Službeni glasnik BiH, broj 65/20

Na osnovu člana 120. Zakona o izvršenju krivičnih sankcija, pritvora i drugih mjera - službeni prečišćeni tekst ("Službeni glasnik BiH", broj 22/16), ministar pravde Bosne i Hercegovine donosi


PRAVILNIK


O IZMJENAMA I DOPUNAMA PRAVILNIKA O KUĆNOM REDU ZAVODA ZA IZVRŠENJE KRIVIČNIH SANKCIJA, PRITVORA I DRUGIH MJERA BOSNE I HERCEGOVINE


Član 1.


U Pravilniku o kućnom redu Zavoda za izvršenje krivičnih sankcija, pritvora i drugih mjera Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", broj 15/20) (u daljem tekstu: Pravilnik), iza člana 1. dodaje se član koji glasi:


"Član la.


(Definicije pojmova)

Osim ako ovim pravilnikom nije drugačije određeno, pojedini izrazi upotrijebljeni u ovom pravilniku imaju sljedeće značenje:

a) "Pritvoreno lice" je lice koje pravosnažnom odlukom nije proglašeno krivično odgovornim za određeno krivično djelo, a koje se nalazi u pritvoru u Zavodu u skladu s odredbama Zakona Bosne i Hercegovine o izvršenju krivičnih sankcija, pritvora i drugih mjera, nakon odluke suda kojom se nalaže pritvor prije, u toku ili nakon glavnog pretresa;

b) "Osuđeno lice" je lice koje je pravosnažnom odlukom proglašeno krivično odgovornim za određeno krivično djelo i koje u Zavodu služi zatvorsku kaznu."

Član 2.


U članu 30. riječi: "ili ih primati od članova porodice ili bliskih lica" brišu se.

Dodaje se novi stav koji glasi:

"(2) Lijek ili ortopedsko pomagalo osuđenom nabavlja Zavod plaćanjem istog sa sredstava depozita osuđenog lica koje nabavlja lijek ili ortopedsko pomagalo."

Član 3.


Iza člana 40. Pravilnika dodaje se član koji glasi:


"Član 40a.


(Telefonski brojevi)

(1) Osuđeni podatke o telefonskim brojevima koje će pozivati daju u Službi odgoja- tretmana prilikom prijema u Zavod. 

(2) Osuđeni može prijaviti najviše 7 (sedam) telefonskih brojeva tako što prvo navodi telefonske brojeve članova uže porodice, šire porodice, prijatelja, lica koja mogu pomoći u njegovom tretmanu i advokata.

(3) Osuđeni će popuniti Obrazac za prijavu telefonskih brojeva u koji će upisati: telefonski broj, ime i prezime i prebivalište lica za svaki prijavljeni telefonski broj, te u kojem su odnosu-vezi s osuđenim (rodbinsko-porodični, prijateljski ili profesionalni).

(4) Odjava telefonskih brojeva izvršit će se u roku od 24 sata nakon otpuštanja osuđenog s izdržavanja kazne.

(5) Obrazac za prijavu telefonskih brojeva čini sastavni dio ovog pravilnika.

(6) Nakon popunjavanja Obrasca, prema procjeni, izvršit će se provjera telefonskih brojeva i lica koja su navedena u Obrascu. Provjera će se vršiti na način da će se provjeravati da li se lica navedena u Obrascu nalaze u nekoj od policijskih ili sudskih evidencija, te će se u skladu s tim i na osnovu diskrecione procjene sa sigurnosnog aspekta moći odobriti ili zabraniti da osuđeno lice obavlja telefonske razgovore s licem navedenim u Obrascu.

(7) Osuđena lica mogu nakon tri mjeseca, a izuzetno i ranije, po odobrenju načelnika Službe odgoja - tretmana ili odgajatelja na pismeni i obrazloženi zahtjev promijeniti neki od prijavljenih brojeva.

(8) Za novi telefonski broj popunjava se novi Obrazac za prijavu telefonskog broja.

(9) Zavod će podatke o telefonskim brojevima dostavljati telekom-operateru s kojim je sklopljen ugovor o pružanju usluge i koji će podatke redovno ažurirati."

Član 4.


U članu 93. stav (1) iza riječi: "jedan paket mjesečno" dodaju se riječi: "od lica kojima je sud odobrio posjetu, kao i od lica s kojima je tom pritvoreniku sud odobrio telefonski kontakt."

U stavu (4), iza riječi: "Predmeti koji se", riječi: "neposredno ili" brišu se.

U stavu (7), iza riječi: "Izdvojene stvari će se o trošku pritvorenog vratiti pošiljaocu", riječi: "ili predati posjetiocu" brišu se.

U stavu (9), iza riječi: "koje se potom vraćaju pošiljaocu o trošku pritvorenika", riječi: "ili se predaju posjetiocu" brišu se.

Član 5.


U članu 98. stav (4), iza riječi: "Posjeta pritvorenicima se obavlja u prostoriji za posjete pod nadzorom", riječi: "sudije za prethodni postupak ili lica koje on odredi, a poslije podignute optužnice pod nadzorom predsjednika vijeća ili lica koje on odredi" zamjenjuju se riječima: "uprave Zavoda".

Član 6.


U članu 99. stav (1), iza riječi: "Po odobrenju sudije za prethodni postupak", riječi: "i pod njegovim nadzorom ili nadzorom lica koje on odredi, a poslije podignute optužnice, po odobrenju predsjednika vijeća i pod njegovim nadzorom ili nadzorom lica koje on odredi" brišu se.

Član 7.


Član 119. Pravilnika se mijenja i glasi:


"Član 119.


(Nadležnost za sprovođenje)

(1) Sudska policija je odgovorna za sprovođenje pritvorenika do suda. Za svako drugo kretanje pritvorenika ili osuđenog lica bit će odgovorni ovlašteni službenici Zavoda.

(2) Organ koji vodi postupak potvrđuje na samom nalogu da je izvršeno sprovođenje.

(3) Nalog se čuva u arhivi Zavoda.

(4) U hitnim slučajevima kada je život pritvorenog lica ugrožen i kada mu nije moguće pružiti adekvatnu pomoć u Zavodu, glavni dežurni Zavoda može uputiti pritvoreno lice u mjesnu zdravstvenu ustanovu o čemu odmah obavještava upravnika i sud koji vodi postupak."

Član 8.


Ovlašćuje se ministar pravde BiH da sačini prečišćen tekst Pravilnika.

Član 9.


Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku BiH".

Broj 01-02-1233-1/20
8. oktobra 2020. godine
Sarajevo


Ministar
Josip Grubeša, s. r.

Pretplatnici imaju dodatne pogodnosti. Ukoliko ste već pretplatnik, prijavite se! Ukoliko niste pretplatnik, registrirajte se!