Službeni glasnik BiH, broj 83/17

Na osnovu člana 5. stav 2., a vezano za član 83. stav 3. Zakona o veterinarstvu u Bosni i Hercegovini ("Službeni glasnik BiH", broj 34/02), Ured za veterinarstvo Bosne i Hercegovine donosi


PRAVILNIK


O NAČINU ODOBRAVANJA OBJEKATA KOJI SE BAVE UZGOJEM ŽIVIH ŽIVOTINJA, PROIZVODNJOM, PRERADOM, OBRADOM I SKLADIŠTENJEM PROIZVODA ŽIVOTINJSKOG PORIJEKLA I NUSPROIZVODA ŽIVOTINJSKOG PORIJEKLA U SVRHU IZVOZA NA TRŽIŠTE EVROAZIJSKOG EKONOMSKOG SAVEZA


Član 1.
(Predmet)

Ovim Pravilnikom se uređuje način odobravanja i kontrole objekata koji se bave uzgojem živih životinja (u daljnjem tekstu: farma), proizvodnjom, preradom, obradom i skladištenjem proizvoda životinjskog porijekla i nusproizvoda životinjskog porijekla u svrhu izvoza na tržište zemalja Euroazijskog ekonomskog saveza (u daljnjem tekstu: EAES).

Član 2.
(Definicije)

Za primjenu ovog Pravilnika pored definicija u važećim propisima će se koristiti i sljedeće definicije:

a) Audit - utvrđivanje ispunjenosti zahtjeva EAES u objektima koji se bave uzgojem životinja, proizvodnjom, preradom, obradom i skladištenjem proizvoda životinjskog porijekla i nusproizvoda životinjskog porijekla u svrhu izvoza na tržište EAES (u daljnjem tekstu: objekti)

b) Stručna komisija - komisija koju imenuje Ured za veterinarstvo Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Ured) i koju čine po dva službena veterinara iz Ureda i nadležnog organa entiteta ili Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Brčko Distrikt), ovisno od lokacije gdje se nalazi objekt, a koja će utvrditi ispunjenost zahtjeva EAES u objektu koji namjerava izvoziti na tržište EAES.

Član 3.
(Podnošenje zahtjeva za odobrenje)

(1) Zahtjev za odobravanje objekta za izvoz na tržište EAES podnosi vlasnik objekta u pisanoj formi Uredu putem nadležnog organa entiteta ili Brčko Distrikta koji je prethodno u skladu s važećim propisima izdao rješenje o ispunjenosti veterinarsko-zdravstvenih uslova u predloženom objektu i dodijelio mu odobreni broj - veterinarski kontrolni broj.

(2) Uz zahtjev iz stava (2) ovog člana se prilaže kopija rješenja o ispunjenosti veterinarsko-zdravstvenih uslova u predloženom objektu.

Član 4.
(Formiranje stručne komisije)

Na osnovu zaprimljenog zahtjeva direktor Ureda formira stručnu komisiju koja će utvrditi ispunjenost zahtjeva EAES u objektu za koji je podnesen zahtjev.

Član 5.
(Rad stručne komisije)

(1) Stručna komisija vrši provjeru ispunjenosti uslova na osnovu zahtjeva i propisa EAES koji se odnose na određenu vrstu proizvodnje i određenu vrstu proizvoda.

(2) Članovi stručne komisije moraju u potpunosti biti upoznati sa zahtjevima i propisima EAES koji se odnose na određenu vrstu proizvodnje i određenu vrstu proizvoda.

(3) Na osnovu činjeničnog stanja stručna komisija sačinjava zapisnik u četiri primjerka i to:

a) jedan za odgovorno lice u objektu;

b) jedan za nadležni organ entiteta ili Brčko Distrikta koji je izdao rješenje o ispunjenosti veterinarsko - zdravstvenih uslova u objektu;

c) jedan za nadležni inspekcijski organ na čijem području se nalazi objekat;

d) jedan za arhiv Ureda.

Član 6.
(Odobravanje objekta)

(1) Ukoliko objekt ispunjava sve uslove EAES, na osnovu zapisnika stručne komisije Ured donosi Rješenje o odobrenju objekta za izvoz na tržište zemalja članica EAES u kojem se jasno definiše vrsta proizvodnje i vrsta proizvoda koji su namijenjeni izvozu u EAES.

(2) Ured je dužan obavijestiti nadležni organ entiteta ili Brčko Distrikta koji je izdao rješenje o ispunjenosti veterinarsko-zdravstvenih uslova u objektu, o odobravanju objekta za izvoz na tržište zemalja članica EAES.

(3) Ured je dužan na svojoj web stranici objaviti listu odobrenih objekata za izvoz na tržište zemalja članica EAES i redovno ažurirati listu.

Član 7.
(Postupak u slučaju neodobravanja objekta)

(1) Ukoliko stručna komisija tokom pregleda utvrdi određene nedostatke u ispunjavanju zahtjeva EAES u objektu, na osnovu zapisnika stručne komisije Ured donosi Rješenje kojim se nalaže otklanjanje uočenih nedostataka.

(2) Ured je dužan obavijestiti nadležni organ entiteta ili Brčko Distrikta koji je izdao rješenje o ispunjenosti veterinarsko-zdravstvenih uslova u objektu o utvrđenim nedostacima u objektu koji je kandidiran za izvoz na tržište zemalja članica EAES.

(3) Nakon dobijanja Rješenja za otklanjanje nedostataka, objekat je dužan sačiniti akcioni plan za otklanjanje utvrđenih nedostataka sa precizno definisanim aktivnostima i rokovima, te pisanim putem o tome obavijestiti Ured.

(4) Ukoliko stručna komisija ponovnim pregledom utvrdi da je objekat u potpunosti realizirao akcioni plan i otklonio ranije utvrđene nedostatke, te da objekt ispunjava uslove za izvoz na tržište zemalja članica EAES, Ured postupa na način propisan u članu 6. ovog Pravilnika.

Član 8.
(Kontrola u objektu)

(1) Redovnu službenu kontrolu u objektu provodi veterinarski inspektor na čijem području se objekat nalazi.

(2) Službena kontrola u objektu se provodi tokom cijelog procesa proizvodnje proizvoda namijenjenih izvozu u zemlje članice EAES.

(3) Veterinarski inspektor je dužan, pored zakonski propisanih obaveza, obavljati kontrolu i o ispunjenosti zahtjeva za izvoz na tržište zemalja članica EAES u objektu, te u skladu sa time biti u potpunosti upoznat sa zahtjevima i propisima EAES.

(4) Ured najmanje dva puta godišnje provodi audit objekta odobrenog za izvoz u EAES u skladu sa zahtjevima i propisima EAES i o tome obavještava nadležni organ entiteta ili Brčko Distrikta.

(5) Ukoliko se tokom kontrola koje se provode u skladu sa ovim članom utvrdi da objekat više ne ispunjava uslove i zahtjeve propisa EAES Ured je dužan ukinuti Rješenje o odobravanju objektu za izvoz u EAES i takav objekat odmah izbrisati sa liste odobrenih objekata koja se vodi u skladu sa stavom (3) člana 6. ovog Pravilnika.

(6) Ured je dužan obavijestiti EAES o ukidanju Rješenja o odobravanju objekta za izvoz na tržište EAES.

Član 9.
(Službeno uzorkovanje)

(1) Veterinarski inspektor je dužan vršiti službeno uzorkovanje u objektu u skladu sa zahtjevima zemalja članica EAES.

(2) Ured će u skladu s osiguranim sredstvima i u saradnji s nadležnim organima entiteta i Brčko Distrikta donositi godišnji plan službenog uzorkovanja za sve objekte odobrene u skladu sa ovim Pravilnikom.

(3) Troškove službenog uzorkovanja, slanje uzoraka na analizu u veterinarske laboratorije koje obavlja veterinarski inspektor, kao i laboratorijske pretrage koje se odnose na ispunjenost zahtjeva EAES, u skladu sa osiguranim sredstvima finansirat će iz svog budžeta Ured.

(4) Sve laboratorijske pretrage se moraju obavljati u laboratorijama koje imaju akreditirane metode u skladu sa standardom BAS EN ISO/IEC 17025:2006 - "Opći zahtjevi za kompetentnost laboratorija za ispitivanje i kalibracije, za ona ispitivanja za koja se zahtijeva ovlaštenje", kao i referentnim metodama propisanim Evropskom legislativom.

(5) Ukoliko se laboratorijskim pretragama utvrdi rezultat ispitivanja koji je neusklađen sa zahtjevima za izvoz na tržište EAES, troškove sljedećeg slanja na pretrage u veterinarske laboratorije i troškove laboratorijskog ispitivanja snosi vlasnik objekta.

(6) Veterinarski inspektor je dužan poduzeti sve neophodne mjere kako bi utvrdio uzroke neusklađenog rezultata, te o tome odmah pismeno obavijestiti Ured nadležni organ entiteta ili Brčko Distrikta.

(7) Veterinarski inspektor je dužan dostavljati rezultate laboratorijskih analiza jednom mjesečno nadležnom organu entiteta ili Brčko Distrikta i Uredu.

Član 10.
(Vlastite kontrole)

(1) Vlasnik objekta je dužan provoditi vlastite kontrole u skladu s načelima HACCP-a, a na nivou primarne proizvodnje smjernice Dobre proizvođačke prakse (GMP), Dobre higijenske prakse (GHP) ili druge relevantne smjernice za odgovarajuću vrstu proizvodnje.

(2) U zavisnosti od namjene objekta i vrste proizvodnje, vlasnik je dužan provoditi vlastito uzorkovanje u obimu i frekvenciji prema zahtjevima za izvoz na tržište EAES kojima će osigurati dokaze o proizvodnji sigurnog proizvoda.

(3) Sve laboratorijske pretrage se moraju obavljati u laboratorijama koje imaju akreditirane metode u skladu sa standardom BAS EN ISO/IEC 17025:2006 - "Opći zahtjevi za kompetentnost laboratorija za ispitivanje i kalibracije, za ona ispitivanja za koja se zahtijeva ovlaštenje", kao i referentnim metodama propisanim Evropskom legislativom.

(4) U slučaju neusklađenog rezultata, vlasnik je odmah dužan obavijestiti veterinarskog inspektora.

(5) Veterinarski inspektor je dužan poduzeti sve neophodne mjere kako bi utvrdio uzroke neusklađenog rezultata, te o tome odmah pismeno obavijestiti Ured nadležni organ entiteta ili Brčko Distrikta.

Član 11.
(Dostavljanje laboratorijskih izvještaja)

(1) Po obavljenim laboratorijskim pretragama službenih uzoraka, laboratorija je dužna rezultate analiza dostaviti Uredu, koji o rezultatima izvještava veterinarskog inspektora i nadležni organ entiteta ili Brčko Distrikta.

(2) U slučaju neusklađenog rezultata prilikom obavljanja laboratorijskih pretraga u sklopu vlastitih kontrola, laboratorija je odmah po završetku pretraga dužna obavijestiti veterinarskog inspektora u objektu.

(3) Veterinarski inspektor je dužan postupiti u skladu sa stavom (5) člana 10. ovog Pravilnika.

Član 12.
(Audit objekata)

(1) Ured će vršiti audit implementacije zahtjeva za izvoz na tržište zemalja članica EAES u objektu.

(2) Godišnji plan audita objekata za narednu godinu pravi Ured u saradnji s nadležnim organima entiteta i Brčko Distrikta najkasnije do 31. decembra tekuće godine.

(3) Plan se pravi na bazi analize rizika, a minimalno svaki objekt odobren za izvoz na tržište EAES mora biti predmet audita dva puta godišnje.

(4) Ured nakon audita sačinjava zapisnik u četiri primjerka i to:

a) jedan za odgovorno lice u objektu;

b) jedan za nadležni organ entiteta ili Brčko Distrikta koji je izdao rješenje o ispunjenosti veterinarsko-zdravstvenih uslova u objektu;

c) jedan za nadležni inspekcijski organ na čijem području se nalazi objekat;

d) jedan za arhiv Ureda.

Član 13.
(Audit farmi)

(1) Sve farme koje se nalaze u sklopu objekta odobrenog za izvoz u EAES, ili koje su dobavljači objektu moraju biti registrirane od strane nadležnih organa entiteta ili Brčko Distrikta i imati identifikacijski broj.

(2) Ukoliko farme nisu u vlasništvu objekta, vlasnik objekta je dužan imati valjan ugovor s predmetnom farmom.

(3) Kontrolu farmi koje snabdijevaju objekat odobren za izvoz u EAES obavljaju nadležni veterinarski inspektori na čijem području se farma nalazi.

(4) Godišnji plan kontrole farmi za narednu godinu, na bazi analize rizika, do 31.decembra tekuće godine, prave nadležni veterinarski inspektori na čijem području se farma nalazi.

(5) Nakon obavljene kontrole veterinarski inspektori dužni su sačiniti zapisnik o obavljenoj kontroli i jedan primjerak zapisnika dostaviti Uredu i nadležnom organu entiteta ili Brčko Distrikta.

(6) Nadležni veterinarski inspektori na čijem području se farma nalazi dostavljaju ažuriranu listu farmi iz kojih se odobreni objekt snabdijeva sirovinom kvartalno (4 puta godišnje).

Član 14.
(Zabrana izdavanja certifikata)

(1) Ukoliko prilikom audita u objektima odobrenim za izvoz u EAES Ured utvrdi odstupanja u implementaciji uslova i zahtjeva propisa EAES, o tome sačinjava zapisnik na osnovu kojeg zabranjuje izdavanje veterinarsko-zdravstvenih certifikata za izvoz na tržište zemalja članica EAES.

(2) Ured je dužan obavijestiti nadležni inspekcijski organ na čijem području se objekat nalazi o zabrani izdavanja certifikata objektu odobrenom za izvoz na tržište zemalja članica EAES.

(3) Ured je dužan obavijestiti nadležni organ entiteta ili Brčko Distrikta koji je izdao rješenje o ispunjenosti veterinarsko-zdravstvenih uslova za objekt o zabrani izdavanja certifikata objektu odobrenom za izvoz na tržište zemalja članica EAES.

Član 15.
(Uslovi za veterinarskog inspektora u odobrenim objektima)

(1) Svaki veterinarski inspektor koji je ovlašten za potpisivanje veterinarskog certifikata za izvoz pošiljki u EAES iz odobrenog objekta dužan je pohađati i uspješno završiti sve planirane edukacije koje se odnose na uslove i zahtjeve legislative EAES, a koje organizira Ured u saradnji s nadležnim organima entiteta i Brčko Distrikta u skladu s članom 16. ovog Pravilnika.

(2) Na osnovu prijedloga nadležnih organa entiteta ili Brčko Distrikta, a nakon provedene odgovarajuće edukacije, sve veterinarske inspektore koji završe edukacije, Ured upisuje u popis službenih veterinara i objekata za koji su odgovorni u skladu s članom 22. Odluke o veterinarskoj svjedodžbi o zdravstvenom stanju životinja i pošiljaka životinjskog porijekla u unutrašnjem i međunarodnom prometu ("Službeni glasnik BiH", br. 33/03, 14/04 i 35/05, 6/15 i 45/15).

(3) Ured može izbrisati s popisa iz stava (2) ovog člana veterinarskog inspektora u svim slučajevima kada nisu ispunjeni uslovi iz stava (2) ovog člana, kao i na pismeni zahtjev nadležnih organa entiteta i Brčko Distrikta uz navođenje razloga za brisanje.

Član 16.
(Edukacije)

Ured u saradnji s nadležnim organima entiteta i Brčko Distrikta pravi godišnji plan edukacije službenih veterinara koji vrše odobravanje objekata prema odredbama ovog Pravilnika, koji vrše kontrolu u objektima prema članu 8., 9., 10., 12. i 13. ovog Pravilnika i doktora veterinarske medicine u veterinarskim organizacijama koje su određene za provođenje veterinarskih pregleda i kontrola na farmama iz člana 13. stav (1) ovog Pravilnika, u oblasti relevantnih propisa EAES, najkasnije do 31. decembra tekuće godine.

Član 17.
(Ostale obaveze)

Primjena odredbi ovog Pravilnika ne utiče na provođenje važećih propisa u Bosni i Hercegovini.

Član 18.
(Stupanje na snagu)

Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku BiH".

Broj 04-6-1-02-2-873-1/17
13. oktobra 2017. godine


Direktor
Ljubomir Kalaba, s. r.

Pretplatnici imaju dodatne pogodnosti. Ukoliko ste već pretplatnik, prijavite se! Ukoliko niste pretplatnik, registrirajte se!