) U slučaju kada se ovjerava pozivno pismo radi izdavanja vize za dugoročni boravak (Viza D) državljanima država bezviznog režima kada je za svrhu boravka u BiH potreban period duži od 90 dana u periodu od 180 dana, stranac koji ima namjeru podnošenja zahtjeva za privremeni boravak podliježe istim uslovima kao i državljani zemalja viznog režima.

(9) Pozivno pismo u svrhu spajanja porodice može izdati i stranac kojem je odobren privremeni boravak u BiH godinu dana i koji ima osnovane izglede za odobrenje stalnog boravka u BiH."

Dosadašnji st. (8) i (9) postaju st. (10) i (11).

Član 3.


U članu 12. (Ovjera pozivnog pisma) st. (3) i (4) mijenjaju se i glase:

"(3) Ako nisu ispunjeni uslovi za ovjeru pozivnog pisma, Služba odbija zahtjev za ovjeru pozivnog pisma o čemu se podnosilac zahtjeva usmeno obavještava i o tome se sastavlja službena zabilješka koja se ulaže u spis.

(4) Radi kontrolisanja ulaska, boravka i izlaska stranca za kojeg je ovjereno pozivno pismo, organizaciona jedinica Službe dužna je da vrši provjere kroz službene evidencije, operativne provjere i koordinaciju sa Graničnom policijom BiH, te rezultate provjera uložiti u spis predmeta.".

Član 4.


U članu 20. (Produženje vize) stav (1) mijenja se i glasi:

"(1) Pod razlozima za produženje vize iz člana 36. stav (1) Zakona smatraju se prirodne i druge katastrofe, hitna medicinska pomoć, teška bolest ili smrt članova uže porodice, okončanje službenih ili drugih poslovnih aktivnosti zbog kojih je viza izdata, kao i drugi humanitarni, ili ozbiljni lični razlozi ili viša sila, što cijeni Služba u svakom pojedinačnom slučaju.".

Član 5.


U članu 21. (Poništenje i ukidanje vize) stav (5) tačka c) mijenja se i glasi:




"c) predstavlja prijetnju javnom poretku, sigurnosti, javnom zdravlju ili međunarodnim odnosima BiH;".

Stav (7) mijenja se i glasi:

"(7) Ako je viza poništena ili ukinuta, preko naljepnice vize otiskuje se štambilj "PONIŠTENO" ili "UKINUTO", a optički promjenjivi element naljepnice vize, sigurnosni element s učinkom skrivenog prikaza kao i riječ "viza" se precrtavaju i na taj način poništavaju.".

Član 6.


U članu 27. (Dokazi uz zahtjev za odobrenje i produženje privremenog boravka) stav (8) mijenja se i glasi:

"(8) Dokazom o osiguranom zdravstvenom osiguranju iz stava (1) tačka g) ovog člana, smatra se: ugovor o dobrovoljnom zdravstvenom osiguranju; radna dozvola; dokaz o smještaju u starački dom; inostrano putničko zdravstveno osiguranje obezbjeđeno od ovlaštenog osiguravajućeg društva koje važi u BiH za period namjeravanog boravka; zdravstveno osiguranje obezbjeđeno u skladu sa međunarodnim ugovorima o socijalnom osiguranju u kojim je BiH ugovorna strana uz potvrdu stranog ili domaćeg Zavoda zdravstvenog osiguranja o pravu korištenja zdravstvene zaštite; zdravstvena legitimacija ovjerena od strane nadležnog Fonda zdravstva u BiH, ili drugi dokaz predviđen ugovorom o socijalnom osiguranju u kojem je BiH ugovorna strana.".

Stav (12) mijenja se i glasi:

"(12) Ukoliko stranac podnosi zahtjev za produženje privremenog boravka u BiH kod nadležne organizacione jedinice Službe, izuzima se od obaveze pribavljanja dokaza iz stava (1) tač. f), h) i i) ovog člana, osim u slučaju kada Služba procijeni da su navedeni dokazi potrebni.".

Iza stava (12) dodaje se novi stav (13) koji glasi:

"(13) Ako stranac podnosi zahtjev za odobrenje privremenog boravka putem nadležnog DKP-a BiH dužan je dostaviti ljekarsko uvjerenje iz kojeg je vidljivo da ne boluje od bolesti koje predstavljaju prijetnju javnom zdravlju u BiH, izdato od strane zdravstvene ustanove najkasnije tri mjeseca prije dana podnošenja zahtjeva.".

Član 7.


Član 28. (Privremeni boravak po osnovu spajanja porodice - PB-1) mijenja se i glasi:

"Član 28.

(Privremeni boravak po osnovu spajanja porodice - PB-1)

(1) Privremeni boravak po osnovu spajanja porodice može se odobriti strancu koji je član uže porodice:

a) državljanina BiH koji ima prebivalište u BiH,

b) stranca sa odobrenim stalnim boravkom u BiH,

c) stranca sa odobrenim privremenim boravkom u BiH kao nosiocu plave karte,

d) stranca sa odobrenim privremenim boravkom u BiH godinu dana ili duže i koji ima osnovane izglede za odobrenje stalnog boravka u BiH,

e) stranca sa priznatim izbjegličkim statusom, ili

f) stranca sa odobrenim privremenim boravkom u BiH u svrhu naučnog istraživanja i koji nema osnovane izglede za odobrenje stalnog boravka u BiH.

(2) Ako se radi o spajanju porodice sa državljaninom BiH, uz zahtjev se dostavlja, pored dokaza iz čl. 49. i 50. stav (3) Zakona i člana 27. ovog Pravilnika, uvjerenje o državljanstvu i potvrda o prijavi prebivališta za državljanina BiH.

(3) Ako se radi o zahtjevu za spajanje porodice sa bračnim drugom, pored dokaza iz čl. 49. i 50. stav (3) Zakona i člana 27. ovog Pravilnika, uz zahtjev se dostavlja:

a) izvod iz matične knjige vjenčanih ne stariji od šest mjeseci, ako je izdat bez roka važenja, a ako je brak zaključen u inostranstvu drugi odgovarajući dokaz o zaključenom braku izdat na međunarodnom obrascu iz kojeg je vidljiva činjenica zaključenja braka,

b) izjavu o životu u zajedničkom domaćinstvu (kućna lista).

(4) Ako se radi o zahtjevu za spajanje porodice sa vanbračnim partnerom, pored dokaza iz čl. 49. i 50. stav (3) Zakona i člana 27. ovog Pravilnika, uz zahtjev se dostavlja:

a) uvjerenje o slobodnom bračnom stanju za oba vanbračna partnera ne starije od šest mjeseci,

b) izvod iz matične knjige rođenih za dijete ne stariji od šest mjeseci, osim ako je izdat bez roka važenja, za dijete rođeno u toj vanbračnoj zajednici,

c) izvod iz registra za vanbračne zajednice ako se registar vodi u državi u kojoj je postojala ili zasnovana vanbračna zajednica,

d) pisana izjava vanbračnih partnera o postojanju i trajanju vanbračne zajednice,

e) pisana izjava svjedoka o postojanju i trajanju vanbračne zajednice,

f) izjava o životu u zajedničkom domaćinstvu (kućna lista), ili

g) drugi odgovarajući dokazi o postojanju i trajanju vanbračne zajednice.

(5) Ako se radi o zahtjevu za spajanje porodice maloljetne djece ili izdržavane punoljetne djece koja nisu u braku, sa roditeljima ili roditeljem, pored dokaza iz čl. 49. i 50. stav (3) Zakona i člana 27. ovog Pravilnika, uz zahtjev se dostavlja:

a) izvod iz matične knjige rođenih ne stariji od šest mjeseci, osim ako je izdat bez roka važenja,

b) izjava o životu u zajedničkom domaćinstvu (kućna lista) i

c) dokaz da se radi o licima iz člana 50. stav (4) tačka b) Zakona.

(6) Ako se radi o izdržavanom punoljetnom djetetu koje je poslovno ili radno nesposobno dostavlja se i dokaz da se dijete zbog svog zdravstvenog stanja ne može brinuti o svojim potrebama što se dokazuje odgovarajućom dokumentacijom izdatom od strane nadležnog organa ili ustanove, socijalnom anamnezom izdatom od nadležnog centra za socijalni rad i izjavom o neposjedovanju izvora prihoda, koja je sastavni dio ovog Pravilnika, Obrazac 15.

(7) Ako se radi o izdržavanom punoljetnom djetetu koje je na redovnom školovanju dostavlja se i dokaz da je upisan u obrazovnu ustanovu.

(8) Ako se radi o spajanju maloljetnog djeteta sa jednim roditeljem, pored dokaza iz čl. 49. i 50. stav (3) Zakona, člana 27. ovog Pravilnika i stav (5) ovog člana, uz zahtjev se dostavlja i saglasnost drugog roditelja koji ne boravi u zajedničkom domaćinstvu, odnosno dokaz o dodijeljenom starateljstvu nad djetetom za roditelja sa kojim se spajanje traži, ukoliko je brak u kojem je dijete rođeno razveden.

(9) Ako se radi o zahtjevu za spajanje porodice sa strancem sa odobrenim privremenim boravkom u BiH kao nosiocu plave karte ili sa strancem kojem je odobren privremeni boravak u BiH u svrhu naučnog istraživanja, pored dokaza iz člana 49.i 50. stav (3) Zakona i člana 27. ovog pravilnika, uz zahtjev se dostavlja i: izvod iz matične knjige rođenih, izvod iz matične knjige vjenčanih ili drugi dokaz iz kojeg je vidljivo da se radi o članu uže porodice stranca.

(10) Izuzetno od člana 50. stava (1) tačka b) Zakona, djetetu stranca koje nije navršilo šest godina života kada stiče pravo na obrazovanje, a čiji roditelji stranci borave u BiH po osnovu odobrenog privremenog boravka u trajanju kraćem od jedne godine, može se odobriti privremeni boravak po osnovu spajanja porodice, a u skladu sa Konvencijom o pravima djeteta i ako osnov po kojem roditelji imaju odobren privremeni boravak ne ulazi u osnov za odobrenje stalnog boravka u BiH.

(11) Ako se radi o zahtjevu izdržavanih roditelja za spajanje porodice sa djetetom, pored dokaza iz čl. 49. i 50. stav (3) Zakona i člana 27. ovog Pravilnika, dostavlja se:

a) izvod iz matične knjige rođenih za dijete ne stariji od šest mjeseci, osim ako je izdat bez roka važenja,

b) dokaz da se radi o izdržavanom roditelju, odnosno dokaz da se radi o roditelju koji nije sposoban za rad i nema dovoljno sredstava za vlastito izdržavanje ili ih ne može ostvariti iz svoje imovine ili ne može ostvariti pravo na izdržavanje od bračnog ili vanbračnog partnera ili od drugog lica i

c) izjava o životu u zajedničkom domaćinstvu (kućna lista).

(12) Dokaz da se radi o izdržavanom roditelju iz stava (11) ovog člana može biti:

a) da je roditelj osoba sa navršenih 65 godina starosti;

b) potvrda o radnoj nesposobnosti ili nezaposlenosti pribavljena u državi porijekla stranca uz potvrdu da stranac nema redovna mjesečna primanja, ili

c) dokaz da je izdržavani roditelj trajno narušenog zdravstvenog stanja koji nije u stanju da se brine sam o sebi.

(13) Ako se radi o spajanju porodice sa strancem koji ima priznat izbjeglički status u BiH, prilikom podnošenja zahtjeva stranac koji podnosi zahtjev za spajanje porodice dužan je dostaviti dokaz o priznatom izbjegličkom statusu u BiH za stranca sa kojim se traži spajanje porodice.

(14) U postupku rješavanja zahtjeva za spajanje porodice nadležna organizaciona jedinica Službe, uvidom u Centralnu bazu podataka o strancima, vrši provjeru odobrenja boravka za stranca sa kojim se traži spajanje porodice.

(15) Uz zahtjev za odobrenje ili produženje privremenog boravka po osnovu spajanja porodice stranac je dužan dostaviti pisanu izjavu lica sa kojim se spaja porodica, ovjerenu kod općinskog organa uprave ili notara, kojom se obavezuje snositi troškove smještaja, liječenja i izdržavanja i podmiriti ostale troškove koji mogu nastati boravkom stranca u BiH, te troškove stavljanja pod nadzor, dobrovoljnog napuštanja ili prinudnog udaljenja, kao i sve druge troškove izlaska stranca iz BiH.

(16) Produženje prethodno odobrenog privremenog boravka može se odobriti punoljetnom djetetu čija su oba roditelja državljani BiH ako punoljetno dijete nije u braku, a živi u zajedničkom domaćinstvu sa roditeljima i nema vlastitih izvora prihoda što dokazuje izjavom o neposjedovanju izvora prihoda iz stava (6) ovog člana.".

Član 8.


Iza člana 28. dodaje se novi član 28a. koji glasi:

"Član 28a.

(Privremeni boravak u slučaju prestanka vanbračne zajednice u kojoj je rođeno zajedničko dijete)

(1) Ako se radi o zahtjevu za spajanje porodice u slučaju prestanka vanbračne zajednice u kojoj je rođeno zajedničko dijete iz člana 51. Zakona, pored dokaza iz člana 49. Zakona i člana 27. ovog Pravilnika, uz zahtjev se dostavlja:

a) dokaz o starateljstvu nad maloljetnim djetetom koje ima državljanstvo BiH izdat od nadležnog organa ili

b) dokaz da je u toku postupak u kojem se odlučuje o starateljstvu nad maloljetnim djetetom koje je državljanin BiH.".

Član 9.


Član 29. (Privremeni boravak po osnovu osnovnog i srednjoškolskog obrazovanja - PB-2) mijenja se i glasi:

"Član 29.

(Privremeni boravak po osnovu osnovnog obrazovanja - PB-2-1)

(1) Uz zahtjev za odobrenje ili produženje privremenog boravka po osnovu redovnog osnovnog obrazovanja (PB-2-1) stranac je dužan, pored dokaza iz čl. 49. i 54. Zakona i člana 27. ovog Pravilnika, dostaviti:

a) potvrdu o upisu u osnovnu školu za tekuću školsku godinu,

b) pisanu saglasnost oba roditelja, odnosno staratelja da se maloljetno dijete obrazuje na teritoriji BiH,

c) pisanu saglasnost oba roditelja odnosno staratelja da maloljetni stranac bude smješten u obrazovnu ustanovu internatskog tipa ili kod državljanina BiH ili stranca sa odobrenim stalnim boravkom u BiH koji će preuzeti obavezu da će snositi troškove smještaja, troškove liječenja, osigurati izdržavanje i podmiriti ostale troškove koji mogu nastati boravkom stranca u BiH, kao i sve druge troškove izlaska stranca iz BiH,

d) pisanu izjavu lica kod kojeg je dijete smješteno, odnosno staratelja, ovjerenu kod općinskog organa uprave ili notara ili potvrdu obrazovne ustanove ili organizacije koja provodi program razmjene učenika da je odgovorna za dijete za vrijeme boravka u BiH, naročito u pogledu smještaja, sredstava za izdržavanje, obrazovanje, zdravstveno osiguranje i povratak.

(2) Zahtjev za odobrenje ili produženje privremenog boravka po osnovu osnovnog obrazovanja za maloljetnog stranca podnosi jedan od roditelja uz saglasnost drugog roditelja, zakonski zastupnik ili staratelj. Zahtjev se podnosi lično u prostorijama organizacione jedinice Službe.".

Član 10.


Iza člana 29. dodaje se novi član 29a. koji glasi:

"Član 29a.

(Privremeni boravak po osnovu srednjoškolskog obrazovanja - PB-2-2)

(1) Uz zahtjev za odobrenje ili produženje privremenog boravka po osnovu redovnog srednjoškolskog obrazovanja (PB-2-2) stranac je dužan, pored dokaza iz čl. 49. i 54a. Zakona i člana 27. ovog Pravilnika, dostaviti:

a) potvrdu o upisu u srednju školu za tekuću školsku godinu,

b) za maloljetnog stranca pisanu saglasnost oba roditelja ili zakonskog zastupnika za planirani boravak u svrhu srednjoškolskog obrazovanja u BiH,

c) saglasnost oba roditelja odnosno staratelja da maloljetni stranac bude smješten u obrazovnu ustanovu internatskog tipa ili kod državljanina BiH ili stranca sa odobrenim stalnim boravkom u BiH koji će preuzeti obavezu da će snositi troškove smještaja, troškove liječenja, osigurati izdržavanje i podmiriti ostale troškove koji mogu nastati boravkom stranca u BiH, kao i sve druge troškove izlaska stranca iz BiH,

d) pisanu izjavu lica kod kojeg je dijete smješteno ovjerenu kod općinskog organa uprave ili notara ili potvrdu obrazovne ustanove ili organizacije koja provodi program razmjene učenika da je odgovorna za dijete za vrijeme boravka u BiH naročito u pogledu smještaja, sredstava za izdržavanje, obrazovanje, zdravstveno osiguranje i povratak,

e) potvrdu da učestvuje u programu razmjene učenika ili obrazovnom projektu kojim upravlja obrazovna ustanova, ako je po tom osnovu upisan u srednju školu,

f) ima staratelja u BiH,

g) dostavi dokaz da je staratelj ili obrazovna ustanova ili organizacija koja realizuje program razmjene učenika za njega odgovorna, za vrijeme boravka u BiH, naročito u pogledu troškova školovanja, smještaja, sredstava za izdržavanje, zdravstvenog osiguranja i povratka, a ako učestvuje u programu razmjene učenika i dokaz da učestvuje u programu razmjene učenika.

(2) Zahtjev za odobrenje ili produženje privremenog boravka po osnovu srednjoškolskog obrazovanja za maloljetnog stranca podnosi jedan od roditelja uz saglasnost drugog roditelja, zakonski zastupnik ili staratelj. Zahtjev se podnosi lično u prostorijama organizacione jedinice Službe.".

Član 11.


U članu 30. u stavu (1) tač. a) i c) mijenjaju se i glase:

"a) dokaz da je upisan na akreditovanu visokoškolsku ustanovu u BiH za tekuću akademsku godinu,

c) dokaz o obezbjeđenim sredstvima potrebnim za izdržavanje za tekuću akademsku godinu u iznosu od 400,00 KM mjesečno ili pisanu izjavu državljanina BiH, stranca sa odobrenim privremenim ili stalnim boravkom u BiH kojom potvrđuje izdržavanje za vrijeme namjeravanog boravka uz dokaz o stalnom izvoru prihoda ili drugom izvoru finansiranja ili potvrdu obrazovne ustanove, organizacije koja provodi program razmjene studenata ili drugog pravnog lica kojom se obavezuje da će snositi troškove smještaja, troškove liječenja, osigurati izdržavanje i podmiriti ostale troškove koji mogu nastati boravkom stranca u BiH, te troškove stavljanja pod nadzor, dobrovoljnog napuštanja ili prisilnog udaljenja, kao i sve druge troškove izlaska stranca iz BiH.".

Iza stava (3) dodaje se novi stav (4) koji glasi:




"(4) Uz zahtjev za odobrenje ili produženje privremenog boravka po osnovu redovnog visokoškolskog obrazovanja radi odobrene specijalizacije u BiH, stranac je dužan, pored dokaza iz čl. 49. i 55. stav (6) Zakona i člana 27. ovog Pravilnika, dostaviti i dokaz o odobrenoj specijalizaciji u BiH sa naznačenim periodom trajanja specijalizacije.".

Član 12.


Član 31. (Privremeni boravak po osnovu neplaćenog pripravništva - PB-2-4) mijenja se i glasi:

"Član 31.

(Privremeni boravak pripravnika- PB-2-4)

(1) Uz zahtjev za odobrenje ili produženje privremenog boravka za pripravnika (PB-2-4) stranac je dužan, pored dokaza iz člana 49. Zakona i člana 27. ovog Pravilnika, dostaviti:

a) ugovor o osposobljavanju zaključen s pravnim licem u kojem obavlja stručnu praksu, odnosno pripravnički staž, kojim se predviđa teoretsko i praktično osposobljavanje i iz kojeg se vidi da se pripravništvo obavlja u istoj oblasti i na istom nivou kvalifikacije kao i visoko školska kvalifikacija ili studiranje,

b) dokaz o sticanju visokoškolske kvalifikacije unutar dvije godine koje prethode datumu podnošenja zahtjeva ili dokaz o trenutnom studiranju s ciljem sticanja visokoškolske kvalifikacije,

c) dokaz da dolazi po osnovu međunarodnog ugovora čija je BiH ugovorna strana ukoliko stranac dolazi radi stručne prakse ili pripravničkog staža, nakon što je stekao visokoškolsko obrazovanje izvan BiH, ili studira izvan BiH s ciljem sticanja visokoškolske kvalifikacije,

d) dokaz da će pravno lice u kojem obavlja stručnu praksu, odnosno pripravnički staž biti odgovorno u pogledu sredstava za izdržavanje, zdravstvene zaštite i povratka.

(2) Privremeni boravak za pripravnika izuzetno se može produžiti samo jednom i to isključivo za period koji je potreban za sticanje profesionalnih kvalifikacija pod istim uslovima pod kojima je boravak odobren.".

Član 13.


U članu 32. (Privremeni boravak po osnovu volonterskog rada - PB-2-5) u stavu (1) tačka g) mijenja se i glasi:

"g) policu osiguranja od odgovornosti prema trećim licima za stranca koju je potpisala organizacija u kojoj stranac volontira za period za koji stranac traži odobrenje privremenog boravka,".

Član 14.


U članu 34. (Privremeni boravak po osnovu humanitarnih razloga) u stavu (2) tač. d) i e) mijenjaju se i glase:

"d) po osnovu drugih opravdanih humanitarnih razloga, koje na prijedlog Ministarstva, određuje podzakonskim propisom Vijeće ministara BiH zavisno od situacije (PB-3-7),

e) ako je prisustvo stranca u BiH neophodno za provođenje krivičnog postupka ili kada stranac sarađuje s organima vlasti radi otkrivanja krivičnog djela ili počinioca, ili je žrtva organiziranog kriminala, ukoliko je njegovo prisustvo u BiH neophodno za provođenje sudskog postupka (PB-3-8).".

Član 15.


U članu 35. (Privremeni boravak po osnovu vlasništva na nepokretnoj imovini - PB-4) u stavu (2) tekst: "Efektivna veza sa BiH postoji ako stranac ili članovi njegove uže porodice", zamjenjuje se tekstom: "Efektivna veza sa BiH postoji ako stranac ili članovi njegove uže porodice u smislu člana 50. Zakona:".

Član 16.


U članu 38. naziv člana (Privremeni boravak u svrhu visokokvalifikovanog zapošljavanja – Plava karta - PB-7-1) mijenja se i glasi:

"(Privremeni boravak u svrhu zapošljavanja visokokvalificiranih radnika – Plava karta- PB-7-1)".

Stav (1) mijenja se i glasi:

"(1) Uz zahtjev za odobrenje ili produženje privremenog boravka u svrhu zapošljavanja visokokvalificiranih radnika – Plava karta poslodavac je dužan, pored dokaza iz člana 49. Zakona i člana 27. ovog Pravilnika, dostaviti:

a) dokaz o kvalifikaciji u visokom obrazovanju što znači diploma, potvrda ili drugi dokaz formalnih kvalifikacija koji je izdao nadležni organ i kojim se potvrđuje uspješno završeno visokoškolsko obrazovanje koje je trajalo najmanje tri godine nakon završene srednje škole,

b) dokaz o radnom iskustvu u struci od najmanje pet godina koje je stečeno nakon završenog formalnog visokog obrazovanja i

c) ugovor o radu ili drugi odgovarajući ugovor za obavljanje poslova visokokvalifikovanog radnika, u vremenskom trajanju od najmanje šest mjeseci.".

U stavu (3) u tački e) riječi: "visokoškolska kvalifikacija" zamjenjuju se riječima: "kvalifikacija u visokom obrazovanju".

Član 17.


U članu 39. (Privremeni boravak u svrhu premještaja unutar pravnog lica PB-7-2) tačka e) mijenja se i glasi:

"e) ugovor o radu zaključen sa pravnim licem iz kojeg se stranac premješta u BiH,".

Član 18.


U članu 40. (Privremeni boravak u svrhu naučnog istraživanja PB-7-3) iza stava (1) dodaje se novi stav (2) koji glasi:




"(2) Ugovor o gostovanju iz stava (1) tačka c) ovog člana sadrži:

a) naziv ili svrhu istraživačke aktivnosti ili područje istraživanja;

b) obavezu stranca da će nastojati dovršiti istraživačku aktivnost;

c) obavezu istraživačke organizacije da će biti domaćin strancu u svrhu dovršetka istraživačke aktivnosti;

d) datum početka i završetka ili procijenjeno trajanje istraživačke aktivnosti.".

Član 19.


U članu 41. (Privremeni boravak osnivača privrednog društva - PB-7-4-1) tačka e) mijenja se i glasi:

"e) dokaz da privredno društvo odnosno preduzeće na svakog stranca uključujući i osnivače zapošljava minimalno pet državljana BiH, kojima isplaćuje bruto platu najmanje u visini prosječne bruto plate u BiH.".

Tačka f) se briše.

Član 20.


U članu 49. (Privremeni boravak stranaca koji borave u BiH po osnovu razloga koji je zasnovan na međunarodnom ugovoru - PB-7-4-9) tačka a) mijenja se i glasi:

"a) dokaz da je stranac angažovan za realizaciju međunarodnog ugovora čija je BiH ugovorna strana izdat od organa uprave BiH u čiju nadležnost spadaju pitanja koja se uređuju tim ugovorom po osnovu kojeg stranac boravi u BiH,".

Član 21.


Iza člana 49. (Privremeni boravak stranaca koji borave u BiH po osnovu razloga koji je zasnovan na međunarodnom ugovoru - PB-7-4-9) dodaje se novi član 49a. koji glasi:

"Član 49a.

(Privremeni boravak stranaca koje je uputio strani poslodavac u BiH s ciljem praćenja i kontrole kvaliteta proizvodnje na osnovu ugovora o naručivanju i izvršavanju poslova - PB-7-4-10)

Uz zahtjev za odobrenje ili produženje privremenog boravka stranci koji borave u BiH po osnovu člana 77. stav (2) tačka j) i stava (8) Zakona dužni su, pored dokaza iz člana 49. Zakona i člana 27. ovog Pravilnika, dostaviti:

a) ugovor o naručivanju i izvršavanju poslova između stranog poslodavca i pravnog lica u BiH,

b) dokaz da je stranac upućen od stranog pravnog lica u pravno lice u BiH s ciljem praćenja i kontrole kvaliteta proizvodnje sa naznačenim periodom angažmana,

c) potvrdu pravnog lica u BiH kojom se obavezuje da će snositi troškove smještaja, troškove liječenja, obezbjediti izdržavanje i podmiriti ostale troškove koji mogu nastati boravkom stranca u BiH, te troškove stavljanja pod nadzor, dobrovoljnog napuštanja ili prisilnog udaljenja, kao i sve druge troškove izlaska stranca iz BiH.".

Član 22.


Član 50. (Potvrda o prijavi rada bez radne dozvole) mijenja se i glasi:

"Član 50.

(Potvrda o prijavi rada bez radne dozvole)

(1) Stranac iz člana 77. stav (1) Zakona može raditi u BiH bez radne dozvole, na osnovu prethodno pribavljene potvrde o prijavi rada, u toku važenja viznog ili bezviznog boravka ili prethodno odobrenog privremenog boravka, do 90 dana u godini dana.

(2) Stranac iz člana 77. stav (9) Zakona može raditi u BiH bez radne dozvole, na temelju prethodno pribavljene potvrde o prijavi rada tokom važenja viznog ili bezviznog boravka u periodu do 90 dana u 180 dana.

(3) Period naznačen u st. (1) i (2) ovog člana počinje teći od prvog dana angažmana stranca navedenog u potvrdi.

(4) Radni angažman stranca po zahtjevu za izdavanje potvrde iz st. (1) i (2) ukupno ne može preći 90 dana.

(5) Stranac iz člana 77. stav (2) Zakona može raditi u BiH bez radne dozvole, na osnovu prethodno pribavljene potvrde o prijavi rada, u toku važenja viznog ili bezviznog boravka ili prethodno odobrenog privremenog boravka.

(6) Stranac iz st. (1) i (5) ovog člana dužan je prije početka rada pribaviti potvrdu o prijavi rada. Stranac ne može početi raditi u BiH prije nego mu je izdata potvrda o prijavi rada.

(7) Zahtjev za izdavanje potvrde o prijavi rada podnosi stranac ili poslodavac, na propisanom obrascu, u organizacionoj jedinici Službe prema mjestu obavljanja posla. Obrazac zahtjeva za izdavanje potvrde o prijavi rada je sastavni dio ovog Pravilnika, Obrazac 17.

(8) Nadležna organizaciona jedinica Službe, prije izdavanja potvrde o prijavi rada, vrši provjere u službenim evidencijama Službe i operativne provjere na terenu radi provjere tačnosti navoda podnosioca zahtjeva i utvrđivanja valjanosti priložene dokumentacije.

(9) Potvrda o prijavi rada se neće izdati ako se, na osnovu uvida u dokumentaciju priloženu uz zahtjev, ne može sa sigurnošću utvrditi da se radi o poslovima iz člana 77. st. (1) i (2) Zakona, ili ukoliko se operativnim provjerama utvrdi da boravak i rad stranca nije u skladu sa svrhom koja je navedena u priloženim dokazima i u zahtjevu za izdavanje potvrde o prijavi rada. Podnosiocu zahtjeva se usmeno saopštava razlog neizdavanja potvrde o prijavi rada o čemu se sačinjava službena zabilješka u spisu predmeta.

(10) Strancu i poslodavcu dostavlja se po jedan primjerak potvrde o prijavi rada.

(11) Obrazac potvrde o prijavi rada je sastavni dio ovog Pravilnika, Obrazac 18.".

Član 23.


Član 60. (Potvrda o prijavi rada za strance koji su zaposleni u cirkusima ili zabavnim parkovima) mijenja se i glasi:

"Član 60.

(Potvrda o prijavi rada za izvođače i tehničko osoblje na komercijalnim koncertima kao i strance koji su zaposleni u cirkusima ili zabavnim parkovima)

Uz zahtjev za izdavanje potvrde o prijavi rada za strance izvođače i tehničko osoblje na komercijalnim koncertima kao i za strance koji su zaposleni u cirkusima ili zabavnim parkovima iz člana 77. stav (1) tačke j) i stav (3) Zakona, podnosilac zahtjeva dužan je dostaviti:

a) kopiju putne isprave stranca, koja ne mora biti ovjerena,

b) dokaz o angažovanju stranca iz kojeg se vidi period angažovanja,

c) ugovor ili drugi dokaz o angažovanju zaključen sa fizičkim ili pravnim licem u BiH koje je registrovano za obavljanje te djelatnosti, a za umjetnike angažovane na estradi ugovor sa organizatorom ili posrednikom registrovanim za tu djelatnost, iz kojeg se vide prava i obaveze ugovornih strana sa navedenim periodom angažovanja,

d) saglasnost ili odobrenje nadležnog općinskog organa ukoliko je takva saglasnost neophodna,

e) dokaz o uplati administrativne takse.".

Član 24.


U članu 63. (Potvrda o prijavi rada za osnivače privrednog društva) tačka d) mijenja se i glasi:

"d) dokaz da privredno društvo ili preduzeće na svakog stranca uključujući i osnivače zapošljava minimalno pet državljana BiH, kojima isplaćuje bruto platu najmanje u visini prosječne bruto plate u BiH,".

Tačka e) se briše.

Član 25.


U članu 71. (Potvrda o prijavi rada za stranca koji boravi u BiH po osnovu razloga koji je zasnovan na međunarodnom ugovoru čija je BiH ugovorna strana) tačka b) mijenja se i glasi:

"b) potvrdu nadležnog državnog organa uprave BiH u čiju nadležnost spadaju pitanja koja se uređuju ugovorom da je stranac potreban za realizaciju međunarodnog ugovora čija je BiH ugovorna strana,".

Član 26.


Iza člana 71. (Potvrda o prijavi rada za stranca koji boravi u BiH po osnovu razloga koji je zasnovan na međunarodnom ugovoru čija je BiH ugovorna strana) dodaju se novi čl. 71a. i 71b. koji glase:

"Član 71a.

(Potvrda o prijavi rada za stranca kojeg je uputio strani poslodavac u pravno lice u BiH s ciljem praćenja i kontrole kvaliteta proizvodnje na osnovu ugovora o naručivanju i izvršavanju poslova)

Uz zahtjev za izdavanje potvrde o prijavi rada za stranca koji boravi u BiH kojeg je uputio strani poslodavac u pravno lice u BiH s ciljem praćenja i kontrole kvaliteta proizvodnje na osnovu ugovora o naručivanju i izvršavanju poslova iz člana 77. stav (2) tačka j) Zakona, podnosilac zahtjeva je dužan dostaviti:

a) kopiju putne isprave stranca, koja ne mora biti ovjerena,

b) ugovor o naručivanju i izvršavanju poslova između stranog poslodavca i pravnog lica u BiH,

c) dokaz da je stranac angažovan s ciljem praćenja i kontrole kvaliteta proizvodnje,

d) dokaz o uplati administrativne takse.

Član 71b.
(Potvrda o prijavi rada stranca koji je zaposlen ili obavlja poslove putem komunikacione tehnologije za pravno lice ili vlastito pravno lice koje nije registrovano u BiH i ne obavlja poslove ili pruža

Uz zahtjev za izdavanje potvrde o prijavi rada za stranca koji je zaposlen ili obavlja poslove putem komunikacione tehnologije za pravno lice ili vlastito pravno lice koje nije registrovano u BiH i ne obavlja poslove ili pruža usluge poslodavcima na teritoriji BiH iz člana 77. stav (9) Zakona, podnosilac zahtjeva je dužan dostaviti:

a) kopiju putne isprave stranca, koja ne mora biti ovjerena,

b) dokaz da je stranac zaposlen ili obavlja poslove putem komunikacione tehnologije za pravno lice ili vlastito pravno lice sa naznačenim periodom angažmana,

c) dokaz o registraciji vlastite firme izdat od strane nadležnog organa i dokaz da putem vlastite firme obavlja navedene poslove,

d) dokaz o uplati administrativne takse.".

Član 27.


Član 73. (Stalni boravak) mijenja se i glasi:

"Član 73.

(Stalni boravak)

(1) Uz zahtjev za odobrenje stalnog boravka stranac je dužan priložiti:

a) fotografiju 35 x 45mm,

b) kopiju pasoša,

c) izvod iz matične knjige rođenih ne stariji od šest mjeseci, osim ako je izdat bez roka važenja,

d) dokaz o dovoljnim i redovnim sredstvima za izdržavanje,

e) dokaz o obezbjeđenom odgovarajućem smještaju,

f) dokaz o obezbjeđenom zdravstvenom osiguranju,

g) uvjerenje ili potvrdu izdatu od strane nadležne ustanove kojom se potvrđuje da stranac poznaje jedan od jezika i pisama u službenoj upotrebi u BiH,

h) da se protiv njega ne vodi krivični postupak i da nije kažnjavan za krivično djelo, što se dokazuje potvrdom koju je izdao nadležni organ države porijekla, a koja nije starija od šest mjeseci od dana podnošenja zahtjeva,

i) da se protiv njega ne vodi krivični postupak i da nije kažnjavan za krivično djelo, što se dokazuje potvrdom koju je izdao nadležni organ u BiH, a koja nije starija od šest mjeseci od dana podnošenja zahtjeva,

j) dokaz o plaćenoj administrativnoj taksi.

(2) Dokaz iz stava (1) tačka g) ovog člana ne dostavlja se za djecu predškolske dobi, lica koja pohađaju ili su završila osnovno, srednje ili visoko obrazovanje na jednom od jezika u službenoj upotrebi u BiH i lica starija od 60 godina života ako nisu u radnom odnosu.

(3) Dokaz iz stava (1) tač. h) i i) ovog člana ne dostavlja se za maloljetnike do 14 godina života.

(4) Od stranca će se tražiti dostava dokaza iz stava (1) tačka g) ovog člana nakon stupanja na snagu odluke iz člana 142. stav (4) tačka a) Zakona.

(5) Strancu se može odobriti stalni boravak ako u BiH boravi neprekidno najmanje pet godina na osnovu odobrenog privremenog boravka neposredno prije podnošenja zahtjeva za odobrenje stalnog boravka. Smatra se da postoji kontinuitet boravka ako je stranac, u toku odobrenih privremenih boravaka u posljednjih pet godina, boravio izvan BiH višekratno do 10 mjeseci ukupno ili jednokratno do šest mjeseci.

(6) Izuzetno od stava (5) ovog člana, smatra se da postoji kontinuitet boravka i kada je stranac zbog promjene osnova boravka ili iz humanitarnih razloga kao što su prirodne katastrofe, elementarne nepogode, teška bolest stranca, teška bolest ili smrt člana uže porodice iz člana 50. stav (4) Zakona, napravio prekid između odobravanih privremenih boravaka u posljednjih pet godina, što Služba cijeni u svakom pojedinačnom slučaju na osnovu dostavljenih dokaza.

(7) Stranac može izbivati iz BiH u posljednjih pet godina u smislu st. (5) i (6) ovog člana ukupno do 10 mjeseci višekratno ili jednokratno do šest mjeseci.

(8) U period izbivanja iz stava (5) ovog člana, ne uračunava se vrijeme koje stranac, u periodu odobrenog privremenog boravka u BiH, izbiva iz BiH zbog privremenih posebnih ili iznimnih razloga kao što su radni angažman, liječenje, teška bolest stranca ili teška bolest ili smrt člana uže porodice iz člana 50. stav (4) Zakona, i to ako se radi o strancu koji boravi u BiH po osnovu spajanja porodice sa državljaninom BiH koji ima prebivalište u BiH, pod uslovom da stranac tokom svakog odobrenog privremenog boravka boravi najmanje 90 dana na teritoriji BiH.

(9) U period izbivanja iz stava (5) ne uračunava se vrijeme koje stranac izbiva iz BiH ako se radi o strancu koji u posljednjih 5 godina boravi u BiH po osnovu privremenog boravka koji se uračunava u stalni boravak i smatra se naročito korisnim za BiH, što se dokazuje preporukom institucija BiH, vlade entiteta ili Brčko distrikta BiH, pod uslovom da stranac tokom svakog odobrenog privremenog boravka boravi najmanje 90 dana na teritoriji BiH.

(10) Smatra se da postoji kontinuitet boravka ako je stranac, koji boravi u BiH kao nosilac Plave karte, u toku odobrenih privremenih boravaka u posljednjih pet godina, boravio izvan BiH višekratno do 18 mjeseci ukupno ili jednokratno 12 mjeseci.

(11) Dozvola boravka izdaje se na period važenja pasoša. Prilikom unošenja naljepnice stalnog boravka u pasoš, važeća naljepnica privremenog boravka prestaje da važi sa danom odobrenja stalnog boravka što se konstatuje na naljepnici privremenog boravka.".

Član 28.


U članu 74. (Dijete stranca koji ima odobren boravak) stav (2) mijenja se i glasi:

"(2) Zahtjev za odobrenje boravka za novorođeno dijete podnosi se u roku od 180 dana od rođenja djeteta uz saglasnost oba roditelja koja se daje vlastitim potpisom zahtjeva, uz prethodno utvrđen identitet oba roditelja, a ukoliko je jedan od roditelja odsutan, saglasnost se može dati pisanom izjavom.".

Iza stava (2) dodaje se novi stav (3) koji glasi:

"(3) Nakon isteka roka iz člana 81. stav (3) Zakona podneseni zahtjev za odobrenje privremenog boravka odbacuje se zaključkom.".

Član 29.


U članu 76. (Izdavanje dozvole boravka) iza stava (5) dodaje se novi stav (6) koji glasi:

"(6) Ako Služba izda Plavu kartu strancu kojem je priznat izbjeglički status ili supsidijarna zaštita, odgovarajuća napomena o tome se unosi u rješenje o odobrenom privremenom boravku i u dozvolu privremenog boravka.".

Član 30.


U članu 77. (Dostavljanje odluke) stav (1) mijenja se i glasi:

"(1) Ako je zahtjev za odobrenje boravka uvažen, odluku i dozvolu boravka, stranac preuzima lično ili putem punomoćnika, odnosno zakonskog zastupnika za poslovno nesposobnog stranca, u organizacionoj jedinici Službe ili DKP BiH.".

U stavu (3) riječ "rješenja" zamjenjuje se riječju "odluke".

Član 31.


U članu 79. (Odbacivanje zahtjeva za odobrenje ili produženje privremenog boravka i obustava postupka) u stavu (2) na kraju teksta briše se interpunkcijski znak tačka i dodaje se tekst: "na način da se preko naljepnice o odobrenom boravku otisne štambilj "PONIŠTENO".

Član 32.


U članu 81. (Dozvola boravka) iza stava (5) dodaje se novi stav (6) koji glasi:

"(6) Danom uručenja dozvole boravka prestaje da važi viza za dugoročni boravak (Viza D) što se evidentira na naljepnici vize na način da se preko naljepnice vize otisne štambilj "PRESTAJE DA VAŽI", a ručno se na naljepnicu vize unosi datum prestanka važenja vize, pečat i potpis ovlaštenog lica.".

Dosadašnji stav (6) postaje stav (7).

Član 33.


U članu 84. (Lica obavezna da prijave boravište stranaca) iza stava (4) dodaju se novi st. (5) i (6) koji glase:

"(5) Adresu boravišta stranaca koji su smješteni u centru za prihvat i smještaj tražilaca azila, centru za smještaj žrtava trgovine ljudima, nevladinoj organizaciji koja ima potpisan protokol o saradnji sa Službom ili drugoj ustanovi specijalizovanoj sa prihvat stranaca koja nije u nadležnosti Službe, te stranaca koji su smješteni u zatvoru ili u pritvoru, nadležna institucija ili pravno lice prijavljuje Službi u pisanoj formi u skladu sa rokom iz člana 103. stav (6) Zakona.

(6) Stranci iz stava (5) ovog člana u slučaju potrebe za prijavom adrese boravišta istu prijavljuju u nadležnoj organizacionoj jedinici Službe.".

Član 34.


Član 93. (Knjiga stranaca) mijenja se i glasi:

"Član 93.

(Knjiga stranaca)

(1) Pravna i fizička lica koja pružaju usluge smještaja strancima dužna su voditi evidenciju o strancima (u daljem tekstu: knjiga stranaca) kojim pružaju usluge smještaja.

(2) Pravna i fizička lica iz stava (1) ovog člana su ugostiteljski objekti, prenoćišta, hosteli, pansioni, planinarski domovi, zdravstvene ustanove, banjska lječilišta, starački domovi, ustanove za smještaj lica sa posebnim potrebama, domovi za smještaj đaka i studenata i slično.

(3) Fizička lica iz stava (1) ovog člana su lica registrovana za samostalnu privrednu djelatnost iz oblasti pružanja usluga smještaja kod nadležnog općinskog organa, odnosno fizičke osobe registrovane kod nadležne turističke zajednice kao lica koja pružaju usluge smještaja.

(4) Knjiga stranaca se vodi u fizičkom obliku, isključivo u obliku knjige vodoravnog formata A-3, čvrstog poveza, sa najviše 200 numerisanih stranica i/ili u elektronskoj formi putem korištenja online sistema za prijavu boravka stranaca u BiH. Svaka stranica knjige stranaca sadrži maksimalno osam rubrika za evidenciju stranaca.

(5) Knjiga stranaca sadrži rubrike za unos slijedećih podataka:

a) redni broj,

b) prezime i ime stranca,

c) pol,

d) datum i mjesto rođenja,

e) državljanstvo,

f) vrsta, broj, rok važenja putne isprave i naziv izdavaoca,

g) vrsta, broj i rok važenja vize,

h) datum i mjesto ulaska u BiH,

i) datum i vrijeme prijave stranca u smještajnu jedinicu,

j) datum i vrijeme odjave stranca iz smještajne jedinice,

k) broj izdatog fiskalnog računa i

l) rubriku "Napomena".

(6) Podaci u knjizi stranaca moraju biti ažurno vođeni i, u slučaju vođenja knjige u fizičkom obliku, čitko ispisani, a u slučaju greške, grešku treba precrtati tako da ispravka i greška ostaju čitljive.

(7) Knjigu stranaca koja se vodi u fizičkom obliku zaključuje odgovorno lice na kraju kalendarske godine. Nova kalendarska godina započinje rednim brojem 1 (jedan). Rok čuvanja knjige stranaca u fizičkom obliku je najmanje tri godine.

(8) Knjiga stranaca koja se vodi u elektronskom obliku se aktivira kros sistem Estranac i istu je potrebno ponovno aktivirati nakon ispunjenih 1600 zapisa. Knjiga stranaca u elektronskom obliku se čuva u skladu sa politikom čuvanja podataka u sistemu Estranac.

(9) U slučaju da pravno ili fizičko lice iz člana 93. stav (1) ovog Pravilnika u toku kalendarske godine, ispuni knjigu koju vodi u fizičkom obliku ili ispuni unos od 1600 zapisa u slučaju vođenja knjige u elektronskom obliku, putem korištenja online sistema za prijavu boravka stranaca, dužan je podnijeti zahtjev Službi za novu ovjeru knjige uz dokaz o uplati administrativne takse.

(10) Obrazac knjige stranaca je sastavni dio ovog Pravilnika, Obrazac 25.".

Član 35.


Član 94. (Evidencija o knjigama stranaca) mijenja se i glasi:

"Član 94.

(Evidencija o knjigama stranaca)

(1) Knjigu stranaca ovjerava nadležna organizaciona jedinica Službe po mjestu prebivališta ili boravišta, odnosno poslovnog sjedišta davaoca usluge smještaja. Ovjeru vrši organizaciona jedinica Službe početkom kalendarske godine. U slučaju da je knjiga stranaca u fizičkom obliku, ovjera se vrši na način da se na prvoj stranici knjige stranaca upisuje tekst: "Izvršena je ovjera knjige stranaca", unosi datum i broj ovjere, broj stranica/listova, naziv organizacione jedinice Službe s pečatom i potpisom odgovorne osobe u Službi. U slučaju da se knjiga stranaca vodi u elektronskom obliku u skladu sa članom 93. stav (4) ovog Pravilnika ovjera se vrši kroz sistem Estranac na način kako je propisano uputstvom/pravilnikom o korištenju sistema Estranac.

(2) Knjiga stranaca u fizičkom obliku, koja je zaključena na kraju godine, a koja ima slobodnih stranica, može se nastaviti koristiti i nakon ovjere izvršene početkom kalendarske godine.

(3) Knjiga stranaca u elektronskom obliku se ne može koristiti u novoj kalendarskoj godini, izuzev u pogledu unosa odjave boravka za prijave iz prethodne godine.

(4) Organizaciona jedinica Službe vodi evidenciju o ovjerenim knjigama stranaca koja sadrži sljedeće podatke:

a) redni broj,

b) naziv i sjedište pravnog lica,

c) ime i prezime odgovornog lica u pravnom licu, odnosno ime, prezime i adresu fizičkog lica,

d) kontakt telefon,

e) datum i broj ovjere knjige stranaca i

f) broj stranica.".

Član 36.


Član 95. (Obaveze davaoca smještaja i kontrola evidencije) mijenja se i glasi:

"Član 95.

(Obaveze davaoca smještaja i kontrola evidencije)

(1) Pravna i fizička lica koja pružaju usluge smještaja dužna su ovjeriti knjigu stranaca kod nadležne organizacione jedinice Službe po mjestu poslovnog sjedišta, odnosno prebivališta ili boravišta. Uz zahtjev za ovjeru knjige stranaca dužna su dostaviti: dokaz o registraciji za pružanje usluga smještaja i dokaz o plaćenoj administrativnoj taksi na zahtjev za ovjeru.

(2) Pored evidencije o strancima koja se vodi u knjizi stranaca, pravna i fizička lica su dužna voditi evidenciju o strancima kojima pružaju usluge smještaja i putem sistema elektronske obrade podataka uz saglasnost Službe. Evidencija koja se vodi putem sistema elektronske obrade podataka mora pružati sve podatke koje sadrži knjiga stranaca. Podaci koji se vode u sistemu elektronske obrade podataka dnevno se izlistavaju, hronološki slažu, te se na kraju kalendarske godine zaključuju, uvezuju i ovjeravaju kod nadležne organizacione jedinice Službe. Forma elektronske obrade i evidencije podataka, u cilju komplementarnosti sa sistemima obrade i pohranjivanja podataka o strancima, propisuje se odlukom Službe.

(3) Pravna i fizička lica koja pružaju usluge smještaja strancima, u slučaju da vode knjigu stranca u fizičkom obliku, dužna su ovlaštenom službenom licu Službe, Granične policije ili policije dati na uvid knjigu stranaca. Prilikom kontrole inspektor za strance, na desnoj stranici knjige, stavlja kratku službenu zabilješku o datumu vršenja kontrole sa potpisom. O izvršenoj kontroli inspektor za strance sastavlja zapisnik i dostavlja ga odgovornom licu u pravnom ili fizičkom licu koje pruža usluge smještaja strancima.".

Član 37.


Sastavni dio ovog Pravilnika su obrasci od 1. do 25.

Član 38.


Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku BiH".

Broj 06-02-1-7707-18/23
05. augusta 2024. godine
Sarajevo


Ministar
Nenad Nešić, s. r.

Pretplatnici imaju dodatne pogodnosti. Ukoliko ste već pretplatnik, prijavite se! Ukoliko niste pretplatnik, registrirajte se!